Pages:
Author

Topic: 2022 ZAM Ana Konu... - page 12. (Read 2693 times)

legendary
Activity: 1904
Merit: 1282
March 03, 2022, 10:06:23 AM
Benzin ile mazota tekrar zam bekleniyor sanırım 20-25 arası birşey olana kadar devam edecek.

Bunu 30 lira yapında uzun bir süre zam gelmesin insanlarda ona göre ticaretini  yapsın bunedir arkadaş.

Bu arada zam geldi.
legendary
Activity: 1386
Merit: 1231
March 02, 2022, 04:51:14 PM
Türknete ne kadar zam gelirse gelsin hala aralarında en iyisi. Hemen iptal bile edebiliyosum diğerleri cayma bedeli çıkartıyor.
legendary
March 02, 2022, 04:23:40 PM
İşin daha kötüsü var. Doğalgaz.
Açıklamalara göre %40 zam gelmiş. Asgari ücret isterse 5 bin TL olsun açlık sınırı 10 binliranin üstüne çıkmış oldu bırak üç beş ayı iki ayı bitiremeden asgari ücrete gelen zam çoktan eridi bile.

İletişim, ulaşım, ısınma  bu kalemleri en ideal şekilde yapmak artık lüks oldu yani yaşamak lüks.
legendary
Activity: 2520
Merit: 1510
March 02, 2022, 04:18:38 PM
Geçmiş olsun benzin fiyatları çok yakında yirmi liranın üstüne çıkıyor. Elektriğe gelen fahiş zamlar henüz sindirilememişken, herkes kira öder gibi elektrik faturası ödüyorken artık araba da kullanamayacak duruma geldik. Tabi durum sadece bir yerden bir yere gitmemizi etkilemiyor. Bütün üretim araçlarına eklenen lojistik maliyetleri ile her şeyde inanılmaz zamlar göreceğiz. Enflasyonu da yine 36 açıklamazlar da 40 açıklarlar bu sefer. Yersen.
sr. member
Activity: 1064
Merit: 350
March 02, 2022, 03:50:56 PM
Türknet'in fiyat güncellemesini ben de görmüştüm internet sağlayıcı kıyası yapayım derken. 140 TL gibi bir değere yükselmiş evet ama hala rakiplerine göre bence daha iyi. Bu fiyat artışının da bir kur güncellemesi olduğunu düşünüyorum bir nevi. Türknet çok daha az sıklıkta zam yapan bir firma olarak bende izlenim bıraktı şu ana kadar. Çok eskiden 85 TL'den 100 TL'ye çıktığını hatırlıyorum. Üzerinden baya zaman geçti ve şartlar daha da kötüleşti. Dolayısıyla Türknet de fiyat artırma yoluna başvurdu. Enflasyon ve kur düşmediği sürece belirli aralıklarla bu artışlar sürecektir malesef.
copper member
Activity: 1190
Merit: 925
March 02, 2022, 02:19:49 PM
En sevmediğimiz konu: Yeni fiyatımız

Yaklaşık 4-5 senedir Turknet kullanıyorum. İsmini zikredek bile reklamını yapmaktan imtina ettiğim bir firmadan sonra ilaç gibi gelen bir firmaydı ancak her senenin enflasyonuyla tipik maillerinden bir tanesini yine atmış sağolsun. Birde güzel laf yapıyorlardı ki bundan önceki 2 seferde gıkımı çıkartmamıştım.

9 Mayısta 2019'da gelen maille 76 TL
4 Haziran 2020'de gelen maille 88 TL
Ve dün 1 Mart 2022'de gelen maille 140 TL oldu.

Tamam 35 mbps'den 75'e çıkarttığımda da 90 küsür olmuştu ancak bakıyorumda son 3 senede 2'ye katladı. Millenicom'dan başka şehirde yabancı arkadaşlarım için açtırdığım 100 TL'ye aynı hizmeti alabileceğim ve 2022'nin sonuna kadar fiyat değişimi olmayacağının garantisinin verildiği hizmeti bir hafta önce kapattırmıştım. Tekrardan arayıp aynı garanti ile alabileceksem millenicom'a geçeceğim. Böyle bu tarz mesajı allayıp pullayıp zam veriyorlar ya dolar düşse enflasyon düşse bunlarda diğer fırsatçılar gibi fiyatı indirmez gerek yok duygusallığa. Ki telefon paketi'de kullanmak isterseniz 10 TL fazla ödeyeceksiniz diyorlar ilk geldiğim zaman 2 sene civarı bedava kullandım. Eşte dostta bu numara var kapatamayızda...

Yani aylık 10 dolar fatura dolar olunca nede komik bir rakam oluyor öyle değilmi 2013 de doları 1,77 gibi hatırlıyorum hadi 2 TL olmuş olsa dolar kuru faturamızda 20 TL olacak paramızı öyle bir değersizleştirdiler ki her şey bize çok pahalıydı şimdi aşırı pahalı olmaya başladı. Yapılan asgari ücret zammı şimdiden erimiş durumda daha geride 10 ay var. Bir çok insan bu asgari ücret zammına sevinmişti yazık ya çok yazık ne hale geldik.

Sevgili dostum, asıl mesele zaten bu $/TL ilişkisi ile.Eğer enflasyon oranlarımız düşük olsaydı TL güçlü duracak ve $ bugün olduğu seviyede olmayacaktı.BTC düşerken bile artan bir ülkede yaşıyoruz.44 bin $’dan 43’e düşünce TL aynı anda %10 değer kaybedince TL bazında BTC düşerken değerlenmiş oluyor.

Faturaları da öyle sayabiliriz.Bir çoğumuz en azından buradan düzenli gelirleri ile faturaları ödeyebilecek durumda.Ancak asgari ücreti sabit olan vatandaş ne yapacak?Yarın enflasyon oranı açıklanır.Paramız bir ayda daha ne kadar erimiş beraber bir daha göreceğiz…
hero member
Activity: 1246
Merit: 883
Eloncoin.org - Mars, here we come!
March 02, 2022, 02:12:55 PM

Yaklaşık 4-5 senedir Turknet kullanıyorum. İsmini zikredek bile reklamını yapmaktan imtina ettiğim bir firmadan sonra ilaç gibi gelen bir firmaydı ancak her senenin enflasyonuyla tipik maillerinden bir tanesini yine atmış sağolsun. Birde güzel laf yapıyorlardı ki bundan önceki 2 seferde gıkımı çıkartmamıştım.

Tamam 35 mbps'den 75'e çıkarttığımda da 90 küsür olmuştu ancak bakıyorumda son 3 senede 2'ye katladı. Millenicom'dan başka şehirde yabancı arkadaşlarım için açtırdığım 100 TL'ye aynı hizmeti alabileceğim ve 2022'nin sonuna kadar fiyat değişimi olmayacağının garantisinin verildiği hizmeti bir hafta önce kapattırmıştım. Tekrardan arayıp aynı garanti ile alabileceksem millenicom'a geçeceğim. Böyle bu tarz mesajı allayıp pullayıp zam veriyorlar ya dolar düşse enflasyon düşse bunlarda diğer fırsatçılar gibi fiyatı indirmez gerek yok duygusallığa. Ki telefon paketi'de kullanmak isterseniz 10 TL fazla ödeyeceksiniz diyorlar ilk geldiğim zaman 2 sene civarı bedava kullandım. Eşte dostta bu numara var kapatamayızda...

Yani aylık 10 dolar fatura dolar olunca nede komik bir rakam oluyor öyle değilmi 2013 de doları 1,77 gibi hatırlıyorum hadi 2 TL olmuş olsa dolar kuru faturamızda 20 TL olacak paramızı öyle bir değersizleştirdiler ki her şey bize çok pahalıydı şimdi aşırı pahalı olmaya başladı. Yapılan asgari ücret zammı şimdiden erimiş durumda daha geride 10 ay var. Bir çok insan bu asgari ücret zammına sevinmişti yazık ya çok yazık ne hale geldik.
hero member
Activity: 1260
Merit: 957
March 01, 2022, 11:26:10 PM

legendary
March 01, 2022, 03:39:06 PM
Otogaza zam geldi.

Üstüne üstlük bu gece brent petrolün fiyatı %6 civarında zamlandi. Çok kalmaz yakıta en az 1 TL üstünde zam gelecektir
legendary
Activity: 980
Merit: 1077
#SWGT CERTIK Audited
February 28, 2022, 02:59:19 PM
1 Mart'tan geçerli olacak şekilde benzinde 81 kuruş, motorinde 96 kuruş indirim bekleniyormuş. Petrol fiyatı ve doların durumuna göre belli oluyor bu zam ya da indirim miktarları, çok büyük oranda doğru oluyor. Ama bilin bakalım bu indirim pompaya yansıyacak mı? Hayır, ÖTV'den karşılanacak. Yani ÖTV olarak alınacak, bizim benzin aldığımız fiyat değişmeyecek. Gerçekten bu adamların hiç utanması yok. Benzin 20 lira olur yakında. Sonra iki kilo yoğurdu 50 liraya alırız...

Cuma günü 1,63 TL zam geldi benzine. Benzin istasyonlarında millet birbirini ezmek zorunda kaldı zamlı almamak için. Hani diyorlardı ya eskiden kuyruk vardı diye, işte cuma günü kuyruk vardı. Gerçekten yazık. Kasım ayında 7 lira benzin şuan 16 TL. Ama enflasyon %36.
sr. member
Activity: 812
Merit: 293
February 26, 2022, 03:21:32 PM
Üretimi tüketimine yetmeyen sistemlerin kaçınılmaz  sığınağı kısaca zam denen ömür törpüsü. Kısa bir örnek vereyim sadece 1 hafta içki sigara petrol ürünleri satışı yarı yarıya düşsün ve şans oyunları oynanmasin, ortaya çıkan netice ülke olarak seviyemizi gözler önüne serer...
hero member
Activity: 1260
Merit: 957
February 26, 2022, 02:30:10 PM
Mart ayında sigara şirketleri tarafından sigaralara zam geleceğine dair bir duyum aldım. Normalde yok anasının gözü derdim ama daha 3-4 ay önce 17.5 olunca çüş demiştim sigarama şuan 21.5 oldu . Dedim olur mu olur artık bunlar daha iyi günlerimiz diye 2 karton aldım. Sonra oturdum aylık harcamalarıma alışkanlığımdır fişleri atmam. Ortalama olarak düzenli aldığım ürünleri bu sene sonuna yetecek kadar aldım. Haa cebimde nakit azaldı mı azaldı. Ancak hay anasını satayım bu kadar zam olur mu lan demek yerine oturup iyi lan bundan 3 tl bundan 5 tl kardayım diye çekirdek çitleyeceğim. Bu hükümete kaldıysak işimiz yaş.
hero member
Activity: 1246
Merit: 883
February 26, 2022, 02:07:20 PM
Aylar öncesinde bu daha iyi günlerimiz derken bu kadar olacağını ben bile tahmin etmemiştim. 2019 da zor zor bir araba alabildim şimdi ağız tadıyla arabaya binemez olduk. Yakıta zammı kat kat yapıyorlar indirim olunca ÖTV den düşülecek diyorlar ne ÖTV miş arkadaş bir türlü sıfırlanmadı. İnsanlar elektrik zammına gösterdiği zammın %10 lunu akaryakıta göstermiyor. Akaryakıtın artması demek A dan Z ye bütün ürünlere maliyet artışından kaynaklı zam demek.
hero member
Activity: 1078
Merit: 638
February 26, 2022, 01:18:40 PM
1 Mart'tan geçerli olacak şekilde benzinde 81 kuruş, motorinde 96 kuruş indirim bekleniyormuş. Petrol fiyatı ve doların durumuna göre belli oluyor bu zam ya da indirim miktarları, çok büyük oranda doğru oluyor. Ama bilin bakalım bu indirim pompaya yansıyacak mı? Hayır, ÖTV'den karşılanacak. Yani ÖTV olarak alınacak, bizim benzin aldığımız fiyat değişmeyecek. Gerçekten bu adamların hiç utanması yok. Benzin 20 lira olur yakında. Sonra iki kilo yoğurdu 50 liraya alırız...
legendary
Activity: 2562
Merit: 1482
February 25, 2022, 10:20:34 AM
70 kuruş zam dedik sağlam geliyor dedik 1.6 liralık zam geldi. Yuh artık bu ne diyesi geliyor insanın. Petrol fiyatı %5 artıyor bizimkiler benzine %10 koyuyor.
Gidip depoyu dolduracam, hatta yakınlarda köy yeri falan olsa damacanaya benzin doldurturdum bu nasıl fiyat böyle. Abarttıkça abarttılar, bence herkesin kontak kapatması lazım şu şartlarda. Bu durumun savunulacak en ufak bir yeri kalmadı, 60 litre deposu olan bir araçta 100 liralık fark ettirecek bir zam yapmak nedir

Edit: Baktım da petrol fiyatı tekrar 100 doların altına düşmüş. Zam gerektiren hiçbir şey yok, bu yapılan düpedüz fırsatçılıktır
legendary
February 25, 2022, 03:45:47 AM
Twitterda çok yüksek yakıt zammı konuşulmaya başladı umarım gelmez. 2 tl civarlarında olacakmış. Araç kullanmak ciddi anlamda lüks oldu olacak.
full member
Activity: 700
Merit: 134
February 25, 2022, 03:40:29 AM
Savaşın bize yansımaları erken geldi. Dolar kuru uçtu dolar uçunca zamlar yerinde kalır mı hiç Cheesy
Bu hafta bol bol zam haberi duyacağımızı düşünmeyen yoktur.

Artık her şey ateş pahası eve biraz erzak stoklasam dedim aldığıma değmez zaten fiyatlar uçmuş gitmiş artık indirimde bir şeyler bulunca o zaman satın alıyorum her şeyi (: dolar çok yükselmedi bence zam yapmazlar en azından faturalara ya da market harcamalarına zam gelmemesini sağlarlar çünkü bir süredir çok kişi şikayet etti geri adım attılar şimdi birkaç kuruş arttı diye etkisini yansıtmazlar gibi geliyor
hero member
Activity: 798
Merit: 1441
February 24, 2022, 03:02:22 PM
Savaşın bize yansımaları erken geldi. Dolar kuru uçtu dolar uçunca zamlar yerinde kalır mı hiç Cheesy
Bu hafta bol bol zam haberi duyacağımızı düşünmeyen yoktur.
legendary
Activity: 2198
Merit: 1232
February 24, 2022, 03:01:11 PM
https://t24.com.tr/haber/akaryakitta-rusya-ukrayna-etkisi-benzin-ve-motorine-zam-bekleniyor,1017092

Bugün böyle bir haberle karşılaştım. Bu cumartesi benzine, haftaya salı günü de motorine 1 Türk Lirası kadar bir zam bekleniyor. Evet yanlış duymadınız ne yazık ki. Artık zamlar geldikçe gelen zam miktarı da artıyor. Hele ki şu Ukrayna - Rusya savaşı ya da Rusya'nın ilhakı diyeyim durumu iyice sıkıntıya soktu. Brent petrol sürekli artışta. Bütün dünyaya bu zam olarak dönse de bize faturası daha ağır oluyor. Bir kerede 1 lira zam ne demek yahu? İnsanlar gerçekten ne yapacağını şaşırdı artık. Nasıl para yetişecek merak ediyorum.

Bu artışların etkisini artık sokaklarda net bir şekilde görüyoruz. İstanbulda bugün sağanak yağış olmasına rağmen e-5 ve tem yollarında ciddi bir trafik yoktu hatta trafik akıyor bu yağmura rağmen araç sayısı ciddi derecede azaldı bu zamlarla beraber baya da azalacak gibi görünüyor. Brent petrol hiç olmadığı seviyelere gelmiş durumda, bu krizler çözülene kadar baya da bir yol yapacak gibi.
sr. member
Activity: 1666
Merit: 300
February 24, 2022, 02:55:49 PM
https://t24.com.tr/haber/akaryakitta-rusya-ukrayna-etkisi-benzin-ve-motorine-zam-bekleniyor,1017092

Bugün böyle bir haberle karşılaştım. Bu cumartesi benzine, haftaya salı günü de motorine 1 Türk Lirası kadar bir zam bekleniyor. Evet yanlış duymadınız ne yazık ki. Artık zamlar geldikçe gelen zam miktarı da artıyor. Hele ki şu Ukrayna - Rusya savaşı ya da Rusya'nın ilhakı diyeyim durumu iyice sıkıntıya soktu. Brent petrol sürekli artışta. Bütün dünyaya bu zam olarak dönse de bize faturası daha ağır oluyor. Bir kerede 1 lira zam ne demek yahu? İnsanlar gerçekten ne yapacağını şaşırdı artık. Nasıl para yetişecek merak ediyorum.
Pages:
Jump to: