Pages:
Author

Topic: 2023 Ocak Ayı Enflasyon Oranı (Read 216 times)

copper member
Activity: 1190
Merit: 925
March 01, 2023, 03:52:37 PM
Mart 3 tarihine az kaldı, 3 Martta Şubat ayı enflasyon verileri açıklanacak.Bu verilerin düşük olmasını bekliyorum çünkü Şubat 28 gün sürdü ve bir çok kalem zam Ocak ayı enflasyonuna yansıdı.Buna bir de TÜİK verileri açıklama etkeni eklenince çok komik miktarların açıklaması olacak.Tahminime göre %1 civarı enflasyon açıklama ihtimalleri kuvvetli.

Ne kadar üstünü örtmeye çalışacak olsalar da ben de o kadar düşük bir enflasyon oranı beklemiyorum. Ocak ayında her şeye zam geleceğini biliyorduk, birçok ürünün fiyatı katlandı sonra yalandan biz fiyatları sabitledik dediler. Hemen arkasındansa yılın 2. ayında zamları yapıştırdılar. Özellikle bu ay market alışverişi yaparken hiç hissetmediğim kadar hissettim bu durumu.
Soğan 17 lira, patates 20 lira, domates 35 lira, et 250 lira. Her şeyi geçtim ufacık ketçap mayonez setleri bile 70-80 lirayı geçmiş. Artık öğünü 50 liranın altına gelecek bir şeyi evde yapmanız bile imkansız hale geldi, akıl alır gibi değil bu ayki fiyatlandırmalar Smiley

Haklısınız artık insanların evde 50 liranın altında mal etme olanağı neredeyse kalmadı.Bir kilo domates, bir kilo muz  fiyatını geçti bu ülkede ki Muz tropikal ortamın daha çok meyvesi, domates ise coğrafyamızın meyvesi.Bu fiyatlanma politikası ile sonsuza kadar bu enflasyon artacak galiba.Daha da kolay kolay düşüş göremeyeceğiz sanki.Allah sonumuzu hayır etsin.
legendary
Activity: 2520
Merit: 1474
March 01, 2023, 02:54:06 PM
Mart 3 tarihine az kaldı, 3 Martta Şubat ayı enflasyon verileri açıklanacak.Bu verilerin düşük olmasını bekliyorum çünkü Şubat 28 gün sürdü ve bir çok kalem zam Ocak ayı enflasyonuna yansıdı.Buna bir de TÜİK verileri açıklama etkeni eklenince çok komik miktarların açıklaması olacak.Tahminime göre %1 civarı enflasyon açıklama ihtimalleri kuvvetli.

Ne kadar üstünü örtmeye çalışacak olsalar da ben de o kadar düşük bir enflasyon oranı beklemiyorum. Ocak ayında her şeye zam geleceğini biliyorduk, birçok ürünün fiyatı katlandı sonra yalandan biz fiyatları sabitledik dediler. Hemen arkasındansa yılın 2. ayında zamları yapıştırdılar. Özellikle bu ay market alışverişi yaparken hiç hissetmediğim kadar hissettim bu durumu.
Soğan 17 lira, patates 20 lira, domates 35 lira, et 250 lira. Her şeyi geçtim ufacık ketçap mayonez setleri bile 70-80 lirayı geçmiş. Artık öğünü 50 liranın altına gelecek bir şeyi evde yapmanız bile imkansız hale geldi, akıl alır gibi değil bu ayki fiyatlandırmalar Smiley
legendary
Activity: 1274
Merit: 1140
February 28, 2023, 04:32:39 PM

Sanmıyorum.
Öyle açıklansa bile hissedilen zaten o değil. Gün geçtikçe yine gelen zamları ben ve alışverişte titiz olanlar görüyor zaten. Ne kadar az açıklarlarsa açıklasınlar olan fiyatlar ve paranın eriyişi ortada. Anca kanmak isteyeni kandırırlar. Et olmuş 230-240 türk lirası daha geçen ay 180 civarıydı.
copper member
Merit: 925
February 28, 2023, 02:31:27 PM
sr. member
Activity: 1344
Merit: 373
February 13, 2023, 01:24:08 AM
Ocak ayındaki ödediğim faturalar yüzde 6 değil ama yüzde 50 arttı, nasıl bir enflasyon hesaplaması var anlamıyorum, Ocak ayı enflasyonunun yüzde 6 çıkması demek aralıktan yüzde 6 değer kaybı demek, ben maaşıma bakıyorum da aralığa göre en az yüzde 20 erimiş, nasıl bir hesapla yüzde 6 çıkarıyorlar anlaması gerçekten mümkün değil,
legendary
Activity: 2058
Merit: 1030
February 12, 2023, 02:49:02 AM
Enflasyon oranına baksanıza daha şimdiden yazın verilecek yüzde 6 zammı geçmiş ocak ayında böyle çıktı ama diğer aylar bunu yavaş yavaş sindirirler bu arada bu deprem yüzünden artan zamlar fahiş fiyatlar sanırım enflasyon hesaplamasına dahil edilmez şubat enflasyonu yüzde 6 dan daha az çıkar bu arada her şeye minimum yüzde 40-50 zam geldi
hero member
Activity: 728
Merit: 813
February 10, 2023, 12:48:47 PM
Normal şartlarda Ocak ayı enflasyonunun bu kadar yüksek açıklayacaklarını düşünmüyordum açıkçası şaşırdım. Gerçek hissedilen enflasyon her ay artıyor hiç bir gerileme olmuyor, ekonomi yöneticileri aynı şeyleri yapmakta ısrar ettikçede enflasyonda bir gerileme olacağını sanmıyorum. Enflasyonu hangi ürünlerden hesaplıyorlar artık onu bile paylaşmıyorlar anladınız demek istediğimi.

Hiç bir şeyin düzeldiği yok maalesef her geçen gün daha kötüye gidiyoruz.

Şu yaşadığımız deprem felaketinden sonra fiyatlar daha da artacak. Buna oranla bakalım enflasyon verilerini nasıl açıklayacaklar. Deprem bölgesine giden ne kadar insani ihtiyaç kalemi varsa fiyatlarını fahiş seviyelere çıkarmışlar. Buna elektrikli soba dahil, battaniye dahil, çorap dahil, yatak ve çadır dahil, outdoor ürünler dahil. Artık gıdadan geçmiş insanlar bu ihtiyaçlar lazım diyorlar. Enflasyonu tetikleyecek şeylerden biri de bu yaşadığımız felaket oldu. Keşke enflasyon daha yüksek çıksaydı da bu acıları yaşamasaydık.
hero member
Activity: 1092
Merit: 830
Eloncoin.org - Mars, here we come!
February 08, 2023, 01:34:44 PM
Normal şartlarda Ocak ayı enflasyonunun bu kadar yüksek açıklayacaklarını düşünmüyordum açıkçası şaşırdım. Gerçek hissedilen enflasyon her ay artıyor hiç bir gerileme olmuyor, ekonomi yöneticileri aynı şeyleri yapmakta ısrar ettikçede enflasyonda bir gerileme olacağını sanmıyorum. Enflasyonu hangi ürünlerden hesaplıyorlar artık onu bile paylaşmıyorlar anladınız demek istediğimi.

Hiç bir şeyin düzeldiği yok maalesef her geçen gün daha kötüye gidiyoruz.
legendary
Merit: 1160
February 06, 2023, 04:42:06 PM
Enflasyon oranlarını takip etmeyi bıraktım birkaç aydır, çünkü hiç biri gerçekçi değil, gerçekçi olan tek şey  benim için markete gittiğimde o günkü gördüğüm fiyat.
Ben daha ilk zamlı maaşımı aldım bugün, ama zamlı maaşı almadan her şeye zam gelmişti çoktan.
hero member
Activity: 994
Merit: 606
★Bitvest.io★ Play Plinko or Invest!
February 06, 2023, 03:14:30 AM
TÜİK 'e göre Ocak 2023 enflasyon oranı %6,65 iken yıllık enflasyon oranı da %57.68 olarak açıkladı.

ENAG verilerine göre ise, Ocak ayı enflasyon oranı %9,26 iken, yıllık enflasyon oranı ise %121.62 çıktı.

Anadolu ajansının ekonomistlere (!) yaptırdığı enflasyon beklenti anketinde ise Ocak ayı enflasyon beklentisi 3,66 idi.

Gelişmiş ülkelerin yıllık enflasyon oranı %6.65 çıksa panik olurlar ama bizim gibi ülkelerde haber değeri bile taşımayan normal bir olay olarak karşılanır. Gerçek enflasyon %9.26'ya daha yakın bence de sözde fiyatlar sabitlenecekti ama Ocak ayında birçok şeye zam geldi.
Her türlü optimist beklentilerin bile 2 katı civarında enflasyon oluşmuş. Şüphesiz bu durumla ilgili hiçbir şey yapılmayacak. Seçimden önce maaşlara bir zam daha yapıp göz boyarlar enflasyon falan unutulur.

Dediğiniz konu da çok haklısınız hocam. Avrupa'da savaş sebebiyle yıllık enflasyon %6 civarını bazı ülkelerde gördü ve Avrupa'da ki panik ortamını gördük. Bizde ise aylık enflasyonun düşürülmüş hali bile %6 çıkıyor. Ama benim hissettiğim bu ay için en az %20 civarı idi. Çünkü yeni yıl sebebiyle her şeye yüksek oranlarda zam geldi.

Doğalgaz faturası 2000 liradan az gelen var mı? Ne 20’si hocam en az 50-60 fark var geçen seneye göre. 250 gram peyniri leş üç harfli alışveriş marketlerinde bile 52-55 lira bandında alıyorsun kilosu 200 lirayı geçiyor. Geçen seneyi alım gücü olarak aramayalım da başka bir şey istemiyorum. Aylık enflasyona kimse inanmıyor, inanmaz. Oranlar yerlerde. Yüzde 6 nedir, kim inanır bu orana?
legendary
Activity: 896
Merit: 974
February 05, 2023, 05:50:55 PM
TÜİK 'e göre Ocak 2023 enflasyon oranı %6,65 iken yıllık enflasyon oranı da %57.68 olarak açıkladı.

ENAG verilerine göre ise, Ocak ayı enflasyon oranı %9,26 iken, yıllık enflasyon oranı ise %121.62 çıktı.

Anadolu ajansının ekonomistlere (!) yaptırdığı enflasyon beklenti anketinde ise Ocak ayı enflasyon beklentisi 3,66 idi.

Gelişmiş ülkelerin yıllık enflasyon oranı %6.65 çıksa panik olurlar ama bizim gibi ülkelerde haber değeri bile taşımayan normal bir olay olarak karşılanır. Gerçek enflasyon %9.26'ya daha yakın bence de sözde fiyatlar sabitlenecekti ama Ocak ayında birçok şeye zam geldi.
Her türlü optimist beklentilerin bile 2 katı civarında enflasyon oluşmuş. Şüphesiz bu durumla ilgili hiçbir şey yapılmayacak. Seçimden önce maaşlara bir zam daha yapıp göz boyarlar enflasyon falan unutulur.

Dediğiniz konu da çok haklısınız hocam. Avrupa'da savaş sebebiyle yıllık enflasyon %6 civarını bazı ülkelerde gördü ve Avrupa'da ki panik ortamını gördük. Bizde ise aylık enflasyonun düşürülmüş hali bile %6 çıkıyor. Ama benim hissettiğim bu ay için en az %20 civarı idi. Çünkü yeni yıl sebebiyle her şeye yüksek oranlarda zam geldi.
hero member
Activity: 1078
Merit: 638
February 03, 2023, 05:31:01 PM
Yılbaşından hemen önce ufak bir alışveriş yaptım lazım olan şeyler için çünkü yeni yılla beraber saçma zamlar geleceği aşikardı. Ve çok haklı çıktım, çoğu şeyde saçma sapan zamlar geldi. Tamam meyve sebze sabit kaldı ancak benim hissettiğim kesinlikle %6 ya da 7 değil. Marketçiler etiket değiştirmekten kafayı yiyor. Hala çıkıp %6 diye açıklama yapabilecek yüzleri var, delirmemek elde değil. Yukarıda bir hocamızın yazdığı gibi normal ülkelerde yıllık enflasyon seviyesine bizde aylık çıktı diye insanlar seviniyor, hükümet başarı gibi sunuyor. Ağlanacak haldeyiz.
full member
Activity: 1302
Merit: 115
Pepemo.vip
February 03, 2023, 03:15:32 PM
Ocak ayı rakamlarına göre giyim ve ayakkabı grubunda aylık bazda enflasyon %-1.53 çıkmış yani bir önceki aya göre giyim ve ayakkabı ürünleri daha uyguna satılmış. Artık olan zamları daha az göstermeyi bırakın her grupta indirim olduya getirecekler işi çeşitli yöntemlerle  Grin
sr. member
Activity: 2016
Merit: 391
February 03, 2023, 02:36:38 PM
Aaa öyle demeyin ama TÜİK tamamen bağımsız bir şekilde verileri düzenleyerek açıklıyormuş. Üzerinde herhangi bir baskı olmadan işlerini yapıyorlarmış yani.  Grin

Sosyal medya için çıkarılması planlanan ve hatta en önemli maddelerinden birisi yürürlüğe giren yasayı ENAG'a karşı da kullanacaklar mı acaba diye merak ediyorum. Sahte veri açıklamaktan ceza falan verirlerse şaşırmam. Ayrıca ben gerçek oranın bu iki kurumun açıkladığı oranların en az ortasında bir yerde olduğunu düşünüyorum. ENAG'ın oranına kesinlikle daha yakın. Önceden daha yüksek veri paylaşmışlardı ama bu sefer daha gerçekçi olmuş.
hero member
Activity: 714
Merit: 697
February 03, 2023, 01:54:29 PM
Biraz önce benim oğlana çikolatalı süt aldım normalde 4.5-5tl idi ve an itibari ike 7.5 tl ödedim 200 ml süte. bildiğin 7.5 tl

Tüik isterse 0 açıklasın enflasyon yok desin tabiki onlara yok üç beş yerden bende maaş alsam banada enflasyon olmazdı.

Bende aynı şeyi söyleyecektim hocam. 200 ml pınar süt 7.5 lira olmuş. Basit küçük bir süt bu fiyata. Ocak ayı enflasyon nasıl böyle geliyor aklım almıyor. Doğalgaz faturası 2 bin lira geldi ve hala saçma sapan kalemleri yüksek oranda gösterip düşük enflasyon gösteriyorlar kafayı yiyeceğim.

Biraz önce marketten geldim. Neskafeye süt katıp yumuşak içim seviyorum. Yani yumuşak içim mi oluyor öyle gurmesi değilim ama öyle alışmışım işte, devam da ediyor. Sütün fiyatını bir gördüm, hevesim kaçtı bildiğin. Alamayacağımdan değil ama tüm hevesim kaçtı. Diğer ihtiyaçları alıp geldim eve. Süt alırken moralim bozuldu demem işte, böyle bir anı sahibi yaptılar.

legendary
Activity: 2254
Merit: 1446
February 03, 2023, 12:37:47 PM
hayatta kalmaya çalışıyoruz daha ötesi yok.
legendary
Activity: 2464
Merit: 1498
February 03, 2023, 10:04:34 AM

hero member
Activity: 994
Merit: 606
★Bitvest.io★ Play Plinko or Invest!
February 03, 2023, 09:36:18 AM
Enflasyon oranları açıklandı ve hemen arkasından bugün marketlerde yeni zamlı etiketlere yer verildi. Ufacık paketli 250 gramlık sucuk 80 liradan 100 liraya, 2.5 litrelik kola 30 liraya yükseldi. Ocakta fiyatları sabitliyoruz dedikleri her ürüne ekstra zamlar geldi bile. Şu saatten sonra erzak depolamalık bir ortam da kalmadı, zam üstüne zam yapıştırıyorlar. Elinizde satmak için aldığınız ne varsa siz de zammı yapıştırın ancak böyle denge kurabiliriz kendi ekonomimizde Cheesy

Yakında alınacak bir şey bulamayacağız. Durduk yere zam üstüne zam geliyor. Maaşlar 6 ayda bir artıyor ama enflasyon aylık artınca hemen fiyatı yansıtıyorlar. Gerçekten insanları salak yerine koymakta bunların üstüne yok. Artık uzun süredir kola almayı zaten bıraktım da 30 lira nedir?
legendary
Activity: 2520
Merit: 1474
February 03, 2023, 09:27:29 AM
Enflasyon oranları açıklandı ve hemen arkasından bugün marketlerde yeni zamlı etiketlere yer verildi. Ufacık paketli 250 gramlık sucuk 80 liradan 100 liraya, 2.5 litrelik kola 30 liraya yükseldi. Ocakta fiyatları sabitliyoruz dedikleri her ürüne ekstra zamlar geldi bile. Şu saatten sonra erzak depolamalık bir ortam da kalmadı, zam üstüne zam yapıştırıyorlar. Elinizde satmak için aldığınız ne varsa siz de zammı yapıştırın ancak böyle denge kurabiliriz kendi ekonomimizde Cheesy
legendary
Activity: 1862
Merit: 1229
February 03, 2023, 09:11:30 AM
Kimse gücenmesin hala bunları savunanlar bu forumda bile mevcut ki ben bu forumu kulananları belli seviyede bir iq'ye sahip olduğuna inanıyorum.

açık açığa bile bile hergün iktidar yalanları var boy boy sayıştay raporları var en basit örneği bu. Bu halde insanlar bu iktidarı savunuyorsa diyecek birşey yok bu millet herşeyi hak ediyor.

İlk günden kendini birilerinin götünün kılı olarak görenlerin olduğu bir yerde bu raporlara inanacak milyonlar tabiki çıkacak.
Pages:
Jump to: