Pages:
Author

Topic: 2023 Ocak Ayı Enflasyon Oranı - page 2. (Read 216 times)

hero member
Activity: 994
Merit: 607
★Bitvest.io★ Play Plinko or Invest!
February 03, 2023, 09:04:50 AM
Biraz önce benim oğlana çikolatalı süt aldım normalde 4.5-5tl idi ve an itibari ike 7.5 tl ödedim 200 ml süte. bildiğin 7.5 tl

Tüik isterse 0 açıklasın enflasyon yok desin tabiki onlara yok üç beş yerden bende maaş alsam banada enflasyon olmazdı.

Bende aynı şeyi söyleyecektim hocam. 200 ml pınar süt 7.5 lira olmuş. Basit küçük bir süt bu fiyata. Ocak ayı enflasyon nasıl böyle geliyor aklım almıyor. Doğalgaz faturası 2 bin lira geldi ve hala saçma sapan kalemleri yüksek oranda gösterip düşük enflasyon gösteriyorlar kafayı yiyeceğim.
legendary
Activity: 1862
Merit: 1229
February 03, 2023, 08:42:41 AM
Biraz önce benim oğlana çikolatalı süt aldım normalde 4.5-5tl idi ve an itibari ike 7.5 tl ödedim 200 ml süte. bildiğin 7.5 tl

Tüik isterse 0 açıklasın enflasyon yok desin tabiki onlara yok üç beş yerden bende maaş alsam banada enflasyon olmazdı.
member
Activity: 1011
Merit: 64
February 03, 2023, 06:40:51 AM
Yalnızca süt ürünlerine yüzde 30 yüzde 40 arası zam yapıldı Ocak ayında.
.

Ben artık mal almıyorum herşeyi kestim. Hiç bir şekilde tuketmiyorum. Yalnızca mal almak yerine tüketmek yerine fiziksel Gold biriktiriyorum. Altının herşeyi ezecegi döneme giriyoruz yavaştan bu mal stoklayanlara bir Altın şoku yaşatma zamanı geldi de geçiyor. Berberler bile işi gücü bırakıp yağ un şeker temizlik malzemesi yani mal stokluyorsa bu mallar depoda çürür. Demedi demeyin. Ben şimdi ne mi yapiyorum berberleri ve esnafı izledim ve kararımı verdim her hafta kuyumcudan bir kaç gram altın.
legendary
Activity: 2170
Merit: 1306
February 03, 2023, 06:16:46 AM

Bir de ayrıca TÜFE'de en yüksek artış gösteren temel başlık ilginç bir şekilde " Başka yerde sınıflandırılmayan diğer hizmetler" olmuş. Oran ise %70,61. Acaba bu başlığın içinde hangi ürünler ve hizmetler var.
Benim de Habertürk te okurken dikkatimi çekti buna en yakın enflasyon oranı sağlık ve sigorta hizmetlerinde var ama o bile aslında aşağılarda. %60 küsur çıkan enflasyonda en yüksek kalemin diğerleri olması gerçekten de enflasyonun doğru düzgün hesaplanmadığını gösteriyor bence. Aylık enflasyon da %6 oldukça makul geldi bana hani ne bekliyorduk ki? O kadar zam yapıldı maaşlara elbette enflasyon tavan yapar.
legendary
Activity: 896
Merit: 974
February 03, 2023, 04:23:21 AM
TÜİK 'e göre Ocak 2023 enflasyon oranı %6,65 iken yıllık enflasyon oranı da %57.68 olarak açıkladı.

ENAG verilerine göre ise, Ocak ayı enflasyon oranı %9,26 iken, yıllık enflasyon oranı ise %121.62 çıktı.

Anadolu ajansının ekonomistlere (!) yaptırdığı enflasyon beklenti anketinde ise Ocak ayı enflasyon beklentisi 3,66 idi.

TÜİK verilerini okurken bildiğim yalanları dinlerken ben temalı capsler geçiyor gözümün önünden.

Bir de ayrıca TÜFE'de en yüksek artış gösteren temel başlık ilginç bir şekilde " Başka yerde sınıflandırılmayan diğer hizmetler" olmuş. Oran ise %70,61. Acaba bu başlığın içinde hangi ürünler ve hizmetler var.
Pages:
Jump to: