Author

Topic: 2023 ZAM ANAKONU(!) (Read 335 times)

hero member
Activity: 994
Merit: 607
August 25, 2023, 08:01:10 AM
Bende ürünlerinin pahalılığa takılmaktan daha çok ürünlerin dandik olmasından rahatsız oluyorum. Tüketilen gıdaların tamamı neredeyse en ucuz ham maddeleri kapsıyorlar ambalajlı ürünler olsun olmasın fark etmiyor tükettiğimiz gıda formunda olan her şey alt kalite, alt kalite olduğu gibide aşırı pahalı sinir bozucu. Petrol fiyatları düştüğünde bir kere de biz de de düşsün Dünyada bir toparlanma olursa bizim ülkede biraz ekonomik olarak gevşer düzeliriz umarım.

X'teki sayfalar sürekli bize tükettirdikleri ürünlerin kalitesizliğinden ve ambalaj hilelerinden bahsediyor. Bu işin tek çözümü denetim. Hem devlet kazanacak bu denetimlerden hem de çürük şirketleri temizleyecek. Verecek cezaları ve devletin kasasına kaynak olacaklar.

Alt kalite hem de öyle böyle değil. Yurtdışından gelen adam bizim yediğimiz şeyleri yemiyor bildiğin. Farklı ürünler satan marketlere gidip bildikleri ürünleri almaya çalışıyorlar tabi bulabilirlerse.

Petrol ya da dolarda bir düşme meydan geldiğinde bizde sadece zam yapılmıyor herhangi bir fiyatta düşüş yapmıyorlar umarım bu da değişir ve indirimler gelmeye başlar.

Bugün merkez bankasının almış olduğu kararı ekonomistler olumlu buluyor. Biz ülkemizin iyi olmasını hepimizin güzel yaşamasını istiyoruz. Umarım bu iyi temenniler gerçekleşir.

Yediğimiz şeylerim hijyen veya sağlıkla uzaktan yakından alakası yok. Mesela üç harfli marketlerin birisinin kendi ürettiği meyveli süt aromalı sütün oranına bakıyorlar bir şişede 1 damladan az muz aroması var. Aroma bile koyulmamış süt desen kim bilir hangi elek altı dandik sütleri kullanmışlar veya süt aroması vermişlerdir. Yani yediğimiz şeylerde sağlık aramak olmayacak maalesef. Zamlarla kalitesiz ürünlere bile ulaşamaz oluyoruz.
hero member
Activity: 756
Merit: 701
August 24, 2023, 01:57:17 PM
Bende ürünlerinin pahalılığa takılmaktan daha çok ürünlerin dandik olmasından rahatsız oluyorum. Tüketilen gıdaların tamamı neredeyse en ucuz ham maddeleri kapsıyorlar ambalajlı ürünler olsun olmasın fark etmiyor tükettiğimiz gıda formunda olan her şey alt kalite, alt kalite olduğu gibide aşırı pahalı sinir bozucu. Petrol fiyatları düştüğünde bir kere de biz de de düşsün Dünyada bir toparlanma olursa bizim ülkede biraz ekonomik olarak gevşer düzeliriz umarım.

X'teki sayfalar sürekli bize tükettirdikleri ürünlerin kalitesizliğinden ve ambalaj hilelerinden bahsediyor. Bu işin tek çözümü denetim. Hem devlet kazanacak bu denetimlerden hem de çürük şirketleri temizleyecek. Verecek cezaları ve devletin kasasına kaynak olacaklar.

Alt kalite hem de öyle böyle değil. Yurtdışından gelen adam bizim yediğimiz şeyleri yemiyor bildiğin. Farklı ürünler satan marketlere gidip bildikleri ürünleri almaya çalışıyorlar tabi bulabilirlerse.

Petrol ya da dolarda bir düşme meydan geldiğinde bizde sadece zam yapılmıyor herhangi bir fiyatta düşüş yapmıyorlar umarım bu da değişir ve indirimler gelmeye başlar.

Bugün merkez bankasının almış olduğu kararı ekonomistler olumlu buluyor. Biz ülkemizin iyi olmasını hepimizin güzel yaşamasını istiyoruz. Umarım bu iyi temenniler gerçekleşir.
legendary
Activity: 2198
Merit: 1232
August 24, 2023, 12:09:32 PM
legendary
Activity: 2562
Merit: 1482
August 24, 2023, 12:05:39 PM
Ee şimdi dolar yüzde 5 düştü diye benzinde indirim görecek miyiz? Normal şartlarda başka ülkede olsak hemen bir indirim olması gerekirdi ama bizde olacak iş değil tabi. Petrol fiyatı tüm dünyada düşerken zam yiyen tek ülke bizdik.
Neyse biraz ekonomi toparlarsa en azından insanımız rahat bir nefes alır. Güzel gelişmeler görürüz umarım
legendary
Activity: 1904
Merit: 1282
August 24, 2023, 11:45:48 AM
Ben ürünlerdaki pahalılıkta da değilim denetimsizlikteyim çoğu ürünün içeriği değişmiş durumda ne çikolatalarda eski tat var ne diğer ürünlerde bugün a101'in kendi markasından bitter bir çikolata aldım. Çikolatamı yiyorum ne yediğimi anlamadım sözde çikolata. Hele şu bardak tipteki içecek ürünleri içinde meyve suyu oranını bulmak için bilim adamına ihtiyacınız var., kakaolu fındık kreması alıyorsun içindeki fındık oranı sadece %5 kakao ise sadece %4 gerisi allah ne verdiyse o.
sr. member
Activity: 1344
Merit: 373
August 24, 2023, 03:00:08 AM

Ülker de ürünlerine zam yapmış arkadaşlar, eskiden biskrem alırdık, bazı ürünleri canımız çektiği için alırdık artık çocuklarımız bile bunları gönlünce kantinde yiyemecekler, bunlara bir de satış farkı eklendiğini düşünürsek Ülker zammı artık insanlar için alım gücünün düşüşünün başka bir göstergesi olur,
hero member
Activity: 882
Merit: 879
August 04, 2023, 05:19:00 PM
Valla bu akşam ucuzluk marketi moralimi bozmadı değil. birkaç poşet birşeyler aldım 1 karpuz  70 lira olur mu lan Cheesy
Her yıl bahçe temizlemek için ortalama 10 litre benzin kullanırız. Bu yıl 10 litre benzine ödediğim para geçen yılın bu işi yapana verdiğim 1günlük yevmiye ile aynı Cheesy
Öyle böyle saçma fiyatlama yok. Kontrolsüz bir artış söz konusu. Neyin pahalı neyin ucuz olduğunu anlamakta iyice zorlanmaya başladım.

Hadi yazı geçiriyoruz da kışın ne olacak daha elektrik ve doğalgaza pek bir zam gelmedi onlar geldiğinde herhalde kışın doğalgazı aylık 2-3k tl civarlarına ısıtacağız.

Karpuz konusunda şanslı olduğunuzu da söyleyeyim bu arada nedenine gelince ben kilosu 12 liradan aldım. Ortalama 10 kilo karpuz olsa 120 liraya almış oluyorum sen 70 liraya almışsın kilosu 7 lira falan etmiştir. Artık pahalı/ucuz kavramı kalmadı bende. Fiyatını soruyorum, yüksek gelirse aaa o kadar oldu mu deyip ödemeye devam ediyorum. Eskiden olsa tepki gösterir almazdım ama artık devir değişti. Arttıysa doğrudur algısı oluştu bizlerde. Bugün But’u 40 liraya satan bir yer buldum ve bu yer iyi sayılabilecek bir firma. Bu yüzden ekstra alıp derin dondurucuya attım. 3 ay içerisinde tüketirim. Artık piyasa bu hali aldı.
hero member
August 03, 2023, 06:03:12 PM
Valla bu akşam ucuzluk marketi moralimi bozmadı değil. birkaç poşet birşeyler aldım 1 karpuz  70 lira olur mu lan Cheesy
Her yıl bahçe temizlemek için ortalama 10 litre benzin kullanırız. Bu yıl 10 litre benzine ödediğim para geçen yılın bu işi yapana verdiğim 1günlük yevmiye ile aynı Cheesy
Öyle böyle saçma fiyatlama yok. Kontrolsüz bir artış söz konusu. Neyin pahalı neyin ucuz olduğunu anlamakta iyice zorlanmaya başladım.

Hadi yazı geçiriyoruz da kışın ne olacak daha elektrik ve doğalgaza pek bir zam gelmedi onlar geldiğinde herhalde kışın doğalgazı aylık 2-3k tl civarlarına ısıtacağız.

Artık garantili karpuz satmaları lazım böyle bir fiyata alıp da eve geldiğinde beyaz çıkarsa fena koyar Cheesy

Asıl zammın etkisini üreten kesim gördü ve biliyor. Artık bağ bahçe bakımlarının masrafı o kadar çok arttı ki ya getiri gerektiği kadar olmazsa endişesi sarıyor insanı. Umarım herkes emeğinin karşılığını alır.

Kaldığım yer merkezi ısıtma ve bu zamana kadar doğalgaz ücreti kirama dahildi ve pek ilgilenmiyordum. Bu sene kira artışıyla beraber doğalgaz faturasını da ayırdılar, ilk defa ödemeye başlayacağım. Yani hiç hesapta olmayan bir kalem artık hesaplarım arasında. Merkezi ısıtma olduğundan ısınmada bir problem yaşamadım bu zamana kadar zaten kaldığım yer öyle büyük bir yer değil çabuk ısınıyor. O yüzden bu sene gelecek olan faturalar umarım bizleri zorlamaz. Herkese ısınma ve faturalar konusunda kolaylıklar diliyorum.
legendary
August 03, 2023, 05:02:59 PM

hero member
Activity: 1078
Merit: 638
August 03, 2023, 04:42:19 PM
Biliyorum her şeye aşırı zam geldi, her şeyin fiyatı aşırı arttı ama damacana suyun fiyatı olması gerektiğinden daha çok arttı gibi geliyor bana. 60 lira olmuş bizim aldığımız. Baya bir bardak su bile saçma bir maliyete geldi şu anda. Damacana su satanlar herkes gibi asgari ücret artışını da benzin artışını da yansıtıyorlardı ama şimdi kafadan bir 10 lira arttırdılar. Zaten en son zamları yansıtmışlardı. Sanki büyük üreticiler konuşup
anlaşıp kafadan 10 lira arttıralım zaten bir şey olmuyo demişler gibi bir artış.

Bu arada poşet ücreti 1 Ocak 2019'da başlamıştı yanlış hatırlamıyorsam. Onun artmaması da ilginçti.
legendary
Activity: 2520
Merit: 1510
August 02, 2023, 05:03:21 PM
Alışveriş poşetleri artık 38.5 kuruş olacakmış. Ekonomik durum plastik poşetlere kadar dustu ne hallere kaldık...

Müşteriye satılan poşet yine 25 kuruştan devam ediyor fazlasını firma karşılayacak. Devletin aldığı pay arttı.
LCWlerde satılanlar plastik poşet değil artık bez çantaya geçtiler 1 liradan satılıyor başka çoğu mağazada da benzer uygulama var 3-4 liradan satılan yerler var. Plastikten iyidir ama bazıları gerçekten pahalı oluyor.
hero member
August 02, 2023, 04:41:22 PM
Alışveriş poşetleri artık 38.5 kuruş olacakmış. Ekonomik durum plastik poşetlere kadar dustu ne hallere kaldık...

Birkaç hafta önce kendileri açıklamıştı poşet fiyatlarına zam gelmeyecek diye. Tabi aradan seçim geçti her şey sıfırlanmış oldu.
Poşet fiyatlarının yükselmesi çok normal, hem üretim maliyeti yükseldi hem de çöp poşeti üreticileri isyan etmiştir. Eskiden market poşetleri çöp poşetlerinden daha pahalıya gelirdi, şimdi aynı boy poşetlere göre çöp poşeti çok ucuz kalıyor.
Zaten maliyet yükseldiğinden beri poşet kalitesi de düştü. A101’in poşeti köşeli bir şeye takıldığı anda yırtılıyor, Migros Hemen kalın turuncu poşetleri bıraktı  normal poşete geçti, BİM desen onlar da iyice inceltti.
En iyisi LCW, kapkalın poşet veriyor eşya taşımaya da uygun Cheesy

Poşet demişken genelde yemek söylediğim uygulamalar en az x fiyatla sipariş verebilirsiniz diye zorunlu tuttukları için kalan kısmı poşet alarak doldururdum. Son gelen zamlarla beraber iyice bu alt limiti yukarı çekmişler. Örneğin iki dürüm sipariş edeceğim ama önceden iki dürüm aldıktan sonra 1 tl falan fark kalıyordu onla da poşet alıyordum çünkü fazladan bir ürün hem fazla gelecek hem de neden alayım ki istediğim benim iki tane. Sonra bunlar fiyatları iyice abartmaya başladılar. Zamdan bahsetmiyorum en düşük sipariş tutarından bahsediyorum.

Mesela bugün bir yerden sipariş verdim fiyatı 110 tl tuttu ama en düşük sipariş tutarını karşılamıyormuş. Her zaman da sipariş verdiğim bir yer. En düşük miktarı 127 tl yapmışlar. Şimdi kalan 17 tl'ye poşet alırdım tepkimi gösterirdim de madem öyle dedim almadım oradan. Daha da almam. Sözde akıllarınca hesap yapıp 3. ürünü ya da yanına 20 liralık kolayı 50'ye satmaya çalışacaklar. Bir işletme böyle ufak oyunların peşinde koşmaya başladığı anda müşteri kaybeder. Ürüne zam yapmak ayrı ya da malzemeyi fazla koyup fiyatı artırmak ayrı ama bu yaptıkları tamamen iyi niyet dışı.

Poşetlerin inceliğine de değinmek lazım. Eve gelene kadar elinde kalıyor poşet. Altı üstü poşet ama o da kalitesizleşti işte.
legendary
August 02, 2023, 03:29:28 PM

Birkaç hafta önce kendileri açıklamıştı poşet fiyatlarına zam gelmeyecek diye. Tabi aradan seçim geçti her şey sıfırlanmış oldu.
Poşet fiyatlarının yükselmesi çok normal, hem üretim maliyeti yükseldi hem de çöp poşeti üreticileri isyan etmiştir. Eskiden market poşetleri çöp poşetlerinden daha pahalıya gelirdi, şimdi aynı boy poşetlere göre çöp poşeti çok ucuz kalıyor.
Zaten maliyet yükseldiğinden beri poşet kalitesi de düştü. A101’in poşeti köşeli bir şeye takıldığı anda yırtılıyor, Migros Hemen kalın turuncu poşetleri bıraktı  normal poşete geçti, BİM desen onlar da iyice inceltti.
En iyisi LCW, kapkalın poşet veriyor eşya taşımaya da uygun Cheesy
copper member
Activity: 1190
Merit: 925
August 02, 2023, 02:49:13 PM

38.5 kuruş?Kuruşu bölebilecek kim var?Muhtemelen onu 50 kuruş olarak vereceğiz ve üstünü almayacağız.Bu da biraz büyük marketlerde poşet satışlarıyla alakalı olacak.Bakkala giden zaten neredeyse olmadığı için bakkal poşeti parayla satmıyor.Poşetlere büyük zamlar geldi doğal olarak böyle bir zam bekleniyordu.Bence 50 kuruş bile olmalı plastik poşetler.

Ayrıca zam konusunda en az düşündüğüm şey poşet zamları oluyor.Araçlar, evler bu kadar pahalıyken poşete gelen zammı pek umursamıyorum.
hero member
Activity: 1260
Merit: 957
August 02, 2023, 05:42:44 AM
legendary
June 07, 2023, 03:39:32 AM
Ne koyduk diyen sığırlar seçimden beri %16 paramız değer kaybetti.
hero member
Activity: 1218
Merit: 877
Eloncoin.org - Mars, here we come!
June 07, 2023, 03:21:03 AM
Dolara bu günde zam gelmiş böyle giderse daha çok zamlanacak dolar alamayacağız 🙂
copper member
Activity: 1190
Merit: 925
June 06, 2023, 10:38:24 PM
Baklava demişken benim İstanbul'da baklava konusunda tek geçerim dediğim yer Karaköy Güllüoğlu'dur. Zamanında 1 kilo fıstıklı kuru baklavayı 85 liraya aldığımı dün gibi hatırlarım. Şu an ise siteye girip bir bakayım dedim kilosu 570 lira olmuş.  Grin  Eşi benzeri görülmemiş bir enflasyon canavarı ile karşı karşıyayız gerçekten de.

Zamlar tabi ki bununla da kalmayacak. Bonfilenin kilosunun 700 liranın üstüne çıktığı bir dönemde bir kilo baklava fiyatının da onunla yarışacağına dair şüphem yok.
Baklava yemenin lüks olabileceğini de düşünmüyordum. Artık herhalde Mustafa Sarıgül’ün dediği gibi 1 tane baklava ile alış satış yapılacak. Adeti 20-30 lirayı bulur herhalde belki de geçer gramajına göre değişir. Sadece bununla kalsa yine iyi. Antep fıstığı içeriği olan tüm tatlılara yüksek zamlar gelecek doğal olarak. Böyle olduğu için de yiyebileceğimiz tatlılar kısıtlanacak. Halka tatlısı ve şekerpareye devam.

Bu şekilde devam ederse baklavanın kilogramı fiyatı olarak 1000 TL olur.Şu an 500 TL’ye en basit baklava satılıyor.Bunu görünce artık boş baklava neden yapılıyor daha iyi anlıyor insan.Geçen bir ironi gördüm içi boş tost diye.Sistem şimdi bunu gösteriyor, buna doğru insanları eviriyor.

3 adet baklavalık porsiyonların fiyatları artık Özsüt gibi mekanlarda en az 100-150 lira arasında olur.Fiyatların yükselmesi insanların evlerine tatlı bile götürmesine engel oluyor.Umarım temmuzda ciddi bir zam ile insanların biraz olsun cebini rahatlatmalarını sağlarlar.
hero member
June 06, 2023, 08:59:59 PM
Baklava demişken benim İstanbul'da baklava konusunda tek geçerim dediğim yer Karaköy Güllüoğlu'dur. Zamanında 1 kilo fıstıklı kuru baklavayı 85 liraya aldığımı dün gibi hatırlarım. Şu an ise siteye girip bir bakayım dedim kilosu 570 lira olmuş.  Grin  Eşi benzeri görülmemiş bir enflasyon canavarı ile karşı karşıyayız gerçekten de.

Zamlar tabi ki bununla da kalmayacak. Bonfilenin kilosunun 700 liranın üstüne çıktığı bir dönemde bir kilo baklava fiyatının da onunla yarışacağına dair şüphem yok.
Baklava yemenin lüks olabileceğini de düşünmüyordum. Artık herhalde Mustafa Sarıgül’ün dediği gibi 1 tane baklava ile alış satış yapılacak. Adeti 20-30 lirayı bulur herhalde belki de geçer gramajına göre değişir. Sadece bununla kalsa yine iyi. Antep fıstığı içeriği olan tüm tatlılara yüksek zamlar gelecek doğal olarak. Böyle olduğu için de yiyebileceğimiz tatlılar kısıtlanacak. Halka tatlısı ve şekerpareye devam.
sr. member
Activity: 1624
Merit: 304
kycfree
June 06, 2023, 05:39:43 PM

hero member
June 06, 2023, 04:55:37 PM

Arkadaşlar, bir sayfada gördüğüm bu fiyatlar Baklavanın başkenti Gaziantep’teki fiyatlar. Orada genelde İstanbul gibi şehirlere göre hem ucuz hem de lezzetli olurdu. Orada bile fiyatlar böyle olduysa artık misafirliğe giderken 1 kg baklava alalım devri kapanacak, onun yerine misafire kahve takımı, ev hediyesi falan alınma adedi başlayacak herhalde.

Ne olacak bu zamlarla böyle nereye kadar?

Vay be dümdüz baklava bile 500 TL olmuş yani eski parayla yarım milyar. O parayla araba taksidi ödeniyordu birkaç yıl önce. Grin
Fıstığın kilosunun 400+ olduğu yerde ucuz bile kalmış düz baklavanın yarım milyar olması. Nerdeeen nereye. Eskiden yerdik tadı güzeldi şimdiki nesil baklavanın ne olduğunu bile bilemeyecek en azından bir 5 yıl daha. Baklava yemiş son şanslı nesil biz olduk herhalde. Grin
Bir de eskiden halı sahada baklavasına maçlar yapılırdı artık halı sahadakilerin parası yetmez amatör lig şampiyonuna falan verilir anca bir tepsi baklava.

Halısahada kaybeden takım bol bol alırdı maç sonu sohbetiyle beraber maç sonu iyi giderdi. Şu fiyatı gördükçe elveda dediğimiz güzel şeylerin arasına baklavayı da koyduk sanırım. Halısahada alternatif olarak ne alırız düşünüyorum da bunun yerini tutacak şey çok az. Geçende bir kafede arkadaşlarla baklava yiyelim demiştik, dört çeşit fıstıklı tatlı olan bir tabak geldi ortasında dondurma 175 TL fiyatı vardı. Eskiden tatlıyı yemekten sonra keyfi yerdik şimdi yediğimiz yemekten pahalı olmuş. Bahsettiğiniz Antep baklavalarına zaten yaklaşamıyoruz. Hadi aldık diyelim insanın içi gidiyor verilen paraya. Bayramlarda hazır baklava alanlar ev yapınına geçmişti yavaştan.
legendary
June 06, 2023, 04:24:01 PM

Arkadaşlar, bir sayfada gördüğüm bu fiyatlar Baklavanın başkenti Gaziantep’teki fiyatlar. Orada genelde İstanbul gibi şehirlere göre hem ucuz hem de lezzetli olurdu. Orada bile fiyatlar böyle olduysa artık misafirliğe giderken 1 kg baklava alalım devri kapanacak, onun yerine misafire kahve takımı, ev hediyesi falan alınma adedi başlayacak herhalde.

Vay be dümdüz baklava bile 500 TL olmuş yani eski parayla yarım milyar. O parayla araba taksidi ödeniyordu birkaç yıl önce. Grin
Fıstığın kilosunun 400+ olduğu yerde ucuz bile kalmış düz baklavanın yarım milyar olması. Nerdeeen nereye. Eskiden yerdik tadı güzeldi şimdiki nesil baklavanın ne olduğunu bile bilemeyecek en azından bir 5 yıl daha. Baklava yemiş son şanslı nesil biz olduk herhalde. Grin
Bir de eskiden halı sahada baklavasına maçlar yapılırdı artık halı sahadakilerin parası yetmez amatör lig şampiyonuna falan verilir anca bir tepsi baklava.
legendary
June 06, 2023, 03:58:53 PM
Arkadaş %52 oy vermiş adamlar iktidar olmuş ve 0 %52 diyorki herkes herşeyi yemek zorunda değil. Parası olan yer. Yapacak birşey yok.

Buraya günü birlik gelen zamları yazsam olmaz.

Enflasyon aylık 0.04 falan yani o zamları iktidar değil muhalefet partileri yapıyor yoksa bu zamlar imkansız. kaka cehape
hero member
June 06, 2023, 01:05:54 PM

Burada ben suçu zam yapanda bulmuyorum. 1 kg Antep fıstığı 500 lira olmuş. 1 kg Antep fıstığı ile kaç kg baklava yapılabilir ki? Benim bildiğim gerçekten işini iyi yapan ustalar bayağı baklavaya Antep fıstığı koyuyorlar. Bu fiyatlardan düşük olması bile anlamsız olurdu. Bu fiyatlar artık çok normal. Geçenlerde bir porsiyon dondurmayı 75 liraya yedim. 1 kg Antep fıstıklı baklava da 500 lira olsun yani. Maalesef parayı değersiz yapanlara bunları söylemek lazım.
sr. member
Activity: 504
Merit: 324
June 06, 2023, 12:32:44 PM

legendary
May 30, 2023, 05:29:02 PM
Ak Partili Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, konutta kullanılan suya yüzde 40, işyerlerinde kullanılan suya yüzde 60, sanayide kullanılan suya yüzde 85 oranında zam yaptı.
sonunda neyi kutladıklarını öğrenebildim.

https://twitter.com/yirmiucderece/status/1663585303313907713
sr. member
Activity: 504
Merit: 324
May 30, 2023, 05:00:09 AM
Süt ve süt ürünlerine, et ve et ürünlerine zamlar kapıdadır diye düşünüyorum. Seçim sona erdikten sonra daha rahat bir hale geldi satıcılar. Artık yapacakları zamları da hemen yapacaklar çünkü seçimden önce üstlerinde baskı vardı. Rahat bir durumda değildiler. Özellikle üç harfle satış yapan firmalar genel olarak insanların alışveriş yaptıkları yerler olduğu için artık üçlü tekel olma yolundalar.
sr. member
Activity: 1344
Merit: 373
May 30, 2023, 04:39:39 AM
Bu konuyu şimdiden incelemek lazım. Yakında buraya her gün gelebilecek zamları ekleyeceğiz malum. Ülkenin içerisinde olacak durumda yakın zamanda özellikle haziran temmuz aylarında elektrik ve doğalgaza yüklü zamlar bekliyorum. En düşük memur maaşını arttırma sözünü yerine getirirse iktidar, her kalem zamlanacak. Artık ev ararken en düşük kiranın 10 bin lira olmasına kendimizi hazırlarsak iyi olacak.

Ev almak hayal oldu zaten de, kiralara gelecek zamları burada konuşmaya sayfalar yetmez herhalde, bayağı bir kiracı ev sahibi kavgalarına şahit olabiliriz, hala aylık 2000 liraya kirada oturan eski kiracılar var, bu kiracıları ev sahipleri bir şekilde evden atmaya çalışacaklar, kira yükselmesini engellemek için yapılan yüzde 25 limit ise hala geçerliliğini korumakla birlikte haziran ayı sonunda bitecek,
sr. member
Activity: 630
Merit: 463
May 30, 2023, 04:00:20 AM
Bu konuyu şimdiden incelemek lazım. Yakında buraya her gün gelebilecek zamları ekleyeceğiz malum. Ülkenin içerisinde olacak durumda yakın zamanda özellikle haziran temmuz aylarında elektrik ve doğalgaza yüklü zamlar bekliyorum. En düşük memur maaşını arttırma sözünü yerine getirirse iktidar, her kalem zamlanacak. Artık ev ararken en düşük kiranın 10 bin lira olmasına kendimizi hazırlarsak iyi olacak.
hero member
May 29, 2023, 07:49:13 AM
İkinci zam haberi benden gelsin. Bu geceden itibaren benzine 66 kuruşluk zam geliyor. Deposu boş olanlar doldurabilir.
Duyduğuma göre zaten cumartesi günü zam gelecekmiş ama seçimden dolayı erteleme yapmışlar. Sırf benzin zammı geliyor haberi sebebiyle oy oranlarının düşeceğini düşünmemişlerdir bence, zam üstüne zam geldiği halde seçmenleri zaten desteklemeye devam ediyor.
A101 gibi Şok da zamlara başlamış ve yeni etiketleri çıkartmışlar. Eş zamanlı olarak zam yapıyorlardı, A101 ateşi yaktı diğerleri de yarından itibaren fiyatlarını yükseltir artık

Her kaleme zam yapmaya alışmışlar. Ne de olsa süper market zincirleri sahipleri olarak hükümete çok yakındılar. Artık seçimde olmayacağına göre serbest atış alanı. En düşük memur maaşı 22 bin olmadan tüm zamları yapacaklar, memura zam açıklanınca bir daha üstüne koyacaklar. Artık bunların yaptıkları insanları enayi yerine koymak oluyor.
legendary
May 29, 2023, 05:42:42 AM
İkinci zam haberi benden gelsin. Bu geceden itibaren benzine 66 kuruşluk zam geliyor. Deposu boş olanlar doldurabilir.
Duyduğuma göre zaten cumartesi günü zam gelecekmiş ama seçimden dolayı erteleme yapmışlar. Sırf benzin zammı geliyor haberi sebebiyle oy oranlarının düşeceğini düşünmemişlerdir bence, zam üstüne zam geldiği halde seçmenleri zaten desteklemeye devam ediyor.
A101 gibi Şok da zamlara başlamış ve yeni etiketleri çıkartmışlar. Eş zamanlı olarak zam yapıyorlardı, A101 ateşi yaktı diğerleri de yarından itibaren fiyatlarını yükseltir artık
hero member
Activity: 1078
Merit: 638
May 29, 2023, 05:10:52 AM
Takip edecekler için çok aktif olabilir bu konu ben gördüğüm her zamma gülüp geçeceğim halk bunu istedi biz ne desek boşa bu saatten sonra.
Maddi durumu iyi olmayanlar yardım alırlar belki yeni hükümet onlara kırıntı verir yine onlarla idare ederler. Ekonomide iyiye gidecek bir gelişme göreceğimizi sanmıyorum.
Tam bunu yazacaktım, bu konu en yoğun konulardan olabilir diye. Kuru bugün de tuttular ama yakın zamanda bayağı yükselecektir. Kuru gene tutsalar bile önce yaz öncesi yol köprü zamları gelir bir güzel. Yaz diye doğalgaza yüksek bir zam gelir ama aa biz doğalgaz çıkarıyorduk. Sonra işte elektrikten sigaraya alkole, araba ötv'sine mtv'sine.. Ya adamlar suçu a101, bim, migros, şok'a attılar ve bu halk bunu yedi. Akıl alır gibi değil. Ama ekonomik kriz Akp tabanını sanıldığı kadar etkilemiyormuş, ben bundan emin oldum. Evet hayatın çok daha zorlaştığının farkındalar ama sosyal yardımlar, memleketten gelen gıdalar vs derken bir şekilde halen idare ediyorlar. Kağıt üstünde büyük gibi duran asgari ücret zamlarıyla da teselli buluyorlar. Boğaziçi köprüsünden geçiş bile yakında 50 lira olur. Ama önümüzdeki 5 yıl gene iha siha togg saçmalıklarını dinleyeceğiz.
hero member
Activity: 882
Merit: 879
May 28, 2023, 09:18:28 PM
İlk turun hemen ardından sigaraya zam haberi görmüştüm. Şimdi de bu seçim sonucu ile birlikte kim bilir ne gibi zamlar bizi bekliyor. İktidar kanadı zaten uzun bir süredir ekonomi politikasında kendi bildikleri yoldan devam edeceklerini gösteriyor. Faiz inatla aşağı çekilirken bir yandan da enflasyon düzenli olarak yükselmeye devam ediyor.

Marketlerde etiketlere zaman içerisinde çok sağlam zamlar yansıyacaktır şüphesiz. Bir yandan da bu sonuç sonrasında doların iyice uçup gitmesi ile birlikte internetten alışverişlerimizin maliyeti de ciddi oranda artacak ne yazık ki.

Marketlere de, vergilere de bu fazlasıyla yansıyacak buna eminim hocam. Zaten seçimden önce de seçimlerden sonra ek vergiler gelebileceğinden bahsediyordu iktidar kanadının ekonomi bakanı. Şimdi artık ek vergiler ile zamlar birlikte bizlerin ne kadarlık dayanma gücümüze hitap edecek hiç bilmiyorum. Artık hem Cumhurbaşkanı hem de meclis aynı kanatta olduğu için istedikleri gibi 5 sene boyunca karar alabilirler.
sr. member
Activity: 1666
Merit: 300
May 28, 2023, 05:57:02 PM
İlk turun hemen ardından sigaraya zam haberi görmüştüm. Şimdi de bu seçim sonucu ile birlikte kim bilir ne gibi zamlar bizi bekliyor. İktidar kanadı zaten uzun bir süredir ekonomi politikasında kendi bildikleri yoldan devam edeceklerini gösteriyor. Faiz inatla aşağı çekilirken bir yandan da enflasyon düzenli olarak yükselmeye devam ediyor.

Marketlerde etiketlere zaman içerisinde çok sağlam zamlar yansıyacaktır şüphesiz. Bir yandan da bu sonuç sonrasında doların iyice uçup gitmesi ile birlikte internetten alışverişlerimizin maliyeti de ciddi oranda artacak ne yazık ki.
legendary
May 28, 2023, 04:59:23 PM
Takip edecekler için çok aktif olabilir bu konu ben gördüğüm her zamma gülüp geçeceğim halk bunu istedi biz ne desek boşa bu saatten sonra.
Maddi durumu iyi olmayanlar yardım alırlar belki yeni hükümet onlara kırıntı verir yine onlarla idare ederler. Ekonomide iyiye gidecek bir gelişme göreceğimizi sanmıyorum.
hero member
Activity: 1008
Merit: 533
May 28, 2023, 03:52:32 PM
Alıştık artık.

legendary
May 28, 2023, 03:30:53 PM
Durun daha ne zamlar gelecek. Bu halk bu fakirleşmeyi yaşamaya devam etsin de aklı başına gelsin, sokaklara dökülenler çocuğuna parkta pamuk şeker alamayınca kafasına denk gelecek.
Böyle bir konu açılması çok üzücü ama ekonominin gideceği yer apaçık ortada. Neye ihtiyacınız varsa, ne almak istiyorsanız bu gece alın. Yarın olduğunda bugün almadığınız her şey için pişman olacaksınız
hero member
Activity: 1260
Merit: 957
May 28, 2023, 03:03:02 PM
Normalde bu tarz konuları açmayı pek sevmem ama güncel bir konumuz yok. Önceki konular 2022 ZAM Ana Konu... ve 2021 ZAM Ana Konu... 2021 ve 2022 için geçerli olan konulardı. Ve malum AKP bugün 21 senelik iktidarlığına bir 5 yıllık süre daha ekletmiş bulunmakta. Bu konuyu aşırı derecede aktif olacaktır görüşüyle açıyorum.

Bugün almadığımız her ürünü yarın daha pahalıya alacağımız bir süreç bizi bekliyor dersem yanlış olmam herhalde.

Ve ilk zam haberi A101'den geliyor:

Jump to: