Pages:
Author

Topic: 2021 ZAM Ana Konu... (Read 2979 times)

full member
Activity: 1302
Merit: 115
Pepemo.vip
April 17, 2022, 01:07:24 PM
Asgari ücrete Temmuz ayında zam yapılması bir ara gündeme geldi ama üzerine çok konuşulmadı. Asgari ücretli halinden memnun ki çok fazla sesini çıkaran bir kesim de yok. Ülkedeki insanların kendini gerçekleştirme adına en ufak bir kaygılarının olmaması ve aç karnım doysun yeter düşüncesinin hakim olması bu zamlara gelen tepkilerin zayıf kalmasının ana nedenidir
hero member
Activity: 1092
Merit: 830
Eloncoin.org - Mars, here we come!
April 17, 2022, 11:50:55 AM
Akaryakıt fiyatları umarım yaz aylarıyla birlikte ciddi indirime gidilirse güzel olur hem bireysel kullanım hemde tarımsal kullanım için akaryakıt fiyatları büyük önem arz ediyor. Yakıt fiyatları düşerse hem üretim maliyeti düşürülmüş olur hemde taşıma nakliye maliyetleri düşeceği için bir çok ürünün fiyatında düşüş yaşanır azda olsa alım gücüne olumlu etkisi olur. Akaryakıt fiyatları düşmediği sürece ürün ve hizmet fiyatları düşüş olmaz.
hero member
Activity: 994
Merit: 607
★Bitvest.io★ Play Plinko or Invest!
April 17, 2022, 07:20:29 AM
Brent petrol fiyatı düşünce indirim gelecek diye bekleyenler şaşırtılmadı ve kimse indirim falan göremedi ama petrol fiyatı artmış yine dururlar mı anında yapıştırmışlar zammı  Angry sırada benzin zammı var o da bugün gelir aralarında bir gün fark ile zam yapıp duruyorlar o da 1.5-2 lira yukarı atar 21 lira falan olur tahminimce Smiley

Benzin zammının bir de döviz artışından sonraki durumunu görün hocam. Mutlaka bu enflasyon ile birlikte dolarda artış TL’de kayıp yaşanacak. Bu kayıp sonrasında benzin ve mazot 30 lira bandını geçince normal sayılacak. 1 lt mazota 35 TL verince mi insanların aklı başına gelecek? Transport işlemlerin neredeyse tamamı mazot ile olacak. Transport işlem fiyatları artacak, enflasyon artacak, hayat pahalanacak.
full member
Activity: 700
Merit: 134
April 17, 2022, 04:32:20 AM
Brent petrol fiyatı düşünce indirim gelecek diye bekleyenler şaşırtılmadı ve kimse indirim falan göremedi ama petrol fiyatı artmış yine dururlar mı anında yapıştırmışlar zammı  Angry sırada benzin zammı var o da bugün gelir aralarında bir gün fark ile zam yapıp duruyorlar o da 1.5-2 lira yukarı atar 21 lira falan olur tahminimce Smiley
legendary
Activity: 2058
Merit: 1030
April 17, 2022, 04:10:02 AM
Almanya’da benzin 2 Euro yani 32 TL diyor akıllı vatandaşlar

Hesap doğru yalnız oradaki basit bir adamın maaşı 2 bin Euro, o halde burda da sıradan bir maaş 32 bin TL olmalı...

Aynen öyle abi maaş 2 bin Euro adamların bunu bahsetmiyorlar da direkt TL olarak hesabı çevirip ona göre yüksekmiş gibi algı yapıyorlar doğrusu Türkiye’de benzinin alımgücüne göre 4 lira olması gerekirken bugün 19 TL veriyoruz
legendary
Activity: 1988
Merit: 1109
April 17, 2022, 03:50:00 AM
Almanya’da benzin 2 Euro yani 32 TL diyor akıllı vatandaşlar

Hesap doğru yalnız oradaki basit bir adamın maaşı 2 bin Euro, o halde burda da sıradan bir maaş 32 bin TL olmalı...
legendary
April 17, 2022, 03:46:01 AM
Müjdemi isterim. Motorine resmen 1,79 lira daha zam geldi.  Grin  An itibariyle benzin 19 lira seviyelerindeyken motorin de 22 liraya kadar yükselmiş durumda. Ütopik fiyatları bir kenara bırakırsak bir zamanlar benzin motorin'den daha fazla olurdu bu durum nasıl tersine döndü bu kadar onu da merak ediyorum. Biz indirim gelsin diye umarken bindirim gelmeye devam ediyor. Biz de kendimizi akaryakıt şirketleri zarar etmesin diye yapıyor bilmem ne diye avutuyoruz işte ne yapalım.

Brent petrol baz alınıyor brent düşünce doğru düzgün yansıtılmadığı için bunlar çok normal  brent yüzde 40 düşse ülkemizde yüzde 10 indirim oluyor, brent tekrar zamlanınca da hemen zammı geçiriyorlar bir de garip bir şekilde yurtdışındaki fiyatları yurtiçi ile kıyaslayanlar oluyor Almanya’da benzin 2 Euro yani 32 TL diyor akıllı vatandaşlar
sr. member
Activity: 1666
Merit: 300
April 16, 2022, 04:29:35 PM
Müjdemi isterim. Motorine resmen 1,79 lira daha zam geldi.  Grin  An itibariyle benzin 19 lira seviyelerindeyken motorin de 22 liraya kadar yükselmiş durumda. Ütopik fiyatları bir kenara bırakırsak bir zamanlar benzin motorin'den daha fazla olurdu bu durum nasıl tersine döndü bu kadar onu da merak ediyorum. Biz indirim gelsin diye umarken bindirim gelmeye devam ediyor. Biz de kendimizi akaryakıt şirketleri zarar etmesin diye yapıyor bilmem ne diye avutuyoruz işte ne yapalım.
hero member
Activity: 994
Merit: 607
★Bitvest.io★ Play Plinko or Invest!
April 15, 2022, 04:41:17 AM
Bugün çıkan haberlerde benzine 1,70 TL civarı zam geleceği yazılıyor. Brent petrolin fiyatı düştüğünde indirim gelmiyor ama brent petrolün fiyatı artınca kesin zam geliyor.  Her türlü biz halka geçiriliyor. Gerçekten benzin fiyatları can sıkıcı düzeyin üstünde.
Sıkıntı zaten bu . Fiyatlar düşünce yansıma yapılmıyor, aynı kalıyor ama fiyatlar yükselince kesin bir artış yaşanıyor. Bu yüzden bizim mağduriyetimiz 2x oluyor yatırım diliyle. 2 katı kazancı alan ise vergilerden en büyük kalemlerden birisi olan akaryakıt vergisiyle devletimiz oluyor. Objektif indirim veya artış yansıtılmalı. İnsanların durumu güçken daha da güç duruma getirilmemeli.
legendary
Activity: 896
Merit: 974
April 15, 2022, 04:29:55 AM
Bugün çıkan haberlerde benzine 1,70 TL civarı zam geleceği yazılıyor. Brent petrolin fiyatı düştüğünde indirim gelmiyor ama brent petrolün fiyatı artınca kesin zam geliyor.  Her türlü biz halka geçiriliyor. Gerçekten benzin fiyatları can sıkıcı düzeyin üstünde.
hero member
April 15, 2022, 04:18:46 AM
Brent petrolün tekrardan 110 dolar seviyelerine yükseldiğini görüyoruz tekrar zam yapılacağı gündeme gelmiş durumda. Brent petrol 100 doların altına gerilemişti tam iyi bir indirim yapılır diye beklerken tekrar %10 dan fazla artış gösterdi. Yaz ve tatil sezonu başlıyor umarım ciddi bir indirim yapılırsa güzel olur yoksa eskisi kadar fazla seyahat edemeyeceğiz. İnsanlarda öylesine alıştırıldı ki 20 TL seviyesine kimsenin şikayet ettiği yok hatta bazı pompacı arkadaşlarla konuştuğumda eskisinden daha fazla yakıt sattıklarını söylüyorlar.
legendary
April 07, 2022, 03:12:37 AM
Ben bu ulaşım zammı sonrası direkt olarak Ekrem İmamoğlu'na yüklenilmesini anlamadım. Hayır yani bunun sorumlusu kendisi mi oluyor cidden? Bu insanlar hiç bir dönüp ülkenin ne durumda olduğuna, hayat pahalılığına falan bakmıyor mu acaba? Her şeye zam geliyor onlar bastırılıyor ama ulaşım zammında sanki adam keyfinden yapmış gibi ona yükleniliyor. Şu ülkedeki siyasi çıkarlar uğruna insanların kullanılması olayından gına geldi bana artık.

Aynen katılıyorum Ekrem İmamoğlu'nu savunmuyorum akaryakıt fiyat artışı %100'ü geçtiği halde %40 zam yapılmış olması bile çok iyidir burada İBB suçlayacaklarına dönüp bir arkalarına baksınlar faiz indirme sevdasına dolar aldı başını gitti akaryakıt fiyatları fırladı şu zamanda fiyatı artmayan bir şey kalmadıki. İşe giderken kullandığımız servise bile 250 TL öderken şimdi 400 TL ödüyoruz. Kim olsa bu zammı yapmak zorunda belki onlarda olsa daha fazla zam yapılacaktı.

Ekonominin kötü yönetilmesinin sonucu her şey mesela ekonomisi bizden iyi olan Polonya bile faiz artırımına gitti ama biz hala tersine gitmeye devam ediyoruz paramızın daha çok ne kadar değerini kaybettiririz diye uğraşıyoruz. Pardon unutmuşum sahi TL en dipteydi düşebileceği en dipteydi sayın bakan öyle diyordu...

O açıklama çok saçmaydı ya bunun garantisini kendisine vermişler sanki Türk lirası şu an en düşük değerde vatandaşımızın içi rahat olsun bundan aşağı daha da düşmez diyor sen bakansın daha düşürmek değil yükseltmeye çalışmak senin derdin olmalı hala da görevde bu bakanla da olacak iş değil akaryakıta gelen zamlardan sonra toplu taşıma kullanımı arttı bunun da fiyatlara yansımasıyla birlikte belediye biraz daha nefes alır ancak asıl sorun yüzde 40 zamma alıştırılmış olmamız
hero member
April 06, 2022, 09:46:32 PM
Ben bu ulaşım zammı sonrası direkt olarak Ekrem İmamoğlu'na yüklenilmesini anlamadım. Hayır yani bunun sorumlusu kendisi mi oluyor cidden? Bu insanlar hiç bir dönüp ülkenin ne durumda olduğuna, hayat pahalılığına falan bakmıyor mu acaba? Her şeye zam geliyor onlar bastırılıyor ama ulaşım zammında sanki adam keyfinden yapmış gibi ona yükleniliyor. Şu ülkedeki siyasi çıkarlar uğruna insanların kullanılması olayından gına geldi bana artık.

Aynen katılıyorum Ekrem İmamoğlu'nu savunmuyorum akaryakıt fiyat artışı %100'ü geçtiği halde %40 zam yapılmış olması bile çok iyidir burada İBB suçlayacaklarına dönüp bir arkalarına baksınlar faiz indirme sevdasına dolar aldı başını gitti akaryakıt fiyatları fırladı şu zamanda fiyatı artmayan bir şey kalmadıki. İşe giderken kullandığımız servise bile 250 TL öderken şimdi 400 TL ödüyoruz. Kim olsa bu zammı yapmak zorunda belki onlarda olsa daha fazla zam yapılacaktı.

Ekonominin kötü yönetilmesinin sonucu her şey mesela ekonomisi bizden iyi olan Polonya bile faiz artırımına gitti ama biz hala tersine gitmeye devam ediyoruz paramızın daha çok ne kadar değerini kaybettiririz diye uğraşıyoruz. Pardon unutmuşum sahi TL en dipteydi düşebileceği en dipteydi sayın bakan öyle diyordu...
member
Activity: 406
Merit: 47
April 06, 2022, 03:57:06 PM
full member
Activity: 700
Merit: 134
April 06, 2022, 12:45:56 PM
Kaç kere yüzde elli zam yapılması istendi ve reddettiler şimdi ne olduysa bugünkü ukome kararıyla yüzde 40 zam yapılmasını kabul etmişler İstanbul ulaşımında ciddi sayılacak bir zam yapıldı ama zam yapılmasında da haklılar çünkü önceki fiyatların olduğu zamanda mazot 8-9 liraydı şimdi 20 liranın üstünde ve eski fiyatlar ile devam etmesi mantıklı değildi  Undecided
sr. member
Activity: 742
Merit: 279
April 06, 2022, 08:06:41 AM
Bu konu artık o kadar kaniksandi ki, herhangi bir şeye zam gelmediği günü garipseyecegiz artık. Dunyadaki negatif gelişmelere hemen büyük tepkiler veren piyasa, olumlu gelişmelerde ise minik minik indirimler görmekte. Bakalım cok merak ediyorum mevzu nerede son bulacak...
legendary
Activity: 1862
Merit: 1229
April 06, 2022, 06:13:32 AM
Bu zam olayının doyum noktası neyse onu fiyatlasınlar avuç içi kadar marul 20 lira olmuş bu yakıt fiyatlarındaki zam durmadıkça bu ürünlerdeki zamlar durmayacaktır.
legendary
April 06, 2022, 06:10:51 AM
İstanbul’da toplu ulaşıma yüzde 40 zam yapıldığı ukome kararıyla kesinleşti arkadaşlar İstanbul’da yaşamıyorum ancak forumda İstanbul’da olan arkadaşların olduğunu biliyorum ekonomi bu zamlarla daha da kötüye gidecek enflasyon daha da artacak sanırım son 20-30 yılın en kötü döneminde yaşıyoruz

Kaynak : https://mobile.twitter.com/pusholder/status/1511614890460520452?ref_src=twsrc%5Egoogle%7Ctwcamp%5Eserp%7Ctwgr%5Etweet
sr. member
Activity: 2016
Merit: 391
February 05, 2022, 02:05:27 PM
Şu sıralarda benzin 14.5 ve mazot da 14.6 TL civarında geziyor ve yeni bir söylentiye göre 70 kuruş civarı bir zam bekleniyormuş. Adım adım 20 TL'ye doğru gidiyoruz herhalde. Vatandaşa bu kadar pahalı olmasına rağmen akaryakıtçıların da durumu çok iyi gözükmüyor. Son zamanlarda işlerinin hiç de iyiye gitmediklerini belirtmişlerdi. Akaryakıtın önemli bir kısmı vergi zaten şu an. Resmen insanlar akaryakıt almak için değil vergi vermek için giriyorlar istasyonlara. Bu berbat gidişat ne zaman tersi yöne dönecek merakla bekliyorum ve umut ediyorum.
hero member
February 05, 2022, 01:47:01 PM
Artık hiç bir şeyin bir tadı kalmadı her gün yeni bir zam duyuyoruz dolara değilde petrole yatırım yapsak iyi kazanç sağlardık neredeyse haftada 2 kez zam geliyor Araba alabilmek bir dert yakıt alabilmek başka dert bu şartlarda yaşayabilmek başlı başına bir dert. Paramızı hiç bu kadar değersiz hissetmemiştim. Alışveriş merkezinde 1 çay 9 TL pantolon alayım dedim 300-400 den başlıyor ayakkabılarda öyle 300-500. 20-30 dolarlık ayakkabılar alt tarafı ama bize yansıması çok fazla.
Pages:
Jump to: