Pages:
Author

Topic: 2022 ZAM Ana Konu... (Read 2691 times)

sr. member
Activity: 1344
Merit: 373
November 20, 2022, 05:46:41 AM
Süt ve süt ürünleri gurubuna da zam gelmiş bende markete gidince öğrenmiş oldum. 1 kilogramlık tereyağı 99 liradan 122 lira olmuş peynirlerde %15-20 arası fiyatları artmış durumda. Temel gıda ürünlerinde sadece 1 ayda %20 fiyat artışı olmasına rağmen ekim ayı enflasyonu %2-4 arası çıkacaktır çünkü genelde hep böyle çıkıyor alıştırıldık artık her şeye zamlarada bu fiyatlarada kimse artık şaşırmıyor tepki vermiyor nedense.

Enflasyon oranları gittikçe düşüyor, bu düşüş gerçekçi veya değil sepetteki ürünlerin değişimiyle orantılı oluyor, sepetteki süt ürünlerinin yüzdelik dilimini bilmiyoruz, yüksek bir orandaysa ekim ayı enflasyon oranının yüksek olması gerekiyor ama düşük bir ağırlığa sahipse yine düşük görünür enflasyon aylık bazda,
Süt alım fiyatları nedeniyle çiftçilerin hayvancıların süt ineklerini kesime gönderdikleri konuşuluyor. Twitterda gördüğüm bir bilgiye göre normalde kesilmemesi gereken süt ineklerinin %5'i-%10'u artan maliyetler yüzünden zararına beslenmesi yerine şimdiden kesilmeye gönderilmiş, daha fazla da kesime gönderilecekleri söyleniyor. Bu sebeple şimdiden süt fiyatları artmış. Bu da direkt tüm süt ürünlerini etkilemiş. Dediğiniz gibi enflasyon hesabında süt ürünlerinin ağırlığı nasıl acaba ben de merak ettim.

Enflasyon hesabında fazla bir etkisi olmadığını düşünüyorum o yüzden o yorumu yapmıştım, maalesef üzücü olan şey ise en besleyici besinlerden olan süt ve süt ürünlerini bizim çocuklarımız bizler kadar tüketemiyor, hayat pahalanınca eskisi kadar yiyemez oluyoruz bu ürünleri ve bir bebek, çocuk için süt ürünleri olmazsa olmazlarda, hayatın şu kadar pahalandığı bir ortamda süt ürünlerinin düşük enflasyon sepetinde olmadığını veya çok az ağırlıkta olduğunu düşünüyorum,
sr. member
Activity: 588
Merit: 365
Life is so short but wonderful.
November 20, 2022, 03:47:44 AM
Bitcoin, altın hikaye olmuş. Gıda fiyatları hepsini geçmiş. Bir teneke beyaz peynirin kazandırdığını hiçbiri kazandırmadı. Eskiden büyüklerimiz mevsimlik alışveriş yaparmış. Bu çağda bize de zorla bunu yaptıracaklar. Fakat son dönemde bir şey dikkatimi çekiyor. Akaryakıt fiyatları belli bir aralıkta dalgalandı. Dolar arttı ama hızlı bir artış olmadı. Korkarım gıda fiyatları asgari ücrete yılbaşında yapılacak olan zammı fiyatlıyor. Sanırım yine garibanın eline para geçmeden eriyor. Eserleriyle övünsünler.

https://youtu.be/KD4uFZD8fOI
hero member
Activity: 994
Merit: 607
★Bitvest.io★ Play Plinko or Invest!
November 07, 2022, 04:34:52 AM
Brent petrol 98 doları aştı büyük ihtimalle bu hafta içerisinde yeni bir zam geleceğini düşünüyorum. Son bir yılda özellikle araçlar her konuda masrafları artmış durumda bandroller, muayene, sigorta, kasko ve bakım fiyatları ciddi artışlar gösterdi. 2023 yılında yeniden değerleme ile fiyat artışları oldukça fazla olacak 2023 yılı daha zorlu olacağa benziyor.

Yeni yıldaki zamlar bunlar arkadaşlar trafik cezalarında ciddi artışlar var ve ihlal etmemeye özen gösterin büyük bir değerleme var ve yapılacak zam bu oranın üstünde mi altında mı olacak bilmiyorum herşeye zam geliyor daha zor günler bizi bekliyor

Drift atmanın cezasını çok iyi buldum. 20 bin lira az bile 50-60 bin lira olsun bu cezalar. Trafik cezalarında sadece basit cezalara üzülüyorum onun dışında trafik cezalarının hepsi gerekli cezalar. Artışlar çok yüksek tabi ücretlerin artması gerekiyor. Zamların yapılması da bu cezaları karşılamaya yeterli olmalı.
legendary
Activity: 2114
Merit: 1040
November 07, 2022, 03:26:56 AM
Brent petrol 98 doları aştı büyük ihtimalle bu hafta içerisinde yeni bir zam geleceğini düşünüyorum. Son bir yılda özellikle araçlar her konuda masrafları artmış durumda bandroller, muayene, sigorta, kasko ve bakım fiyatları ciddi artışlar gösterdi. 2023 yılında yeniden değerleme ile fiyat artışları oldukça fazla olacak 2023 yılı daha zorlu olacağa benziyor.

Yeni yıldaki zamlar bunlar arkadaşlar trafik cezalarında ciddi artışlar var ve ihlal etmemeye özen gösterin büyük bir değerleme var ve yapılacak zam bu oranın üstünde mi altında mı olacak bilmiyorum herşeye zam geliyor daha zor günler bizi bekliyor
hero member
Activity: 1218
Merit: 877
Eloncoin.org - Mars, here we come!
November 06, 2022, 03:59:21 PM
legendary
Activity: 2114
Merit: 1040
November 06, 2022, 02:47:45 PM
Bu hafta benzine önce 71 kuruş sonra 131 kuruş zam geldi. Dedim brent petrol 100 doları geçti herhalde de ondan böyle arttı 2 lira bir anda. Ama şu anda 96 dolar civarında gördüm. Benzin 22,6 lirayı geçti gene sessiz sedasız. Zaten motorin fiyatları ortada.

En son 21 küsür liradan almıştım 2 lira birden koymuş 23.10 olmuş tam da depo boşalmıştı bu kötü oldu. 20 lira üstünü iyice alıştırdılar şimdi 25 ve üstüne hazırlıyorlar.
Yeni yılda asgari ücrete yine yüksek zam gelsin o zaman göreceğiz fiyatlar nasıl bir anda uçuyor. Umarım böyle bir şeyler yapmazlar ama maalesef seçim yılında hem ekonomiyi canlandırmak hem propaganda yapmak için sahte refahı tetikleyecek şeyler yapacaklarına eminim.

Dolar artışı yaşanırsa hocam 30 üstüne bile alışkın olmamız lazım geçenlerde yarım depo benzin alayım dedim basit bir yarım depo bile 500 lira ki benim araç eski model hatchback bir araba deposu çok büyük değil 30 liralara gelince de artık her kaleme büyük ölçüde yakıt parası eklenecek
legendary
Activity: 2506
Merit: 1505
November 06, 2022, 02:38:16 PM
Bu hafta benzine önce 71 kuruş sonra 131 kuruş zam geldi. Dedim brent petrol 100 doları geçti herhalde de ondan böyle arttı 2 lira bir anda. Ama şu anda 96 dolar civarında gördüm. Benzin 22,6 lirayı geçti gene sessiz sedasız. Zaten motorin fiyatları ortada.

En son 21 küsür liradan almıştım 2 lira birden koymuş 23.10 olmuş tam da depo boşalmıştı bu kötü oldu. 20 lira üstünü iyice alıştırdılar şimdi 25 ve üstüne hazırlıyorlar.
Yeni yılda asgari ücrete yine yüksek zam gelsin o zaman göreceğiz fiyatlar nasıl bir anda uçuyor. Umarım böyle bir şeyler yapmazlar ama maalesef seçim yılında hem ekonomiyi canlandırmak hem propaganda yapmak için sahte refahı tetikleyecek şeyler yapacaklarına eminim.
sr. member
Activity: 714
Merit: 335
November 06, 2022, 02:01:49 PM

Ayrıca yazın sadece duş ve yemek ile gelen doğalgaz faturasına şaşırdım bayağı. Bu kış gerçekten fantastik doğalgaz faturaları duyacağız bence. Elektrik ve su da acayip geliyor. Dar gelirli kalabalık bir aile nasıl geçinebiliyor aklım almıyor.

Yükselen inmiyor arkadaşlar. yükselirken eskiden haber eden kurumlar vardı artık onlar da gelecek zammı haber edemiyor. zamlar tepeleme giderken ses çıkmazken indirim haberlerinde tüm haber kanallarına haber edilir gibi akşam haberlerinde bas bas bağırtılıyor. benzin de motorin de çok yükseldi.
copper member
Activity: 644
Merit: 269
November 05, 2022, 05:12:43 PM

Ayrıca yazın sadece duş ve yemek ile gelen doğalgaz faturasına şaşırdım bayağı. Bu kış gerçekten fantastik doğalgaz faturaları duyacağız bence. Elektrik ve su da acayip geliyor. Dar gelirli kalabalık bir aile nasıl geçinebiliyor aklım almıyor.

Varil fiyatı 85 dolarlara geri dönse de bizim benzin alacağımız fiyat 20 liranın altına düşmeyecek. Yine 2 günde 2 zam birden çaktılar ve bu sefer eskisi gibi haberlerde falan da yer almadı. Daha kötü bir senaryo da göreceğiz, kışın gelmesiyle birlikte brent petrol 100 dolarları geçebilir ve birkaç ay önceki kriz noktasına geri dönebiliriz, benzinin litresi 30 mazotun 35 lira olabilir.
Tabi bu durum da lojistik sebepler yüzünden her şeye ekstra zam olarak geri dönecektir

Aynen öyle özellikle lojistik olarak meyve sebzelerin kafadan 2-3 lirası yakıt parası olarak hesaplanıyor. Hani diyoruz ya nasıl domatesi mevsiminde 20 liraya yiyoruz diye, o domatesin 5 lirası belki de sadece yakıta giden tutar olacak. Petrol üretimi kısılırsa bu fiyatlar bile ucuz kalabilir önümüzdeki dönemlerde.
legendary
Activity: 1890
Merit: 1273
November 04, 2022, 11:30:30 AM
@xzone yıllarca söyledik bu yönetim şekli doğru değil diye şu teknoloji çağında hala savunucularını görmek aşırı tuaf bir durum bana göre bu kişiler ciddi anlamda incelenmeli.

Ekonomik plan dediğin şey matematikten ibaret 1=1 bunu değiştiremezsin ama siyaset 1'i 5 ile eşitlemeyi inandırmay çalışıyor ama yemiyor.

Ülkemiz düz değil o yüzden ortalama olarak 100km'de 10 litre yakıt tüketiyoruz. En azından kendi adıma öyle 26 lira olmuş mazot 10kmde 26 lira tüketiyor aşırı ciddi bir rakam.

Hala asgari ücretin enflasyona ciddi etkisi olacağını ve zamları asgari ücrete bağlayan kesim mevcut tam bir komedi.  basit bir mazotlu araç 2.6tl  ye 1 km gidebiliyor ama bunu konuşan malesef yok.
legendary
Activity: 2562
Merit: 1481
November 04, 2022, 10:43:33 AM

Varil fiyatı 85 dolarlara geri dönse de bizim benzin alacağımız fiyat 20 liranın altına düşmeyecek. Yine 2 günde 2 zam birden çaktılar ve bu sefer eskisi gibi haberlerde falan da yer almadı. Daha kötü bir senaryo da göreceğiz, kışın gelmesiyle birlikte brent petrol 100 dolarları geçebilir ve birkaç ay önceki kriz noktasına geri dönebiliriz, benzinin litresi 30 mazotun 35 lira olabilir.
Tabi bu durum da lojistik sebepler yüzünden her şeye ekstra zam olarak geri dönecektir
hero member
Activity: 994
Merit: 607
★Bitvest.io★ Play Plinko or Invest!
November 04, 2022, 06:20:51 AM
özel hastanelere zam gelmiş.

Özel hastaneler uçmuş. Devlet hastanesinde yer bulamıyoruz diye özel hastanelere gitmek zorunda kalıyoruz. Muayene ücretleri geçen sene 60 idi şimdi 250-300 arası oldu. Bir de kan verilip MR istendiği zaman kredi kartı limitini dolduruyoruz. Gerçekten artık buram buram her yer zam kokuyor. Zamsız bir günümüz bile yok.
hero member
Activity: 1078
Merit: 638
November 04, 2022, 06:02:47 AM

legendary
Activity: 2198
Merit: 1232
October 16, 2022, 07:21:49 AM
Ülkemiz artık tarım ve hayvancılıkta bile kendine yetemiyor maliyetlerin artması hem tarımı hem de hayvancılığı derinden etkiliyor önlem alınmadığı sürece hem tarım ürünleri fiyatları hem de hayvansal ürünlerin fiyatı hızla artmaya devam edecek. Ukrayna Rusya savaşı ve Çin Tayvan arasında yaşanan gerilim dolayısıyla ülkeler gıda ürünleri stoklamaya başladılar bu sebeple gıda fiyatları hiç olmadığı kadar çok artış gösterdi. Olası bir savaş durumunda en çok lazım olacak şeylerin başında gıda geliyor en azından ülkemiz kendine yetecek tarımsal üretimi desteklemeli ve üretimi arttırmalı.
Bu krizler peşi sıra tetiklendiğinden beri her şey tutuluyor. Paralar dolaşıma girmiyor, faiz tercih ediliyor. Tarım ürünlerini, hayvan ürünlerini dediğiniz gibi her ülke kendince stokluyor dışarıya satmıyor. Özellikle Çin pandemiden bu yana tamamen kendini kapattı ve bu ülke bütün dünyanın üretimi yapan bir ülke, herhangi bir savaş tetiklense şuanda her insan gıda kıtlığı çekecek. Herkes kendi bireysel hazırlığını yapmalı, olasılıklara karşı önlem sadece. Önlem her zaman iyidir.
hero member
October 16, 2022, 05:23:02 AM
Ülkemiz artık tarım ve hayvancılıkta bile kendine yetemiyor maliyetlerin artması hem tarımı hem de hayvancılığı derinden etkiliyor önlem alınmadığı sürece hem tarım ürünleri fiyatları hem de hayvansal ürünlerin fiyatı hızla artmaya devam edecek. Ukrayna Rusya savaşı ve Çin Tayvan arasında yaşanan gerilim dolayısıyla ülkeler gıda ürünleri stoklamaya başladılar bu sebeple gıda fiyatları hiç olmadığı kadar çok artış gösterdi. Olası bir savaş durumunda en çok lazım olacak şeylerin başında gıda geliyor en azından ülkemiz kendine yetecek tarımsal üretimi desteklemeli ve üretimi arttırmalı.
hero member
Activity: 1078
Merit: 638
October 15, 2022, 02:55:25 PM
Süt ve süt ürünleri gurubuna da zam gelmiş bende markete gidince öğrenmiş oldum. 1 kilogramlık tereyağı 99 liradan 122 lira olmuş peynirlerde %15-20 arası fiyatları artmış durumda. Temel gıda ürünlerinde sadece 1 ayda %20 fiyat artışı olmasına rağmen ekim ayı enflasyonu %2-4 arası çıkacaktır çünkü genelde hep böyle çıkıyor alıştırıldık artık her şeye zamlarada bu fiyatlarada kimse artık şaşırmıyor tepki vermiyor nedense.

Enflasyon oranları gittikçe düşüyor, bu düşüş gerçekçi veya değil sepetteki ürünlerin değişimiyle orantılı oluyor, sepetteki süt ürünlerinin yüzdelik dilimini bilmiyoruz, yüksek bir orandaysa ekim ayı enflasyon oranının yüksek olması gerekiyor ama düşük bir ağırlığa sahipse yine düşük görünür enflasyon aylık bazda,
Süt alım fiyatları nedeniyle çiftçilerin hayvancıların süt ineklerini kesime gönderdikleri konuşuluyor. Twitterda gördüğüm bir bilgiye göre normalde kesilmemesi gereken süt ineklerinin %5'i-%10'u artan maliyetler yüzünden zararına beslenmesi yerine şimdiden kesilmeye gönderilmiş, daha fazla da kesime gönderilecekleri söyleniyor. Bu sebeple şimdiden süt fiyatları artmış. Bu da direkt tüm süt ürünlerini etkilemiş. Dediğiniz gibi enflasyon hesabında süt ürünlerinin ağırlığı nasıl acaba ben de merak ettim.
sr. member
Activity: 1344
Merit: 373
October 15, 2022, 11:46:51 AM

hero member
October 15, 2022, 06:41:53 AM
legendary
Activity: 1890
Merit: 1273
October 15, 2022, 01:19:16 AM
özel hastanelere zam gelmiş.
sr. member
Activity: 1064
Merit: 350
October 14, 2022, 03:40:02 PM
Jti grubu sigaralara 2 lira zam gelmiş. Diğer sigara grupları da bu zammı takip edecektir muhtemelen. Eskiden sigara zamları 6 ayda bir olurdu. Şimdi 3 ay bile sürmüyor zam yapmaları.
Pages:
Jump to: