Pages:
Author

Topic: 2024 Ekonomi Planınız (Read 273 times)

hero member
Activity: 1204
Merit: 623
February 27, 2024, 03:19:56 PM
Dün 3 taksit bir adet laptop aldım. Adamlar iyice kısmışlar taksit sayısını. Yarın alıcı ve satıcı ile kullanılamayan kredi kartlarının yerini ödenemeyen çekler senetler alacak. Kredi kartı satmaya çalışan bankaların buna çanak tutarken kullanılmayan kredi kartlarını yeniden canlandırmaya çalıştıkları günleri görmek istiyorum. Ve bu ipnelere halkın yeniden kendini teslim etmesini istemiyorum. Yapılmak istenen bu taksit kısıtlaması epey bir kişinin kredi kartı bağımlılığını ortadan kaldıracaktır.
sr. member
Activity: 630
Merit: 463
February 26, 2024, 05:25:20 PM
Şu an kredi kartlarına yapılacak olan düzenlemeden önce bir kaç ihtiyacımı karşılamayı düşünüyorum. Mesela beyaz eşyalarda taksitli alışveriş mantıklı şu anda. Seçimden sonra ciddi çalışmalar olacağı yönünde hala çok yüksek duyumlar mevcut. Kripto para piyasasına da el atacaklar ve seçimden sonra en yakın seçime 4 sene kalmış olacak. Bu 4 sene nelere gebe olacak tahmin etmek çok zor.
legendary
Activity: 966
Merit: 1047
#SWGT CERTIK Audited
February 26, 2024, 11:39:39 AM
2024 yılında piyasada nakit sıkıntısı yaşanabileceğini düşünüyorum, bu sebeple ile elinizde olan nakdî altın, bitcoin, hisse gibi ihtiyaç olduğunda hızlıca geri nakde döndürebileceğiniz yatırımlara yönelmeniz. Merkez Bankası gözünü karartıp faizleri nereye kadar çıkaracağını ön görmek mümkün değil ama olurda çıkarırsa ona göre pozisyon almış olmakta fayda var.
hero member
January 31, 2024, 07:49:23 AM
Önümüzdeki seçime 1 ay kala, mevcut ekonomik koşulları görmezden gelerek seçim popülizmi yapacak olursa, yani kredi musluklarını bir nebze olsun rahatlatırsa, kredi çekip altın alma durumum olabilir. Şu anda 5 lerde faiz oranları, bazı bankalarda 3,90 ı da gördüm ama genel olarak bu seviyelerde kalırsa kredi çekmek mantıklı değil, temmuz ve ocak zamları ile krediyi tolere edebilecek miktarları görebileceğim bir senaryoda ise gayet uygulanabilir bir seçenek olarak kenarda tutuyorum bu hamleyi.

Bu düşündüklerini geçen sene Agutso gibi yapsaydın şimdi kardaydın zaten. Ama bu seçim ve merkez bankasının faiz artırımı ve sıkılaşma tamam demesi yarın kalkınca faizler inecek ve bize ucuz kredi verecekler anlamında değil. Bunun birde lolosu var yani. Şimdiye kadar olan lele tarafıydı. Kredi ve benzer enstrümanları kullanıp biraz daha bizi kenara sıkıştırıp tam bir tasarrufa yöneltmek istiyorlar. Bu da ancak gidip bankalara tl hesap açıp tl olarak faize verdiğimiz zaman olacaktır. Daha önce değil. 2028 kadar bu böyle devam eder.
sr. member
Activity: 812
Merit: 293
Eloncoin.org - Mars, here we come!
January 31, 2024, 02:47:10 AM
Önümüzdeki seçime 1 ay kala, mevcut ekonomik koşulları görmezden gelerek seçim popülizmi yapacak olursa, yani kredi musluklarını bir nebze olsun rahatlatırsa, kredi çekip altın alma durumum olabilir. Şu anda 5 lerde faiz oranları, bazı bankalarda 3,90 ı da gördüm ama genel olarak bu seviyelerde kalırsa kredi çekmek mantıklı değil, temmuz ve ocak zamları ile krediyi tolere edebilecek miktarları görebileceğim bir senaryoda ise gayet uygulanabilir bir seçenek olarak kenarda tutuyorum bu hamleyi.
hero member
Activity: 1218
Merit: 877
January 31, 2024, 01:55:33 AM
Nakit giderek önem kazanıyor, elektronik ürün fiyatları bana göre yeterince zamlanmadı illaki zam gelecektir bir yandan ise pahalı ürünlerde özellikle telefon gibi taksit olmayan ürünlerin satışının çok çok yavaşladığını düşünüyorum. Taksit olayı harcamaları derinden etkiliyor ilerleyen dönemlerde bunun etkisi daha iyi anlaşılacaktır bu nedenle nakit ağırlıklı satışlara özel kampanyalar bile düzenlenebilir. Bu sebeple nakit gücün her zaman olması fırsatları değerlendirmek için oldukça önemli olacak. 
member
Activity: 1011
Merit: 64
January 30, 2024, 02:06:43 PM
Finans piyasalarında :
Mart ayına kadar nakit varlıkları arttırmak. Mart ayı ile beraber sona erecek borsa kumarı 2024 yılı içinde büyük fırsatlar verecek. Bunun için mutlaka nakitiniz olması gerekiyor. Nakte sahip çıkılmalı.

Reel sektörde ise planım ;
İhtiyaçlarda İthal malları bir an önce tedarik etmek. Çünkü dolar kuru yükselirse bununla beraber ithal mallar X2 yapabilir.

hero member
January 30, 2024, 09:18:05 AM
Şahsi olarak her fırsatta birikim yapmaya yatırım yapmaya çalışıyorum bu nedenle fırsatları değerlendirmeye çalışıyorum 2024 yılı benim için harcama yılı değil birikim ve yatırım yapma yılı olacak. Çünkü gelecek günler çok daha zor olacak gibi görünüyor nakit para oldukça kıymetli olacaktır hatta bu dönemde kredi çekmek zor olacağı için konut fiyatları daha uygun seviyelere gelebilir.
hero member
January 30, 2024, 06:59:42 AM
Elimizdeki imkanları kullanıp yapmaya çalıştığımız yatırımların pek çoğu niyet okumadan ileri gitmiyor. Bu sektörde yapılan çalışmaşarın çoğu yap unut çıkarsa sonra senindirya olurmuyuz oluruz. AM  bu ayı boğa döngüsü bu ortamda daha fazla dönecek gibi durmuyor artık. Alanı daraltacaktır devletler.mantığı ile çalışıyor. Gelen boğa yaptığğımız ufak yatırımlrdan birine denk gelirse iht
hero member
Activity: 994
Merit: 607
January 29, 2024, 02:07:43 PM
Şu an pek bir planım yok 2024 yılı için. Şu an tek hedefim üç beş bir şeyler arttırıp kripto piyasasında var olacak olan ve beklenen boğaya dolu girebilmek. Şu an hala tam olarak boğa geldi diyemeyiz. ETF onayına rağmen piyasalar hala hareketlenmedi. Ayrıca Halvinge de 3.5-4 ay kaldı ve artık yavaş yavaş ivmeyi kazanacağız diye umuyorum.
sr. member
January 29, 2024, 05:26:21 AM
Ev araba yada arsa gibi büyük miktar yatırım yapılamıyorsa diğer yatırımların çeşitlendirilmesi daha iyi olabilir biraz döviz biraz altın biraz hisse senedi kalanı için kripto yatırımları tabi kripto içerisinde de çeşitlendirmekte faydalı olacaktır. Kripto tarafında farklı bir çok projede değerlendirmek daha kârlı olabilir.

Hocam kripto piyasası kulağa hoş gelse de, benim gibi mevzuya bir ışık yılı uzak adamlar için dikkatli olunması gereken bir mecra. Evet çok sevdiğim ve bilgilerine de güvendiğim iki arkadaşım var ama herhangi bir olumsuz durumda onları da zan altında bırakmamak için hiç girmiyorum bu alana. En bilindik yöntem altın, biriktiği kadar birikecek, parayı nakitte tutmanın bir anlami yok zaten ayrıca.
member
Activity: 1011
Merit: 64
January 08, 2024, 05:37:06 AM
Acaba ne alsam diyeceğim bir yıl olacak.

Biraz patlamış mısır biraz cola da şart.
sr. member
January 08, 2024, 04:39:26 AM
Ev araba yada arsa gibi büyük miktar yatırım yapılamıyorsa diğer yatırımların çeşitlendirilmesi daha iyi olabilir biraz döviz biraz altın biraz hisse senedi kalanı için kripto yatırımları tabi kripto içerisinde de çeşitlendirmekte faydalı olacaktır. Kripto tarafında farklı bir çok projede değerlendirmek daha kârlı olabilir.

Şu zamanlarda kriptoya yatırım yapmanın mantıklı olduğunu düşünüyorum, çünkü piyasa yükseliş yönünde ve çoğu yatırım aracından fazla kazandıracak diye düşünüyorum.
Geçenlerde belli bir miktar yatırım için para soktum ve kazancı şuanlık güzel oldu. Tavsiye falan vermiyorum kimseye öyle algılamayın kendi yatırım stratejim böyle.

Hocam kripto piyasası dediğiniz gibi mantıklı olabilir ama, kişisel olarak benim gibi yeterli deneyime sahip olmayanlar için çok dikkatli davranılması ve hareket edilmesi gereken bir mecra sanırım. Evet artık hepimizin çevresinde bu işlerle uzun süredir haşır neşir olmuş insanlar var, benim arkadaşlarım da sizin gibi düşünüyor, tavsiyeden ziyade kendi stratejilerini anlatıyorlar ara sıra, yatırım yapma noktasında herhangi bir yönlendirme yapmamaya gayret gösteriyorlar, en nihayetinde fikir ortak olsa da risk bireysel olunca böylesi daha iyi sanırım.
hero member
January 08, 2024, 04:19:58 AM
Gelecek için yatırım yapmak önemli her zaman aynı gelir seviyesinde olamayabiliyoruz bazen işler tersine gittiği zaman yada bir fırsat çıktığı zaman paraya daha fazla ihtiyaç duyabiliriz bunun için birikim yapmak önemli. Birikim yapmak için harcamaları azaltmalı genel olarak ihtiyaç ürünlerini almalıyız diye düşünüyorum gereksiz harcamaları azaltmak adına kredi kartı değil nakit kullanıyorum.
legendary
Merit: 1176
January 07, 2024, 04:58:32 PM

Şu zamanlarda kriptoya yatırım yapmanın mantıklı olduğunu düşünüyorum, çünkü piyasa yükseliş yönünde ve çoğu yatırım aracından fazla kazandıracak diye düşünüyorum.
Geçenlerde belli bir miktar yatırım için para soktum ve kazancı şuanlık güzel oldu. Tavsiye falan vermiyorum kimseye öyle algılamayın kendi yatırım stratejim böyle.
hero member
Activity: 1316
January 07, 2024, 12:37:48 PM
Minimum borç maksimum yatırım mantığıyla hareket edeceğim. Gönül ister borç olmasın ancak enflasyon ortamında çok zor. Önümüzde Halving konusu var. Malum boğa sezonuna adım adım yaklaşıyoruz artık. 2024 için piyasadan ne alabilirsek kârdır.
sr. member
January 07, 2024, 12:14:38 PM
Kenara atacağımız parayı kesinlikle yatırım yapmaya harcayacağımız bir yıl bizi bekliyor çünkü atacağımız para köşede eriyeceğine en azından yatırım yaptığınız ürün sayesinde bu erimenin bir miktar önüne geçme şansımız olacak.Bu yatırım aracı olarak gayrimenkül,araba,emtia,kripto para gibi çoğaltabiliriz.Bu yüzden hangi tarafta daha iyi bir kar marjı ve koruma hissediyorsanız o tarafa yatırım yapmak daha mantıklı olacaktır hem de kafanın biraz daha rahat olması sağlanabilir.

Hocam bazen kâr etmekten ziyade, paranın durduğu yerde eridiği bizimki gibi ekonomilerde eldekini stabil kilabilecek hamleler de mantıklı. Bu sene altın yatırımı yapmayı planlıyoruz, hatta ufak ufak başladık, beklenti zaten yükselişe geçeceği yönünde ama nispeten statik bir durum izlese bile en azından nakite göre degersizlesme oranı çok çok düşük kalacağından altın mantıklı geldi bize.
legendary
Activity: 2114
Merit: 1042
January 07, 2024, 10:34:18 AM
Valla tüm gücümle ev almaya çalışacağım oturduğum evde kiracıyım ve boku çıkıyor bu kira mevzularının artık fiyatlar da çok yüksek kredi çekebilirsem beklemeden 2.5 civarına bir ev kaçırmayayım diyorum ayın 15’inde maaşlar yatsın, bordrolar yansısın hesaba 2024 içerisinde ev alma düşüncem var sonra fırsat bulursam 3-4 sene sonra da araba değiştiririz inş
hero member
January 07, 2024, 09:31:15 AM
legendary
Activity: 1386
Merit: 1231
January 07, 2024, 07:01:30 AM
Kenara atacağımız parayı kesinlikle yatırım yapmaya harcayacağımız bir yıl bizi bekliyor çünkü atacağımız para köşede eriyeceğine en azından yatırım yaptığınız ürün sayesinde bu erimenin bir miktar önüne geçme şansımız olacak.Bu yatırım aracı olarak gayrimenkül,araba,emtia,kripto para gibi çoğaltabiliriz.Bu yüzden hangi tarafta daha iyi bir kar marjı ve koruma hissediyorsanız o tarafa yatırım yapmak daha mantıklı olacaktır hem de kafanın biraz daha rahat olması sağlanabilir.
Pages:
Jump to: