Pages:
Author

Topic: 2024 Ekonomi Planınız - page 2. (Read 275 times)

sr. member
Activity: 1344
Merit: 373
January 07, 2024, 03:28:06 AM
2022 sonundaki fiyatlar ile bile büyük bir fark var şu anda, öyle böyle bir enflasyon içinde değiliz. Çok çok zaruri şeyler dışında bir şey almıyorum. Hatta eşimle de oturduk konuştuk, fiyatların durumu böyle böyle, o da lüksü zaten kesmişti, şimdi zorunlu harcamalardan da olabildiğince dikkatli kesintiler yapıyoruz. Gidip çok güzel bir yemek bile yiyemiyorsun, ya kalite bozulmuş ya da fiyatlar astronomik. Doğum gününde bir yemek yedik, yaklaşık 100 dolar. Yurtdışında o yemekten daha güzel 5 tane yemek yerdik belki de. Onun için biraz plan mlan yok bam bam bam tasarruf.
Devir tasarruf devri katılıyorum ama bizimkilerde de var sorun, esnaf için değişen bir şey olmamasına rağmen fiyatları katladılar bile şimdiden, üstelik daha zamlı maaşları insanlar almadı bile, yemek lokantaları da hala akıllanmamış, zaten dışarıdan yiyen çok az insan kaldı, onları da kendileri elinden kaçıracak, bir çok arkadaşım artık yemekleri evden getirmeye başladı, eskiden spor yapanlar düzenli yemek için evden getirirdi yemeklerini, diğerleri dışarıdan söylerdi ama şimdi en son Adana Kebap ne zaman yedim hatırlamıyorum bile,
hero member
Activity: 1078
Merit: 638
January 06, 2024, 04:05:03 PM
2022 sonundaki fiyatlar ile bile büyük bir fark var şu anda, öyle böyle bir enflasyon içinde değiliz. Çok çok zaruri şeyler dışında bir şey almıyorum. Hatta eşimle de oturduk konuştuk, fiyatların durumu böyle böyle, o da lüksü zaten kesmişti, şimdi zorunlu harcamalardan da olabildiğince dikkatli kesintiler yapıyoruz. Gidip çok güzel bir yemek bile yiyemiyorsun, ya kalite bozulmuş ya da fiyatlar astronomik. Doğum gününde bir yemek yedik, yaklaşık 100 dolar. Yurtdışında o yemekten daha güzel 5 tane yemek yerdik belki de. Onun için biraz plan mlan yok bam bam bam tasarruf.
sr. member
Activity: 812
Merit: 293
Eloncoin.org - Mars, here we come!
January 04, 2024, 08:23:58 AM
valla bizim babam ve diğer iki kardeşimle ortak bir havuzumuz var, neredeyse çeyrek asırdır doldurmaya çalışıyoruz ama araya giren bin türlü mevzudan dolayı daha yüzülecek seviyeye getiremedik maalesef, ayaklarımızı ıslatıp çıkıyoruz desek yeridir yani Grin bu sene duruma göre altın yatırımı planlıyoruz, ha yüzeriz yüzemeyiz bilmem ama en azında diz üstü seviyesine getirebilirsek havuzu, yüzemesek de içinde otururuz en azından Grin

Tek başına değilsin en azından, yüzecek bir baban olması bile güzel, diğer yandan o şansı bulamayanlar da var tabi, neyse işin acı taraflarını bir tarafa bırakırsak birikim çok önemlidir, yatırım çok önemlidir, yatırım olmadan geleceğe dair güzel hayaller olmaz, hayaller hayal kalır, muhteşem günleri gelecekte çocuklarımıza bırakmak istiyorsak bugün yatırımlara başlamamız lazım,

Hocam uzunca süre hepimiz ayrı ayrı şehirlerde yaşadık, ne zaman ki bir araya geldik ekonomik olarak bazı şeyler rayına oturmaya başladı, yani birlikte bazı şeyler daha çabuk yoluna koyulabiliyor. Sıkıntılı zamanları da olmuyor mu, Elbette oluyor fakat çözüm bizde kolay oluyor, görev dağılımı var, herkes kendi alanını toparlarsa sorun kalmıyor ortada.
hero member
Activity: 1246
Merit: 883
January 03, 2024, 01:27:07 PM
Harcamaları minimuma indirmek adına kredi kartımı tekrardan kapattım uzun vadede pahalı taksitle alacağım bir ürün bulunmuyor zaten pek taksitte bulunmuyor arttık. Üzerimde nakit olmadığı zaman alış veriş yapmamak adına kart kullanımını rafa kaldırıyorum. 
hero member
Activity: 1260
Merit: 957
January 03, 2024, 12:38:13 PM
Bir söz vardır ya hedefi olmayan bir gemiye hiç bir rüzgar yardım edemez. Ekonomik olarak plan yapmanın en başlıca gereksinimi nerelere para harcadığınızı bilmenizdir. Örneğin 1 hafta önce cüzdanınızda ne kadar nakit vardı ve şimdi ne kadar var bunun cevabını vermeye çalışın ve dahası bu süreçte nelere para harcadınız hatırlamaya çalışın. Direk böyle deyince birçok kalemi unutup cevap verirsiniz veririzde. Son 2 aydır notion'u kullanmaya başladığımdan beridir bu harcamalarımı da not etmeye başladım ve gereksiz diyebileceğim birçok harcama yaptığımı farkettim. Keza okul zamanından örnek vereyim bir kahve içmek için 5 tl veriyordum. Termos bardak alıp 2si 1 aralarda alıp sadece sıcak suyu kantinden aldığımda ortalama maliyeti bana 2tl'ye geliyordu. Bunu yapmadan önce ortalama günde 20-25 tlyi kantine bırakırken bu olaydan sonra en fazla 10 tl bırakır oldum. Çünkü o zaman bunun hesabını yaparken birşeyin farkına varmıştım gereksiz bir harcamaydı bu!

Ekonomik bir plan hazırlarken önce gözlem yapacaksınız ve gereksiz harcamaların önüne geçeceksiniz ondan sonrası ip söküğü gibi gelir.
hero member
Activity: 1204
Merit: 623
January 03, 2024, 12:29:28 PM
2024 yılı için tl de durmadan el,imdeki ne var ise mala ve mülke yatıracağımı söyleye bilrim. Maaş haricinde elime ne geçer onuda bilmiyorum. Şansımız var btc tarafından ne gelirse bunu da biriktirme taraftarıyım. Bu gün işe yaramayanlar gelecek senelerde işe yarayacaktır.
legendary
Activity: 2520
Merit: 1510
January 03, 2024, 11:28:32 AM
Geçen sene neyse bu sene de bir farkı yok mümkün olduğunca lüks harcamaları azaltıp yatırım yapmaya çalışın. Gerçi temel ihtiyaçları karşılayabilenin bile zengin sayıldığı bu sömürü düzeninde kim lüks tüketim yapabiliyor orası da konunun ayrı bir boyutu.
Yatırımlar doğal olarak Bitcoin ve diğer major altcoinler olacak. Dolar ve Euro'ya ek yatırım yapmaya gerek yok zaten coine yatırım yapınca bunlara da bağlı kalmış oluyoruz ve kur artışlarından olumlu etkileniyoruz. Ev ve arsa konusunda yurtiçinde yatırımlık bir planı doğru bulmuyorum çok ekstra bir fırsat çıkmadığı sürece.
sr. member
January 03, 2024, 10:09:38 AM
valla bizim babam ve diğer iki kardeşimle ortak bir havuzumuz var, neredeyse çeyrek asırdır doldurmaya çalışıyoruz ama araya giren bin türlü mevzudan dolayı daha yüzülecek seviyeye getiremedik maalesef, ayaklarımızı ıslatıp çıkıyoruz desek yeridir yani Grin bu sene duruma göre altın yatırımı planlıyoruz, ha yüzeriz yüzemeyiz bilmem ama en azında diz üstü seviyesine getirebilirsek havuzu, yüzemesek de içinde otururuz en azından Grin

Tek başına değilsin en azından, yüzecek bir baban olması bile güzel, diğer yandan o şansı bulamayanlar da var tabi, neyse işin acı taraflarını bir tarafa bırakırsak birikim çok önemlidir, yatırım çok önemlidir, yatırım olmadan geleceğe dair güzel hayaller olmaz, hayaller hayal kalır, muhteşem günleri gelecekte çocuklarımıza bırakmak istiyorsak bugün yatırımlara başlamamız lazım,
sr. member
Activity: 812
Merit: 293
January 03, 2024, 03:48:39 AM
legendary
Activity: 2394
Merit: 1358
January 03, 2024, 12:28:32 AM
2024 yılı paranın kıymetli olduğu bir yıl olacak diye düşünüyorum. Bu yüzden yimeyin paralarınızı diyen çeşitli insanlara katılıyorum. Yapılacak en iyi şey kesinlikle enflasyon muhasebesidir. Enflasyonun üstünde getiri kazanmaya çalışacağız. Bitcoin iyi bir seçenek olacaktır halving sebebiyle. Bitcoin dışında, eğer daha da ucuzlarsa borsamızda enflasyonun kat kat üstüne çıkan getiriler kesinlikle mümkün görünüyor. Fonlar hâlâ vergi muafiyeti nedeniyle çok iyi bir seçenek. (Nisan ayına kadar)
legendary
Activity: 1218
Merit: 1176
January 02, 2024, 04:42:21 PM
Bütün paranı mala yatırıcan bu kadar basit, elde tutulan her kağıt parçası sana eksi olarak dönüyor günlük.
Paranın değeri her geçen gün azalıyor, enflasyon durmak bilmiyor. Ev, araba yazlık vb gibi yatırım türlerine yatırım yapmanın mantıklı olduğunu düşünüyorum çoğunluk gibi.
hero member
January 02, 2024, 04:09:51 PM
Belki seçim öncesi kredi kampanyası gibi bir şey yapılabilir ama bu durum tüketicilere ne kadar iyi yansıyabilir bilemiyorum. Özellikle seçim sonrası çok daha zor bir yıl olacağa benziyor bu nedenle şimdiden sağlam adımlar atmak alternatif seçenekler olması lazım gibi geliyor bana.
hero member
Activity: 2002
Merit: 670
January 02, 2024, 01:42:26 PM
2024 Ekonomi planım ihtiyacım olmayan ürünlere, eşyalara harcamamak elimden geldiğince tutumlu bir standart tutturmak olacaktır. Elde ettiğim birikimlerle kendimin belirlediği yatırım seçeneklerinde değerlendiririm. Vergiler belimizi bükmezse, elde bir şeyler kalırsa oda. Ev, araba uygun kredi bulabilirseniz geç kalmadan bir an önce başlayın gerisi gelir.
legendary
Activity: 2254
Merit: 1446
Cashback 15%
January 02, 2024, 01:23:46 PM
başlığı görünce ben de devletimizin 2024 yılı için planladığı ekonomik plan zannetmiştim. hemen şunu yazacaktım:

2024 yılı için ekonomi planı: daha çok vergi:)

tabii böyle düşününce benim de planım istemesem de bu şekilde olacak. ödediğim vergilerden kalan kısmıyla yatırım yapmaya çalışırım artık. ev, arsa vs alabilecek olan varsa kredi şeklinde çekebiliyorsa acımasın. umarım birkaç aya kalmaz ben de kredi çekebilirim.
hero member
Activity: 1204
Merit: 623
January 02, 2024, 12:18:18 PM
Şu anda kazançlarımızın cebimizde kalabilmesi için elimizde nakit tutmamaya çabalıyoruz. Ama az olan gelir le çok olan yatırımı nasıl yapacağımızı sen de bize soruyorsun. Az kazan çok al bu aldıkların tl olmasın. Ne olsun dersen ne olursa o olsun. Ama tl de durma. Yarın bir gün tl de durana da bir garip vergi türetirler valla.
sr. member
January 01, 2024, 07:22:55 PM
Alabilen varsa beklemeden bence ev araba veya benzeri ihtiyacı varsa alsın, faiz bir yerden sonra sağlam patlayabilir, doların artışı frenlenemezse faiz getirisi de işe yaramayabilir, ev araba almak çok lüks şu an çünkü nakite ihtiyaç çok fazla, yine de devletin bir şekilde bu konuda da destek olacağını düşünüyorum, bazı kararlar veya kredi oranlarında güncellemeye gidilmesi gerekiyor,

Yeni yıldaki ekonomik programım geçen seneyle aynı, diğer yandan bu sene borsayı da takip edip düşük bazı temel hisseleri alma düşüncem var
hero member
January 01, 2024, 04:27:21 PM
2024 yılı için ekonomi planı oluşturmak istiyorum. Kazançlarımızı, yatırımlarımızı, harcamalarımızı nasıl yapmalıyız fikir alış verişinde bulunursak birbirimize yardımcı olabiliriz diye düşünüyorum.

2024 yılı özellikle seçimden sonra parasal anlamda çok daha sıkı olacağımız bir yıl olacağını ve bu duruma göre şimdiden mantıklı adımlar atabilirsek önümüze çıkan ve çıkabilecek fırsatları çok daha verimli karşılayabiliriz.

- Bence uzun vadeli harcamalardan ve lüks sayılabilecek harcamalardan kaçınmak faydalı olacaktır ayrıca ihtiyaç harici harcamaları azaltmak yada tamamen bitirmek gerekir.

- Yatırımları farklı kategorilere dağıtabiliriz başta kripto (döviz, altın, hisse senedi, ev-arsa ...) olmak üzere.

Fikirlerinize ve eleştirilerinize açığım.
Pages:
Jump to: