Pages:
Author

Topic: 24 Kasım Öğretmenler Günü (Read 185 times)

hero member
Activity: 1260
Merit: 957
November 29, 2023, 03:21:47 PM
@meser bunu bu hale getiren sistemin kendisi. Öğrenciye verilen eğitimin içi boş hiçbir işe yaramıyor. Kaç kişi eğitim aldığı mesleği yapabiliyor?  mezun olduğunda Yeterli ceza yok. Okuldan atılmak imkansız. Çocuklarda okuldan atılırım korkusu yok atılsa ne olacak sanayide mesleki eğitime gidip evden diplomayı alabilirler zaten diplomanın önemi yok.
Verdiğin diploma geçerli bir amaca hizmet edecek.

Verilen eğitimin kalitesi artmadıkça ki kimse bu eğitimin kaliteli olmasını istemiyor sonuçta bilgili adamı kontrol altında tutamazsın. Sistemin kendisi kalifiye adam istemiyor.

Oğlum kreşe gidiyor. Herhangi bir canlı benim oğluma el kaldıracak ha o eli çıktığı yere sokarım.

Okuldan atılmak imkansız girmek çok kolay bu noktada çok haklısınız hocam. Misal bir zamanlar Anadolu Liselerinde 1 yıllık hazırlık olurdu o zamanın yabancı dil eğitimini bugün üniversitelerde veremiyorlar. Öğretmen liseleri, Fen liseleri bunların cidden bir önemi ve kaliteli eğitimi vardı. Şimdi ise devlet okullarında kaliteli bir eğitim almanın imkanı belki %1 civarındadır. Ha keza bu çocukların bu noktaya gelmesinde hem sistem hem de ebeveynde de var hocam.  İki tarafta da pedagojik anlamda doğru düzgün bir bilgiye sahip olmadığı için doğru bir şekilde çocukları yönlendiremiyorlar. Bu noktada fiziksel şiddet tek etkili unsur gibi öne çıkıyor ama bu da ilerleyen zamanlarda ciddi problemlere neden oluyor.
legendary
Activity: 1904
Merit: 1282
November 29, 2023, 03:03:12 PM
@meser bunu bu hale getiren sistemin kendisi. Öğrenciye verilen eğitimin içi boş hiçbir işe yaramıyor. Kaç kişi eğitim aldığı mesleği yapabiliyor?  mezun olduğunda Yeterli ceza yok. Okuldan atılmak imkansız. Çocuklarda okuldan atılırım korkusu yok atılsa ne olacak sanayide mesleki eğitime gidip evden diplomayı alabilirler zaten diplomanın önemi yok.
Verdiğin diploma geçerli bir amaca hizmet edecek.

Verilen eğitimin kalitesi artmadıkça ki kimse bu eğitimin kaliteli olmasını istemiyor sonuçta bilgili adamı kontrol altında tutamazsın. Sistemin kendisi kalifiye adam istemiyor.

Oğlum kreşe gidiyor. Herhangi bir canlı benim oğluma el kaldıracak ha o eli çıktığı yere sokarım.
hero member
November 29, 2023, 02:52:23 PM
https://www.instagram.com/p/C0HBv_Mthpq/

Yani şimdi gel de şöyle öğrencilerle dolu sınıflarda haftada 5 gününü harca sonra da takdire şayan olma yani. Gerçekten de her geçen sene genç nesil ahlaki olarak kabul edilemez şekillerde karakter değişimine uğruyor bununla da ebeveynlerden daha çok okuldaki öğretmenleri uğraşmak zorunda kalıyor. Taş çatlasa sene de 3 ay günde 4-5 saat muhattap oluyor ebeveynler ama öğretmenler haftada 5 gün en iyi ihtimalle 8 saat bunların çilesini çekiyor. Gerçekten de öğretmenlik aziz bir meslek...
sr. member
Activity: 968
Merit: 292
November 29, 2023, 02:31:14 PM
Çok hoşuma giden lafı paylaşayım "öğretmenin zalim olduğu zaman öğrenci, öğrencinin zalim olduğu zamanda öğretmen olduk" bu cümleyi öğretmen olan ve yaşı 40 üstü olan bir abim söylemişti. Demek ki 40 yaş üstü olanlar geçmişte öğretmenden çok çekmiş.
Ara ara babam anlatırdı. Bizi cetvel ile yada söğüt değnek ile parmaklarımızı birleştirip çok dayak yedik felan derdi.
Günümüzde bir öğrenciye öyle dayak at bakalım neler olur.
Geçmiş öğretmenler günü kutlu olsun

Eskiden "Eti senin kemiği benim" algısı vardı. 

Şimdi öğretmenlerin işi çok zor maalesef. Yeni jenerasyonu dizginleme konusunda anne babalar bile çok zorlanıyor.

Şiddetin her türlüsü yanlış. Ceza konusu ise olayın ayrı bir boyutudur.
legendary
Activity: 1904
Merit: 1282
November 29, 2023, 05:22:13 AM
Dayakla adam olunsa eşek adam olurdu.

Kesinlikle dayak olmamalı. Sorunu algilayabilmek için şahsın kendisininde iyi ve kaliteli egitim alması gerekli günümüzdeki öğretmenler artık oğreten konumundan robot gibi aynı seyleri tekrarlayan robot haline geldi.

Özel okullarda devletin yolladığı kitaplar çöpe atılıyor durum o kadar kötü. Hal böyle olunca o içerikle.buyuyyen nesil dayağı normal karşılayabiliyor.

Öğretmen cidden kutsal bir meslek ancak okullardaki öğretmen kaşeli kişilerin tamamı öğretmen değil.  Maaşli çalışan başka birşey değil.

Ne öğretmenler var çocukların hayat kalitesini arttıran yaşamını değiştiren kimiside çocuğu sınıfa fırlatıyor şimdi bu öğretmen mi?
legendary
Activity: 2184
Merit: 1131
November 29, 2023, 05:09:16 AM
geçmişte ben de öğretmenler tarafından dayak yedim, toplu dayak da yedim/yedik, bazılarını hak ettik ama dayağı meşru kılabileceğimiz hiçbir şey yok. öğretmen öğretemiyorsa zayıf not verir, disiplini sağlayamıyorsa yönetmeliği uygular, bunun dışında başka bir şey yapamaz.

bazı meslek gruplarında aşırı bir kibir var, bunun aynısı doktorlarda da var, geçmişten kalan bir toplumsal rahatsızlık olsa gerek, adama kibarca basit bir şey diyorsun sözleriyle seni yerin dibine sokup aşağılıyor, bazı öğretmenler nasıl ki öğrencisine şiddet uyguluyorsa bazı doktorlar da aynı şekilde hastasına psikolojik şiddet uyguluyor (tabii ki hepsi değil, bizim semt polikliniğimizdeki doktor 10 nümero, ama bazıları dediğim gibi).

herkes işini para için yapıyor, bu kutsallık martavalını fazla abartmamak gerekiyor, biz eğitim ve öğretim için onlara vergi yoluyla para ödüyorsak fazlasını yapmak kimsenin haddine düşmez/düşmemeli.

bir de "kazandıkları para az diye böyle yapıyorlar" diyenler var, sanayiye gidin ve kaynak yapmanın ne kadar zor olduğunu görün, onlar da az maaşa çalışıyor ama bir iş için gittiğinizde verdiğiniz parçayı "al bir tarafına sok der gibi" geri veren birini göremezsiniz.

sonuç olarak, bazı şeyleri abartıyoruz, fazla abartmamak gerekiyor, herkes para için yaşıyor ve para için çalışıyor, kutsal olan şey para, bazı meslekler değil, bazı mesleklere karşı saygımız var ama sınırlarımız da olmalı...
hero member
Activity: 882
Merit: 879
November 28, 2023, 03:57:17 PM
Çok hoşuma giden lafı paylaşayım "öğretmenin zalim olduğu zaman öğrenci, öğrencinin zalim olduğu zamanda öğretmen olduk" bu cümleyi öğretmen olan ve yaşı 40 üstü olan bir abim söylemişti. Demek ki 40 yaş üstü olanlar geçmişte öğretmenden çok çekmiş.
Ara ara babam anlatırdı. Bizi cetvel ile yada söğüt değnek ile parmaklarımızı birleştirip çok dayak yedik felan derdi.

Geçmişte babama öğretmen bizi sıra dayağına çekti dediğimde, bir bok yemişsinizdir de çekmiştir demişti. Öğretmene beni teslim ettiğini de hatırlıyorum. Bundan sonrası sizde hocam ne yaparsanız yapabilirsiniz demişti. Bu öğretmene açık çek vermektir aslında. Öğrenci bilir ki öğretmene karışırsa babası ilk karşısında duracak. Şimdi ise en ufak şeye bağırıp çağırıp olayın aslını öğrenmeden okul basan veliler olduğu için öğrenciler yüzsüz oldular. Öğretmenlik çok zor şu anda.
full member
Activity: 537
Merit: 124
November 28, 2023, 02:07:55 PM
legendary
November 28, 2023, 04:27:44 AM
Geçenlerde öğretmen orantısız güç kullanarak kitap ile bir öğrenciye girmişti. Ben de çok kızdım ama kimse durduk yere öyle dayak atmaz. ( Öğretmeni savunmuyorum yanlış anlamayın)

yüzde 1 trilyon haklısın abi, zaten ne yaparsak yapalım adam olmayacak çocuklar var ve halk olarak bunların eğitimini vergilerimizle fonladığımız için şikayetçiyim ama adam olmayacaklar diye şiddete başvuramayız. belki o veledin annesi ve babası bile çocuğuna kıyamamıştır (belki zaten çocuklarına kıyamadıkları için bunlar yaşanıyordur ama konumuz bu değil :d), şimdi ben kendi çocuğuma kıyamamışken sırf saygın bir meslek grubunda olduğu için benim çocuğuma şiddet uygulayan birinin davranışını hoş göremem...

bir problem varsa -teamül nasıl ilerliyor bilmiyorum ama- öğretmen yaramaz çocuğu okul müdürüne gönderir ve gerekirse çocuk okuldan uzaklaştırılır ve gerekirse okuldan atılır.

bu arada, atanamayan ve atanamadığı için intihar etmeyen demirci ustalarını, kaynak ustalarını, döşeme ustalarını, marangoz ustalarını ve geri kalan bilumum ustaların ve bilumum meslek gruplarının bilumum günlerini de şimdiden kutlarım. devlet bize bağğğhhhmıyor demek yerine mesleklerini serbest piyasa şartlarında icra ederek para kazanmanın da mümkün olduğunu bizlere en zor şartlar altında ispatlıyorlar.
sr. member
Activity: 1442
Merit: 256
November 27, 2023, 02:48:09 PM
Öğretmenliğin kutsal bir meslek olduğu konusunda ben de hemfikirim. Sonuçta siz geleceğe kim bilir ne yetenekli insanların gelişimine katkıda bulunuyorsunuz. En başta başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk'ün Öğretmenler Günü kutlu olsun. Biraz geç yazmış olsam da yine de kutlamak isterim.  Grin  Ayrıca ne yazık ki tüm öğretmenlerin gününü kutlayamıyorum. Çünkü öyle kötü öğretmenler var ki öğrencilerine fiziksel şiddete varan davranışlar sergiliyorlar. O yüzden gerçekten öğretmen olan tüm öğretmenlerin gününü kutluyorum.

Yeni nesil çok kötü, özellikle meslek liselerinden gelen görüntüleri görünce insanın sinirleri bozuluyor. Şu anda lisede öğretmen olmak için peygamber sabrı olması lazım. Oldukça zorlayıcı ve ahlaksız bir nesil yetişiyor buna kimse bir şey yapamıyor.
Teknolojinin olumsuz etkileri her geçen gün daha da çok görünür hale geliyor. Bir yandan üzülüyorum diğer yandan umursamamaya çalışıyorum.
En çok da bu şartlar altında düşük maaşlar ile çalışan öğretmenlerimizin günü kutlu olsun Smiley
Geçenlerde öğretmen orantısız güç kullanarak kitap ile bir öğrenciye girmişti. Ben de çok kızdım ama kimse durduk yere öyle dayak atmaz. ( Öğretmeni savunmuyorum yanlış anlamayın)
Şu da bir gerçek ki liseler içler acısı kim bilir ne dedi neler yaptı ki adam o hâle geldi.
Peygamber sabrı da iş yapmaz. Çünkü ne edep var ne de ahlâk. Mecburi olmasa emin olun bir çok kişi öğretmenliği hayatta yapmaz.
O yüzden MEB'in köklü değişiklikler yapıp adam gibi kararlar alması lazım. Müfredat önlük giydi giymedi Türkçe 70 altı alan kalır boş işler.
legendary
Activity: 2562
Merit: 1482
November 27, 2023, 11:37:26 AM
Öğretmenliğin kutsal bir meslek olduğu konusunda ben de hemfikirim. Sonuçta siz geleceğe kim bilir ne yetenekli insanların gelişimine katkıda bulunuyorsunuz. En başta başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk'ün Öğretmenler Günü kutlu olsun. Biraz geç yazmış olsam da yine de kutlamak isterim.  Grin  Ayrıca ne yazık ki tüm öğretmenlerin gününü kutlayamıyorum. Çünkü öyle kötü öğretmenler var ki öğrencilerine fiziksel şiddete varan davranışlar sergiliyorlar. O yüzden gerçekten öğretmen olan tüm öğretmenlerin gününü kutluyorum.

Yeni nesil çok kötü, özellikle meslek liselerinden gelen görüntüleri görünce insanın sinirleri bozuluyor. Şu anda lisede öğretmen olmak için peygamber sabrı olması lazım. Oldukça zorlayıcı ve ahlaksız bir nesil yetişiyor buna kimse bir şey yapamıyor.
Teknolojinin olumsuz etkileri her geçen gün daha da çok görünür hale geliyor. Bir yandan üzülüyorum diğer yandan umursamamaya çalışıyorum.
En çok da bu şartlar altında düşük maaşlar ile çalışan öğretmenlerimizin günü kutlu olsun Smiley
hero member
Activity: 1218
Merit: 877
Eloncoin.org - Mars, here we come!
November 27, 2023, 11:21:32 AM
Çürük elmalar maalesef ki her sektörde her ülkede her ilde ilçede olabiliyor. Öğretmenlik mesleği bir çok meslekten daha önemli eğerki sizin öğretmeniniz iyi ise sizi en iyi yerlere bile taşıyabilir tabi sizinde gayretinizle ama sırf parası için yada ne bileyim sosyal hak ve şartları için öğretmen olanlar var ve ne yazıkki bir çok öğrenci bu tarz öğretmenlere denk gelebiliyor.

Öyle öğretmenler var ki öğrencilerini evladı gibi benimseyip çalışıp didinen ilgilenen ve yeni ufuklar açabilen elleri öpülesi öğretmenlerimiz.
sr. member
Activity: 1610
Merit: 329
November 27, 2023, 10:58:46 AM
legendary
Activity: 966
Merit: 1047
#SWGT CERTIK Audited
November 26, 2023, 06:42:23 AM
Başta başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, kendini gelecek nesilleri yetiştirmeye adamış tüm öğretmenlerimizin öğretmenler gününü kutlarım. Gelecek nesiller onların eserleridir ve o eserler bizim geleceğimizdir. Geleceğimizi şekillendirecek öğretmenlerimizin atanamadığı için intihar etmediği, yada atanamadığı için inşaatlarda çalışırken ölmediği ve haklarının teslim edildiği günlerin gelmesi dileğiyle.

Atanamadığı için intihar eden öğretmenlerden bir kaçı: Mustafa Kaya, Cihan Aslan, Alim Koç, Aziz Alptekin, İbrahim Yeşilbağ, Mustafa Bozkurt... Saygı, sevgi ve özlemle

Atanamadığı için inşaatlarda çalışırken ölen öğretmenlerden bir kaçı: Fedai Altun, İlyas Bul, Osman Varlı... Saygı, sevgi ve özlemle
hero member
Activity: 1078
Merit: 638
November 25, 2023, 04:52:19 PM
Öğretmenliğin gerçekten aşırı önemli ve kutsal olduğuna inanıyorum. İyi öğretmene denk gelen çocukların gerçekten hayatı kurtulabilir, ülkesine ve insanlığa da yararı çok artacaktır. Örneğin ben ilkokul ve ortaokul öğretmenleri konusunda çok şanslıydım ancak lisede ise iğrenç karakterli öğretmenlere denk geldim ve lise hayatı neredeyse bir karadelik gibi geçti. Kaliteli ve mesleğe yakışan öğretmenlere denk gelebilseydim belki hayatım olumlu yönde değişebilirdi. İlkokul öğretmenimin pozitif etkisini ise bugün bile hayatımda görebiliyırum. Öğretmenler için bir gün olmasını ve insanların buna önem göstermesini güzel buluyorum. Öğretmenler günü kutlu olsun.
legendary
November 25, 2023, 03:51:47 PM
aybüke ve necmettin öğretmeni rahmetle anıyorum, onları katleden hain terör örgütü pkk'yı ve onun uzantısı olmakla övünen hdp'yi ve fazladan iki tane sandalye kapmak için onlarla siyasi müttefiklik kuranları lanetliyorum.

benim de ilkokul öğretmenim hayatımı değiştirmiştir, ilkokuldan sonra onu bir daha görememiş olmak da hayatımdaki en büyük üzüntülerimden biridir... yaşı da epey vardı, şimdi ölmüş olma ihtimali çok yüksek, zihnimde yaşamaya devam etmesi için sağ mı yoksa vefat mı etmiş diye bir araştırmaya girmek istemiyorum.

tüm öğretmenlerin öğretmenler günü kutlu olsun...
sr. member
Activity: 630
Merit: 463
November 24, 2023, 02:15:51 PM
Bu önemli günde tüm öğretmenlerimizin öğretmenler gününü tebrik ederim. Meslek zorlukları ve imkansızlıklar bir kenara, gidip köyde yaşayıp oraya okulda çocukları eğitmek için giden kim olabilir ki? Köyden bir çocuk okuyarak güzel yerlere gelebilirse o köydeki güzel bir öğretmen sayesindedir bu. Ülkenin her şeyini belirleyecek şey öğretmenlerimizdir.
sr. member
Activity: 1344
Merit: 373
November 24, 2023, 02:02:41 PM
Öğretmenlik gerçekten de çok zor bir meslek buna itirazı olan varsa bir öğretmenin okuldaki ile okul dışındaki hal ve hareketlerine birkaç gün bakması hatalı olduklarını net bir şekilde gösterir. Gerçekten de her çeşit cinsten öğrenciyle özellikle ergenle uğraşmak kafayı yeme sebebi. Özellikle her geçen sene öğrencilerdeki hem sınıf arkadaşlarına hem de öğretmenlerine olan saygı git gide azalıyor bu da çekilmesi zor bir meslek haline getiriyor. O yüzden öğretmenlik gerçekten de sabır isteyen bir meslek ki daha olmadan bile atanana kadar sabır istiyor.

Bu yüzden iyi ki varsınız öğretmenlerimiz Smiley

Öğretmenlere değerler günden güne azalırken, öğretmenler gününün anlam ve önemini daha iyi kavramak lazım, her iş zordur ama öğretmenlik sanırım en zorları, bir çocuğu evde idare edemeyen anne ve babalara bakın ve sınıfta en az 20 çocuğu idare etmeye çalışan öğretmenleri düşünün, ayrıca büyük öğrenciler özellikle lise talebeleri ise bluğ çağında oldukları için asi ve saçma hareketlerle öğrencilere hayatı zindan edebiliyorlar, oysa yıllar sonra keşke lise çağıma dönebilseydim diyecekler, öğretmenlik çok zor bir meslek Allah yardımcıları olsun,
hero member
November 24, 2023, 01:37:21 PM
Öğretmenlik gerçekten de çok zor bir meslek buna itirazı olan varsa bir öğretmenin okuldaki ile okul dışındaki hal ve hareketlerine birkaç gün bakması hatalı olduklarını net bir şekilde gösterir. Gerçekten de her çeşit cinsten öğrenciyle özellikle ergenle uğraşmak kafayı yeme sebebi. Özellikle her geçen sene öğrencilerdeki hem sınıf arkadaşlarına hem de öğretmenlerine olan saygı git gide azalıyor bu da çekilmesi zor bir meslek haline getiriyor. O yüzden öğretmenlik gerçekten de sabır isteyen bir meslek ki daha olmadan bile atanana kadar sabır istiyor.

Bu yüzden iyi ki varsınız öğretmenlerimiz Smiley
sr. member
Activity: 588
Merit: 365
Life is so short but wonderful.
November 24, 2023, 01:35:35 PM
Böyle günlerde Atamızı anmak beni mutlu ediyor. Keşke Atamızı andığımız daha fazla güne sahip olsaydık. Bana çok az geliyorlar. Her hafta onun hakkında konuştuğumuz bir gün olsaydı yine de yeterli bulmazdım.

Ayrıca günün anlam ve önemine itafen Atamızın bir geometri kitabı yazmış olduğunu söylemek istiyorum. Matematik ve geometri terimlerini Atamız oluşturmuştur. Ona çok şey borçluyuz. Fakat bu çok az bilinenlerden biridir.
Pages:
Jump to: