Pages:
Author

Topic: Φορολογηση Κρυπτονομισματων Αξιας 70.000€ [ΒΟΗΘΕΙΑ] - page 2. (Read 1669 times)

member
Activity: 127
Merit: 13
Γεια σας, μετα απο πολυ καιρο trading καταφερα να μαζεψω γυρω στα 70000€ (σε crypto, οχι fiat). Και νομιζω ηρθε η ωρα να τα κανω ευρω και cash out. Μπορει να με βοηθησει καποιος με το πως να τα φορολογησω? Πηγα σε εναν λογιστη αλλα δεν ηξερε και πολλα απο κρυπτο.. με τα λεγομενα του πρεπει να πληρωσω τρελους φορους για ενα τετοιο ποσο.. Υπαρχει καποιος σχετικος εδω? Ειμαι φοιτητης και εχω μηδενικη φορολογικη δηλωση μεχρι τωρα.

εχεις καποιο νεο; βρηκες ακρη;
στειλε μου προσωπικο μηνυμα για να σου δωσω καποια στοιχεια να επικοινωνησεις
newbie
Activity: 25
Merit: 0
Θα μεταφερεις λιγα λιγα σε στοιχηματικη εταιρια που δεχεται btc και καπακι θα κανεις αναληψη σε ευρω. Μεταφορες απο τυχερα παιχνιδια δεν φορολογουνται.

Επρεπε να τα βγαζεις λιγα λιγα.
Ειναι μεγαλο προβλημα να παρεις τοσα λεφτα.

Επισης μπορεις να τα βαλεις σε τραπεζα του εξωτερικου και να πας ενα ταξιδακι να τα σηκωσεις ολα μετρητα.

newbie
Activity: 127
Merit: 0
Θα μεταφερεις 10000 ευρω μεσω coinbase στην τραπεζα σου...θα τα δηλωσεις αυτα σαν κερδη απο δραστηριοτητες ιντερνετ και θα φορολογηθεις για αυτα...τα υπολοιπα θα τα μεταφερεις σε ιντερνετικη τραπεζα που σου βγαζουν χρεωστικη και θα σηκωνεις οσα θες απο ΑΤΜ... θα κλεισεις το σπιτι και θα υπογραψετε συμβολαια οτι το πηρες λιγο πανω απο 10000... WIN -WIN και για σενα που αγοραζεις και δε μπλεκεις και για αυτον που πουλαει και θα φαινεται πως πηρε λιγα για το σπιτι...αν θες παραπανω βοηθεια pm me.
newbie
Activity: 63
Merit: 0
Πανω κατω :
Εναρξη επαγγελματος
ΤΕΒΕ καθε μηνα γυρα στα 200-250ε .
Γυρω στο 25% απο τα καθαρα σου κερδη .

Υπαρχουν και αλοι τροποι αλλα θα πρεπει να ψαχτεις , ο πιο ευκολος τροπος παντος ειναι τα να μην τα φορολογησεις και να τα κανεις cash .

Το πρόβλημα είναι ότι με cash δεν μπορείς να κάνεις μια μεγάλη αγορά όπως είναι το σπίτι. Θα πρέπει να δικαιολογήσεις με με κάποιο τρόπο το Ποθεν Εσχες.
member
Activity: 162
Merit: 16
Πανω κατω :
Εναρξη επαγγελματος
ΤΕΒΕ καθε μηνα γυρα στα 200-250ε .
Γυρω στο 25% απο τα καθαρα σου κερδη .

Υπαρχουν και αλοι τροποι αλλα θα πρεπει να ψαχτεις , ο πιο ευκολος τροπος παντος ειναι τα να μην τα φορολογησεις και να τα κανεις cash .
member
Activity: 85
Merit: 11
εγω θαλεγα να περιμενουμε να αγοραζουμε οσα θελουμε απευθειας με cryptos!
ετσι δεν θα πληρωνουμε ολα τα χαρατσια που σχετιζονται με to fiat.


ΠΟΛΛΑ like σε αυτο THEOULIs

αντε γιατι η Ελλαδα μου φαινεται οταν ειναι για νομους και φορολογισεις χτυπαει πρωτη ή δευτερη θεση στο κοσμο!

Ηταν δευτερη(πρωτο ηταν το Ζιμπαμπουε) πριν μερικα χρονια στη φορολογιση τηλεπικοινωνιών και χτυπησε πρωτια εδω και 1-2 χρονια.

ΑΠΛΑ καθεται και λαμβανει απο 36%(min) έως 44%(max) σε καθε λογαρισμό κινητής(ΦΠΑ + Τελη κινητής).

sorry για το off-topic αλλα δε κρατηθηκα Smiley
b1t
member
Activity: 70
Merit: 10
εγω θαλεγα να περιμενουμε να αγοραζουμε οσα θελουμε απευθειας με cryptos!
ετσι δεν θα πληρωνουμε ολα τα χαρατσια που σχετιζονται με to fiat.

Αυτή είναι η πιο σωστή απάντηση.

Το πρόβλημα αυτό είναι κάτι το οποιο δεν το αντιμετωπίζουμε μόνο εμείς αλλά πάρα πολλοί σε όλο τον κόσμο.

Η χρήση των cryptos για απευθείας συναλλαγές είναι κάτι το οποίο γίνεται και θα γίνει πολύ καλύτερα άμεσα. https://crypterium.io/

Η επιλογή της δήλωσης του κέρδους από το trading όπως ακριβώς αναφέρουν και οι λογιστές είναι, στην χώρα μας, μεγαλύτερη απο την δήλωση κερδών από Καζίνο !

Πρέπει να σκεφτείς πολύ καλά για ποιον λόγο θέλεις να εξάγεις τα χρήματά σου το οποίο εννοείται οτι είναι δικαίωμά σου και να πάρεις μια απόφαση για την υπόλοιπη ζωή σου.

Αν δεν το αναφέρω θα σκάσω, Το crypto trading / forex trading / stocks ΔΕΝ είναι στοιχηματισμός, ΔΕΝ είναι τυχερό παιχνίδι, ΔΕΝ είναι καζίνο σε φάση έκανα καλή μπάζα βγαίνουμε.
legendary
Activity: 1064
Merit: 1003
εγω θαλεγα να περιμενουμε να αγοραζουμε οσα θελουμε απευθειας με cryptos!
ετσι δεν θα πληρωνουμε ολα τα χαρατσια που σχετιζονται με to fiat.
newbie
Activity: 19
Merit: 0
Ρώτα κάποιον καλό λογιστή.
Πάντως απο οτι ρώτησα, μπορούν να περαστούν στη φορολογική δήλωση στους κωδικούς 667, 669, 829, 865 ως απόδοση κεφαλαίου ή κέρδη απο συναλλαγματικές διαφορές σε νομίσματα με 15%.
Γενικά, ως απόδοση κεφαλαίου ή υπεραξία κεφαλαίου.
Προυπόθεση είναι να γνωρίζει η εφορία (σε περίπτωση ελέγχου), οτι τα έβγαλες με trading/trading.

Αυτό γιατί είναι πιθανό αν κάνεις mining να θεωρείται επιχειρηματική δραστηριότητα.

Αν έχει κάποιος καλύτερες πληροφορίες, παρακαλώ μοιραστείτε.
member
Activity: 127
Merit: 13
πας να μπλεξεις παλικαρι μου
εχω απευθυνθει και εγω για μια παρομοια κατΣταση αλλα οχι για δηλωση αλλα για μεταφορα αλλου.
δεν εχω ομως ξεκαθαρη απαντηση αλλα αναμενω

full member
Activity: 840
Merit: 128
Είναι σαν να σου λένε:
40% φόρο και αν σου αρέσει, αλλιώς κάντα ευρώ μαύρα...
sr. member
Activity: 617
Merit: 253
newbie
Activity: 63
Merit: 0

[/quote]
τι ειναι το fiat?
[/quote]

Τα χρήματα που εκδίδουν οι τράπεζες. ( Δολλάριο, Ευρώ κτλ)

newbie
Activity: 37
Merit: 0
Γεια σας, μετα απο πολυ καιρο trading καταφερα να μαζεψω γυρω στα 70000€ (σε crypto, οχι fiat). Και νομιζω ηρθε η ωρα να τα κανω ευρω και cash out. Μπορει να με βοηθησει καποιος με το πως να τα φορολογησω? Πηγα σε εναν λογιστη αλλα δεν ηξερε και πολλα απο κρυπτο.. με τα λεγομενα του πρεπει να πληρωσω τρελους φορους για ενα τετοιο ποσο.. Υπαρχει καποιος σχετικος εδω? Ειμαι φοιτητης και εχω μηδενικη φορολογικη δηλωση μεχρι τωρα.
τι ειναι το fiat?
newbie
Activity: 63
Merit: 0
Αν δεν κάνω λάθος αυτοί σου πρότειναν να δηλώσεις τα χρήματα σου σαν κέρδη από επιχειρηματική δραστηριότητα. Και αυτός είναι ο λόγος που εμπίπτουν σε τόσο μεγάλη φορολογική κλίμακα. Θα μπορούσες να μειώσεις ενδεχομένως τους συντελεστές αυτούς δηλώνοντας κάποια έξοδα αλλά δεν νομόζω να είναι κάποιο μεγάλο πόσο σε αυτή την περίπτωση.

newbie
Activity: 136
Merit: 0
δειξτο και στον amfibious στο άλλο νήμα να δούμε τι πει; Γιατί έρχεται σε μεγάλη αντίθεση με το τι έχουμε διαβάσει μέχρι τώρα.
newbie
Activity: 8
Merit: 0
Αν λάβεις κάποια απάντηση μπορείς να την ποστάρεις γιατί ίσως ενδιαφέρει και άλλους το θέμα αυτό. Ευχαριστώ.
Η απαντηση τους.
https://i.gyazo.com/6ecfb431f54bf827f95b9548c4ad3fa7.png
newbie
Activity: 8
Merit: 0
Πρωτη κατοικια δεν φορολογείται ουτε υπαρχει ποθεν εσχες, εκτος αν αλλαξε κατι και δεν το εχω παρει χαμπαρι.
Αν θελεις σωνει και καλα να τα δηλωσεις και να φορολογηθεις, ετοιμασου να τα μοιραστεις με το κρατος και για αρκετη χασουρα.
Αλλα ειναι εγκλημα αυτο που θα κανεις, να ξερεις Tongue
εγκλημα κανουν αυτοι, οχι εγω.
legendary
Activity: 1064
Merit: 1003
δεν θα λαβεις κατι σιγουρο και ασφαλες. εκτημισεις ειναι οσα θα σου πουν και οσα λεγονται στο φορουμ.
αν δεν γραφτει κατι στην εφημεριδα της κυβερνησεως και δεν γινει νομος του κρατους....
δεν θελω να σκεφτομαι που ημουν και τι εκανα στα 22 μου  Grin
newbie
Activity: 63
Merit: 0
Αν λάβεις κάποια απάντηση μπορείς να την ποστάρεις γιατί ίσως ενδιαφέρει και άλλους το θέμα αυτό. Ευχαριστώ.
Pages:
Jump to: