Pages:
Author

Topic: Alacaklarınızı Ertelemeyin 2 - page 2. (Read 452 times)

hero member
Activity: 1246
Merit: 883
Eloncoin.org - Mars, here we come!
June 29, 2022, 02:05:14 PM
İlk başlığı açalı bir yıl, bu başlığı da açalı 13 gün olmuş ve işler daha kötüye gitti. Enflasyon daha da arttı. Bugün almadığımızı yarın alamıyoruz lafını demode oldu onun yerine almak istediğinizi bir saat önce almadığımızı bir saat sonra alamıyoruz.
Henüz bir yıl dolmadı 18 Kasım 2021 de açmıştım doların hızla artmaya başladığı zamanlardı. 2. başlığı açalı bu gün 14. gün  ve marketlerde dediğim gibi gıda ürünlerine en az %20-40 arası zam gelen ürünler gördüm makarna, pirinç, yağ, mercimek, fasulye vs bir çok üründeki fiyat artışlarını gözlemledim işin kötüsü bu artışlar durmayacak dahada artacak. Temmuz ayında emekli ve çalışanlara maaş zamları bir yapılsın esas o zaman görün siz fiyatları özellikle hemen doğalgaz elektrik fiyatlarına %20-40 yansıtırlar.
legendary
Activity: 1386
Merit: 1231
June 28, 2022, 05:08:58 PM
Gerçekten ertelemeyin.
Ben iyi ki ertelememişim dediğim bir çok ürünü 2-3 kat fazlasına alabilirdim şuan. Telefon olsun,ev eşyası olsun her şey 5-6 ay öncesinden 2-3 kat daha fazla. Şaşırılacak bir durum değil sonuçta burada üretilmiyor. Yurtdışından geldiği içni dolar kuruna göre zam vuruyorlar. Şuan elektronik bir eşya almak bile sıkıntı taksitle alınabilir aslında.
legendary
Activity: 980
Merit: 1077
#SWGT CERTIK Audited
June 28, 2022, 05:08:53 PM
İlk başlığı açalı bir yıl, bu başlığı da açalı 13 gün olmuş ve işler daha kötüye gitti. Enflasyon daha da arttı. Bugün almadığımızı yarın alamıyoruz lafını demode oldu onun yerine almak istediğinizi bir saat önce almadığımızı bir saat sonra alamıyoruz.
legendary
Activity: 2394
Merit: 1358
June 27, 2022, 01:33:11 AM
Keşke İsviçre gibi bir ülke olsaydık en azından. Yani demek istediğim ürünlerin fiyatı pahalı görünse bile maaşların sağlam olması sayesinde alım gücümüzden bir şey kaybetmemiş olurduk. Ülkemizde şu an tam tersi bir durum var ve gitgide alım gücü daha da yerlere düşüyor. Alacakları ertelememe konusuna ben yine katılıyorum. Her şeye düzenli olarak zam gelen bir ülkede alacaklarımızı erteleyip indirime girince alırız ya da canımız isteyince alırız düşüncesinde olduğumuz zaman bu düşüncenin bize geri dönüşü çok acı oluyor.
İsviçre frangındaki enflasyon gerçekten çok düşük hocam. Özellikle 2010 lu yıllarla beraber neredeyse 0 ayarında bir enflasyon var. Dolardan kat kat daha iyi bir yatırımmış özetle. Biraz alıp kenara atmayı düşünüyorum bu yüzden.
Ve evet alacaklarımızı ertelemeden bir an önce almalıyız keza Türk lirasının değeri bu hafta bir tık artacak (BDDK kararından ötürü) belki bazı ürünler bir tık ucuzlayabilir. Göreceğiz.
legendary
Activity: 1722
Merit: 1630
June 26, 2022, 05:42:10 PM
Elinizdeki parayı Türk Lirasında tutanlar her türlü kaybetmeye mahkum oluyor geçtiğimiz yıllarda konu dışında kahve ile ilgili bir konu açınca espresso makinesi almak istedim ve amazondan sipariş verdim.10 ay önce aldığım makinenin fiyatı 2 katına çıkmış.(Resimdeki fiyata kargo ve paketleme ücreti dahil değil)Aslında fiyatın 2 kattan daha fazla artmasını bekliyordum öyle bir hale geldikki iki katına çıkmasına rağmen fiyatı hala uygunmuş dedim.

legendary
Activity: 2114
Merit: 1042
June 26, 2022, 05:28:00 PM
Alacaklarımızı erteleyerek her zaman zarar ediyoruz bugün her şey ucuz oluyor bir kaç günlüğüne değer kaybeden yatırım araçları da genellikle uzun sürede zararı da kapatıyor alacağımız elektronik ve dolar bazlı ürünleri bir an önce almamız lazım hocam yoksa sürekli bu kayıplar yaşanmaya devam edecek alacakları erteleyen herkes zararlı çıkıyor
sr. member
Activity: 714
Merit: 335
June 26, 2022, 01:18:30 PM
ulan böyle diye diye hayvan gibi borç birikti:)
işin boktan bir tarafı da sürekli alış veriş yapmak çünkü bildiğin bağımlılık gibi bir şey. eskiden kadınlarla alay ederdim ama inanılmaz keyifli bir  olay. seçim olur ya da olmaz ama ben yine de türk lirası ile borçlanabildiğim kadar borçlanacağım.

TL ile borçlanmak çok avantajlı hale geldi paramızın sürekli değer kaybetmesi borçlanan için bir avantaj. Bu başlıkta alacaklarımızı daha çok temel ihtiyaç gıda maddelerinden olması açısından paylaştım zaten öyle yada böyle bu gıda maddelerini alıyoruz. Temmuz ayı ile birlikte ekmeğe zam geliyor şekere ciddi bir zam geliyor, temmuzda maaş zamları var dolaylı olarak başta gıda maddeleri olarak her şey ciddi zamlanacak.

TL ile borç verecek kimse kalmadı. bankaların da oranları hala yüksek görünse de şu an kredi çekip yatırım yapmak daha mantıklı görünüyor. artık ekmek bile 5 lira oldu ve bu fiyat artışlarından neredeyse her ürün etkilenecek. şeker bulunamıyor, ekmek desen pahalandı, tuz bile pahalı. bunların fiyat artışları herkesi ürünleri stoklamaya itiyor.
hero member
June 26, 2022, 02:19:05 AM
işin boktan bir tarafı da sürekli alış veriş yapmak çünkü bildiğin bağımlılık gibi bir şey. eskiden kadınlarla alay ederdim ama inanılmaz keyifli bir  olay. seçim olur ya da olmaz ama ben yine de türk lirası ile borçlanabildiğim kadar borçlanacağım.

TL ile borçlanmak çok avantajlı hale geldi paramızın sürekli değer kaybetmesi borçlanan için bir avantaj. Bu başlıkta alacaklarımızı daha çok temel ihtiyaç gıda maddelerinden olması açısından paylaştım zaten öyle yada böyle bu gıda maddelerini alıyoruz. Temmuz ayı ile birlikte ekmeğe zam geliyor şekere ciddi bir zam geliyor, temmuzda maaş zamları var dolaylı olarak başta gıda maddeleri olarak her şey ciddi zamlanacak.
legendary
Activity: 2254
Merit: 1446
Cashback 15%
June 25, 2022, 12:34:14 PM
hero member
Activity: 1316
Merit: 623
June 25, 2022, 10:37:06 AM
Seçime az bir zaman kaldı ve olası hükümet değişiminde yeni hükümetin faizler konusunda nasıl hareket edeceği bilmiyorum. Alacaklarınızı uzun taksitlerle ödemektense nakdiniz varsa öyle değerlendirmenizi tavsiye ederim. Çünkü seçimde yeni bir hükümet kurulursa ve faizler yükseltilip fiyat istikrarı gerçekten MB’ye devredilirse işler terse dönebilir. Ama yine de Dünya’yı etkisine alan enflasyon ve resesyon riski karşısında alacaklarınızı ertelemenin mantığı yok.
sr. member
Activity: 812
Merit: 293
June 24, 2022, 08:15:40 AM
Bunun bir sonu yok gerçi ama yine de bir noktaya kadar götürülebilir. Mesela şimdiden uzun süre dayanabilecek gıdalardan (un, yağ, margarin, pirinç, su, süt, vs.) alsak da bunları 2-3 ay sonra tükettiğimizde tekrar almamız gerekecek. Ve o zamanki alış fiyatlarımız da ilk aldığımıza göre belki 3-4 kat zamanlanmış olacak. Gıdada bunu tutturabilmek oldukça zor. Ama giyim tarafındaki ihtiyaçlar uzun vadeli olduğundan, bir kere aldığımızda birkaç yıl dayanabiliyor.

Yatırım için ev-araba almak zaten zengin işi oldu artık. Ben daha çok USD ve altın tarafında potansiyel görüyorum ve büyük yükselişler gelebileceğini düşünüyorum.
Dediğiniz gibi bizim yaşadığımız şehirde ev fiyatları milyon sınırında, çok değil 1 sene önce 400 bine müşteri bulamayan evler bunlar hem de.
Yatırım konusunda tüm yollar zenginin daha zengin olmasına çıkıyor artık, orta direk diye tabir edilen kesim maalesef bir alt ligde, ve de en önemlisi insanlar gelirlerini giderleriyle dengede tutabilme cabasi içinde hayata dair birçok şeyi kaçırıyor maalesef...
legendary
Activity: 1820
Merit: 1123
June 23, 2022, 04:05:31 PM
Bunun bir sonu yok gerçi ama yine de bir noktaya kadar götürülebilir. Mesela şimdiden uzun süre dayanabilecek gıdalardan (un, yağ, margarin, pirinç, su, süt, vs.) alsak da bunları 2-3 ay sonra tükettiğimizde tekrar almamız gerekecek. Ve o zamanki alış fiyatlarımız da ilk aldığımıza göre belki 3-4 kat zamanlanmış olacak. Gıdada bunu tutturabilmek oldukça zor. Ama giyim tarafındaki ihtiyaçlar uzun vadeli olduğundan, bir kere aldığımızda birkaç yıl dayanabiliyor.

Yatırım için ev-araba almak zaten zengin işi oldu artık. Ben daha çok USD ve altın tarafında potansiyel görüyorum ve büyük yükselişler gelebileceğini düşünüyorum.
sr. member
Activity: 1610
Merit: 271
June 23, 2022, 12:41:51 PM
Sadece dolar veya altın değil, ne alırsak alalım yarına göre kar etmiş oluyoruz. Yiyecek, giyecek vb. ne olursa olsun almak, kenarda TL durmasından daha iyi oluyor. O yüzden almayı düşünmediğiniz şeyleri bile alabilirsiniz hiç ertelemeye gerek yok.
copper member
Activity: 644
Merit: 269
June 21, 2022, 02:05:25 PM
Akaryakıt fiyatlarındaki artış devam ettiği sürece temel ihtiyaç maddelerinde öyle ani bir fiyat değişikliği olacakki şaşıracaksınız şuan 15-18 TL olan ürünler 25-30 TL ye çıkacak özellikle gıda ürünlerinde bu fiyat artışı kaçınılmaz görünüyor.

Kışlık giysi ihtiyacınız varsa onlarıda şimdiden uygun bulabiliyorsanız almanızı tavsiye ederim kışa girerken bir mont bin liradan ucuz olmaz sweatshirt 500 den başlar diye düşünüyorum.

Haklısın hocam, çok güzel bir konu oluşturmuşsun. Özellikle yurtiçindeki nakliye sorunsalından bahsedersek sweatler 500’de olur 700’de olur. Her şey ülkeye araçlarla taşınıyor. Yakında ücretsiz kargo olayını toptan değiştirecekler ve ürünleri alırken kargo bedelini de ödeyeceğiz.
hero member
June 19, 2022, 03:24:48 PM
Akaryakıt fiyatlarındaki artış devam ettiği sürece temel ihtiyaç maddelerinde öyle ani bir fiyat değişikliği olacakki şaşıracaksınız şuan 15-18 TL olan ürünler 25-30 TL ye çıkacak özellikle gıda ürünlerinde bu fiyat artışı kaçınılmaz görünüyor.

Kışlık giysi ihtiyacınız varsa onlarıda şimdiden uygun bulabiliyorsanız almanızı tavsiye ederim kışa girerken bir mont bin liradan ucuz olmaz sweatshirt 500 den başlar diye düşünüyorum.
sr. member
Activity: 1624
Merit: 304
kycfree
June 19, 2022, 01:08:18 PM
Türkiye'de şu an yapılacak herhangi bir suni kur düşürme taktiği çok zaman geçmeden tersine dönecektir. Hem de misliyle dönme ihtimali de bir hayli yüksek. Hatırlarsınız ki kur korumalı mevduat sistemi açıklandıktan sonra dolar 10-11 lira seviyelerine kadar gerilemişti. Fakat daha sonradan artıp buralara kadar gelmesi aşırı uzun bir zaman almadı. Faiz artırarak da bunun önüne geçemezsiniz. Tek yapılması gereken şey var o da ekonomiyi düzeltmeye uğraşmak.

Sonuç olarak şu şartlarda alacağımız şeyleri ertelemeden almak en doğru seçimdir diye düşünüyorum.
hero member
Activity: 1036
Merit: 619
June 18, 2022, 09:53:21 AM
Merkez Bankası faizleri yüzde 30 yapsa hepiniz terstesiniz. Smiley

Merkez bankası yüzde 30 faiz sistemine gelse de Türkiye’de aradaki düşüş çok kısa sürede tekrar kapanır. Keşke tek çözüm faiz arttırmak olsa. Faiz arttırımı biraz rahatlatacak piyasaları bu bir gerçek yine de 1 sene içinde eski seviyeyi bile geçebilir çünkü coğrafyamızda sorunlar bitmiyor karışıklıklar sürekli artıyor.
jr. member
Activity: 84
Merit: 5
June 17, 2022, 04:48:45 PM
Merkez Bankası faizleri yüzde 30 yapsa hepiniz terstesiniz. Smiley
hero member
Activity: 1582
Merit: 520
June 17, 2022, 04:34:18 PM
Alacaklarımızı ertelememeye çalışıyoruz da elimizde olan  para ne kadar alacaklarımızı karşılayacak ondan emin değilim ! Yiyecek pahalanacak diye alıyorsunuz 2 3 ay sonra tekrar almak zorunda kalıyorsunuz bu sefer 2 3 ay enflasyondan korunduğunuzu sanıyoruz fakat gene kurtuluş olmuyor kısır bir döngü gibi Allah herkese dayanacak güç versin.
legendary
Activity: 2198
Merit: 1232
June 17, 2022, 06:10:14 AM
En asgari düzeyde basit bir şekilde yaşamaya çalışıyorum, çok önemli bir ihtiyacım olan bir ürün olduğu zamanda ötelemeden almaya calışıyorum. Ülke bu bataklıktan çıkması imkansız artık bunu dile getirmeye gerek yok roller coaster gibi aşağıya daha sağlam uçucağız daha gelmedik o duruma ama baya yakınındayız. Gıda krizi tam etkilerini gösterdiği zaman belki paramızla bile alacak gıda bulamayacağız bunu için temel gıdalardan ufak ufak alıp koymak gerekiyor.
Pages:
Jump to: