Pages:
Author

Topic: Alacaklarınızı Ertelemeyin 2 - page 3. (Read 452 times)

sr. member
Activity: 812
Merit: 293
Eloncoin.org - Mars, here we come!
June 17, 2022, 05:23:41 AM
fikir temelinde mantıklı ve güzel olmakla birlikte, imkanlar dahilinde gerçekleştirilebilirse daha da işlevsel olacaktır. bu arada asıl mesele borçların döndürülebilir düzeyde ne kadar ve ne düzeyde tutulabileceği. içinde bulunduğumuz zamanda bence en mantıklı girişim, alacak borç dengesini mümkün mertebe stabil kılabilmek. temel ihtiyaçların temininde eğer sıkıntı yaşamıyorsak bu bile günümüz şartlarında çok büyük bir nimet. ekstradan tedarik zincirinde veya fiyatlarda uzun vadede sorun yaşanabileceğini öngördüğünüz ürünler varsa ve bunlardan da imkanlar dahilinde edinebilirseniz o zaman işte sıkıntılı süreçte bir nebze de olsa rahat kalabilirsiniz.
hero member
Activity: 1204
Merit: 623
June 17, 2022, 01:39:13 AM
Verme konusunda sıkıntılı günlerden geçiyoruz. Azalan maaşlara gelmesi gereken zam oranları kurallar bahane edilerek yılda bir yada temmuz zamları konusunda ayak oyunları ile oyalama ve vermeme konusunda çok mahirler. Ama piyasaya gelen zamlar konusunda bir dünya sebep var. Bizim dışımızda gelen zamlar şak diye yansıyor ve karşılığında maaşlara gelecek olan zamlar zamanı gelince. Neden zamların belli bir ayda yapılması konusunda bir yasa yok ki.
legendary
Activity: 1722
Merit: 1630
June 16, 2022, 07:59:39 PM
Maalesef ülkemizde enflasyon oranı aldı başını gidiyor.İnsanların elindeki para her geçen gün değerini kaybettiği için herkes normal olarak eline geçen parayla bir şeyler satın alıyor ya da yatırım yapıyor bu da tekrardan enflasyonun etkisini artırıyor.Yani bir döngüye girdi ekonomimiz buradan çıkmamız için yapısal reform şart ancak hükümet daha sorun olduğunu kabul etmekte güçlük çekiyor.
full member
Activity: 308
Merit: 124
Volare.network
June 16, 2022, 12:50:55 PM
Keşke İsviçre gibi bir ülke olsaydık en azından. Yani demek istediğim ürünlerin fiyatı pahalı görünse bile maaşların sağlam olması sayesinde alım gücümüzden bir şey kaybetmemiş olurduk. Ülkemizde şu an tam tersi bir durum var ve gitgide alım gücü daha da yerlere düşüyor. Alacakları ertelememe konusuna ben yine katılıyorum. Her şeye düzenli olarak zam gelen bir ülkede alacaklarımızı erteleyip indirime girince alırız ya da canımız isteyince alırız düşüncesinde olduğumuz zaman bu düşüncenin bize geri dönüşü çok acı oluyor.
hero member
Activity: 1246
Merit: 883
Eloncoin.org - Mars, here we come!
June 16, 2022, 09:25:33 AM
"Alacaklarınızı Ertelemeyin" 18 Kasım 2021  ilk yazım burada ve devamını yazmak istedim... https://bitcointalksearch.org/topic/alacaklarnz-ertelemeyin-5371946

Her gün her şeye yeni zamlar geliyor bir aldığını ürünü ikinci kez aynı fiyatlara alamıyorsunuz. Açıklanan enflasyon rakamına itibar etmeyiniz zaten edilecek gibi değil (yandaş değilseniz) Özellikle akaryakıt fiyatlarının artması enflasyonu en fazla tetikleyen unsurdur. Üretilen ürünlerin yurt içine dağılımında kullanılan akaryakıt birim maliyetleri oldukça arttırmaktadır. Özellikle elektrik ürünler hayli pahalılaştı şimdiye kadar alabildiyseniz ne mutlu ama bundan sonrası hayat şartları çok daha zorlayıcı olacaktır. Sürekli para basmaya devam ediliyor akaryakıt başta olmak üzere ürünlere zam geliyor naçizane tavsiyem maddi durumunuz uygun ise en az 3-6 aylık gıda ihtiyacınızı şimdiden almanız çok daha avantajlı olacaktır çünkü satışı yapılan ürünler daha önceden markete gelen ürünler olduğu için şimdi sevk edilecek her parti ürünle birlikte fiyatlara en az %30 zam yapılacağını düşünüyorum hatta akaryakıt fiyatları böyle devam ettiği sürece 1-2 ay sonra şimdi alacağınız fiyatın en az 2 katı ödeyerek alabilirsiniz. Daha memur, emekli ve asgari ücretliler için maaş zamları yapılacak; sözde bu maaş zamları enflasyona ezdirmemek için yapılıyor fakat maaş zammının daha ilk ayı geçmeden ürünlere gelen zam ile anlamsız bir hâl alıyor. Kuru gıda bakliyat fiyatları uçmadan imkanınız ölçüsünde evinizde bulunsun.

Gıda krizi bekleniyor üstüne birde zamlar eklenince hatta bazı toptancıların ve zincir marketlerin stokçuluğu eklenince insanların maaşlarını sadece gıda harcamasına zor yetirecekler gibi gözüküyor. Fuzuli her harcamadan kaçının mümkün olduğunca tasarruf etmeye gayret gösterin öncede zor günler bizi bekliyor derdim şimdi ise olduk çok çok zor günler göreceğimizi düşünüyorum.

Pages:
Jump to: