Pages:
Author

Topic: Asgari ücret - Benzinli araç ilişkisi - page 2. (Read 194 times)

legendary
Activity: 1904
Merit: 1282
November 07, 2021, 03:07:02 PM
şuan öyle bir döneme geldikki adam bu resme bakarak çok şükür diyecektir şu halimizr alkış tutanların olduğu bir dönemdeyiz.

2022 de asgari ücrete ciddi bir zam lazım ama bunu kaldıracak esnaf kaçtane? kaçı o maaşı verebilecek? bu işler iyice çığrından çılmış durumda kimse o paraları veremez.
hero member
Activity: 1246
Merit: 883
Eloncoin.org - Mars, here we come!
November 07, 2021, 02:07:51 PM
Maalesef her geçen gün daha da fakirleştiğimiz ortada özelliklede bu yıl bunu daha daha belirgin hisseder olduk. Memurlardan ziyade asgari ücretli çalışanlara her ne kadar %21 bir zam yapılmış olsa da yinede bu oran çok az yapılan zamlara ve alım gücüne göre üstelik memur kesimine daha az bir zam yapıldı. Maaşlar git gide eriyor bu bir gerçek düzelecek diye beklerken daha kötüye doğru gidiyoruz. Özellikle mart 2021 de merkez bankası başkanı Naci Ağbal'ın görevinden alınmasından sonra ve devamında faiz indiriminde ısrarcı olunmasından dolayı dolar 2,5 TL kadar artış gösterdi yani 7 ayda %30 dan fazla artış söz konusu.
Artan döviz kuru araç fiyatlarına doğrudan etki ediyor araç fiyatlarının bu denli değer kazanması araçları ihtiyaçtan çok yatırım aracına dönüştürmüş durumda. Vatandaş 250 bin liraya araba alıyor 1-2 ay sonra kur dalgalanmaları ve araç kıtlığı nedeniyle aracından 50-60 bin lira kazanç elde edebiliyor.

Asgari ücrete 2022 zammı ne gelir bilemiyorum ama asgari ücret zammından hemen sonrada tüm ürünlere zam yapılacak her zamanki gibi ve asgari ücretliler bu zamdan doğal olarak hiç etkilenmeyecekler.
hero member
Activity: 1036
Merit: 619
November 06, 2021, 03:42:43 PM

Baz alınan otomobil markasını bilmiyorum bir yerde gördüm ve paylaşmak istedim. Tam olarak böyle olmasa da buna yakın bir artış ilişkisi var. İşin acıklı yanı ise tarihin tekerrür ettiğini en sağdaki kaç kat kısmından görebilmemiz. Ekonomimiz iyi hani Almanlar bizi kıskanıyor? Kıskanır tabi üreten 100 birime satarken üretmeyen hiç masrafsız 200 birim daha kazanıp 300 birime satıyor.
Pages:
Jump to: