Pages:
Author

Topic: Asgari Ücret Tahmininiz Nedir? (2024 Yılı İçin) - page 3. (Read 618 times)

sr. member
Activity: 1358
Merit: 374
Tek zam, tek zam diye üstüne basa basa söyledikleri için tahminim 15-16 bin lira seviyesi ve tek zam, bu yüzden %50’ye yakın bir zam alabilir asgari ücretli, diğer yandan bu zam senenin sonundaki alım gücüne yeter mi bu konuşulmalı, sene başında 16 bin lira iyi bir para olarak görülebilir belki ama sene sonunda kuş kadar bir miktar kalacaksa o zammın bir hayrı olmaz,
hero member
Activity: 1246
Merit: 883
Eloncoin.org - Mars, here we come!
Tahminimce 15 bin üstü 17 bin altı bir rakam açıklayacaklar diye düşünüyorum ayrıca seçime daha çok var seçim yaklaşınca ara zam yapacağız diyerek gaz vermeye başlarlar orası ayrı. Hayat şartları her geçen gün zorlaşıyor dahada zorlaşacak bütçeyi tutturmak adına daha çok vergi ve vergi zamları yapılacağını düşünüyorum. Daha zam yapılmadan her şeye misli ile zam gelmeye başladı bile.
hero member
Activity: 1204
Merit: 623
Mart yapılacak seçime kadar  ne kadar şirin gözükürlerse o kadar kardır diye yılın başlangıcında gelecek olan zamlar biraz makyajlı ve frenli olacaktır. Asgari ücrete verilecek olan zam daha öne çıkartılmaya çalışılacaktır. Ama seçimden sonra gospodin hocamın dediği gibi gelecek olan zam dalgası içinde verilenler kesinlikle kaybolacaktır.
legendary
Activity: 2254
Merit: 1446
Cashback 15%
Asgari ücret, bir işçi için aylık vergiler ve kesintiler düştüğünde net 11 bin 402 lira 32 kuruş olarak uygulanıyor.Asgari ücrete gelecek zam oranlarına göre oluşacak net rakamlar ise şu şekilde:
Yüzde 35’lik zamda asgari ücret 15 bin 392 lira
Yüzde 40’lık zamda 15 bin 962 lira
Yüzde 45’lik zamda 16 bin 532 lira

Yüzde 50’lik zamda 17 bin 103 lira
Yüzde 55’lik zamda ise 17 bin 673 lira olacak.

memur maaşları senenin başında yaklaşık olarak %50 olarak artacak ayrıca sene ortasında bilmediğim, %20 diyelim, bir zam daha alacaklar. sonuç böyle olunca asgari ücret ve en düşük memur maaşı arasındaki makas bir hayli açılmış olacak. benim tahminim asgari ücrete siyahla işaretlediğim %40-45 arasında bir zam geleceği konusunda. alacağınız bir şey varsa karar açıklanmadan almaya çalışın çünkü zamlar en az %70 olur bu ülkede.
legendary
Activity: 2184
Merit: 1131
geçen sene bir ara 500 dolar söylemi ön plana çıkmıştı ve bu söylem yerini bulmuştu (yanlış hatırlamıyorsam, yanlış hatırlayabilirim çünkü yıl olmuş aw). orada uzun süre kalmadı ve zaten şu anda 400 dolar civarında ama bir itirafta bulunmak gerekirse bugünkü seviyesi benim için o günlerde çok mümkün değildi. ben yıl sonuna doğru 350'ye ve altına falan sarkar diye tahmin etmiştim...

şimdi yine 500 yapsalar 14500 olur, rekor manşetleri atmak için biraz fazlasını yapsalar (:d) 15-16 bin lira olur. :)

gönül fazlasını ister -o ayrı muhabbet- ama tahminim böyle...
hero member
Activity: 1204
Merit: 623
Asgari ücret görüşmelerinin kapısının açlık sınırı olan 14 bin liradan açıldığı yönünde bir haber okumuştum umarım doğru değildir. Çünkü bence 14 bin lira çok az bir zam olacaktır. Evet tabi ki eninde sonunda yine açlık sınırı asgari ücretin üzerine çıkacak ama alım gücünün azalma hızı da ortada. Bence %50'ye yakın bir zam gelecektir. Asgari ücretin 30 bin lira olması istendiği yönünde de haberler var ama asılsızdır diye tahmin ediyorum. Çünkü tek seferde böyle bir zam imkansız gibi bir şey zaten olmasın da.

Hocam okudukların gerçektir muhtemelen. İşçinin hakkını savunanında savunduğunu ve enflasyona ezdirmem diyeninde ezilen aç kalan halkın çektiği çileyi ve düştüğü durumu umursadıklarını sanmıyorum artık. Ekmek için sesini çıkarmayan çoğunluk buna gerçekten tepki vermeli artık. Öyle yada böyle sonuçta açlar. Verilmesi beklenen para alınmadan erimiş olacak zaten.
sr. member
Activity: 1610
Merit: 329
Asgari ücret görüşmelerinin kapısının açlık sınırı olan 14 bin liradan açıldığı yönünde bir haber okumuştum umarım doğru değildir. Çünkü bence 14 bin lira çok az bir zam olacaktır. Evet tabi ki eninde sonunda yine açlık sınırı asgari ücretin üzerine çıkacak ama alım gücünün azalma hızı da ortada. Bence %50'ye yakın bir zam gelecektir. Asgari ücretin 30 bin lira olması istendiği yönünde de haberler var ama asılsızdır diye tahmin ediyorum. Çünkü tek seferde böyle bir zam imkansız gibi bir şey zaten olmasın da.
sr. member
Activity: 812
Merit: 293
İstanbul gibi büyük şehirlerde kiraların 15-20 bin gibi olduğunu düşünürsek 17 bin lira almış olsanız asgari ücretinizle kiranızı bile ödeyemiyorsunuz. Tahmini enflasyona göre %50-60 zam yapacak olsalar bile 17-18 bini geçmez gibi görünüyor. Asgari ücret zammı sonrası kiralarda da ciddi artış yapacaklardır.

Hocam karı koca asgari ücret ile çalışsa, belirttiğiniz şartlarda eğer çoluk çocuk da varsa bu insanların gecinmeleri çok zor, yahu bu insanlar hiç mi yemez içmez, gezmez tozmaz, bütün gaye ay sonunu getirebilmek olarak bir hayat nasıl geçer, evet hepimizin zor zamanlari olmuştur, bundan sonra da olacaktır ama şu an yaşanan süreç hiçbir döneminkine benzemiyor ne yazık ki.
hero member
İstanbul gibi büyük şehirlerde kiraların 15-20 bin gibi olduğunu düşünürsek 17 bin lira almış olsanız asgari ücretinizle kiranızı bile ödeyemiyorsunuz. Tahmini enflasyona göre %50-60 zam yapacak olsalar bile 17-18 bini geçmez gibi görünüyor. Asgari ücret zammı sonrası kiralarda da ciddi artış yapacaklardır.
legendary
Activity: 1904
Merit: 1282
Hatırladığım kadarıyla asgari ücretin enflasyona etkisi %5'in altındaydı bırakın kaç yaparlarsa yapsınlar yeterki asgari ücretlinin cebine dişe dokunur bir para geçsin yıllardır asgari ücrete zam yapılınca herşeye zam geliyor algısı da yıkılamadı gitti. Zamların sebebi maaşlar değil iktidarın iş bilmez hareketleri.
sr. member
Enflasyonla mücadelede yıllardır bizzat yer alan kesimden biri olarak, mücadelenin vatandaş bazında fiilen, yönetenler bazında ise fikren olması durumu degismedikce başarılı olma şansımız düşük. Yahu orta kesim zaten kalmadı fakir kesim kendi içinde gruplara bölündü artık, fedakarlığın hala vatandaştan beklenmesinden sıkıldım şahsen, ulan biraz da yukarıdakiler kendi musluklarini kissin, hani olmaz deniyor ya hep, bir kez olsun itibardan tasarruf etmeyi denesinler de biz de görelim dünya gözüyle.
legendary
Cashback 15%
Bu konuda da tüm toplumsal kesimlerin bir uzlaşması gerekiyor açıkçası. Gerektiğinde bazı fedakârlıkların da yapılması gerekiyor. Başka türlü bu bir toplumsal fedakârlık da gerektiriyor enflasyonla mücadele. Kısa vadede belki bazı zorluklar yaşayacağız ama orta-uzun vadede daha sağlıklı bir şekilde refahımızı arttırmış olacağız. İşin özü bu.

bu sözler cumhurbaşkanı yardımcısı cevdet yılmaz'a ait. daha önce de çalışma bakanı vedat bey asgari ücret zam konusunun eskisi gibi senede bir kere olacağını söylemişti. yerel seçimler olmasa asgari ücrete gelecek olan zam miktarının %50'yi bile geçmeyeceğini söylerdim ama ah bu seçimler yok mu bu seçimler!!!
enflasyon ile mücadeleyi gerçekten yapmak istiyorlarsa asgari ücrette bu durumu göreceğiz. cevdet yılmaz'ın sözleri acı olsa da son derece doğru. bizim halk %50'lik bir zamma karşılık olarak sattığı ürünlere en az %80 yapıştırır.

1 aralık tarihinde asgari ücret komisyonu toplanacak. bakalım süreç nasıl gidecek.
sr. member
Asgari ücrete son yıllarda seçimlerin de olması sebebiyle yüksek oranlarda zam veriliyor ancak enflasyonun etkisiyle bu yüksek oranlar kaşığa dönüşürken kepçeyle önümüzden alınıyor.Üstelik asgari ücretin bu kadar yükselmesi enflasyonu azdırırken ortalama ücret ile asgari ücretin aynı seviyeye gelmesine de yol açıyor.Ülkedeki eğitimin kalitesizliği de bunun sebepleri arasında olsa da artık günümüzde mühendis,avukat gibi önceden güzel para kazanan meslek grupları artık asgari ücret+yemek gibi komik rakamlara çalışıyor.2024 yılı için asgari ücretde benim beklentim 17bin lira bakalım ne kadar yaklaşacağım.  Grin

Tahmin olarak en düşükten en yükseğe telaffuz edilen rakamların hiçbiri insanca yaşamak için yeterli olmayacak ne yazık ki. Karı koca asgari ücretli bir çiftin gecinebilmeye çalışabilmesi için kirada olmamaları lazım. Emeklilerin durumundan bahsetmiyorum bile. Kamudaki çalışan kesim için işler diğer sektörlere göre bence biraz daha rahat, ama orada bile tek maaşlı bir ailenin kira.vs gideri varsa durumu bir anda tepetaklak olabiliyor en ufak bir plan dışı harcama ile.
legendary
Activity: 1764
Merit: 1670
Asgari ücrete son yıllarda seçimlerin de olması sebebiyle yüksek oranlarda zam veriliyor ancak enflasyonun etkisiyle bu yüksek oranlar kaşığa dönüşürken kepçeyle önümüzden alınıyor.Üstelik asgari ücretin bu kadar yükselmesi enflasyonu azdırırken ortalama ücret ile asgari ücretin aynı seviyeye gelmesine de yol açıyor.Ülkedeki eğitimin kalitesizliği de bunun sebepleri arasında olsa da artık günümüzde mühendis,avukat gibi önceden güzel para kazanan meslek grupları artık asgari ücret+yemek gibi komik rakamlara çalışıyor.2024 yılı için asgari ücretde benim beklentim 17bin lira bakalım ne kadar yaklaşacağım.  Grin
sr. member
Activity: 1442
Merit: 256
Ben 15 bini geçmeyeceğini düşünüyorum. Her ne olursa olsun yaraya merhem olma ihtimali yok. Asgari ücrete zam geldiği an pahalılık artacak.
Çünkü asgarî ücret ile devletin işi yok. Bu tamamen işveren ile alakalı bir durum. Devamında yeni zamlar gelecek. İşçi çıkartma olacak. Bir çok kimse kendi maaşını asgari ücret ile kıyas edecek ( haklı olarak)
1-2 ay geçtikten sonra aynı tas aynı hamam devam. Sonra reis çıkıp Mayıs Haziran gibi iyileştirme düşünüyorum diyecek.... Devam edip gidecek. Ekonomi düzelmeden işimiz çok zor
legendary
Cashback 15%
dostlar asgari ücret ne kadar olacak kısmından ziyade, asgari ücret almayan kişiler için, yeni yıl gelmeden önce almamız gerekenleri listelememiz daha iyi olacak. her ne kadar çalışma ve sosyal güvenlik bakanı 2. vedat bey ülkemizde asgari ücret alıp da açlık veya aşırı yoksulluk sınırında yaşayan yok dese de var. neyse konumuza dönelim, asgari ücrette yaşanacak en az %40'lık bir zam bize alacağımız ürünlerde en az %70 olarak dönecektir. özellikle beyaz eşya gibi ürünlere ihtiyaçları olan kişilerin bir an önce ne alacağına karar verip yoluna bakmasını tavsiye ederim. ben de kılık kıyafet için bir şeyler ekleyeceğim sepetime. yoksa bizim esnafımız yüksek eflansyon ortamında vatandaşına geçirmeyi çok sever.
hero member
15-17 bin arasında bir fiyat düşünülüyor baktığınız zaman günümüz şartlarında oldukça yetersiz bir rakam gerçi 20-25 bin lirada yapılsa değişen pek bir şey olamayacak asgari ücretli çalışanlar ilk zamlı maaşlarını şubat ayında alıyorlar ve dolayısıyla daha ilk maaşı almadan hemen her ürüne maaşlardan daha fazla zam yansıtmış olacaklar. Her geçen yıl maaşlar artmış olsada daha fazla gerilemiş oluyoruz. Enflasyona ezdirmeyeceiz diyorlarsa bilinki daha çok ezileceksiniz. 
sr. member
Tahminimce enflasyon oranında bir artış yaşanabileceği ve 5000 lira civarında bir zam yapılabileceği.Daha az veya daha çok olur ama ortalama olarak tahminim bu şekilde.Bu da şunu ifade ediyor ki 15-16 bin lira arası bir asgari ücret olacak.Devlet memurlarına da çalışma bakanının benzer oran vereceğini açıklaması vardı.Belki asgari ücretli %40 civarı alır.Elbette benim burada beklentim emeklilerin maaşlarının düzeltilmesi.Eğer onların maaşlarında düzeltilirse alım gücü olarak biraz olsun rahatlar insanlar.

16-17 k arası bekliyorum, bunun sübvanse edileceği yol icin de aklımdaki senaryo, memura seyyanen verilen 8k lirayı maaş zammı dışında bırakıp, tıpkı emeklilere uygulanan kök maaş üzerinden arttırım yaparsalar, normal maaşı 16k olup seyyanen verilen ile 24k alan bir memur, zamlı oranı 16k üzerinden alacağı için yüzde 50 zamda 4k kaybedecek en az. Bu sistemde mis gibi asgari ücretli için işverene teşvik kaynağı çıkmış olur, rahatlıkla 17k yi görür asgari ücret
copper member
Activity: 1190
Merit: 925
Tahminimce enflasyon oranında bir artış yaşanabileceği ve 5000 lira civarında bir zam yapılabileceği.Daha az veya daha çok olur ama ortalama olarak tahminim bu şekilde.Bu da şunu ifade ediyor ki 15-16 bin lira arası bir asgari ücret olacak.Devlet memurlarına da çalışma bakanının benzer oran vereceğini açıklaması vardı.Belki asgari ücretli %40 civarı alır.Elbette benim burada beklentim emeklilerin maaşlarının düzeltilmesi.Eğer onların maaşlarında düzeltilirse alım gücü olarak biraz olsun rahatlar insanlar.
legendary
Activity: 2184
Merit: 1131
Kamu tarafında saat azaltması biraz zor olacaktır. Özal döneminde yapılan düzenlemeler ile haftalık 40 saat çalışma 48 saate çıkartılmıştı.  Buna ek olarak günlük pek çok yere 1 ile 2 saat arasında fazla çalışma eklenmişti. Bu da yetmedi birde cumartesi çalışması eklendi.
...

keşke hepsini kovsaymış. özal gibi gerçek bir devrimci lidere de bu yakışırdı ama herhalde ömrü vefa etmedi. inş. başka gerçek devrimci liderler gelir ve bunu yapar. bunu yapacak birisini gördüğüm gün mührü kafama iple bağlayıp pusulaya alnımla vuracağım.

bundan önceki dönemlerde enflasyon ve faiz dengesi bugünkü gibi değildi. bu nedenle ben daha önceki dönemlerde olduğu gibi yüksek bir zam beklemiyorum. sanki bu defa biraz frene basılacak gibi geliyor bana... gönlümden geçen "20 bin olsun, alım gücü yüksek olsun" ama gerçekler farklı...
Pages:
Jump to: