Pages:
Author

Topic: ATM-uri crypto Timisoara - page 2. (Read 328 times)

legendary
Activity: 1134
Merit: 1597
August 27, 2021, 12:22:14 PM
#8
In general, ATM-urile au undeva intre 6.5% si >10% comision la vanzare. Cam imposibil sa gasesti, cel putin pe o raza de cateva mii de km, un ATM cu comision mai bun de atat la vanzare.

Intr-adevar, din punct de vedere strict al comisionului, se renteaza inzecit sa faci vanzare p2p. Ideea e cum te asiguri ca nu iti iei teapa (bancnote contrafacute, teapa basic de care te prinzi prea tarziu..) sau ca nu iti pui siguranta in pericol. Pentru tranzactii p2p, recomand Razvan_BTC (vezi semnatura mea) sau jedaite.
newbie
Activity: 15
Merit: 1
August 27, 2021, 08:57:08 AM
#7

Cand functioneaza, ce fee au de obicei la vanzare?

N-am inteles prea bine modul lor de calcul al fee-ului: o parte fixa, plus un procent din tranzactie. Overall, rata de schimb e cam cu 10-12% mai slaba decat "cursul pietei", dar cursul nu e cel de "acum", ci un average pe ultimele 6-12h din cate am observat.

Asta la tranzactii de 2-4000 lei. La cele mai mici, probabil iesi chiar mai dezavantajos.

Doamne fereste!!!

Asta deja e hotie, nu comision!

Atunci mai bine caut pe cineva in Timisoara care vrea sa cumpere si ne intalnim. La scorul asta de 10-12 procente, ma urc in masina si merg si in alt oras. Cat tupeu, totusi, sa ceri asa mult!

Vorbesc serios, daca cineva din Timisoara sau si alt oras vrea sa cumpere sa pretul de piata, scrieti aici si vin eu la voi. Vreau sa vand de 5000 euro, si nu sunt idiot sa platesc 500-600 eur comision.

Esti sigur ca vine chiar in halul asta de mult?
legendary
Activity: 1134
Merit: 1597
August 27, 2021, 06:33:16 AM
#6
Au o taxa fixa pentru comisionul de tranzactie si un comision pe care il incaseaza. Taxa fixa e acolo pentru ca in functie de cat de plin e mempool-ul, taxa variaza.. si e un pic enervant sa tot ceri o taxa diferita la fiecare tranzactie, presupun.

Zici ca procentul pe care il incaseaza e 10-12%? Din ce stiam eu, e un pic mai bun de atat.

Rata dupa care se iau e probabil in functie de numarul (si volumul) de tranzactii pe care il au in zona respectiva si in functie totodata de pretul actual BTC. Nu stiu daca exista un avantaj in a oferi un pret average din ultimele 6-12h, dar poate ca gresesc.
newbie
Activity: 7
Merit: 3
August 27, 2021, 03:30:37 AM
#5
[...]
 Potrivit CoinATMRadar, mai exista un ATM in Timisoara pe strada Calea Aradului nr. 56A: https://coinatmradar.com/bitcoin_atm/23490/bitcoin-atm-general-bytes-timisoara-centrul-comercial-auchan-timisoara-nord/

[...]

Yep, confirm, exista, si e functional.
(Nu stiam de el pana acum.)
newbie
Activity: 7
Merit: 3
August 27, 2021, 02:55:13 AM
#4

Cand functioneaza, ce fee au de obicei la vanzare?

N-am inteles prea bine modul lor de calcul al fee-ului: o parte fixa, plus un procent din tranzactie. Overall, rata de schimb e cam cu 10-12% mai slaba decat "cursul pietei", dar cursul nu e cel de "acum", ci un average pe ultimele 6-12h din cate am observat.

Asta la tranzactii de 2-4000 lei. La cele mai mici, probabil iesi chiar mai dezavantajos.
newbie
Activity: 15
Merit: 1
August 26, 2021, 04:24:39 PM
#3
Salutari,

Cele 2 ATM-uri crypto din Timisoara (de care stiu eu, BitcoinRomania si Prohash, ambele in Iulius Mall) sunt goale de cash de la inceputul saptamanii. Au max 200 ron disponibili pentru retragere, sau cel putin asa zic ele).
Le-am mai prins goale, ocazional, dar maxim 1-2 zile.

E ceva ce-mi scapa?

Sau e doar perioada de concedii si la ei?  Grin

Cand functioneaza, ce fee au de obicei la vanzare?
legendary
Activity: 1134
Merit: 1597
August 26, 2021, 09:54:22 AM
#2
O fi cineva de prin Timisoara care le goleste zilnic, ma gandesc. Potrivit CoinATMRadar, mai exista un ATM in Timisoara pe strada Calea Aradului nr. 56A: https://coinatmradar.com/bitcoin_atm/23490/bitcoin-atm-general-bytes-timisoara-centrul-comercial-auchan-timisoara-nord/

Altfel nu imi explic situatia, decat prin faptul ca ar exista cineva care le goleste de cateva zile constant. Mai ales luand in considerare ca sunt 2 firme diferite de ATM-uri..
newbie
Activity: 7
Merit: 3
August 26, 2021, 09:10:21 AM
#1
Salutari,

Cele 2 ATM-uri crypto din Timisoara (de care stiu eu, BitcoinRomania si Prohash, ambele in Iulius Mall) sunt goale de cash de la inceputul saptamanii. Au max 200 ron disponibili pentru retragere, sau cel putin asa zic ele).
Le-am mai prins goale, ocazional, dar maxim 1-2 zile.

E ceva ce-mi scapa?

Sau e doar perioada de concedii si la ei?  Grin
Pages:
Jump to: