Pages:
Author

Topic: Avrupakent Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. Halka Arzı - page 3. (Read 435 times)

legendary
Activity: 1218
Merit: 1176
İlk defa bir arkadaşıma halka arzlara katılması için tavsiyede bulundum. Tabii riskleri ve geçmiş halka arzların verilerini ona gösterdim. Fakat son günlerde yaşananlar nedeniyle bu halka arz beni korkutmaya başladı. Arkadaşıma mahcup olmak da istemiyorum. En çok bu nedenle sıkılıyorum. İlk günden yarısını sattırsam, ikinci günden kalan kısmın yarısını sattırsam, üçüncü günde kalan kısmı da sattırsam nasıl olur?

Arkadaşım garanti bir şekilde para kazanır. Ben de mahcup olmam. Birkaç hafta önce olsaydı çok rahat olurdum ama şimdi hiç rahat değilim. Keşke söylemeseydim.

Sorunu bulduk hocam, demekki siz arkadaşınıza tavsiyede bulunmuş olmasaydınız biz güllük gülistanlık para kazanmaya devam edecektik Smiley Smiley
Uzun lafın kısası bence şurda hata yapmışsınız bu halka arzlara katılımı geç söylemişsiniz, keşke daha önceden tavsiye vermiş olsaydınız.
sr. member
Activity: 588
Merit: 365
Life is so short but wonderful.
İlk defa bir arkadaşıma halka arzlara katılması için tavsiyede bulundum. Tabii riskleri ve geçmiş halka arzların verilerini ona gösterdim. Fakat son günlerde yaşananlar nedeniyle bu halka arz beni korkutmaya başladı. Arkadaşıma mahcup olmak da istemiyorum. En çok bu nedenle sıkılıyorum. İlk günden yarısını sattırsam, ikinci günden kalan kısmın yarısını sattırsam, üçüncü günde kalan kısmı da sattırsam nasıl olur?

Arkadaşım garanti bir şekilde para kazanır. Ben de mahcup olmam. Birkaç hafta önce olsaydı çok rahat olurdum ama şimdi hiç rahat değilim. Keşke söylemeseydim.
hero member
Merit: 877
Eloncoin.org - Mars, here we come!
Sur gyo halka arzı ilk günden ve sonrasında tavan bozması sonucu bir çok kişi bu halka arza katılmayacaktır katılım oranında ciddi düşüş olduğunu göreceğimizi düşünüyorum. Halka arzda 35 milyon lot zaten ortak satışı yani şirkete gitmeyecek bir para bunu unutmayın bu nedenle gyo halkı arzlarına katılmayacağım.
sr. member
Activity: 630
Merit: 463
Baksanıza dağıtıma 78 milyon bireysele, 22 milyon kurumsal ve çalışanlara. 22 milyon çok yüksek lot sayısı. Bu lot sayısıyla hareket edilirse yine benzer bir sonuç görürüz. Kurumsallar alıp %10’a basıyorlar. Küçük yatırımcı da bunu görüp korku ve panik dalgasıyla elindekini şelale indiriyor aşağıya.

Halka arzların artık farklı algılandığı dönemlere giriyoruz bence. Bu halka arzların geleceği için iyi olmakla birlikte kaybedince panik yapan küçük borsacıları da eleyecektir sistemden.
copper member
Activity: 1190
Merit: 925
Şuanki ortam cidden korkutuyor, güzel para kazandıracak diye düşündüğümüz bu halka arz direk zarar ile de açabilir çok saçma bir şekilde.
Piyasa kötü, normalde bu kadar etkilenmiyorlardı halka arzlar ama GYO olunca kimse durmak istemiyor. Umarım zarar yazmaz, ben emir girdim ne kadar gelecek acaba.

Belki Surgyo’dan sonra Gyo arzlarına katılım daha da düşer.Gyolarda sıkıntı şu ki kurumsallara çok yüksek lot dağıtımları yapılıyor.Diğer yandan ortam gerçekten beni de korkutuyor ve bu ortamda kimse GYO’lara yatırım yapmak istemiyor.Surgyo numune bir arz oldu ve Gyo’lar artık kredisiz para toplamak, faizsiz işlemleri devam ettirmek için siyasi bağlantılarıyla halka arz oluyorlar.
legendary
Şuanki ortam cidden korkutuyor, güzel para kazandıracak diye düşündüğümüz bu halka arz direk zarar ile de açabilir çok saçma bir şekilde.
Piyasa kötü, normalde bu kadar etkilenmiyorlardı halka arzlar ama GYO olunca kimse durmak istemiyor. Umarım zarar yazmaz, ben emir girdim ne kadar gelecek acaba.
hero member
Borsada rüzgarın ters esmesinden dolayı bu halka arza katılmak istemiyorum. Dağıtılacak olan 100 milyon lotun 35 milyon lotu ortakların hisse satışı şeklinde olacak yani 35 milyon lotluk gelir şirkete gitmeyecek. Diğer halka arzlara göre daha fazla lot düşecektir herkes kendi riskini alarak katılabilir yada katılmaya bilir (YTD)
hero member
Şöyle bi tez okudum bikaç yerde. Diğerleri düşüyor. Çünkü herkes Avrupakent almak istiyor. Bana gerçekçi geldi söylenenler. Neden derseniz. Son zamanlarda peş peşe halka arzlar yapıldı. Bu halka arzın bütçesi de bi tık yüksek diğerlerinden. Gerçi çok bi yüksek diiil. Ama multi hesaplarla arzlara katılanlar için yüksek bana kalırsa. Çünkü 5 hesaba 1500 liralık alım girse bi kişi. 7500 lira yapar. Diğer arzlarla arka arkaya geldiği için bi sıkışıklık oluşturur bu durum. Ne dersiniz konu hakkında.

GYO halka arzları benim de çok sevdiğim halka arzlar diiil. Ama ben de 1500 liralık alım verdim. Tavan bozana kadar tutarım. Fazla bi şekil beklentim yok.
Halka arza 1500 lirada gönderseniz o miktarda alamadığınız için kalan miktar iade oluyor son 3 halka arz için yaklaşık 1000 lira ödedik fazla gönderdiğimiz tutarlar iade oldu. Halka arza katılmak için finans sağlamak adına satış geldiğini düşünmüyorum genelde kişiler toplu hareket ediyor. Bir kaç gün önce borsada olumsuz bir hava olduğunu söylemiştim bir halka arz düşünce küçük yatırımcı panikle diğeride düşer diyerek satışa geçiyor. Sur GYO ilk günden tavan bozdu bunun sebebi kurumsal yatırımcının blok hisse satışı nedeniyle dolaylı olarak diğer arzlarıda olumsuz etkilemiş oldu.
hero member
Activity: 1162
Merit: 719
Şöyle bi tez okudum bikaç yerde. Diğerleri düşüyor. Çünkü herkes Avrupakent almak istiyor. Bana gerçekçi geldi söylenenler. Neden derseniz. Son zamanlarda peş peşe halka arzlar yapıldı. Bu halka arzın bütçesi de bi tık yüksek diğerlerinden. Gerçi çok bi yüksek diiil. Ama multi hesaplarla arzlara katılanlar için yüksek bana kalırsa. Çünkü 5 hesaba 1500 liralık alım girse bi kişi. 7500 lira yapar. Diğer arzlarla arka arkaya geldiği için bi sıkışıklık oluşturur bu durum. Ne dersiniz konu hakkında.

GYO halka arzları benim de çok sevdiğim halka arzlar diiil. Ama ben de 1500 liralık alım verdim. Tavan bozana kadar tutarım. Fazla bi şekil beklentim yok.
hero member
Halka arz taleplerinizi gözden geçirmenizi tavsiye ederim. Sur Tatil Evleri GYO ilk günden tavan bozunca halka arzlara karşı olan güvenin bozulacağını düşünüyorum bu nedenle katılım daha az olacaktır bu nedenle belki 1500-2000 liralık dağıtım bile olabilir yani halka arzların ilk günden tavan bozması küçük yatırımcıyı tedirgin edecektir.
legendary
1500 küsür liralık alım gönderdim artık ne gelirse bakalım, bu tarz halka arzları seviyorum çünkü 3-4 gün gitseler bile diğer halka arzlardan kat ve kat kazandırıyolar ve az beklemiş oluyoruz.
Diğerleri 10 gün tavan gidiyor bunun vereceğini vermiyorlar maalesef.
İnşallah yüksek miktarda hisse gelir, katılım az olur.
hero member
Halka arz talep toplama bu gün başladı ve 3 gün sürecek en fazla 1000-1300 lira gibi lot dağıtımı olacağını düşünüyorum. Sur gyo göre daha iyi fiyatlanacağını düşünüyorum en az 5 tavan görse bir kaç çorba parası bırakır gibi görünüyor 🙂 bende şimdi 20 lot alım gönderdim 20 lotluk nakitim kalmış 🙂
hero member
Activity: 1204
Merit: 623
Bu gün itibar ile halka arza katıldım. Ortakların 35m lot gibi yüklü bir lot ile işe başlayacak olmaları bu adamların ortaklıgından dolayı paralarının bir kısmını alarak yola devam etmelerini sağlayacaktır. Bu durum inşallah erken tavan bozmasına yol açmaz.
sr. member
Activity: 588
Merit: 365
Life is so short but wonderful.
Son halka arzlar yoğun talep gördü. Genelde ortalama olarak 3 milyonun üzerinde katılımcı oluyor. Yine öyle olursa 24 lot civarı düşebilir. Bin liranın üzerinde bir rakam çıkıyor ortalama olarak karşımıza. En son buna benzer bir şeyi Tab Gıda'da yaşadık. Fakat Tab Gıda tavan serisini çabuk bozmuştu. Arz fiyatına da yaklaşmış şu anda. Para biraz büyüyünce kar almak isteyenler daha çabuk davranıyor. Tabii aynı şeyleri yaşarız demiyorum. Fakat bu iki hisse bana benzer sonuçlar ile karşılaşabiliriz hissi verdi.

Gerçi Tab ile kıyasladım ama yanlış hatırlamıyorsam Tab'a 5 milyon kişi katılmıştı. Buna da aynı şekilde çok yoğun bir katılım gerçekleşebilir.
legendary
Activity: 2184
Merit: 1131
Geçtiğimiz yaz aylarında yapılan bir basın toplantısında Artaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya konuyla ilgili, “Tamamı ticari ünitelerden oluşacak. Bin 300 ticari gayrimenkulün gelirini vatandaşla bölüşeceğiz, yılda 3 defa temettü olarak dağıtacağız” demişti.
https://www.emlakmetrekare.com/avrupakent-gyo-a-s-halka-aciliyor/149048.html

ben uzun vadeli düşünmem ama uzun vadeli düşünenleri üzmeyecek bir arz olabilir... hiç borçları da yok... daha ne olsun?

ben yine el değiştirme oranlarına ve tavanda bekleyen alımlara göre, yani rüzgarın yönüne göre hareket ederim ama alıp uzun vadeli tutacak olanları da üzecek bir şeye benzemiyor pek...

tabii, ben onaylı izahnameyi okumadım, uzun vadeli bir yatırım yapmadan önce onaylı izahnameyi dikkatlice okumak gerekiyor. sağdan soldan yapılan duyumlarla hareket etmek sağlıklı sonuçlar vermez...
hero member
Sur Yapı halka arzına katılım sayısına göre hesaplarsak bireysel yatırımcıya 19-22 arası lot dağıtılır diye düşünüyorum hisse fiyatının yüksek olması sebebiyle yaklaşık bin lira gibi payımız olur 4 tavan gitse bile 400-500 arası bir kar bırakabilir. El değiştirme oranına göre iyi değerlendirmek gerekiyor. Bu arada Tab gıda neredeyse halka arz fiyatına gelmiş.
legendary
Activity: 2394
Merit: 1358
Nedense Gayrimenkul yatırım ortaklıklarının halka arz olması furyası devam ediyor bu şirketlerin nerelere kadar gidebileceğini çok merak ediyorum. Devlet nedense gayrimenkul fonlarını halka açmıyor ama ne kadar gyo varsa borsada. Hayırlısı olsun hiç değilse halka verdikleri lot miktarı daha fazla, daha adil geliyor bana böyle olunca. Ama benim için çorba parası çıkarma durumu neredeyse hiç değişmedi. Başka hiçbir amacım olmadan devam ediyorum.
legendary
Activity: 2254
Merit: 1446
Cashback 15%
toplam tutar olarak harbiden güzel bir halka arz olacak. bu sefer tab gıda'da yaptığım hatayı yapmayıp 3 ya da 4. günde vurup geçeceğim. 300-400 lira kar yapıp yolumuza devam etmek bence yeterli bu dönemde. asıl inşaat firması olarak rönesans inşaat gelecekmiş halka arza. en azından spk'ye başvuruyu yapmışlar. türkiye'de sarayı yaptıkları için bilinse de yurtdışında, özellikle de rusya'da, çok büyük bir firmaydı. enka'dan boşalan yeri güzel doldurmuştu.
legendary
Activity: 1386
Merit: 1231
TAB Gıda'dan sonra güzel bir lot/tl oranı bu halka arzda yaşayacağız gibi gözüküyor.3.3 milyon katılıma  24 lot yani 1321 tllik hisse düşmesi bekleniyor.Yaklaşık 4 milyon katılım olsa buna da yaklaşık 20 lot düşer ve bu da 1100 tllik bir lot yapar.5-6 gün tavan gitse bizim için yeterli çünkü alınan lot tl olarak diğer halka arzlara göre iyi ve tab gıda gibi yaklaşık bir 2x yapabilir. 6.tavandan sonra tavandaki hisse sayısına bakmak lazım ona göre satıp satmayacağımın kararını vereceğim.
legendary
Bunların ana şirketleri Artaş değil mi, bunları nasıl halka arz etmişler tam olarak anlayamadım, geçen depremde milyarlar veriyorlardı televizyonda acaba verdiler mi?
Ben yine yatırımımı yapar parama bakarım, gireriz verdiği kadar artık, gerisi tutacak arkadaşları ilgilendirir.
Pages:
Jump to: