Pages:
Author

Topic: 🍅 Bahçemde Bitki dikim yetiştirme - Domat, hıyar, 🥒 patlıcan, 🍆 vs - page 2. (Read 1185 times)

legendary
Activity: 2212
Merit: 1112
LLP Programming & Electronics
@ekiller Genetiği değiştirilmemiş tohum bulsanız ne olacak orjinalliğini koruyan toprak kalmadı ki gübre görmeyen toprak mı kaldı? ancak yaylalardan getirtilirse olur oda çok zor. ancak projeniz çok başarılı.

Teşekkürler.

nasıl yani  "orjinalliğini koruyan toprak kalmadı ki"    "gübre görmeyen toprak mı kaldı?"   anlayamadım ?
Gübre dediğin şey koyun boku. Kimyasal diğer ürünleri kullanmıyorum ben.  Gübre toprağa değer kadar, ordaki biyolojik yaşamı destekler,
mineral zenginliği yaratır. Gübre iyidir yani kötü bir şey değil.
legendary
Activity: 1862
Merit: 1229
@ekiller Genetiği değiştirilmemiş tohum bulsanız ne olacak orjinalliğini koruyan toprak kalmadı ki gübre görmeyen toprak mı kaldı? ancak yaylalardan getirtilirse olur oda çok zor. ancak projeniz çok başarılı.
hero member
Activity: 1890
Merit: 792
Gayet güzel bir düşünce Smiley benim balkonumda biber, domates, patlıcan ve salatalık var. 10 12 kök de çilek var eğlencelik bana yetiyor Smiley güzel bir uğraş gerçekten.
@ekiller başarılar iyi satışlar.
legendary
@Vispilio

Tabi ben bu uğraşa zaten başlama nedenim;  genetiği ile oynanmamış ve çeşitli  hızlı bitki büyütme ilaçları kullanılmadan mümkün olan en doğal sebze ve meyveleri yetiştirip onlar ile beslenmek için başladım.

Hem kazık yemeyip, hem en doğal tüketimi böyle sağlıyorum, ne olduğunu bildiğim şeyi tüketiyorum.

-------------------------

Vispilio arkadaşımız için  Şekerpare Kayısı fidesi  dikeceğim bu hafta içinde.  Hayırlısı olsun .
legendary
Activity: 2016
Merit: 1598
Üstat teşekkürler değerli tavsiyeleriniz ve aydınlatıcı açıklamalarınız için.

Durum şu ki domates çok kolay bulunuyor İstanbul'da her çeşit, fakat makul fiyata organik doğal koşullarda yetişmiş kayısı bulmak mesele. Hele ki ilacı çok çeken kayısı çilek gibi ürünlerde çok dikkatli olmak lazım, maalesef tarımda ülkemizde bu konularda çok hatalar yapılıyor...

O yüzden 1-2 yıl da beklesek, güzel de bir kayısı fidanınız varsa kayısıyla devam edelim, özelden de yazacağım.

Bence bu girişimin en önemli noktası tamamen organik bir ortam ve koşulları sağlamanız olmuş.

İyi Çalışmalar.

PM attım  yinede  buradan yazayım.  Meyve ağaçları bakımı zor ve ürün almak için zaman isteyen bir girişim.
Domates en çok ürün verenler arasında, patlıcan da öyle.  Uzun patlıcan gayet güzel oluyor. Güzel karnı yarık  oluyor  Smiley
Topan patlıcan da közleyip yoğurtlu, zeytin yağlı güzel olur Smiley

Yine de ağaç fidesi dikmek isteyen olursa  sorun değil, alıp dikerim ama ROI  geç olur Smiley uzun vadeli yatırımdır ama sağlam yatırımdır .

Yani ağaç fidesi  = BTC ' dir
Diğer bitkiler  = ALT

YTD  Smiley
legendary
legendary
üstat, erik fidesindeki gelişmeler nedir, 3 yaş erik çok tavsiye edildi, bulabildiyseniz hemen ekelim bir tane.

En verimlisi hangi ürün olur yine size bırakıyorum son kararı, domatesten sık sık ürün alıyorsak domates yapalım Smiley önerilere açığım.

Yeni girişiminiz hayırlı olsun.
Çok güzel bir girişim.
...............

Teşekkür ederim . Konuyu insanları bu işe heveslendirmek için açtım.  Ben zaten kendim uğraşıyorum bahçe işleri ile.
Tarımın, yetiştiriciliğin balta vurulduğu ülkemizde en azından yeri olan imkanı ve vakti olan insanların bu işler ile uğraşmasını isterim.

PM attım  yinede  buradan yazayım.  Meyve ağaçları bakımı zor ve ürün almak için zaman isteyen bir girişim.
Domates en çok ürün verenler arasında, patlıcan da öyle.  Uzun patlıcan gayet güzel oluyor. Güzel karnı yarık  oluyor  Smiley
Topan patlıcan da közleyip yoğurtlu, zeytin yağlı güzel olur Smiley

Yine de ağaç fidesi dikmek isteyen olursa  sorun değil, alıp dikerim ama ROI  geç olur Smiley uzun vadeli yatırımdır ama sağlam yatırımdır .

Yani ağaç fidesi  = BTC ' dir
Diğer bitkiler  = ALT

YTD  Smiley
legendary
Activity: 2016
Merit: 1598
üstat, erik fidesindeki gelişmeler nedir, 3 yaş erik çok tavsiye edildi, bulabildiyseniz hemen ekelim bir tane.

En verimlisi hangi ürün olur yine size bırakıyorum son kararı, domatesten sık sık ürün alıyorsak domates yapalım Smiley önerilere açığım.

Çok güzel bir girişim.
...............

Teşekkür ederim . Konuyu insanları bu işe heveslendirmek için açtım.  Ben zaten kendim uğraşıyorum bahçe işleri ile.
Tarımın, yetiştiriciliğin balta vurulduğu ülkemizde en azından yeri olan imkanı ve vakti olan insanların bu işler ile uğraşmasını isterim.
legendary
Çok güzel bir girişim.
...............

Teşekkür ederim . Konuyu insanları bu işe heveslendirmek için açtım.  Ben zaten kendim uğraşıyorum bahçe işleri ile.
legendary
ben çilekçiyim çilek çıkar mı oralarda?

Temmuz sonrası veya   ekim-kasımda  dikilebilir burada.

benim çilekler büyümeye başladı yahu siz nerede ikamet ediyorsunuz hocam merak ettim benim çilekler genelde mayıs sonuna kadar büyümüş oluyorlar şu an zaten hafiften kızarmaya başladılar bunların belirli ekim ayları oluyor muydu ? hiç bilgim yok birkaç yıl önce ekmiştim ben kendiliğinden her yıl mart ayında çıkmaya başlarlar bir de gittikçe yayılıyorlar baya arsız bir bitki sanırım.

Ege'de  çilek için yaz  dikim sezonu  Temmuz da başlar.    Kış dikim sezonu Ekim-Kasım da  başlar  . 
Bölgelerin iklim şartlarına göre dikim ayları değişiyor.
member
Activity: 630
Merit: 37

benim çilekler büyümeye başladı yahu siz nerede ikamet ediyorsunuz hocam merak ettim benim çilekler genelde mayıs sonuna kadar büyümüş oluyorlar şu an zaten hafiften kızarmaya başladılar bunların belirli ekim ayları oluyor muydu ? hiç bilgim yok birkaç yıl önce ekmiştim ben kendiliğinden her yıl mart ayında çıkmaya başlarlar bir de gittikçe yayılıyorlar baya arsız bir bitki sanırım.
legendary

legendary
Activity: 1848
Merit: 1334
just in case
jr. member
Activity: 42
Merit: 3
Çok güzel bir girişim.
Yazdıklarınızdan ekme dikme işlerine zaten merakınız ve uğraşınız olduğu anlaşılmakta.
Ben de geçen hafta domates, salatalık, biber ekimlerini gerçekleştirdim.
Ayrıca kendi tohumlarım ve organik tohum kullanımı ile yetiştiricilikte ilerlemeye çalışıyorum.
Kaynaklarımla size destek verebilirim : )

Şöyle de bir önerim var : Fide dikimlerini zaten yapacaksınız muhtemelen ve mevsim ilerlemesi nedeniyle bahçeyi en yakın zamanda dolduracağınızı düşünüyorum.
Fidelerinizi etiketleyip genel görüntü olarak hafif uzaktan bir fotoğraflama yapıp periyodik paylaşım yaparsanız büyüme ve gelişme evrelerini görmek insanlar için hoş olabilir.
Ayrıca bu şekilde fotoğraflar arasından numaralı etiketli fideler arasından insanlar seçip sahiplenmek de isten çıkabilir diye düşünüyorum.

Fidelerin güneşi suyu eksik olmasın hastalık bulaşmasın dileklerimle tekrar hayırlı olsun diyorum.
legendary
Activity: 2114
Merit: 1131
bir kamera ve youtube canlı yayınına artı olarak oluşturulacak bir token bu işi zincire döker Smiley hayırlı işler.
legendary

@mhanbostanci    için   acı biber  fidesi  dikildi  .  Foto yarın  atarım

50 TL  İş bankası hesabınıza aktardım. EFT sorgu no: 1482530

Erik fidanına da ben bakıyorum İnternet den ama güvenemedim adamlara. Böyle şeylerin yüz yüz görerek alınması lazım.

Selamlar,

Murathan

Teşekkürler. 

Murathan Hocamızın bitkisi  (Acı biber fidesi) 

https://i.hizliresim.com/ZX8ndG.jpg

legendary
Activity: 3122
Merit: 1516

50 TL  İş bankası hesabınıza aktardım. EFT sorgu no: 1482530

Erik fidanına da ben bakıyorum İnternet den ama güvenemedim adamlara. Böyle şeylerin yüz yüz görerek alınması lazım.

Selamlar,

Murathan

sr. member
Activity: 658
Merit: 255
frambuaz dikmelisin bence hem faydalı hem de lezzetli, pasta türü şeylerde de kullanabilir ya da satabilirsin.
legendary
Activity: 1820
Merit: 1123
Güzel bir girişim, tabrik ediyorum. Katılan arkadaşlara da afiyet olsun Smiley
Bu projenin bir benzerini sanki kickstarter sitesinde görmüştüm ama emin olamadım. Kameralı bir sistem yapmışlardı. Online olarak izlenebiliyordu. Bence bu da talep geldikçe büyütülebilir bir girişim olabilir.
legendary

Pages:
Jump to: