Pages:
Author

Topic: 🍅 Bahçemde Bitki dikim yetiştirme - Domat, hıyar, 🥒 patlıcan, 🍆 vs - page 3. (Read 1195 times)

legendary
Activity: 2212
Merit: 1112
LLP Programming & Electronics

Hepinize yorumlarınız için teşekkür ederim ve  cevaplara geçeyim  ........

Valla düşündüm ama ikinizinde ölmesi durumunda paramın yanıyor olması can sıkıcı... yokmu paramızı iade edecek başka yakın akraba hısım dost Smiley

Olasılıkları göz ardı etmemek lazım  Smiley

bizim burada hobi bahçeleri var kiralanıp hobi olarak sizin yaptıklarınızı yapan çok kişi var onun birebir dijital versiyonu gibi olmuş harika bir düşünce tebrik ediyorum sizi bu konuda hocam. bu fikir tutar mı bence kesinlikle tutar fakat bana göre değil onunla uğraşmadıktan sonra ben keyif alamam o işten fakat çok güzel düşünülmüş bol kazançlar diliyorum şimdiden.

Anlıyorum ve hak veriyorum sana bu konuda. Kendin yetiştirmek tabi en keyifli olanı.

ekiller'den orijinal bir girişim örneği. Tebrikler Cheesy
Sadece ürünlerin müşteriye ulaşım sürecini merak ediyorum. Ben de köyünde bahçesinde sebze meyve yetiştiren biri olarak bu olayın en önemli özelliğinin tazelik olduğunu düşünürüm. Dalından yeni kopmuş salatalık, biber, domates tadını hiç bir pazarda markette aldığınız ürünlerde bulamazsınız. En hızlı kargo 24 saat içinde ulaştırdığını düşünürsek bile o tazeliği kaybedecektir. Müşterilerin bunu bilerek "görece daha az taze ama daha çok sağlıklı" ürün alacağının da bilincinde olması gerekir.
Bu arada fide başı 50 tl bedava bile denebilir. Bir kök salatalığın mevsiminde ne kadar salatalık verdiğini eminim çoğu arkadaş bilmiyordur.

Mahsulleri türüne göre gerekli şekilde kargo yapacağım. Bu kargo işi zaten ilk defa yapılan bir şey değil. Çeşitli organik sebze üreticileri hali hazırda kargo ile ürün gönderiyor. Nem yapmayan kutular veya havası alınmış ambalajlar vs  gibi yöntemler var. Bende hepsi var, zaten hali hazırda farklı şehirde akrabalarıma mahsul göndermişliğim var.

Tazelik konusuna gelince, mahsul dalından kopunca 1-2  günde (uygun şartlar altında) tazeliğini kaybetmez. Bitkiler hayvanlar gibi değil yani Smiley hemen ölüp solmaz ve çürüme sürecine girmez, hayatta kalmaya çalışır ve savaşır. Dış zarları ve kabukları üstün bir koruma sağlıyor. Direk dalından koparıp yemek psikolojik olarak güzel bir haz veriyor buna katılıyorum. Böyle yemek isteyen olursa  dalı ile gönderebilirim isterse dalında yer  Wink

Salatalık ise en az mahsul veren bitkilerden  dönemde 7-8 10 bilemedin 12  salatalık verir.

Hocam ben acı biber fidesi ve 3 yaş can erik fidesi dikmek istiyorum.
Nası yapalım?
TL olarak göndersem olur mu? boost veya digibyte ile de ödeme yapabilirim.

Ağzının tadını biliyon sen  Smiley  3 yaş Can erik  fideciye bir sorayım sana dönüş yaparım . Acı biber var o sorun değil .
Erik fideleri internette de var istersen bakabilirsin. alıp kargolatabilirsin bana istersen

Ödeme sorun değil istediğin zaman istediğin şekilde yaparsın.

Şahane bir girişim, erik, kayısı gibi meyve şansımız varsa ben de ilgileniyorum.

Yoksa da sizin en çok tavsiye ettiğiniz domates türü olabilir, kargoyu nasıl yapacağız ?.. İyi Çalışmalar

Kardeşim kayısı ağacım  var bahçede, fideden kayısı yetiştirmek çok zaman ister. birde onun bakımı biraz sıkıntılı, ballanma yapar, böcek, sinek yapar, ilaç atmak gerekir.  Erikte  öyle aslında ama  kayısı ya göre daha avantajlı. Kayısı sanırım çok tatlı ve şekerli olduğu için fazla sinek, böcek çekiyor.

Ağaç değilde, diğer sebze fideleri için düşünürseniz başlangıç için daha iyi olur sanırım.  Yine de ısrar ile kayısı istersen senin için bir kayısı fidesi dikebilirim.

Domates için   tavsiyem  5656 domatestir.

legendary
Activity: 2016
Merit: 1598
Şahane bir girişim, erik, kayısı gibi meyve şansımız varsa ben de ilgileniyorum.

Yoksa da sizin en çok tavsiye ettiğiniz domates türü olabilir, kargoyu nasıl yapacağız ?.. İyi Çalışmalar
legendary
Activity: 3122
Merit: 1516
Hocam ben acı biber fidesi ve 3 yaş can erik fidesi dikmek istiyorum.
Nası yapalım?
TL olarak göndersem olur mu? boost veya digibyte ile de ödeme yapabilirim.
legendary
Activity: 1554
Merit: 1334
ekiller'den orijinal bir girişim örneği. Tebrikler Cheesy
Sadece ürünlerin müşteriye ulaşım sürecini merak ediyorum. Ben de köyünde bahçesinde sebze meyve yetiştiren biri olarak bu olayın en önemli özelliğinin tazelik olduğunu düşünürüm. Dalından yeni kopmuş salatalık, biber, domates tadını hiç bir pazarda markette aldığınız ürünlerde bulamazsınız. En hızlı kargo 24 saat içinde ulaştırdığını düşünürsek bile o tazeliği kaybedecektir. Müşterilerin bunu bilerek "görece daha az taze ama daha çok sağlıklı" ürün alacağının da bilincinde olması gerekir.
Bu arada fide başı 50 tl bedava bile denebilir. Bir kök salatalığın mevsiminde ne kadar salatalık verdiğini eminim çoğu arkadaş bilmiyordur.
member
Activity: 630
Merit: 37
bizim burada hobi bahçeleri var kiralanıp hobi olarak sizin yaptıklarınızı yapan çok kişi var onun birebir dijital versiyonu gibi olmuş harika bir düşünce tebrik ediyorum sizi bu konuda hocam. bu fikir tutar mı bence kesinlikle tutar fakat bana göre değil onunla uğraşmadıktan sonra ben keyif alamam o işten fakat çok güzel düşünülmüş bol kazançlar diliyorum şimdiden.
member
Activity: 602
Merit: 32
Valla düşündüm ama ikinizinde ölmesi durumunda paramın yanıyor olması can sıkıcı... yokmu paramızı iade edecek başka yakın akraba hısım dost Smiley
legendary
Activity: 2212
Merit: 1112
LLP Programming & Electronics
2020 nisan bitkilerin güncel durumları :  https://bitcointalksearch.org/topic/m.54252443

Oturduğum 2 müstakil evim var  ikisi de bahçeli ve kendi  ürünlerimi yetiştiriyorum.  Şimdi aklıma size de kendi fidenizi dikebilme şansını vermek geldi.
Şimdiye kadar yetişdirdiğim ürünler şöyle, (fideden yetişme mahsüller) : domat, patlıcan, hıyar, biber
Tohumdan yetiştirdiklerim : soğan, marul, roka, reyhan.

Ağaç ve meyve olanlar : erik, incir, kayısı, zeytin, nar, elma, mandalin.

Fide olan ürünlerden sizin içinde dikip yetiştirebilirim. Örnek : Domates, mahsül alma süresi  65-80 gün arasıdır.

fideleri 15 TL ye satın alıyorum bulunduğum bölgede. İnternette daha ucuz ama fide kargoda eziliyor yada kırılıyor.  
1 fide için bana 50 TL karşılığı kripto para ödeyeceksiniz.  Fidenin bakımı, gübresi, gübre şerbeti, sulaması, toprak çapası bana ait.
Mahsül verdiğinde size mahsülü göndereceğim.  Haftada 1 kere fidenizin fotoğrafını çekip gönderebilirim.
Ödemeyi sadece 1 kere yapacaksınız. Bir daha ki hasat döneminde tekrar ödeme yapmayacaksınız.

Fikri  yada teklifi olan konuya yazabilir.

Bazı notlar yazayım ayrıca :

- Bahçemde zirai ilaç yada zehir kullanmıyorum. Bitkilere herhangi bir büyüme hızlandırıcı vs  vermiyorum.
- Bu teklif kişi başı 1 fide ile sınırlıdır
- Domates türleri  , Tarla domat, cherry domat, ve salkım domat  olarak 3 çeşit.
- Hıyar türleri ;  Çengelköy hıyarı, Açık tarla ve  Badem hıyar.
- Patlıcan türleri ;  uzun ve topan patlıcan
- Biber türleri ; Tatlı sivri biber, çarliston, Acı biber, manisa ince tatlı biber, dolmalık biber.

Olası kötü durumlar ....

- Don, soğuk vurması , aşırı sağnak yağmur sonucu fidelerin zarar görmesi  durumunda, paranızı geri iade ederim.
- Ben ölürsem, eşim paranızı geri iade eder. İkimizde ölürsek paranız yanar.

Forumdan fide sahibi arkadaşlar

-Mhanbostanci -  Acı biber fidesi      https://i.hizliresim.com/ZX8ndG.jpg
-Mhanbostanci -   Can erik fidesi      https://i.hizliresim.com/nbAOGR.jpg
-Vispilio          -   Şekerpare Kayısı   https://i.hizliresim.com/WqlLzm.jpg
-yussuf89       - karadut                  https://i.hizliresim.com/007EVR.jpg
Pages:
Jump to: