Pages:
Author

Topic: Barajların Doluluk Oranları (istanbul) - page 2. (Read 791 times)

hero member
Activity: 1176
Merit: 617
November 17, 2023, 04:22:01 AM
Bu hafta Ankara İzmir arası arabayla gidip geldim. Yağmur Ankara civarına aklı başında yağıyormuş onu gördüm. Uşak ve civarında başlayan yağmur izmirin dağları da dahil deli yağıyor. Ne silecek yeşiyor nede yolu görüyorsunuz. Pek çok sürücü yolda saçma sapan araç kullanıyor. Ege ye yağmur bir acaip yağıyor. Ankaradan giderken yaklaşık 6 saat yağmurlu sürüş yaptım. Geri dönerken de 5 saat nerdeyse kesintisiz yağmur ile geldim. Bir daha gidecek olursam ve yağmur vart ise erteleme kararı aldım kendi kendime.
legendary
Activity: 1722
Merit: 1630
November 15, 2023, 11:34:14 AM
bu hafta istanbul'a güzel yağmur yağdı. hatta pazartesi günü hiç kesilmeden bayağı da şiddetli bir yağmur yağmıştı. herkesin aklında barajların iyi bir şekilde dolduğu fikri vardı ama hürriyet gazetesi'nin haberine göre durum pek de öyle değilmiş lan: İki gün yağmur yağdı su seviyesi 0,61 arttı...

haberin içeriğine bakarsanız istanbul için durumun pek de iyi olmadığı yönünde:

Yağmurlu havaları hiç sevmem ama bu hafta sürekli yağmur yağdığını gördüğüm için çok mutluydum barajların da bir nebze olsun rahatlamış olduğunu düşünüyordum paylaştığınız haberi görünce gerçekten üzüldüm daha kasımın ortasındayız barajlar için kar suları da kritik öneme sahip umarım bu yıl bol yağış alır İstanbul.
legendary
Activity: 2254
Merit: 1446
Cashback 15%
November 15, 2023, 09:56:42 AM
bu hafta istanbul'a güzel yağmur yağdı. hatta pazartesi günü hiç kesilmeden bayağı da şiddetli bir yağmur yağmıştı. herkesin aklında barajların iyi bir şekilde dolduğu fikri vardı ama hürriyet gazetesi'nin haberine göre durum pek de öyle değilmiş lan: İki gün yağmur yağdı su seviyesi 0,61 arttı...

haberin içeriğine bakarsanız istanbul için durumun pek de iyi olmadığı yönünde:
“Şu anda İstanbul’daki barajlarının ortalama doluluk oranının yüzde 17 olması kar yağışına olan ihtiyacı elzem haline getirdi” diyen Prof. Dr. Albay, “İstanbul’un günlük su ihtiyacı göz önüne alınırsa barajların sadece yağmur sularıyla dolmasının imkânsızlığı anlaşılır. İstanbul ve birçok büyük şehrin 2024’ün Ekim ayına kadar susuzluk sorunu yaşamaması için barajlardaki ortalama doluluk oranlarının en azından yüzde 60’larda olması beklenir. Aksi halde içme suyu tedarikinde sorunlar yaşayabiliriz” ifadelerini kullanıldı.

eskiden kasım, aralık ayında istanbul'da hafiften kar yağışları olurdu. 15 ekim tarihi itibariyle istanbullu bugün kısa kollu tişört ile sokağa çıkıyor. her geçen gün artan nüfus sayısını düşünecek olursak bu yaz gerçekten bizler için çok zor geçecek gibi duruyor.

not: iyi haber olarak yarın yağmur var:)
sr. member
Activity: 504
Merit: 324
November 11, 2023, 03:05:23 PM
Bu sene sonbahar neredeyse yaz gibiydi hem sıcaklıklar mevsim normalinin üzerindeydi hemde yaz gibi yağış oldukça az oldu. Kış döneminde kar yağışı olursa barajlar ciddi anlamda dolacaktır eğer kış dönemide ılıman ve yağışsız geçerse seneye büyük oranda su sıkıntısı yaşarız.

Hala sonbahar gelmedi ki kasımın ortasına da geldik. Artık direkt kışa geçeceğiz herhalde ara mevsim yok olmuş olacak. Havalar hala çoğu yerde sıcak ve yer yer pastırma yazı etkisi kendini gösteriyor. Yağışlar başlamadı ve kuraklık yavaş yavaş kendini barajlarda gösteriyor. Bazı şehirler su kullanımında yasaklamalar ve kısıtlamalara gidiyor. Artık barajların doluluk oranı ciddi seviyelere, kritik seviyelere düştü. Yağışlar bir an önce gelse iyi olacak.
hero member
Activity: 1176
Merit: 617
November 11, 2023, 03:04:50 PM
Arkadaş bu istanbulun sorunları tüm yurdu germek zorundamı. Adamlar istanbul hava alanını yaparken az uyarılmadılar. Su kaynaklarının epeyi zarar görecek diye. Kim dinledi. Sanırım güney koreli kim dinledi. Ondan dolayı anlamadı. Bak şimdi istanbullu su sorunu yaşayacakmış. Köylerine gitme konusunda devlet teşvik ediyor. Yol su elektrik olarak geri dönmüyor artık hiç bir şey.
hero member
Activity: 1218
Merit: 877
Eloncoin.org - Mars, here we come!
November 11, 2023, 10:48:56 AM
Bu sene sonbahar neredeyse yaz gibiydi hem sıcaklıklar mevsim normalinin üzerindeydi hemde yaz gibi yağış oldukça az oldu. Kış döneminde kar yağışı olursa barajlar ciddi anlamda dolacaktır eğer kış dönemide ılıman ve yağışsız geçerse seneye büyük oranda su sıkıntısı yaşarız.
legendary
Activity: 2254
Merit: 1446
Cashback 15%
November 11, 2023, 08:56:13 AM
birkaç gündür istanbul'da ara ara olsa da güzel yağmur yağmaya başladı. uzmanlar ocak ayında ciddi olmasa da bir kar yağışının olduğundan bahsediyor. bu seneyi atlattık gibi ama seneye yaz aylarında bizi ne bekliyor şimdiden korkmuş durumdayım. işi bireysel insanlara yüklüyorlar ama bizlerin kullandığı su ne ki la?
legendary
Activity: 2562
Merit: 1481
November 09, 2023, 04:32:19 PM
Şu ana kadarki belki de en sıcak ve yağışsız ekim ayını geçirdik. Bu kış sert geçecek diyorlardı ama şu ana kadar pek göremedik. Gerçi geç gelen kış sağlam geliyor ama göreceğiz bakalım.
Her yerde havalar sıcak olduğu için sevinmeyin uyarıları var. Umarım bir an önce mevsim normallerine döneriz. Dünyanın gittiği yer pek iyi değil
hero member
Activity: 1078
Merit: 638
November 09, 2023, 04:28:49 PM
Neyse ki bu kış karlı olacak diyor meteoroloji mühendisleri ve uzmanları twitter hesapları. Ama kar gelene kadar yağmurların da idare ettirmesi lazım. Nüfus ve su kullanımı çok yüksek, yağan yağış da çok az. Ne kadar yabancı kaçak dolmuşsa artık su gerçekten yetmiyor, bitmek üzere. Dün yani 8 Kasım tarihinde bile ben şort tshirt dolaştım, hava inanılmaz sıcak gitti bu sene. Sadece birkaç kere ince ceket giymiştim, şemsiye de 1 kere bile kullanmadım. Bundan 10-20 sene sonra bakalım ne gibi su sorunları bizi bekliyor.
legendary
Activity: 2198
Merit: 1232
November 08, 2023, 12:49:44 PM
Su tasarrufunun önemi her geçen gün daha da artıyor. Barajların doluluk oranları düşüyor. Kış aylarında olmamız dolayısıyla yağmurların yakın zamanda yağması barajları dolduracaktır ama şu anki seviye iyi değil. Yaz mevsimlerinin uzaması ve kışın geç gelmedi vs. derken barajların doluluk oranlarında düşüş var.

08.11.2023 tarihinde alınan verilere göre genel doluluk oranı 16.83

Kaynak:
https://www.turkiye.gov.tr/istanbul-su-ve-kanalizasyon-idaresi-baraj-doluluk-oranlari
https://www.iski.gov.tr/web/tr-TR/baraj-doluluk

İstanbul'da son haftalarda yağışlar var ama hiç yeterli yağış olmadı bu sene olduğunda da kısa kısa oldu. Su tasarrufu yapmanın önemi çok fazla bazı yurtdışında ülkelerde su acayip pahalı belki normal sokak yemeğinden bile pahalı oluyor. Önümüz kış yağışlar düzgün olur barajlarımız tekrardan dolarsa iyi olur bundan sonra ki yıllarda su kıtlığı ufak ufak kendini hissettirecek gibi görünüyor, tasarruf etmenin önemi çok fazla şimdiden.
hero member
Activity: 728
Merit: 698
November 08, 2023, 12:36:26 PM
Su tasarrufunun önemi her geçen gün daha da artıyor. Barajların doluluk oranları düşüyor. Kış aylarında olmamız dolayısıyla yağmurların yakın zamanda yağması barajları dolduracaktır ama şu anki seviye iyi değil. Yaz mevsimlerinin uzaması ve kışın geç gelmedi vs. derken barajların doluluk oranlarında düşüş var.

08.11.2023 tarihinde alınan verilere göre genel doluluk oranı 16.83

Kaynak:
https://www.turkiye.gov.tr/istanbul-su-ve-kanalizasyon-idaresi-baraj-doluluk-oranlari
hero member
İstanbul'da barajlardaki doluluk oranı %39,84 ile son 9 yılın en düşük seviyesine geriledi. 10-15 günlük süreçte ise yağış gözükmüyor. Soğukların çok soğuk sıcakların ise çok sıcak olduğu iklimler yaşıyoruz.

Su sorunu başka hiçbir soruna benzemez. Umarım barajlarımızın durumu bu şekilde devam etmez. Yoksa kota konulması gibi birçok kısıtlamalar ortaya çıkar. Hali hazırda kota uygulanan yerler var mı bilmiyorum.

Barajlarda bu şekilde olan değişimleri paylaşmaya devam edeceğim.

Hazır konumuz su iken evlerimizin önüne hayvanlar için su koymayı unutmayalım.
hero member
Ülkemizde hatta dünyada ardı ardına sıcaklık rekorları kırılıyor. Bu yazın çok sıcak geçeceği söyleniyor. Hatta bazı yerlerde 10:00-15:00 saatleri arası dışarı çıkma yasaklandı. Hal böyle iken barajlarımızdaki durumları güncelleyelim. Aynı zamanda yaz gelmişken suyu gereksiz kullanmamaya özen gösterelim.

17.07.2023 tarihinde alınan verilere göre genel doluluk oranı 40.88

Kaynak:
legendary
Activity: 2506
Merit: 1505
Küresel ısınma her yeri vuruyor mevsimler birbirine karışıyor bir bakmışsın yaz gelmiş bir bakmışsın yeniden yağmurlar başlıyor. O yüzden barajların doluluk oranları yanıltıcı olabilir biz hala eskisi gibi düşünüyoruz mevsimleri. Yeni düzene göre düşünmek lazım hangi ayda ne kadar yağış olacağı geçmiş verilerle hesaplanamaz yeni teknikler kullanmak gerekiyor. Biz de burada yazarken bunu hesaba katmayarak yanıldık. Bu yaz su sıkıntısı çekeceğimizi sanmıyorum belki bir 10 yıl sonranın konusu olabilir bu.
hero member
Hocam yazdığınız iyi olmuş, bir süredir bu baraj doluluk oranına bakmamıştım, en son baktığımda %49'daydık. Haziran ayı istanbul çevresinde soğuk ve haziran ayına göre yağışlı geçiyor ama baraj doluluk oranlarında artık olmamış, azalması yavaşlamış. Temmuzda havalar çok sıcak olacak, klasik afrika sıcakları bastıracak diyorlar yani bu yaz yağış zor gibi. Valla nasıl kurtaracağız bilemiyorum. Bu mayıs haziran yağışlarından daha çok alabilseydik keşke. Son 10 yıl doluluk yüzdelerine baktım. Bu tarihlerde 3 yıl dışında hep %75 üstüymüş. 2014'te de aşırı kurak bir yıl geçirmişiz. Durum nasıl kurtuldu merak ettim. 2014 yazı çok yağışlı değildi diye hatırlıyorum.
sr. member
Activity: 1666
Merit: 300
Memleketin dört bir yanında yağmur yağıyor ve altyapıdaki sorunlar nedeniyle birçok yeri su basmış durumda. Bulunduğum şehirde anayollarda su birikintileri ve havuzlar araçları zor durumda bırakıyor.

İstanbul bölgesini baz aldığımız için başka şehirlerdeki yüksek oranda yağışlar değerleri etkilemiyor o yüzden geçen aya göre bu ay oranda düşüş var.

14.06.2023 tarihinde alınan verilere göre genel doluluk oranı 46.61

...

Altyapıdaki sorunlar son günlerde fazlasyıla kendini gösteriyor evet. Samsun'da bazı çalışanlar işyerine kayıkla gitmiş mesela öyle bir haber videosu izlemiştim.  Grin

Hatta video linkini de şöyle bırakayım: https://www.youtube.com/watch?v=bwJfYtWI2bY

İstanbul için yağışı bol bir zaman dilimi bekleniyor bu ayın geri kalanında aslında ama bakalım. Küresel ısınma yüzünden mevsimler iyice birbirine girdi ama en azından şu yağışlar barajları iyice doldursa bari.
hero member
Memleketin dört bir yanında yağmur yağıyor ve altyapıdaki sorunlar nedeniyle birçok yeri su basmış durumda. Bulunduğum şehirde anayollarda su birikintileri ve havuzlar araçları zor durumda bırakıyor.

İstanbul bölgesini baz aldığımız için başka şehirlerdeki yüksek oranda yağışlar değerleri etkilemiyor o yüzden geçen aya göre bu ay oranda düşüş var.

14.06.2023 tarihinde alınan verilere göre genel doluluk oranı 46.61

Kaynak:
hero member
Bu sefer haberler güzel. Son günlerde çok fazla yağmur yağdı ve barajların doluluk oranlarını artırdı. Bu şekilde ara ara sağanaklar devam ederse yaz aylarında çok fazla sınıra düşmez barajlar. Tabi her sene yaz ayları bir öncekinden daha sıcak oluyor. O yüzden ne kadar çok yağmur o kadar iyi demek.

01.05.2023 tarihinde alınan verilere göre genel doluluk oranı 48.71

Kaynak:
hero member
Dün İstanbul'da %45 doluluk oranını geçebilmişiz. Dün %45,18 ve bugün %45,37 olmuş. Bir yerde yazın baraj kapasitesinin %40 civarı kullanılıyor diye bir şey gördüm. Yani şu anda neredeyse kurtarıyoruz gibi bir durum denebilir ama yeterli değil tabi ki. Bayramda da yağmurlu geçeceği söyleniyor. Umarım güzel yağış gelir.

Burdur'da su seviyesinin %2'ye düştüğünü okudum. Araç, balkon vs yıkamak yasaklanmış. Böyle bir durumda ne yapılabilir bir çözüm ya da olumlu bir şey aklıma gelmiyor.
hero member
Mart ayının sonlarına doğru yağmurun gelmesiyle beraber oranlarda güzel bir artış var. Yetmez ama yine de artış iyi. Nisan yağmurlarını da görürsek bu oran 43'lerin üzerine çıkabilir. Yaz ne kadar geç gelirse o kadar sıcak oluyor yıllardır. Bu yaz ayları da tam gelmeden bol bol yağmur yağar umarım.

03.04.2023 tarihinde alınan verilere göre genel doluluk oranı 39,95

Kaynak:
Pages:
Jump to: