Pages:
Author

Topic: Barajların Doluluk Oranları (istanbul) - page 3. (Read 795 times)

legendary
Activity: 2254
Merit: 1446
Cashback 15%
son birkaç gündür istanbul'da hava biraz bozdu ve az da olsa yağmur yağdı ama bu şekilde olacak iş değil. zaten doğru düzgün bir kış olmadığı için kar yağışını da yaşamadık. yazın hepimizi zor ve pis günler bekliyor. işin gerçek kısmı yakın bir gelecekte tüm ülke olarak bu su sorununu yaşayacağız.
hero member
Activity: 1078
Merit: 638

Doğa ananın işleyişini bozan insanoğlu Dünyanın milyonlarca yıllık işleyişini bozuyor. Selde hayatını kaybeden vatandaşlarımız ışıklar içinde uyusun. Fakat bu felaketler insanoğlunun eseri. Doğayla uyumlu yaşamayı öğrenmedikçe başımıza gelmeye devam edecek bu olaylar.

Son haftalarda biraz şiddetli yağmurlar yağdı. Ama geçen yılın doluluk oranları ile karşılaştırıldığında durumun ne vahim olduğu gözüküyor hala. Çok yağsa da yetersiz diyeceğiz bu yağışlara. Geçen yıl doluluk oranları %90 mış. Bu yıl aynı dönemde %40. Bizim için geriye bi tek yol kalıyor sanırım. İsraftan kaçınmaktan başka bi çaremiz olmayacak bu gidişle.
Bu gidişle geriye kalan yol zorunlu su kesintileri olacak herhalde. Bu da istemeden fazla su kullanılmamasını sağlayacaktır. Mesela bulaşık yıkarken kullanılan suyu toplayıp sifon için kullanmak gibi yöntemlere zorunda bırakabilir. Bugün bir instagram gönderisinde yorumlarda okudum. Böyle şeyler yapan insanlar varmış.

Bizim sitede su tankı ve hidrafor sistemi bakımı yapıldı. 3 gün su kesildi. Acayip zor oldu. Spor salonunda duş yapmasam delirirdim herhalde. Aklıma bu sene ya da ileride gerçekten susuz kalınırsa yaşanacaklar geldi. Valla umarım hiçbir zaman olmaz ama büyük felaket. Ayrıca deprem bölgesinde de inanılmaz sıkıntı çekilmiştir su olmadığı için. Gerçekten büyük bir sorun.
hero member
Activity: 1162
Merit: 719

Doğa ananın işleyişini bozan insanoğlu Dünyanın milyonlarca yıllık işleyişini bozuyor. Selde hayatını kaybeden vatandaşlarımız ışıklar içinde uyusun. Fakat bu felaketler insanoğlunun eseri. Doğayla uyumlu yaşamayı öğrenmedikçe başımıza gelmeye devam edecek bu olaylar.

Son haftalarda biraz şiddetli yağmurlar yağdı. Ama geçen yılın doluluk oranları ile karşılaştırıldığında durumun ne vahim olduğu gözüküyor hala. Çok yağsa da yetersiz diyeceğiz bu yağışlara. Geçen yıl doluluk oranları %90 mış. Bu yıl aynı dönemde %40. Bizim için geriye bi tek yol kalıyor sanırım. İsraftan kaçınmaktan başka bi çaremiz olmayacak bu gidişle.
legendary
Activity: 2072
Merit: 1137
hero member
Activity: 1218
Merit: 877
Eloncoin.org - Mars, here we come!
Her ne kadar yağmur yağsa da yağan yağışlar pek yeterli olmuyor eğer yağmur değilde etkili kar yağmış olsaydı kar suları eridikçe çok daha fazla su birikmiş olacaktı barajlarda yani kar yağışı görünenden daha fazla önemli aslında, yavaş yavaş erimesi sayesinde hem toprağı uzunca süre besler hemde akarsu ve barajları doldurur.
legendary
Activity: 2072
Merit: 1137
yağmaz yağmaz bu defa da bi yağar sel olur heyelan olur, başımıza gelmeyen kalmadı zaten
legendary
Activity: 2562
Merit: 1482
Bursa’da son 20 günlük su kalmış, acilen yağış alması gerekiyor ülkenin. Önceden mart ortasında kar falan yağardı ama bu sene hiç yağmadı, bu saatten sonra da yağacak gibi durmuyor. Umarım bahar yağmurlarını alırız da bir nebze olsun etraf ıslanır. Böyle devam ederse yaza kalmadan elektrik kesintilerini görmeye başlarız, hem tarım ürünleri bakımından hem enerji bakımından çok ciddi sorunlar yaşayacağız
legendary
Merit: 1176
Bu yaz çok büyük sıkıntılar çekeceğiz, barajlar resmen boş, su kesintilerinin çok olacağını düşünüyorum, önlem alınması gerekiyor ama millet ne kadar ciddiye alacak, valla hakkımızda hayırlısı.
Kar yağmadığı için baya sıkıntı, yağmur yağsa da çok bir şey değişmeyecektir.
hero member
Türkiye gündemi o kadar yoğun ki aslında çok çok büyük bir kriz olma yolunda giden su konusuna sıra gelmiyor. Aslında bu aşamada önlemler alınmaya başlanabilirdi bence. İnsanlar bir şekilde yağmur yağar diye düşünüyorlar ama bir türlü istediğimiz yağmuru alamadık. Bu haftasonu yağmurlu olacağı gözüküyor. Umarım çok sağanak şekilde uzun süreli yağar. Takip ettiğim 2-3 tane meteoroloji sayfası var. Dün ve önceki gün Ömerli barajının üstünde güzel yağış gördüklerinde bildiğiniz sevindiler ve yukarıdaki doluluk oranlarında Ömerli'nin biraz arttığını görebiliyoruz. Avrupa yakasına ise çok çok az yağıyor. Keşke şöyle güzel uzun bir yağmur gelse artık.
hero member
Activity: 756
Merit: 701
Son 9 yılın 9 Mart tarihli ölçümleri baz alındığında İstanbul'a su sağlayan barajların doluluk oranı en düşük seviyede 35,42 oranında gerçekleşti.

09.03.2023 tarihinde alınan verilere göre genel doluluk oranı 35,42

Kaynak:
https://www.turkiye.gov.tr/istanbul-su-ve-kanalizasyon-idaresi-baraj-doluluk-oranlari
https://www.iski.gov.tr/web/tr-TR/baraj-doluluk
https://twitter.com/pusholder/status/1633762637971435522?ref_src=twsrc%5Egoogle%7Ctwcamp%5Eserp%7Ctwgr%5Etweet
member
Activity: 103
Merit: 19
February 28, 2023, 02:13:50 AM
önümüzdeki birkaç ay içerisinde de eğer istanbul yağmur almazsa yaz aylarında çok büyük problemler bizleri bekliyor olacak. meteoroloji uzmanları mevsimlerin birkaç ay ileri attığını o yüzden tam anlamıyla kışı yaşamadığımızı önümüzdeki aylarda daha şiddetli yaşayacağımızı söylüyordu ama artık hava sıcaklıkları da yaza doğru dönmeye başladı, şuan akdenizde hava 23 derece ve şubat ayındayız. burada şuanda tişört şort ile gezmek mümkün, bu mümkün olmamaliydi böyle nereye kadar gidebiliriz bilmiyorum ama pek iç açıcı gözükmüyor sonumuz.
legendary
Activity: 2562
Merit: 1482
February 27, 2023, 06:37:58 AM
Bu mevsimde kar fırtınaları olması gerekiyorken bahar havasına geçtik. Ağaçlar çiçek açıyor, kuşlar cıvıl cıvıl. Ne okullar tatil oldu ne yollar kapandı, onu da geçtim kar yağışı neredeyse hiç olmadı.
Bir yandan zor durumda olan çok insan olduğu için çetin bir kış olmamasına seviniyorum, diğer yandan dünyanın sağlığı açısından üzülüyorum. Kar görmedik, bari bahar yağmurları görelim. Yoksa işin sonu gerçekten hiç iyi değil
hero member
February 26, 2023, 04:52:05 PM
Uzun süredir kombi açmıyoruz ve bugün evde şort tshirt otururken bir anda aklıma geldi, havalar cidden aşırı acayip bu sene. Bu yaz Marmara bölgesinde büyük sorun yaşayacağımız kesin herhalde. Çok kötü durum gerçekten. Bursa konusu ise ayrı bir üzüntü kaynağı. Evliya çelebi 'Bursa sudan ibarettir' yazmış, neredeyse tüm sokaklardan derecikler akardı eskiden demişler. Kar yağışı az olabilir ama Uludağ'daki su kaynaklarının özelleştirilmesi büyük sorun. Erikli, Evian, Cargill vs. cayır cayır kâr edecek diye su böyle harcanmamalı. Ayrıca dere islahı diye derelerin öldürüldüğünü de okumuştum, çok yanlış bir uygulamaymış ve neredeyse her yerde yapılıyor. Her şeyde olduğu gibi su konusunda da her şey kötüye gidiyor, yeni politikalara ihtiyaç olduğu ortada.
hero member
Merit: 877
Eloncoin.org - Mars, here we come!
February 26, 2023, 03:02:38 AM
Genel olarak kar yağması önemli biriken karlar yavaş yavaş erirken hem toprağı besliyor hem de barajları dolduruyor arkadaşlarında dediği gibi bu sene kıyı kesimlere neredeyse kar yağmadı diyebiliriz ilk bahar aylarında da yağışlar yetersiz kalırsa İstanbul için ciddi anlamda sıkıntı yaşanacağa benziyor. Her geçen gün suyun önemi daha çok hissediliyor ve su tasarrufu hakkında her yerde bilgilendirmeler yapılıyor. Ankara'nın su sorunu için Kızılırmak üzerinde bulunan Kesik Köprü barajından su hattı çekildi ama İstanbul için böyle bir alternatif bulunmuyor.
legendary
Activity: 2520
Merit: 1510
February 25, 2023, 06:54:20 PM
Bu kış çok az yağış aldı hatta kış olmadı gibi bir şey. Toplasan 2 hafta soğuk oldu bir hafta yağmur yağdı. Onun dışında ne soğuk ne yağmur hatırlıyorum. Şubat ayını bitirdik kış bitti Mart ayında ekstra bir yağış dalgası olmazsa bu yaz gerçekten zor geçecek.
Önümüzdeki senelerde bunun daha da kötü olacağı konuşuluyor şimdiden önlemler alınmazsa büyük krizler yaşayabiliriz. Tabi yönetenler daha mevcut krizleri çözemezken ileride yaşanması muhtemel krizlere önlem almayla uğraşmayacaklar. Seçimde gelecek yeni hükümet umarım bu durumun ciddiyetinin farkında olur ve ülkeyi daha büyük bir krize sürüklemez.
member
Activity: 1011
Merit: 64
February 25, 2023, 01:14:34 PM
Sona yaklaşıyoruz
hero member
Activity: 756
Merit: 701
February 24, 2023, 04:58:01 PM
Konu başlığında İstanbul'daki barajları belirtmiştim ama bu önemli bir durum olduğu için eklemek istedim.

Bursa Nilüfer barajının doluluk oranını üzülerek paylaşıyorum.

1

2

Kaynak:
1https://twitter.com/HavaForum/status/1629179464331538432?cxt=HHwWgMC97emFgZwtAAAA
2https://www.buski.gov.tr/Baraj/GunlukDolulukOrani
hero member
Activity: 1162
Merit: 719
February 08, 2023, 09:58:49 AM
Yağış, kar bekledik günlerce. Zamansızlıktan öyle bi yanlış geldi ki yağış, kar depremzedelerin sokakta, çadırda kaldığı bi dönemle kesişti. Yağış, kar olmasın diyenler artmıştır şimdi. Barajların biraz daha boş kalması daha bi iyi olur bu dönemde.

Doğa ananın düzenini bozduğumuz için yaşadığımızı düşünüyom bunları. Kendi işleyişinden çıkmış bi düzen bozuk bi zamanlama yaratıyor. Karşımıza sorun yumağı olarak çıkıyor. Doğanın akışı böyle değil oysa. Bi düzeni var kendi ölçüsünde. Tahribatlarımıza karşı dayanma gücü de var aslında. Bizi tolere edebiliyor. Ama onu yorduğumuzda cevabı sert bi cevap oluyor.
hero member
February 06, 2023, 01:52:27 PM
Ocak ayını geride bıraktık ve barajların doluluk oranlarında düşüş meydana geldiğini görüyoruz. Dün bir çok yere kar yağmaya başladı. Bu ay bu doluluk oranının olumlu yönde değişmesini temenni ediyorum.

01.02.2023 tarihinde alınan verilere göre genel doluluk oranı 28,88

Son 1 günlük, 1 haftalık değişim değerleri;

Kaynak:
https://www.turkiye.gov.tr/istanbul-su-ve-kanalizasyon-idaresi-baraj-doluluk-oranlari
Bu güzel bilgiymiş hocam, teşekkürler. Geçenlerde İstanbul'un suyunun çoğu Istıranca taraflarından geliyor demişlerdi, tek baraj olarak küçük gözüküyor ama Büyükçekmece vs hepsini demek istediler herhalde. Oraya kar yağarsa sorun azalır demişlerdi ve oralara güzel yağdığını görüyoruz şimdi allahtan. Anadolu yakasına daha az yağıyor. Orada da barajlar çok olmasına rağmen Trakya tarafındaki su kaynakları daha önemli sanırım. Bu hafta bir kere kar başlamışken umarım çok yağar, hatta hayatı felç edercesine dedikleri kadar yağar da(deprem bölgesi hariç) yazın su sıkıntısı çekmeyiz. Her musluğu açışımda aklıma geliyor. Bulaşık yıkarken ya da yemek için kullanırken çok dikkat etmeye çalışıyorum çünkü bu sene gerçekten acayip kurak bir kış geçmişti. Bu kar yağışları umarım toparlar.
hero member
Activity: 1316
Merit: 623
February 01, 2023, 03:45:20 PM
Ocak ayını geride bıraktık ve barajların doluluk oranlarında düşüş meydana geldiğini görüyoruz. Dün bir çok yere kar yağmaya başladı. Bu ay bu doluluk oranının olumlu yönde değişmesini temenni ediyorum.

01.02.2023 tarihinde alınan verilere göre genel doluluk oranı 28,88

Son 1 günlük, 1 haftalık değişim değerleri;

Kaynak:

Bu yıl kış geç geldi. Ocak ayında haber kanallarında yandık bittik su kalmadı, bu yıldan sonra susuz kalacağız gibi her sene gına gelen haberleri tekrar paylaşmaya başladılar.
Bana göre doğanın kendine has döngüsü var ve bu her yıl değişkenlik gösteriyor. Her sene birbirini tutmuyor.

Mesela 2021 senesinde yağışlar çok azdı ve yine aynı haberleri dönüp dönüp veriyolardı. 2022’ye geldik soğuk hava ve kar yağışları, normal yağışlar sayesinde kuraklık anlamında olumsuz bir durumla karşılaşmadık.
Evet iklim krizi yaklaşıyor ve buna önlem almalıyız fakat haber kanalları gereksiz yorumlarla insanları geriyor. Bu sene de Şubat ayında başlayan soğuk havalar ve kar yağışları ay sonunda grafiği %50lerin üstüne çıkaracağını düşünüyorum.
Pages:
Jump to: