Pages:
Author

Topic: Bazı borsalar kasıtlı olarak aldatıcı hacimler mi gösteriyor? - page 2. (Read 781 times)

member
Activity: 235
Merit: 40
Sahte hacimli borsalar var, bu sistemkoin de çok büyük ihtimalle öyle. Yüksek hacim yaratıp coin listelemek için icolara mesaj atıp btc istiyorlar duyduğum kadarıyla Cheesy kazanç yolunu böyle bulmuşlar ama keşke dürüst olsalar.
jr. member
Activity: 322
Merit: 2
Yazılımla manuel uğraşma gerektirmeksizin yapıyorlar bu tarz botları sadece borsa değil balinası da kullanıyor orta büyüklükte yatırımcı da.
jr. member
Activity: 308
Sahte hacim olayı kesinlikle var; geçenlerde bi kripto para %100 arttı ve satamadım. Her emrimde göstermelik alt kademeden alış gösterdiler. Muhtemelen botlarla yapıyorlar. Hem borsalar hem de bazı kripto paralar bunu yapıyor.
jr. member
Activity: 630
Merit: 1
Eger borsalarda alis ve satisa arada kademe birakmadan emir girerseniz botlarin durdugunu goreceksiniz. Ama aksi durumda kademeler arasinda bosluk varken surekli el degistiren islemler oluyor.
hero member
Activity: 1204
Merit: 630
Dikkatimi çeken hususlar hakkında sizden bilgi ve görüş alacağım. Bugün yeni bir proje için doğru veri elde etmek adına hacimlere ve API'lere bakarken dikkatimi çeken bir nokta oldu. Ülkemizde aktif olan bazı borsaların trafikleri ve web istatistikleri ile hacimleri arasında uyumsuzluklar fark ettim.

Burada amacım herhangi bir borsayı karalamak veya başka birini övmek değil sadece sizin fikirlerinizi almak istiyorum. Hatta bu borsalarda görev yapan veya ortak olanlar bizi aydınlatırsa herkes için iyi olur.

Ekledim görselde pratik bir biçimde bir eşleştirme yaptım. Tahmini trafik için WEB'de bulunan araçları kullanabilirsiniz. Bu konuda bir çok istatistik web sitesi de var. İsterseniz siz de benzer kanalları deneyebilirsiniz.

Aceleyle bir görsel de yaptım ve konuya ekledim.

Ayrıca ülkemiz ve dünya kripto para piyasasını doğru bir biçimde takip etmek için hangi borsaları referans almalıyım, bu konuda sizin görüşleriniz neler?

Sistemkoin ile ufak bir maceram oldu. Kısaca anlatayım. Docademic (MTC) yi belki duymuşsunuzdur. Bir airdrop olayı var. ETH cüzdanında tuttuğunuz MTC'nin bir kısmı kadar airdrop ile takviye geliyor. Biraz MTC aldım sistemkoin'den 2 ay boyunca sabırla bekledim cüzdanı çekmeye açmadılar. Desteğe her yazdığımda en kısa sürede deyip salladılar. Haliyle aylarca para kaybettim. En sonunda dedim ki aldığım fiyata satayım. Satışa çıkardım. 1 aydan uzun süre de öyle satış emiri açık bekledim. Bir gün yine kontrol için girdiğimde bir baktım ki benim satışa çıkardığım fiyatın üstüne çıkmış fiyatı. Satıldı ve paramı çekebileceğim diye hemen giriş yaptım. Bir baktım benim MTC'ler duruyor. Fiyat benim koyduğum rakamın üstünde satış-alış görmesine rağmen benim bütün MTC'ler beklemede.

Desteğe yazdım olmaz öyle şey falan bir inceleyeyim dedi. Sonra aniden bir baktım satış gerçekleşti. Canlı yardımda ki kişiye hemen nasıl oldu bu dedim, özel yatırımcılarımız var onlara söyledim aldılar dedi. Düpedüz sistemde oynuyorlar. Paranızı yatırmadan iki kez düşünün derim. Ben anladım sizin hakkınızda söylenenler doğruymuş dedim ve hesabımı kapattı aniden canlı yardımdaki. Bir gün sonra telefonla arayarak açtırdım zorla ve hemen paramı çektim. Sakın bulaşmayın!
jr. member
Activity: 252
Listede bulunan diğer borsaları bilmem ama sistemcoin tamamen şişirilmiş bir hacme sahip. Yahu yılların borsalarından nasıl hacimin fazla olur, sana kim güvenipte işlem yapıyorki. Bir inceleyin forumu sitem coin hakkında onlarca şikayet. El insaf !!!
member
Activity: 249
Merit: 11
Bazı borsalar sahte hacim yaratmak için bot kullanıyorlar. Sistemkoin bu konuda kör göze parmak davrananlardan. Borsalar iyice güvenilmez hale geldi.
full member
Activity: 195
Merit: 111
Botları anlamak yine mümkün fakat hiç olmamış işlemleri varmış gibi gösterilmesi bana göre tamamen sahtekarlık.
jr. member
Activity: 316
Dün idax ta işlem yaptım AENCO ile bildiğin tek alış satış yapan bot, normal alıcı satıcı bulmanın imkanı yok ne değer girsem altına üstüne işlem koyup kendi alıp satıyor çok can sıkıcı omaya başladı..
member
Activity: 560
Merit: 11
latoken ve idax. bu ikisinde bot ile yapay hacim oluşturuyorlar. zaten geçmiş işleme bakarsanız hep sürekli belli aralıktaki rastgele rakamlarda tokenler alınır, satılır. kötü tarafı ne kadar gerçek yatırımcı hacmi var bilmiyoruz.
sr. member
Activity: 672
Merit: 250
Binancenin bile bot kullandığını düşündüğümüzde diğer borsaların hacim şişirmeleri normal geliyor bana. Borsaların neredeyse tamamı sahte hacim oluşturuyor.
jr. member
Activity: 462
Borsaların tabi ki böyle bir aldatması var ama balinalar kendileri alım ve satım emri girerek ve bu emirlere işlev kazandırarak aslında olmayan bir hacim yarattığını da unutmamak gerekir.
full member
Activity: 195
Merit: 111
Neden böyle yapılıyor anlamak zor. Parası olan, işi bilen adamı uzaklaştırıyorlar...
jr. member
Activity: 308
Yerli yabanci hepsi cakma hacimler kasiyorlar. Boylelikle musteri cekebilecegini dusunuyorlar. Binance bile bot kullaniyor. Bu bize zarar veriyor asil ve gercek hacmi ogrenemiyoruz. Eger botlarlar hacim kasmasalar belki tokenlerin siralamasi bile cok fazla degisecektir. Bakalim belki ilerde keserler bu sqcma sapan botla hacim kesmeyi.
Rdu
jr. member
Activity: 224
Kesinlikle katılıyorum kasıtlı olarak sahte hacim gösteriyorlar, yatırımcıları yanıltmaktan başka birşey değil ve bu işe ciddi bir çözüm bulunması lazım. Çok aldatmalı bilgiler sunuyorlar ve yanlış yönlendirmelerle birçok kişinin aldatılmasına sebep oluyorlar.
copper member
Tek yerli borsalar değil, dünyadaki her borsanın bu tür aldatıcı hacim göstergeleri yayınladıklarına inanıyorum. Müşteri çekmenin başka yolu yok diye düşünüyorlar. Ki hepimiz de buna alıştık.
jr. member
Sadece türk borsaları neredeyse bütün borsalarda var şişirilmiş hacim. Kendi sitelerindeki botlar kendileri arasında al sat yapıyorlar. Piyasa için kötü bir olay aslında bu güvenilirliği sarsıyor.
jr. member
Activity: 378
Merit: 4
evet bircok yerli borsada ayni tezgah var, ozelikle kendi tokeni olan borsalar bu isi daha rahat yapiyor.ama hemen herkes bildigi icin kendileri kaybediyorlar.
jr. member
Activity: 630
Bircok borsa bot kullanarak kendi kendine alim satim yapabiliyor. Bu sekilde bircok yatirimciyi kendine cekmeyi amacliyor ama fiyat hareketleri incelenirse bu tuzaga dusmezsiniz. Ozellikle yeni yatirimcilarin dikkat etmesi gerekir.
member
Activity: 322
Merit: 10
sistemkoin gerçekten çok fazla manipule ediyor fiyatları. birçok kez manuel olarak fiyatlarla oynadıklarına ben kendim şahit oldum. her ne kadar türk borsası olsa da uzak durulması gereken bir borsa.
Pages:
Jump to: