Pages:
Author

Topic: Bilişim sektöründe işten çıkarmaların artması - page 2. (Read 244 times)

hero member
Activity: 756
Merit: 701
Microsoft geçtiğimiz günlerde oyun departmanında çalışanları arasından 1900 kişiyi işten çıkaracağını duyurmuştu.

Haber linki: https://www.aa.com.tr/tr/bilim-teknoloji/microsoft-oyun-biriminden-yaklasik-1900-calisanini-isten-cikaracak/3118953#

Pandemi sonrası bu ve benzeri birçok firmanın bu gibi aksiyonlar almaya başladığına şahit olduk. Ancak özellikle bilişim sektöründe ciddi sayıda çalışanın çıkarılması ve buna hala devam edilmesi de oldukça ilgi çekici. Çünkü teknik olarak bu sektörde çalışanların ciddi bir kısmının evden çalışabilme olanağı da mevcut. Haliyle normalde pandemiden en az etkilenen sektörlerden birisi olması beklenir. Ancak ciddi bir daralma söz konusu.

Sizce bu daralma nereye kadar devam edecek?

Son zamanlarda çok fazla arttı bu durum ve bunun arkasında tamamlanan projeler ya da iptal edlen projelerin de etkisi var. Bir oyunun geliştirme ekibi sayı olarak çok yüksek olabiliyor ve oyun bittiğinde ya da geliştirilmesine ihtiyaç duydukları işler azaldığında çalıştırdıkları kişilerin sayısını azaltabiliyorlar. Projelik çalışma gibi bir durum da olabiliyor. Bunların yanında işten çıkarılmaların arkasında başka sebepler de vardır elbette.

Pandemide artan hacim şimdi azalıyor da olabilir ama böyle işlerde çalışan insanlar kolay kolay açıkta kalmaz. Oyun sektörünün büyüklüğü malum.

Daha önceden var olan ama pandeminin daha artırdığı bir çalışma yöntemi olarak evden çalışma da bu tür firmaların dünyanın her yerinden insanları işe almasına katkı sağlamış ve merkezlerinin olduğu bir bölgedeki işi 10 kişi yapacakken uzaktan çalışma ile daha kalifiye 2 kişi bu işi yapabiliyordur. Böyle sebepler de olabilir işten çıkarmalarda.

büyüyen işlerin tamamını destekleyecek sürdürülebilir bir maliyet yapısına sahip strateji ve uygulama planı üzerinde birleşmeye kararlı” ifadesi kullanılmış. Buradan anlaşılan sürdürülebilirlik açısından maliyetleri düşürüyoruz ve işten çıkarma yapıyoruz denmiş gibi. Belirttiğimiz sebeplerin hepsi de etkili olmuş olabilir. Sektör açısından olumsuz bir durum olduğunu söyleyebilirim.
hero member
Activity: 1218
Merit: 877
Eloncoin.org - Mars, here we come!
Oyun sektörü asla bitecek bir sektör gibi durmuyor çünkü insanlar genci yaşlısı oyun oynayabiliyor herkese göre oyunlar var bir şekilde vakit geçirmek isteyenler oyun onuyor. Bence burada asıl mesele yapay zeka ile bir çok işin kolayca yapılıyor olması, yapay zeka ile kod yazdıranları görmüştük haliyle bu gibi durumlar iş gücünde azalmaya gittiği için çıkarmaların asıl sebebi bence yapay zeka.
sr. member
Activity: 812
Merit: 293
Pandemi dönemindeki evlere hapsolma durumunun getirdiği etkiler sonucu artan çalışan sayıları, normalleşme süreci ilerledikçe yerini eşyanın tabiatı gereği azalmaya bırakıyor, diğer arkadaşların da belirttiği bu kriter sanırım en belirgin olanı. Ayrıca teknolojinin sürati artık daha az insan gücüne gereksinim duyulan noktaya getirdi bizi, önümüzdeki 50 yılda sadece oyun departmanları değil, daha geniş alanda insanların yerini yapay zekanın alması işten bile değil birçok çevrelerce.
hero member
Activity: 1204
Merit: 623
Bilişim sektörü kendi kendinin canavarını yaratıyor anlaşılan. Yapay zeka gelişimi ve kendi kendine iş yapan pek çok program işletim sistemlerinin daha akıllı hale gelmesi bu sektörde çalışan pek çok kişiyi etkileyecektir. Yıllar öncesinden çalışma hayatında bir servisin yani atıyorum 20 kişinin yaptığı komplike bir işi bir program online olarak yapıp sonucu ortaya koyuyor. Sadece bilişim değil diğer sektörlerde etkilenecektir bundan.
full member
Activity: 1400
Merit: 161
Agresif ve plansız büyümenin sonuçları. Bunu takip eden dünya geneli resesyon ve yapay zekanın gelişiminin de etkisi var. Önümüzdeki senelerde teknoloji şirketleri agresif büyümeye devam ederken çalışan sayısı giderek azalacak. Bundan 2 sene önce IT sektöründe eleman bulunamazken şu anda işsizlik sorunu başladı. Linkedinde baya nitelikli iş arayan personeller var.
legendary
Activity: 1722
Merit: 1630
Bu tarz haberleri son zamanlarda çok sık görmeye başladım geçtiğimiz günlerde Riot Games'in de birçok çalışanıyla yollarını ayırdığını okumuştum.ZekiBeyy'e ben de katılıyorum pandemi döneminde insanların hayatlarında bilişim sektörünün önemi hiç olmadığı kadar artmıştı normalleşmeyle birlikte hala bilişim ve oyun sektörü önemli bir yer tutsa da o da normalleşmeye başladı.Yapay zeka konusunda özellikle gelecek 10 yıl içerisinde çok farklı noktalara gidebileceğimizi ve bugün yaşadığımız birçok ezberin yıkılacağını düşünüyorum.
hero member
Activity: 1218
Merit: 877
Pandemi döneminde dünya genelinde insanlar evlere hapsolduğu için oyunlara ciddi talep olduğunu düşünüyorum, muhtemelen işe alımlarda bu dönemde artan talep neticesinde olmuştur. Pandemi bitirildi artık insanlar evlere hapsolmadığı için çok fazla sıkılmıyorlar ve oyunlar eskiye oranla çok daha az oynandığını düşünüyorum. Ayrıca gelişen teknoloji ve yapay zeka neticesinde bir çok işin daha kolay ve hızlıca yapılabiliyor olmasıda çalışan sayısının giderek azalmasına neden olmuş olabilir.
sr. member
Activity: 2030
Merit: 402
Play Bitcoin PVP Prediction Game
Microsoft geçtiğimiz günlerde oyun departmanında çalışanları arasından 1900 kişiyi işten çıkaracağını duyurmuştu.

Haber linki: https://www.aa.com.tr/tr/bilim-teknoloji/microsoft-oyun-biriminden-yaklasik-1900-calisanini-isten-cikaracak/3118953#

Pandemi sonrası bu ve benzeri birçok firmanın bu gibi aksiyonlar almaya başladığına şahit olduk. Ancak özellikle bilişim sektöründe ciddi sayıda çalışanın çıkarılması ve buna hala devam edilmesi de oldukça ilgi çekici. Çünkü teknik olarak bu sektörde çalışanların ciddi bir kısmının evden çalışabilme olanağı da mevcut. Haliyle normalde pandemiden en az etkilenen sektörlerden birisi olması beklenir. Ancak ciddi bir daralma söz konusu.

Sizce bu daralma nereye kadar devam edecek?
Pages:
Jump to: