Pages:
Author

Topic: Είναι ευκαιρία να αγοράσεις bitcoin όταν πέφτει; - page 2. (Read 1616 times)

legendary
Activity: 1344
Merit: 6415
Farewell, Leo
Ποιά είναι η "λύση" για "scalability" τελικά;
Για να το ξεκαθαρίσουμε: μεταβολή στο block size δεν κάνει το σύστημα scalable. Δεν σημαίνει αυτό η λέξη. Scaling σημαίνει όταν ο αριθμός των συναλλαγών σε μπλοκ για δεδομένο περιορισμένο size αυξάνονται, όχι γενικά και αυθαίρετα όταν ο αριθμός των συναλλαγών σε μπλοκ αυξάνονται. Το BSV με 1GB blocks δεν θεωρείται ότι έχει λύσει το scaling, γιατί για κάθε 1MB από το μπλοκ χωράει πάλι ο ίδιος αριθμός συναλλαγών (και λιγότερος γιατί έχουν μείνει στα pre-Segwit).

Τι είναι scaling; Το Segwit, γιατί σχεδόν διπλασιάστηκαν οι συναλλαγές που μπορούν να χωρέσουν σε κάθε μπλοκ (του ενός megabyte). Επίσης scaling είναι το lightning, αφού με δύο μόνο on-chain συναλλαγές μπορείς να κάνεις σχεδόν άπειρες off-chain.

Μάλλον κάποιοι δεν καταλαβαίνουν ότι το scarcity ελέω 1MB block limit δίνει αξία στα fees και έτσι δημιουργείται fee market.
Αυτό είναι σωστό. Αν μεγαλώσεις πολύ το block size, πληρώνει πολλά ο miner για το fee scarcity. Αν μικρύνεις πολύ το block size, πληρώνει πολλά ο χρήστης για το fee scarcity. Το θέμα είναι ποιος θα πληρώσει τα περισσότερα.
sr. member
Activity: 1596
Merit: 284
Bottom is likely in:



Αααχ, ανυπομονώ στο bear market του 2026 να έχουμε «συζητήσεις» αν το BTC έφτασε 7 ψηφία το 2025 και μετά έπεσε στα 6 ψηφία -> καταστροφή μεγάλη!  Grin

Εκτός κι αν πάμε σε υπερπληθωρισμό (διόλου απίθανο) και είμαστε σε ένα διαρκές bull run (η Βενεζουέλα δεν έχει bear market στο τοπικό της νόμισμα αναφορικά με το BTC). Εκεί χαλαρά θα έχουμε 8-9 ψηφία...
sr. member
Activity: 1596
Merit: 284
Επειδή δεν μου αρέσει να υποτιμάνε την νοημοσύνη μας, να πάμε λίγο στο παρασύνθημα, γιατί δεν μπορώ τα πολλά φρου-φρου:

Ποιά είναι η "λύση" για "scalability" τελικά;

Το BSV του αγαπητού Craig με τα elephant-sized (4GB) blocks; Cheesy

Μάλλον κάποιοι δεν καταλαβαίνουν ότι το scarcity ελέω 1MB block limit δίνει αξία στα fees και έτσι δημιουργείται fee market.

Αν κάνεις πάμφτηνα τα fees με 4GB block size, τότε καταστρέφεις ολοσχερώς το fee market. Αν υποθέσουμε κιόλας ότι μπορεί να γίνει propagate αρκετά γρήγορα χωρίς τόνους orphan blocks... με FTTH baseline παγκοσμίως ίσως, με ADSL σίγουρα όχι.

Μάλλον αυτό θέλουν οι αγαπητοί shitcoiners (μιλάω για τα forks), δηλαδή να καταστραφεί το BTC σε 20-25 χρόνια, αφού πιθανότατα δεν θα αρκεί το block subsidy από μόνο του όπως γίνεται τώρα. Να μην έχουν αξία τα fees λόγω transaction capacity abundance.

1MB block limit σημαίνει ότι υπάρχει κίνητρο για L2 λύσεις. Μια χαρά φαίνεται το Lightning στο τεχνικό κομμάτι. Το πολιτικό με ανησυχεί λίγο, αλλά δεν θα επεκταθώ.

Μου φαίνεται κάποιοι δεν γνωρίζουν τι εστί OSI model και πως είναι δομημένο το internet σε layers.

Η βάση είναι το TCP/IP και εκεί κουμπώνουν layers επί layers.

Το IPv4 σχεδιάστηκε για 4 δις διευθύνσεις και μέσω του NAT (RFC1918) καταφέραμε να βάλουμε πολλαπλάσιους υπολογιστές στο διαδίκτυο, χωρίς να μας απασχολεί το 32-bit address limit.

Σας θυμίζει κάτι αυτό; Το SegWit που είναι σαν να ανέβασε το block size limit στα 4MB, ενώ παραμένει στο 1MB.

Αυτό είναι το "NAT" του Bitcoin.

Επειδή είμαι παλιός και έχω ζήσει κάποιες τεχνολογίες από το ξεκίνημα τους, έχω εμπιστοσύνη στο OG Bitcoin ότι ακολουθώντας τα ίδια βήματα με το internet, θα καταφέρει να αυξήσει το network effect πολύ ψηλά, χωρίς συνεχή hard forks που θα πάνε πίσω το adoption.

Και ξέρετε τι είναι hard fork στο internet; Το IPv6.

Ναι, είναι σαφώς ανώτερο να έχεις 128-bit address limit, αλλά θέλω να μου συγκρίνει κάποιος IPv4 vs IPv6 σε context Metcalfe's law να δω κάτι...  Grin

Ήμουν νιός και γέρασα από τότε που βγήκε πρώτη φορά το IPv6 (κάποιοι ίσως ήσασταν αγέννητοι το 1995) και ακόμα δεν έχει γίνει καθολικό. Ούτε και θα γίνει ποτέ (δείτε το Matrix και θα καταλάβετε γιατί).

Έτσι λοιπόν συνεχίζω και γερνάω και ακούω συνέχεια πόσο αρχαίο είναι το Bitcoin και πόσο προχώ τα forks/shitcoins με αλλαγμένες μεταβλητές.

Ευχαριστώ, αλλά δεν θα πάρω... έχω εμπιστοσύνη στους Bitcoin Core devs ότι θα συνεχίσουν στον ίδιο συντηρητικό δρόμο.
legendary
Activity: 1344
Merit: 6415
Farewell, Leo
Μπορεις να μου πεις ποια ειναι η τιμη που θα αρχισεις να το χρησιμοποιεις ?
Ξοδεύω bitcoin στα 8k, 9k, 10k, 15k, 20k, 30k, 40k, 50k, 69k, 29k, 16k, και θα συνεχίζω να ξοδεύω, γιατί δε υπάρχει ηλεκτρονικό μετρητό elsewhere. Simple as that.

Βεβαια σχεδον κανεις δεν αντιλαμβανεται πως οι miners ηδη εχουν αρχισει να τραβανε ζορια .
Meanwhile, το hash rate σπάει ATH μετά από ATH.  Roll Eyes

Και σε bear market! Μετά από ιστορικές κορυφώσεις σε 30k, 40k, 50k, μέχρι και 60k+, πέσαμε στα 16k. Κάτι πάει λάθος με τη θεωρία σου. Τα γεγονότα αποδεικνύουν πως δεν λαμβάνεις υπόψιν όλες τις μεταβλητές σαν δεδομένα.

Εχω πληρωσει σχεδον 700 δολλαρια σε συναλλαγη στο peak του '17
Κακώς. Χρησιμοποίησες λάθος το wallet software (ή εγκατέστησες μη προτεινόμενο wallet software, αν δεν έκανες το λάθος να ξοδέψεις από centralized exchange). Το περισσότερο που έχει φτάσει με βάση το bitinfocharts (για median transaction) είναι ~60k sats για 1-2 μέρες στα πικ του 2017 (το οποίο για τότε πρέπει να κόστιζε ~12 EUR).

Ασχετα λοιπον με το αν βγαινουν τα χρηματα απο τη τσεπη του χρηστη , η συναλλαγή του κοστιζει 40+ δολλαρια .
Το σκεπτικό σου θα ήταν σωστό αν δεν υπήρχαν οι ακόλουθοι παράγοντες:

  • Η τιμή του bitcoin.
  • Η τιμή του USD.
  • Η τιμή της ενέργειας που θα χρησιμοποιηθεί για παραγωγή block.
  • Η τιμή των ASICs.
  • Νόμοι σαν αυτών του Moore, που προβλέπουν αύξηση της τεχνολικής αποδοτικότητας.
  • Κρατική παρέμβαση.

Οι miners ειναι αυτοι που δινουν αξια στο δικτυο .
Κάνεις λάθος. Οι χρήστες δίνουν αξία. Αν δεν υπήρχαν χρήστες που αναγνώριζαν εγγενή αξία, δεν θα υπήρχε ζήτηση, και συνεπώς δε θα είχαν κίνητρο οι miners. Οι miners κυνηγούν πάντα τη ζήτηση, γι' αυτό και λύσεις όπως αυτή του lightning δεν τους κάνει απαραίτητα κακό. Αλλά ακόμη κι αν τους κάνει, δεν μπορούν να κάνουν κάτι γι' αυτό, γιατί ένα Bitcoin βασισμένο σε 1MB blocks δεν έχει πολύ χρόνο ζωής.

Επίσης, ας δούμε και την ιστορία. Αν οι miners όριζαν τους κανόνες, θα είχε αυξηθεί το block size το 2017. Το γεγονός ότι έχασαν σε κάτι τέτοιο, και πως το Bitcoin Cash απέτυχε παταγωδώς λέει πολλά.
hero member
Activity: 1108
Merit: 575
Όχι, προς το παρόν σίγουρα δεν χρησιμοποιείται το bitcoin για βασικές καθημερινές συναλλαγές... όμως υπάρχει ένα ποσοστό χρηστών και μάλιστα των πιο φανατικών υποστηρικτών του, οι οποίοι προφανώς δεν το κρατάνε απλά και μόνο "με σκοπο να dumpαρουν σε καποιον μεγαλυτερο ηλιθιο" αλλά με σκοπό να μπορούν να χρησιμοποιούν το απόθεμά τους στο μέλλον όταν (αν) θα έχει γίνει ευρέως αποδεκτό μέσο συναλλαγής. Εξού και η απορία μου για το υποθετικό σενάριο παραπάνω, στην οποία περίπτωση το ενδεχόμενο αυτό φαινομενικά ή θα ακυρωθεί ή τουλάχιστον θα περιοριστεί σημαντικά.

Μπορεις να μου πεις ποια ειναι η τιμη που θα αρχισεις να το χρησιμοποιεις ? Και αν δεν φτασει σε αυτη την τιμη δεν θα κανεις συναλλαγες ? Και οι miners πως θα επιβιωσουν αν ολοι κανουν μονο hodling ? Βεβαια σχεδον κανεις δεν αντιλαμβανεται πως οι miners ηδη εχουν αρχισει να τραβανε ζορια . Οι πιο πολλοι ειναι ηδη σε ζημια και αν το trend συνεχισει καθοδικα ενα μεγαλο μερος θα αρχισει να βγαινει εκτος . Βεβαια και να θελει το btc με το 1 ΜΒ δε μπορει να τους βοηθησει . Αν αρχισει το death spiral στο mining το δικτυο θα κρασαρει . Και τι θα αξιζει το btc αν γινει ενα νεο solana που δε θα μπορεις να περασεις συναλλαγες ? Δεν ξερω αν εχετε βιωσει ποτε καταστασεις σε νομισματα που εκαναν μηνες για να συνελθουν απο αποτομες εκροες hashrate . Το εχω βιωσει και δε μπορω να φανταστω τι πανικος θα επικρατησει .
img]http://[/img]

Μίλα με facts. Πότε πλήρωσες 40+ δολάρια για συναλλαγή με bitcoin και γιατί; Πρέπει να έχω κάνει πάνω από 100 συναλλαγές με bitcoin, και ούτε σε μία δεν έχω δώσει περισσότερα από 1 EUR σαν transaction fee. Κι αυτό χωρίς να βάλω καν τις συναλλαγές με lightning που κοστίζουν ουσιαστικά τίποτα.

Με τη διαφορά ότι αν χάσουν οι τελευταίοι, χάνουν όλοι; Ανεξάρτητα από το πότε μπήκαν;  Roll Eyes

Δεν πρόκειται. Αν φτάσει 0.001 EUR / BTC θα αγοράσω όλα τα bitcoins. Είμαι σίγουρος πως θα έχω κι ανταγωνισμό από άλλους σε αυτήν την τιμή. Οπότε δε θα πάει ποτέ 0.


Εχω πληρωσει σχεδον 700 δολλαρια σε συναλλαγη στο peak του '17 . Αλλα μαλλον δεν καταλαβες τι εννοω με τα 40 δολλαρια . Τα 40 δολλαρια ειναι η επιδοτηση για τις συναλλαγες που θα μπουν σε καθε block , και προερχεται απο το subsidy . Οι miners πληρωνονται την καθε συναλλαγη 40 δολλαρια απο το δικτυο + fees που επιβαρυνουν το χρηστη . Ασχετα λοιπον με το αν βγαινουν τα χρηματα απο τη τσεπη του χρηστη , η συναλλαγή του κοστιζει 40+ δολλαρια .

Η διαφορα ειναι πως οι τελευταιοι σε μια τετοια περιπτωση δεν θα εχουν ποτε τη δυνατοτητα να παρουν κερδος , ουτε μια φορα . Αυτοι που αγορασαν στα 100 δολλαρια ειχαν τη δυνατοτητα να πουλησουν πολλες φορες με κερδος .

Αν φτασει 0,001 ευρω οι miners δεν θα ξαναασχοληθουν . Οποτε θα μεινεις με ενα asset που δε θα το θελει κανεις . Οι miners ειναι αυτοι που δινουν αξια στο δικτυο .
  
legendary
Activity: 1344
Merit: 6415
Farewell, Leo
Ωραιος τιτλος , Alternative central banking . Σκεψου λοιπον ενα banking system που θα σε χρεωνε 40+ δολλαρια για καθε συναλλαγη
Μίλα με facts. Πότε πλήρωσες 40+ δολάρια για συναλλαγή με bitcoin και γιατί; Πρέπει να έχω κάνει πάνω από 100 συναλλαγές με bitcoin, και ούτε σε μία δεν έχω δώσει περισσότερα από 1 EUR σαν transaction fee. Κι αυτό χωρίς να βάλω καν τις συναλλαγές με lightning που κοστίζουν ουσιαστικά τίποτα.

Μου αρεσει το παραδειγμα του 2013 με τα 100 δολλαρια , εισαι απο αυτους μηπως ? Μπορω να υποθεσω πως οχι ? Μεγαλυτεροι ηλιθιοι ειναι παντα οι τελευταιοι που μπαινουν στο παιχνιδι .
Με τη διαφορά ότι αν χάσουν οι τελευταίοι, χάνουν όλοι; Ανεξάρτητα από το πότε μπήκαν;  Roll Eyes

Το χαμηλοτερο σημειο ειναι το μηδεν .
Δεν πρόκειται. Αν φτάσει 0.001 EUR / BTC θα αγοράσω όλα τα bitcoins. Είμαι σίγουρος πως θα έχω κι ανταγωνισμό από άλλους σε αυτήν την τιμή. Οπότε δε θα πάει ποτέ 0.

Είδαμε κι εσένα που θεωρείς το block subsidy εφεύρεση της Coinbase.  Cheesy
Που το είπε αυτό; Η Coinbase πήρε το όνομά της από το coinbase reward, όχι το ανάποδο.
jr. member
Activity: 35
Merit: 8
Γιατι δηλαδη , χρησιμοποιει καποιος σημερα το btc για οποιοδηποτε λογο ? Η μονη ελπιδα των "χρηστων" ειναι να το κρατησουν με σκοπο να dumpαρουν σε καποιον "μεγαλυτερο ηλιθιο" . Αναρωτιεμαι πραγματικα αν ενα ποσοστο μεγαλυτερο του 1% της κοινοτητας το χρησιμοποιει για ( καθημερινες, αδιανοητο ) περισσοτερες απο μια συναλλαγες καθε μηνα . Και οταν λεω συναλλαγες , εννοω στην πραγματικη οικονομια .

Όχι, προς το παρόν σίγουρα δεν χρησιμοποιείται το bitcoin για βασικές καθημερινές συναλλαγές... όμως υπάρχει ένα ποσοστό χρηστών και μάλιστα των πιο φανατικών υποστηρικτών του, οι οποίοι προφανώς δεν το κρατάνε απλά και μόνο "με σκοπο να dumpαρουν σε καποιον μεγαλυτερο ηλιθιο" αλλά με σκοπό να μπορούν να χρησιμοποιούν το απόθεμά τους στο μέλλον όταν (αν) θα έχει γίνει ευρέως αποδεκτό μέσο συναλλαγής. Εξού και η απορία μου για το υποθετικό σενάριο παραπάνω, στην οποία περίπτωση το ενδεχόμενο αυτό φαινομενικά ή θα ακυρωθεί ή τουλάχιστον θα περιοριστεί σημαντικά.
hero member
Activity: 1108
Merit: 575
Είδαμε κι εσένα που θεωρείς το block subsidy εφεύρεση της Coinbase.  Cheesy

Σου απαντησα και στο αλλο thread , να στο ριξω κι εδω https://www.geeksforgeeks.org/what-is-coinbase-transaction/
Edit : Πιστευες δηλαδη οτι ο ορος coinbase βγηκε απο τον Armstrong και το εκανε ονομα εταιρειας ? Αν ειχες επαφη με το αντικειμενο θα ειχες καταλαβει εξ αρχης τι εννοω .
sr. member
Activity: 1596
Merit: 284
Είδαμε κι εσένα που θεωρείς το block subsidy εφεύρεση της Coinbase.  Cheesy
hero member
Activity: 1108
Merit: 575
Άπειρα ψέματα και FUD βλέπω.

Βάλε το δαχτυλάκι του Craig στην κωλοτρυπίδα σου...

Και εδω βλεπουμε ενα ακομα παραδειγμα επιχειρηματολογιας μαξιμαλιστη με στοχο τον επικοδομητικο διαλογο . Οπου τρωνε ταπα , χωρις κανενα επιχειρημα περνανε στην καφριλα . Δεν περιμενα και κατι διαφορετικο βεβαια απο καποιον που προφανως δεν ξερει καν πως δουλευει το δικτυο αλλα το μονο που κανει ειναι να ακουει influencers και να εχει ευσεβεις ποθους , παρα να αφιερωσει χρονο για να αντιληφθει τον τροπο λειτουργιας μιας απο τις σημαντικοτερες εφευρεσεις του ανθρωπου .
sr. member
Activity: 1596
Merit: 284
Άπειρα ψέματα και FUD βλέπω.

Βάλε το δαχτυλάκι του Craig στην κωλοτρυπίδα σου...
hero member
Activity: 1108
Merit: 575
Ειτε το πιστευω ειτε οχι . Ναι , και οι επιπεδογαιητες πιστευουν κατι , τι σημαινει αυτο ? Οι αποψεις ειναι σαν τις κ**οτρυπιδες , ο καθενας εχει απο μια . Εχει ριξει ολο το net worth του o τυπος στο btc αφου πιστευει πως ειναι το μελλον ? Προφανως οχι .
Ωραιος τιτλος , Alternative central banking . Σκεψου λοιπον ενα banking system που θα σε χρεωνε 40+ δολλαρια για καθε συναλλαγη ( τοσο ειναι το κοστος , ασχετα με το αν δεν φευγουν απο τη τσεπη σου γιατι στα επιδοτει το ιδιο το δικτυο ) , θα το χρησιμοποιουσες ? Επισης θα το χρησιμοποιουσες αν σε καταστασεις υπερφορτωσης οι συναλλαγες σου δεν περνουσαν γιατι τα fees δεν ηταν αρκετα ?
Μου αρεσει το παραδειγμα του 2013 με τα 100 δολλαρια , εισαι απο αυτους μηπως ? Μπορω να υποθεσω πως οχι ? Μεγαλυτεροι ηλιθιοι ειναι παντα οι τελευταιοι που μπαινουν στο παιχνιδι . Γιατι για παιχνιδι μιλαμε , μουσικες καρεκλες . Οταν η μουσικη σταματησει φαινεται ο χαμενος , ακομα τωρα ο κυκλος γυρναει . Μεγαλυτεροι ηλιθιοι ειναι αυτοι που αγορασαν στους δυο τελευταιους κυκλους και δεν πουλησαν με κερδος ( κατα πασα πιθανοτητα ανηκεις σε αυτους ) .
Το που ειναι το bottom ο καιρος θα το δειξει . Το χαμηλοτερο σημειο ειναι το μηδεν . Μεχρι εκει μπορει να φτασει . Συμφωνα με τη θεωρια οντως πλησιαζει σε bottom αλλα ενα και μονο γεγονος ( act of god λενε οι traders ) μπορει να στειλει την τιμη πολυ πιο χαμηλα . Ισως να μην εχεις καταλαβει πως εχουμε πολυ καιρο μπροστα μας για να αντιστραφει το bear market , ο κοσμος θελει καιρο να ξεχασει .

sr. member
Activity: 1596
Merit: 284
Όχι απλά είναι ευκαιρία, αλλά αναγκαιότητα:

https://cointelegraph.com/news/buying-bitcoin-will-quickly-vanish-when-cbdcs-launch-arthur-hayes

Αν ισχύει αυτό που λέει ο Hayes ότι με την έλευση των CBDCs θα είναι από δύσκολο έως ακατόρθωτο να αποκτάς/αγοράζεις BTC (άποψη η οποία ακούγεται λογική και με την οποία συμφωνώ), παραμένει μυστήριο για μένα το πώς ακριβώς και πού θα μπορούμε να χρησιμοποιούμε το bitcoin. Είναι το ίδιο θέμα που συζητούσαμε στο νήμα περί αποκεντρωμένων ανταλλακτηρίων...

Γιατι δηλαδη , χρησιμοποιει καποιος σημερα το btc για οποιοδηποτε λογο ? Η μονη ελπιδα των "χρηστων" ειναι να το κρατησουν με σκοπο να dumpαρουν σε καποιον "μεγαλυτερο ηλιθιο" . Αναρωτιεμαι πραγματικα αν ενα ποσοστο μεγαλυτερο του 1% της κοινοτητας το χρησιμοποιει για ( καθημερινες, αδιανοητο ) περισσοτερες απο μια συναλλαγες καθε μηνα . Και οταν λεω συναλλαγες , εννοω στην πραγματικη οικονομια .
Είτε το πιστεύεις, είτε όχι, υπάρχει κόσμος που πιστεύει ακράδαντα ότι το endgame είναι αυτό:

https://www.amazon.com/Bitcoin-Standard-Decentralized-Alternative-Central/dp/1119473861

BTC standard = όλα τα commodities (πετρέλαιο, αέριο, σιτάρι, χρυσός, χαλκός κλπ.) θα τιμολογούνται σε sats και όχι USD (τώρα είμαστε στο fiat standard ακόμα)

Συνεπώς δεν ρευστοποιεί το σύνολο των BTC του για να πάρει δολάρια/ευρώ (όπως πιθανώς θα έκανες εσύ που έχεις μεγαλύτερη πίστη στις FED/ECB).

Μόνο μικρά κομμάτια για καθημερινές συναλλαγές... Wink

Εγώ αυτή την στιγμή που είμαστε κοντά στο bottom (και σε ευχαριστούμε και το δωρεάν signal μπαγασάκο Grin) θα δεχόμουν ευχαρίστως πληρωμή σε BTC! Cool

Αν δεν δεχτείς τώρα, πότε θα δεχτείς; Πάνω στο επόμενο ATH;

ΥΓ: Ποιός είναι ο μεγαλύτερος «ηλίθιος» που του dumpαραν BTC άραγε;

Δηλαδή κάποιος που αγόρασε 1 BTC για $100 το 2013 (από κάποιον που το αγόρασε $10 το 2011) είναι «ηλίθιος»;

Εμένα γιατί μου φαίνεται ηλίθιος αυτός που το πούλησε μόνο $100, ενώ τώρα έχει 160 φορές περισσότερο; Roll Eyes

Έξυπνος είναι αυτός που το αγόρασε $100 και δεν έχει πουλήσει μέχρι σήμερα. Ηλίθιος είναι αν το πούλησε έστω και στα $1000.

Οπότε ναι, ηλίθιοι είναι αυτοί που το πουλάνε τώρα στα 16k. Θα δεις στο μέλλον γιατί.
legendary
Activity: 1344
Merit: 6415
Farewell, Leo
Γιατι δηλαδη , χρησιμοποιει καποιος σημερα το btc για οποιοδηποτε λογο ? Η μονη ελπιδα των "χρηστων" ειναι να το κρατησουν με σκοπο να dumpαρουν σε καποιον "μεγαλυτερο ηλιθιο" . Αναρωτιεμαι πραγματικα αν ενα ποσοστο μεγαλυτερο του 1% της κοινοτητας το χρησιμοποιει για ( καθημερινες, αδιανοητο ) περισσοτερες απο μια συναλλαγες καθε μηνα . Και οταν λεω συναλλαγες , εννοω στην πραγματικη οικονομια .
Πρώτον, ναι. Δεύτερον, bad money drives out good.
hero member
Activity: 1108
Merit: 575
Όχι απλά είναι ευκαιρία, αλλά αναγκαιότητα:

https://cointelegraph.com/news/buying-bitcoin-will-quickly-vanish-when-cbdcs-launch-arthur-hayes

Αν ισχύει αυτό που λέει ο Hayes ότι με την έλευση των CBDCs θα είναι από δύσκολο έως ακατόρθωτο να αποκτάς/αγοράζεις BTC (άποψη η οποία ακούγεται λογική και με την οποία συμφωνώ), παραμένει μυστήριο για μένα το πώς ακριβώς και πού θα μπορούμε να χρησιμοποιούμε το bitcoin. Είναι το ίδιο θέμα που συζητούσαμε στο νήμα περί αποκεντρωμένων ανταλλακτηρίων...

Γιατι δηλαδη , χρησιμοποιει καποιος σημερα το btc για οποιοδηποτε λογο ? Η μονη ελπιδα των "χρηστων" ειναι να το κρατησουν με σκοπο να dumpαρουν σε καποιον "μεγαλυτερο ηλιθιο" . Αναρωτιεμαι πραγματικα αν ενα ποσοστο μεγαλυτερο του 1% της κοινοτητας το χρησιμοποιει για ( καθημερινες, αδιανοητο ) περισσοτερες απο μια συναλλαγες καθε μηνα . Και οταν λεω συναλλαγες , εννοω στην πραγματικη οικονομια .
legendary
Activity: 1344
Merit: 6415
Farewell, Leo
Αν σου βγάλει νόμο η πρωθυπουργάρα, ακολουθώντας επιταγές της ΕΕ, κλπ
Να το δω αυτό στην πράξη. Στη θεωρία η θεωρία και η πράξη είναι το ίδιο πράγμα. Στην πράξη όχι.  Roll Eyes

Μέχρι στιγμής ό,τι νόμος έχει βγει από EU βλέπεις να ακολουθείται αυστηρά; Κάπνισμα μέσα σε εσωτερικούς χώρους, πλαστικά καλαμάκια, μάσκες στα μέσα (κι αυτά που θεωρούνται της πλάκας, σιγά τη διαφορά με τα πλαστικά, κι όμως ο άλλος είναι πρόθυμος να φάει το πρόστιμο). Και να βγει να πει ότι τι; Απαγορεύονται οι συναλλαγές bitcoin; Το bitcoin είναι παντού και πουθενά. Καλή τύχη.
sr. member
Activity: 1596
Merit: 284
Όχι απλά είναι ευκαιρία, αλλά αναγκαιότητα:

https://cointelegraph.com/news/buying-bitcoin-will-quickly-vanish-when-cbdcs-launch-arthur-hayes

Αν ισχύει αυτό που λέει ο Hayes ότι με την έλευση των CBDCs θα είναι από δύσκολο έως ακατόρθωτο να αποκτάς/αγοράζεις BTC (άποψη η οποία ακούγεται λογική και με την οποία συμφωνώ), παραμένει μυστήριο για μένα το πώς ακριβώς και πού θα μπορούμε να χρησιμοποιούμε το bitcoin. Είναι το ίδιο θέμα που συζητούσαμε στο νήμα περί αποκεντρωμένων ανταλλακτηρίων...
Μόνο με p2p συναλλαγές, ξεχνάμε εντελώς τα fiat gateways (CEX).

Θέλω κόκκινο κρέας (βλ. CO2 agenda); Πάω στον κτηνοτρόφο και ψωνίζω την μπριζολάρα μου. Ούτε μεσάζοντες, ούτε τίποτα.

Παράνομο; Στα @@ μου. Ας φάνε έντομα με CBDCs οι υπόλοιποι!  Grin

ΥΓ: Και φυσικά ψήσιμο στα κάρβουνα για extra CO2! Cool
jr. member
Activity: 35
Merit: 8
Σύμφωνοι για το Bisq, αλλά:

Όσο υπάρχουν έμποροι που αναγνωρίζουν την αξία, θα μπορούμε να το ανταλλάσουμε με εκείνους. Τι πρόκειται να αλλάξει, δεν καταλαβαίνω; Δεν μπορείς να ρυθμίσεις μια συναλλαγή που γίνεται peer-to-peer.

Πάλι τα ίδια θα λέμε; Grin

Αν σου βγάλει νόμο η πρωθυπουργάρα, ακολουθώντας επιταγές της ΕΕ, κλπ, ότι τα μπιτκόνια (και ειδικά τα μπιτκόνια από Bisq ή άλλα αποκεντρωμένα ανταλλακτήρια) είναι παράνομο ψηφιακό νόμισμα και άρα ο έμπορος που αναγνωρίζει την αξία του θα είναι εξίσου παράνομος, εσύ πώς ακριβώς θα συναλάσσεσαι; Εκτός και αν είσαι διατεθειμένος να συναλάσσεσαι σε darknet markets για το υπόλοιπο της ζωής σου, τότε πάω πάσο.
Όχι ότι το παραπάνω σενάριο παίζει αναγκαστικά, αλλά δεν βλέπω τον λόγο γιατί να μην παίξει. Οι άνθρωποι έχουν κάνει ότι γουστάρουν μέχρι τώρα, δεν θα κολλήσουν εκεί...
legendary
Activity: 1344
Merit: 6415
Farewell, Leo
Αν ισχύει αυτό που λέει ο Hayes ότι με την έλευση των CBDCs θα είναι από δύσκολο έως ακατόρθωτο να αποκτάς/αγοράζεις BTC
Ηλεκτρονικά, όσο το δυνατόν πιο ανώνυμα. Ήδη οι περισσότερες συναλλαγές στις οποίες περιλαμβάνεται αγοραπωλησία BTC γίνονται ηλεκτρονικά. Δε θα αλλάξει κάτι. Θέλεις govcoin <-> BTC; Χρησιμοποίησε Bisq.

παραμένει μυστήριο για μένα το πώς ακριβώς και πού θα μπορούμε να χρησιμοποιούμε το bitcoin
Όσο υπάρχουν έμποροι που αναγνωρίζουν την αξία, θα μπορούμε να το ανταλλάσουμε με εκείνους. Τι πρόκειται να αλλάξει, δεν καταλαβαίνω; Δεν μπορείς να ρυθμίσεις μια συναλλαγή που γίνεται peer-to-peer.
jr. member
Activity: 35
Merit: 8
Όχι απλά είναι ευκαιρία, αλλά αναγκαιότητα:

https://cointelegraph.com/news/buying-bitcoin-will-quickly-vanish-when-cbdcs-launch-arthur-hayes

Αν ισχύει αυτό που λέει ο Hayes ότι με την έλευση των CBDCs θα είναι από δύσκολο έως ακατόρθωτο να αποκτάς/αγοράζεις BTC (άποψη η οποία ακούγεται λογική και με την οποία συμφωνώ), παραμένει μυστήριο για μένα το πώς ακριβώς και πού θα μπορούμε να χρησιμοποιούμε το bitcoin. Είναι το ίδιο θέμα που συζητούσαμε στο νήμα περί αποκεντρωμένων ανταλλακτηρίων...
Pages:
Jump to: