Pages:
Author

Topic: Bitcoin και χρηματοδοτηση - page 2. (Read 1951 times)

newbie
Activity: 40
Merit: 0
Ας υποθεσουμε οτι καταργειται το ευρω και πλεον το επισημο νομισμα της Ελλαδας ειναι το bitcoin. Πως θα γινεται η χρηματοδοτηση π.χ. των δημοσιων εργων αφου το κρατος δεν θα μπορει να τυπωνει επιπλεον χρημα?

Υποθετω οτι το Btc θα επερνε την θεση του χρυσου σαν μια αξια αναφορας και θα δημιουργουνταν ενα νεο επισημο εθνικο νομισμα (ηλεκτρονικο ή χαρτινο) με ισοτιμια ως προς το Btc.

Αρα λοιπον παντα θα εχουμε την αναγκη υπαρξης ενος χαρτινου νομισματος.
newbie
Activity: 12
Merit: 0
Ας υποθεσουμε οτι καταργειται το ευρω και πλεον το επισημο νομισμα της Ελλαδας ειναι το bitcoin. Πως θα γινεται η χρηματοδοτηση π.χ. των δημοσιων εργων αφου το κρατος δεν θα μπορει να τυπωνει επιπλεον χρημα?

Υποθετω οτι το Btc θα επερνε την θεση του χρυσου σαν μια αξια αναφορας και θα δημιουργουνταν ενα νεο επισημο εθνικο νομισμα (ηλεκτρονικο ή χαρτινο) με ισοτιμια ως προς το Btc.
full member
Activity: 210
Merit: 100
Crypto Currency Supporter
Ναι, αλλα δεν μου απαντατε ομως.

OK καταρχήν για να μην παρεξηγιόμαστε, διακρίνω λίγο ειρωνικό τον τόνο σου. Τι βοήθεια χρειάζεσαι? Γράφεις κάποιο άρθρο? Ψάχνεις υλικό για κάποια εργασία? Ή απλά έχεις περιέργεια? Το θέμα που ανοίγεις είναι πολύ μεγάλο, αλλά έτσι όπως διατυπώνεις την ερώτηση σου, μου δίνεις να καταλάβω πως δεν ξέρεις άλλα, πολύ πιο βασικά πράγματα σχετικά με την οικονομία, οπότε ίσως να πρέπει να ξεκινήσεις με πιο βασικά ερώτηματα.
newbie
Activity: 40
Merit: 0
Ναι, αλλα δεν μου απαντατε ομως.
full member
Activity: 210
Merit: 100
Crypto Currency Supporter
Δεν καταλαβες την ερωτηση. Με την δραχμη το κρατος τυπωνε οσο ηθελε και χρηματοδοτουσε τα δημοσια εργα. Με το bitcoin ο αριθμος τους ειναι σταθερος δηλαδη δεν μπορεις να τυπωσεις οσα θες. Αρα πως θα γινεται η χρηματοδοτηση των δημοσιων εργων?


Τι λες φίλε μου? Νομίζεις πως τα κράτη τυπώνουν όποτε και όπως γουστάρουν, πόσο μάλλον για δημόσια έργα? Αν ήταν έτσι όλα θα ταν ρόδινα!
newbie
Activity: 40
Merit: 0
Δεν καταλαβες την ερωτηση. Με την δραχμη το κρατος τυπωνε οσο ηθελε και χρηματοδοτουσε τα δημοσια εργα. Με το bitcoin ο αριθμος τους ειναι σταθερος δηλαδη δεν μπορεις να τυπωσεις οσα θες. Αρα πως θα γινεται η χρηματοδοτηση των δημοσιων εργων?
full member
Activity: 147
Merit: 100
Make world a better place to live!!!
Δηλαδή παλιά με την δραχμούλα πως λειτουργούσαμε? Το ίδιο σενάριο θα είναι με ένα ψηφιακό νόμισμα και αν θες τράβα το σενάριο και αναλογίσου πόσα λεφτά μας στοίχησε η αναδιοργάνωση του τραπεζικού συστήματος?
Αν αυτό τον όγκο χρημάτων τον χρησιμοποιήσουν για να αγοράσουν μηχανάκια να κόβουν bitcoin τότε τι ? Ασε που θα ειμάστε πρωτοπόροι, η μόνη χώρα της Ευρώπης χωρίς τράπεζες!!!! ΧΑΧΑΧΑ!!!!
newbie
Activity: 40
Merit: 0
Ας υποθεσουμε οτι καταργειται το ευρω και πλεον το επισημο νομισμα της Ελλαδας ειναι το bitcoin. Πως θα γινεται η χρηματοδοτηση π.χ. των δημοσιων εργων αφου το κρατος δεν θα μπορει να τυπωνει επιπλεον χρημα?
Pages:
Jump to: