Pages:
Author

Topic: Bitcoin Miner σε υπόγειο Δημόσιας Υπηρεσίας [vid] - page 2. (Read 790 times)

legendary
Activity: 3402
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
Θα σου πω μια μόνο ιδιωτική επιχείρηση τύπου Ελλάδας. Follie Follie. To πλυντήριο μαύρου χρήματος της Ασίας που ούτε αυτή που την διοικούσαν δεν γνώριζα ότι μόνο τι γραφεία είχαν ακόμα και στην Ελλάδα αλλά ούτε καν τι έσοδα είχαν.
Αστο ο κατάλογος δεν έχει τελειωμό. Δλδ στην χώρα μας όπως είπαν και προηγουμένως δεν είναι ότι έχουμε ένα δημόσιο κακό και όλα τα υπόλοιπα είναι παράδεισος. Η λαμογιά στην χώρα είναι καθαρά θέμα νοοτροπίας και κουλτούρας που δεν σέβεται κανένα κοινωνικό σύνολο. Και δεν είναι μόνο αυτό αλλά γενικής συμπεριφοράς προς τους συμπολίτες τους και αδιαφορίας για το αντίκτυπο των πράξεων τους.

sr. member
Activity: 1624
Merit: 294
Όταν θα γίνουν ιδιωτικά τα δημόσια πανεπιστήμια (από την ΠΦΑ βεβαίως), να μην απορήσετε καθόλου με τα καραγκιοζιλίκια που βλέπουμε...

Δεν νομιζω να γινουν ποτε ιδιωτικα, αλλα ποτε δεν ξερεις, Πρωτη Φορα Αριστερα  Tongue

Στο θεμα μας ομως, κ να γινουν ιδιωτικα, νομιζεις θα σταματησει αυτος που μολις ανακαλυψε την εξορυξη (κ εχει προσβαση), να χρησιμοποιει ρευμα κ υπολογιστικη ισχυ προς οφελος του? Οχι φυσικα.  Grin
Ολα ειναι θεμα ΠΑΙΔΕΙΑΣ, κ δυστυχως φαινεται να υστερουμε σημαντικα σαν λαος.
Και για να μην παρεξηγηθω, εννοειται οτι τοτε το ειχα δοκιμασει Kiss
Να χρησιμοποιείς παράνομα και χωρίς άδεια ρεύμα για mining σε ιδιωτική επιχείρηση; Για δοκίμασε το...

γιατί αυτοί στο δημόσιο είχαν κάποια άδεια?  Η ιστορία και κυρίως εδώ στην Ελλάδα έχει αποδείξει ότι αν κάποιος είναι λαμογιο και θέλει να κάνει λαμογιά θα την κάνει είτε είναι στο δημόσιο είτε είναι στον ιδιωτικό τομέα.
Τα υπόλοιπα είναι συνθήματα για κομματικές ιδεοληψίες δεξιάς η αριστεράς.
Η ουσία πάντως διαφέρει κατα πολύ από τα πολιτικά αφηγήματα.
Το δημόσιο είναι μπάτε σκύλοι αλέστε, οπότε δεν καταλαβαίνω ποιά είναι η διαφωνία σου. Huh

Για πείτε μου κι εμένα ποιά ιδιωτική επιχείρηση είναι μπάτε σκύλοι αλέστε, να πάω να στήσω μερικά Antminer...  Cool

για την Ελλάδα μιλάς ε? Αν ναι που ήσουν τα τελευταία 10 χρόνια στο εξωτερικό?
Εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω την «διαφωνία» σου. Κάποια απάντηση σε αυτό που ρώτησα παραπάνω;
legendary
Activity: 3402
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
Όταν θα γίνουν ιδιωτικά τα δημόσια πανεπιστήμια (από την ΠΦΑ βεβαίως), να μην απορήσετε καθόλου με τα καραγκιοζιλίκια που βλέπουμε...

Δεν νομιζω να γινουν ποτε ιδιωτικα, αλλα ποτε δεν ξερεις, Πρωτη Φορα Αριστερα  Tongue

Στο θεμα μας ομως, κ να γινουν ιδιωτικα, νομιζεις θα σταματησει αυτος που μολις ανακαλυψε την εξορυξη (κ εχει προσβαση), να χρησιμοποιει ρευμα κ υπολογιστικη ισχυ προς οφελος του? Οχι φυσικα.  Grin
Ολα ειναι θεμα ΠΑΙΔΕΙΑΣ, κ δυστυχως φαινεται να υστερουμε σημαντικα σαν λαος.
Και για να μην παρεξηγηθω, εννοειται οτι τοτε το ειχα δοκιμασει Kiss
Να χρησιμοποιείς παράνομα και χωρίς άδεια ρεύμα για mining σε ιδιωτική επιχείρηση; Για δοκίμασε το...

γιατί αυτοί στο δημόσιο είχαν κάποια άδεια?  Η ιστορία και κυρίως εδώ στην Ελλάδα έχει αποδείξει ότι αν κάποιος είναι λαμογιο και θέλει να κάνει λαμογιά θα την κάνει είτε είναι στο δημόσιο είτε είναι στον ιδιωτικό τομέα.
Τα υπόλοιπα είναι συνθήματα για κομματικές ιδεοληψίες δεξιάς η αριστεράς.
Η ουσία πάντως διαφέρει κατα πολύ από τα πολιτικά αφηγήματα.
Το δημόσιο είναι μπάτε σκύλοι αλέστε, οπότε δεν καταλαβαίνω ποιά είναι η διαφωνία σου. Huh

Για πείτε μου κι εμένα ποιά ιδιωτική επιχείρηση είναι μπάτε σκύλοι αλέστε, να πάω να στήσω μερικά Antminer...  Cool

για την Ελλάδα μιλάς ε? Αν ναι που ήσουν τα τελευταία 10 χρόνια στο εξωτερικό?
sr. member
Activity: 1624
Merit: 294
Όταν θα γίνουν ιδιωτικά τα δημόσια πανεπιστήμια (από την ΠΦΑ βεβαίως), να μην απορήσετε καθόλου με τα καραγκιοζιλίκια που βλέπουμε...

Δεν νομιζω να γινουν ποτε ιδιωτικα, αλλα ποτε δεν ξερεις, Πρωτη Φορα Αριστερα  Tongue

Στο θεμα μας ομως, κ να γινουν ιδιωτικα, νομιζεις θα σταματησει αυτος που μολις ανακαλυψε την εξορυξη (κ εχει προσβαση), να χρησιμοποιει ρευμα κ υπολογιστικη ισχυ προς οφελος του? Οχι φυσικα.  Grin
Ολα ειναι θεμα ΠΑΙΔΕΙΑΣ, κ δυστυχως φαινεται να υστερουμε σημαντικα σαν λαος.
Και για να μην παρεξηγηθω, εννοειται οτι τοτε το ειχα δοκιμασει Kiss
Να χρησιμοποιείς παράνομα και χωρίς άδεια ρεύμα για mining σε ιδιωτική επιχείρηση; Για δοκίμασε το...

γιατί αυτοί στο δημόσιο είχαν κάποια άδεια?  Η ιστορία και κυρίως εδώ στην Ελλάδα έχει αποδείξει ότι αν κάποιος είναι λαμογιο και θέλει να κάνει λαμογιά θα την κάνει είτε είναι στο δημόσιο είτε είναι στον ιδιωτικό τομέα.
Τα υπόλοιπα είναι συνθήματα για κομματικές ιδεοληψίες δεξιάς η αριστεράς.
Η ουσία πάντως διαφέρει κατα πολύ από τα πολιτικά αφηγήματα.
Το δημόσιο είναι μπάτε σκύλοι αλέστε, οπότε δεν καταλαβαίνω ποιά είναι η διαφωνία σου. Huh

Για πείτε μου κι εμένα ποιά ιδιωτική επιχείρηση είναι μπάτε σκύλοι αλέστε, να πάω να στήσω μερικά Antminer...  Cool
legendary
Activity: 3402
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
Όταν θα γίνουν ιδιωτικά τα δημόσια πανεπιστήμια (από την ΠΦΑ βεβαίως), να μην απορήσετε καθόλου με τα καραγκιοζιλίκια που βλέπουμε...

Δεν νομιζω να γινουν ποτε ιδιωτικα, αλλα ποτε δεν ξερεις, Πρωτη Φορα Αριστερα  Tongue

Στο θεμα μας ομως, κ να γινουν ιδιωτικα, νομιζεις θα σταματησει αυτος που μολις ανακαλυψε την εξορυξη (κ εχει προσβαση), να χρησιμοποιει ρευμα κ υπολογιστικη ισχυ προς οφελος του? Οχι φυσικα.  Grin
Ολα ειναι θεμα ΠΑΙΔΕΙΑΣ, κ δυστυχως φαινεται να υστερουμε σημαντικα σαν λαος.
Και για να μην παρεξηγηθω, εννοειται οτι τοτε το ειχα δοκιμασει Kiss
Να χρησιμοποιείς παράνομα και χωρίς άδεια ρεύμα για mining σε ιδιωτική επιχείρηση; Για δοκίμασε το...

γιατί αυτοί στο δημόσιο είχαν κάποια άδεια?  Η ιστορία και κυρίως εδώ στην Ελλάδα έχει αποδείξει ότι αν κάποιος είναι λαμογιο και θέλει να κάνει λαμογιά θα την κάνει είτε είναι στο δημόσιο είτε είναι στον ιδιωτικό τομέα.
Τα υπόλοιπα είναι συνθήματα για κομματικές ιδεοληψίες δεξιάς η αριστεράς.
Η ουσία πάντως διαφέρει κατα πολύ από τα πολιτικά αφηγήματα.
sr. member
Activity: 1624
Merit: 294
Όταν θα γίνουν ιδιωτικά τα δημόσια πανεπιστήμια (από την ΠΦΑ βεβαίως), να μην απορήσετε καθόλου με τα καραγκιοζιλίκια που βλέπουμε...

Δεν νομιζω να γινουν ποτε ιδιωτικα, αλλα ποτε δεν ξερεις, Πρωτη Φορα Αριστερα  Tongue

Στο θεμα μας ομως, κ να γινουν ιδιωτικα, νομιζεις θα σταματησει αυτος που μολις ανακαλυψε την εξορυξη (κ εχει προσβαση), να χρησιμοποιει ρευμα κ υπολογιστικη ισχυ προς οφελος του? Οχι φυσικα.  Grin
Ολα ειναι θεμα ΠΑΙΔΕΙΑΣ, κ δυστυχως φαινεται να υστερουμε σημαντικα σαν λαος.
Και για να μην παρεξηγηθω, εννοειται οτι τοτε το ειχα δοκιμασει Kiss
Να χρησιμοποιείς παράνομα και χωρίς άδεια ρεύμα για mining σε ιδιωτική επιχείρηση; Για δοκίμασε το...
hero member
Activity: 1190
Merit: 755
Homo Sapiens Bitcoinerthalensis
Όταν θα γίνουν ιδιωτικά τα δημόσια πανεπιστήμια (από την ΠΦΑ βεβαίως), να μην απορήσετε καθόλου με τα καραγκιοζιλίκια που βλέπουμε...

Δεν νομιζω να γινουν ποτε ιδιωτικα, αλλα ποτε δεν ξερεις, Πρωτη Φορα Αριστερα  Tongue

Στο θεμα μας ομως, κ να γινουν ιδιωτικα, νομιζεις θα σταματησει αυτος που μολις ανακαλυψε την εξορυξη (κ εχει προσβαση), να χρησιμοποιει ρευμα κ υπολογιστικη ισχυ προς οφελος του? Οχι φυσικα.  Grin
Ολα ειναι θεμα ΠΑΙΔΕΙΑΣ, κ δυστυχως φαινεται να υστερουμε σημαντικα σαν λαος.
Και για να μην παρεξηγηθω, εννοειται οτι τοτε το ειχα δοκιμασει Kiss
sr. member
Activity: 1624
Merit: 294
Όταν θα γίνουν ιδιωτικά τα δημόσια πανεπιστήμια (από την ΠΦΑ βεβαίως), να μην απορήσετε καθόλου με τα καραγκιοζιλίκια που βλέπουμε...
hero member
Activity: 1190
Merit: 755
Homo Sapiens Bitcoinerthalensis

Είναι αλήθεια ότι σε πολλά Ελληνικά πανεπιστήμια υπάρχουν υπολογιστές που λειτουργούν συνέχεια, οπότε έδωσες ιδέα για σκάψιμο.

Βεβαιως κ υπαρχουν, μονο που ειναι απο την εποχη του Κολοκοτρωνη  Tongue
Πριν 5+ χρονια μπορει, τοτε ισως αξιζε το σκαψιμο με τους Pentium I (το τερματισα).

Μονο σε συγκεκριμενα εργαστηρια/σχολες υπαρχουν οι καρτες καταλληλες για AI.
Επισης το να νοικιασεις το GPU εξοπλισμο σου σε εταιριες ΑΙ, ειναι μια καλη εναλλακτικη νομιζω - χωρις να το εχω δοκιμασει ή ψαξει εκτεταμενα.


Μινι ιστορια για αγριους...

Υποστηριξη χρηστων, Πανεπιστημιο ΧΧΧ, Φεβρουαριος 2013.
Τηλεφωνο, ντριν ντριν

- Ελατε σας παρακαλω απο το εργαστηριο οι υπολογιστες μας σερνονται, δεν μπορουμε να δουλεψουμε..
- Μαλιστα.

...10 λεπτα μετα...

- Αυτοι οι 5 ειναι.
Ψαχνει λιγο, κοιταει τα processes, ολοι το ιδιο, ενα minerd καταβροχθιζει την CPU στο 100%.
- Malware θα ηταν, τα εκλεισα χειροκινητα κ το καθαρισα, εβαλα κ ενα καλο antivirus κ εστρωσε η δουλεια  Roll Eyes
- Ευχαριστουμε.
- Τιποτα. Παω να δω τι ειναι αυτο το bitcoin, μου κινησε την περιεργεια...
newbie
Activity: 6
Merit: 0
Αρκετοί που κάνουν mining Ελλάδα, πλέον το κάνουν με τσάμπα ρεύμα. Είτε δημόσια υπηρεσία, είτε εστίες, είτε ιδιωτική εταιρεία πολυεθνική κλτ κτλ.
Ότι γλυτώσει ο καθένας, σε μια εποχή δύσκολη για crypto-πρίγκιπες.  Grin

Εγώ αυτό που υποψιάζομαι είναι ότι mining γίνεται σε πολλά πανεπιστήμια όπου αφήνουν τα pc ανοικτά όλο το 24 και χρησιμοποιούν ακριβές κάρτες γραφικών για μαθηματικούς υπολογισμούς και έρευνα πάνω σε Τεχνική Νοημοσύνη κλπ.


Είναι αλήθεια ότι σε πολλά Ελληνικά πανεπιστήμια υπάρχουν υπολογιστές που λειτουργούν συνέχεια, οπότε έδωσες ιδέα για σκάψιμο.
jr. member
Activity: 56
Merit: 24
Δε μου κάνει εντύπωση... Πάλι συνάνθρωποι μας βάζουν το προσωπικό τους συμφέρον εις βάρος όλων των υπολοίπων.
 Angry
MZ4
member
Activity: 118
Merit: 86
ΚΑΛΗΜΕΡΑ,

Για να μην ανοίγω νέο thread, ήθελα να ρωτήσω εάν όπως μου είπε ένας φίλος μου εχθές ότι με antminer s9 και χρήση αυτού (για bitcoin) ΜΟΝΟ με λειτουργία τις ώρες του ''νυχτερινού ρεύματος'' έχει ένα αξιοσέβαστο κέρδος αλλά όπως μου τόνισε με αργό ρυθμό, λόγω των περιορισμένων ωρών χρήσης.
Αληθεύει αυτό?

Ευχαριστώ.

Μπορείς να βάλεις σε ένα mining calculator τι ακριβώς κόστος έχει το νυχτερινό ρεύμα και τι επιπλέον φόρους έχει το ρεύμα στην Ελλάδα θα δεις ότι το αξιοσέβαστο κέρδος του S9 είναι άνθρακας. Ακόμα και με OC στα 20 TH και διάφορες άλλες μεθόδους εάν δεν έχεις ρεύμα all inclusive κάτω από 0.04 cents κέρδος λογικό δεν βλέπεις και απόσβεση.
newbie
Activity: 68
Merit: 0
ΚΑΛΗΜΕΡΑ,

Για να μην ανοίγω νέο thread, ήθελα να ρωτήσω εάν όπως μου είπε ένας φίλος μου εχθές ότι με antminer s9 και χρήση αυτού (για bitcoin) ΜΟΝΟ με λειτουργία τις ώρες του ''νυχτερινού ρεύματος'' έχει ένα αξιοσέβαστο κέρδος αλλά όπως μου τόνισε με αργό ρυθμό, λόγω των περιορισμένων ωρών χρήσης.
Αληθεύει αυτό?

Ευχαριστώ.
hero member
Activity: 771
Merit: 528
Όπως λες και εσύ, άλλο "αδύνατο" και άλλο "βαριέμαι".
member
Activity: 204
Merit: 10
Ν26 Ambassador - Contact for free promo codes
Ο έλεγχος μπορεί εύκολα να γίνει από έναν network admin ο οποίος με βασικές γνώσεις και tools θα ανιχνεύσει/μπλοκάρει το traffic στα γνωστά mining pools (τα οποία χρησιμοποιούν γνωστές πόρτες). Εκτός βέβαια εάν ο "υπόγειος miner" είναι τόσο "γάτος" που χρησιμοποιεί tunneling, VPNs κλπ.
Από εκεί και πέρα ο έλεγχος μπορεί να γίνει μόνο μέσω της κατανάλωσης ρεύματος.

Φίλε αυτό που λες ειναι αδύνατον να γίνει σε Ελληνικό Πανεπιστήμιο. Εδώ το Wifi σε πολλά εργαστήρια έχει ακόμα WEP και κωδικό 12345678. Καταλαβαίνετε τι θέλω να πω..... Grin
hero member
Activity: 771
Merit: 528
Ο έλεγχος μπορεί εύκολα να γίνει από έναν network admin ο οποίος με βασικές γνώσεις και tools θα ανιχνεύσει/μπλοκάρει το traffic στα γνωστά mining pools (τα οποία χρησιμοποιούν γνωστές πόρτες). Εκτός βέβαια εάν ο "υπόγειος miner" είναι τόσο "γάτος" που χρησιμοποιεί tunneling, VPNs κλπ.
Από εκεί και πέρα ο έλεγχος μπορεί να γίνει μόνο μέσω της κατανάλωσης ρεύματος.
member
Activity: 204
Merit: 10
Ν26 Ambassador - Contact for free promo codes
Ok σύμφωνοι αλλά αυτό που λες δεν έχει καμία σχέση με το mining.

Μάλλον δεν έγινα κατανοητός. Αυτό που εννοώ είναι ότι μπορεί κάποια εργαστήρια του πανεπιστημίου να είναι εξοπλισμένα με δυνατές κάρτες γραφικών με στόχο κάλυψη ερευνητικών αναγκών, αλλά αυτό είναι μόνο στα χαρτιά. Πρακτικά δεν υπάρχει έλεγχος και μπορεί κάλιστα κάποιος να κάνει mining. Πολλά PC στη σχολή μένουν ανοιχτά όλο το 24ωρο και κανείς δεν ξέρει τι τρέχουν.
hero member
Activity: 771
Merit: 528
Ok σύμφωνοι αλλά αυτό που λες δεν έχει καμία σχέση με το mining.
member
Activity: 204
Merit: 10
Ν26 Ambassador - Contact for free promo codes
Αρκετοί που κάνουν mining Ελλάδα, πλέον το κάνουν με τσάμπα ρεύμα. Είτε δημόσια υπηρεσία, είτε εστίες, είτε ιδιωτική εταιρεία πολυεθνική κλτ κτλ.
Ότι γλυτώσει ο καθένας, σε μια εποχή δύσκολη για crypto-πρίγκιπες.  Grin

Εγώ αυτό που υποψιάζομαι είναι ότι mining γίνεται σε πολλά πανεπιστήμια όπου αφήνουν τα pc ανοικτά όλο το 24 και χρησιμοποιούν ακριβές κάρτες γραφικών για μαθηματικούς υπολογισμούς και έρευνα πάνω σε Τεχνική Νοημοσύνη κλπ.

Η τεχνητή νοημοσύνη με τι έχει σχέση;

Σε πολλά εργαστήρια που διδάσκεται το μάθημα της Τεχνικής Νοημοσύνης ή και σε ερευνητικά εργαστήρια χρησιμοποιούν δυνατές κάρτες γραφικών για σύνθετους μαθηματικούς υπολογισμούς. Η υπολογιστική τεχνητή νοημοσύνη βασίζεται στη μάθηση μέσω επαναληπτικών διαδικασιών και μια δυνατή κάρτα γραφικών σου λύνει τα χέρια. Το γνωρίζω γιατί χρησιμοποιούμε πολλές στη σχολή που φοιτώ Grin
hero member
Activity: 771
Merit: 528
Αρκετοί που κάνουν mining Ελλάδα, πλέον το κάνουν με τσάμπα ρεύμα. Είτε δημόσια υπηρεσία, είτε εστίες, είτε ιδιωτική εταιρεία πολυεθνική κλτ κτλ.
Ότι γλυτώσει ο καθένας, σε μια εποχή δύσκολη για crypto-πρίγκιπες.  Grin

Εγώ αυτό που υποψιάζομαι είναι ότι mining γίνεται σε πολλά πανεπιστήμια όπου αφήνουν τα pc ανοικτά όλο το 24 και χρησιμοποιούν ακριβές κάρτες γραφικών για μαθηματικούς υπολογισμούς και έρευνα πάνω σε Τεχνική Νοημοσύνη κλπ.

Η τεχνητή νοημοσύνη με τι έχει σχέση;
Pages:
Jump to: