Pages:
Author

Topic: Δημιουργία bitcoin node - Συμβουλές - page 4. (Read 16645 times)

legendary
Activity: 3416
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
Σίγουρα θα έχει raspberry μέσα
hero member
Activity: 812
Merit: 1000
Και άλλο ένα έτοιμο node αν και από τι γράφει αυτός που τα φτιάχνει δεν είναι ακόμα διαθέσιμα για αγορά

http://www.10000nodes.com/
πολυ καλες τιμες!
μηπως εχει το raspberry μεσα? Grin
legendary
Activity: 3416
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
Και άλλο ένα έτοιμο node αν και από τι γράφει αυτός που τα φτιάχνει δεν είναι ακόμα διαθέσιμα για αγορά

http://www.10000nodes.com/
legendary
Activity: 3416
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
Οντος με τα παλιά έχω δοκιμάσει και δεν ξέρω αν το καινούργιο μπορεί να το σηκώσει
hero member
Activity: 812
Merit: 1000
μαλλον δεν εχεις το καινουργιο με 4core και 1GB RAM, του πετας μια SD 64GB (κραταει για μερικα χρονια ακομη)
legendary
Activity: 3416
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
με raspberry δεν υπάρχει με την καμία να τρέξεις το node. Είμαι παθών και γνωρίζω. Δυστηχώς όσο και να το προσπάθησα ακόμα και με cubieboard που έχει και περισσότερη μνήμη πάντα είχα crash λόγο έλειψης μνήμης και cpu. Θέλει πόρους για να τρέξει το bitcoind ιδίως όταν αρχικά κατεβάζει όλο το blockchain. Συν ότι το raspberry πρέπει να κάνεις και πατέντα για να πετάξεις κάποιον σκληρό και να περάσεις το blockchain εκεί. Δλδ ζαλάδα.
Εγώ στο σπίτι που τρέχω ένα node το έχω πάνω σε μια μητρική των 40 ευρώ με πολύ χαμηλή κατανάλωση. Πάντως για τα λεφτά του για όσους δλδ θέλουν να συνεισφέρουν στο δίκτυο είναι πολύ καλή λύση αυτό το μηχανάκι.
hero member
Activity: 812
Merit: 1000
ακριβο μου φαινεται. καλυτερα να παρω ενα raspbery και να παιδευτω λιγουλακι Smiley
legendary
Activity: 3416
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
Και για όποιον βαριέτε να δημιουργήσει μόνος του ένα node μπορεί να αγοράσει αυτά εδώ τα έτοιμα μηχανάκια που είναι και σχετικά φτηνά.

http://bitseed.org/product/blockchain-node-developer-version/

150 δολάρια και έχεις ένα έτοιμο node μαζί με σκληρό δίσκο συν ότι δουλεύει με πολύ χαμηλή κατανάλωση ρεύματος

http://bitseed.org/product/blockchain-node-developer-version/
legendary
Activity: 3416
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
Και εγώ το έχω ανοιχτό στο σπίτι εδώ και μέρες με 40 συνδέσεις max. Το μόνο πρόβλημα που είχα ήταν ότι πριν μέρες κράσαρε το bitcoin-qt και από τι είδα ήταν λόγο ενός bug που αποθηκεύει στην μνήμη ορφανά block με αποτέλεσμα να γεμίζει και να κρασάρει το πρόγραμμα. Ευτυχώς το έκανε μια φορά σε όλες αυτές τις μέρες που έχω δημιουργήσει το node.
hero member
Activity: 812
Merit: 1000
Εχω σπιτι ανοικτο btc ppc black kai dark με 20-30 συνδεσεις το καθενα. Δεν εχω παρατηρησει
Διαφορά στο utorrent και το σερφαρισμα γενικοτερα. Δεν πειραξα κΑθολου το ρουτερ με 1  mb upload
legendary
Activity: 975
Merit: 1003
Το έχω εξαντλήσει το θέμα και δεν βρίσκεις σε λογικές τιμές τίποτα (για vps). Για dedi, οι τιμές σε κάποιες εταιρίες είναι πανω-κάτω ίδιες με άλλες εταιρίες στο εξωτερικό
legendary
Activity: 3416
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
Κανέναν ελληνικο vps server έχετε βρει σε λογικε τιμές και αξιόπιστο η δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα ακόμα. Τις καλύτερες τιμές με ψάξιμο τις έχω βρει εδώ

http://www.dedicated-server.gr/

αλλά και αυτοί λένε ότι "θα" βάλουν server στην Ελλάδα συν ότι οι φτηνές οι συνδέσεις τους είναι με ένα core και δεν αναφέρουν για swap καθόλου.
legendary
Activity: 975
Merit: 1003
Το DigitalOcean είναι καλή περίπτωση, αλλά είναι κομματάκι ακριβό. Έχω διάφορα VPS από INIZ σε καλύτερη τιμή, αλλά με περιορισμό 1TB outbound bandwidth.

Ωραίο φαίνετε το INIZ  Wink

Και το δικό μου ρουτερ του οτε έχει QoS, δεν μου ειχε περάσει απο το μυαλό να το έκανα έτσι. Kiss
legendary
Activity: 3416
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
Σε αυτό που έχω φτιάξει στο σπίτι του έχω δώσει όριο στις 40 συνδέσεις και πάει μια χαρά ούτε που μου μπουκώνει τους υπόλοιπους υπολογιστές σε ότι και αν κάνω. Η σύνδεση που έχω είναι vdsl.
sr. member
Activity: 250
Merit: 250
Θέμα node
Το πρόβλημα του upload εγώ το έχω λύσει μέσω του Router μου (DrayTek Vigor) και τις δυνατότητες που μου δίνει. Έχω φτιάξει ειδικό group από υπολογιστές (IP addresses για την ακρίβεια) στο οποίο έχω δώσει συγκεκριμένα όρια χρήσης bandwidth Down/Up. Έτσι μπορούν να λειτουργούν τα υπόλοιπα μηχανήματα μια χαρά, αλλά και αν είναι ενεργός ο κόμβος. Το επόμενο βήμα είναι να το μεταφέρω στο Pi, όταν βρω λίγο χρόνο Smiley

Αν δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα, τότε μπορεί να στηθεί QoS (Quality of Service - έχουν τα περισσότερα router) ώστε να μην μπουκώνουν τα πάντα όταν είναι ενεργός ο κόμβος.

Θέμα VPS
Το Ωκεανός είναι για ακαδημαϊκή/ερευνητική κοινότητα, αλλά μέχρι πριν από μερικούς μήνες που δοκίμασα, δεν επέτρεπε δημιουργία νέων λογαριασμών.
Το DigitalOcean είναι καλή περίπτωση, αλλά είναι κομματάκι ακριβό. Έχω διάφορα VPS από INIZ σε καλύτερη τιμή, αλλά με περιορισμό 1TB outbound bandwidth.

legendary
Activity: 3416
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
Μόλις δημιούργησα και τον πρώτο μου οικιακό 24/7 bitcoin node Smiley τον έχω βάλει να δέχετε μέχρι 30 συνδέσεις δλδ μια χαρά για την σύνδεση μου
hero member
Activity: 812
Merit: 1000
θα κοιταξω κι εγω τον ρουτερ αλλα μου κανει εντυπωση πως λειτουργει το utorrent με upnp αλλα το btc core
δεχεται μονο 8 συνδεσεις (με upnp active). θα ενημερωσω

δεν προλαβα να κοιταξω ή να κανω καμια ρυθμιση και εχω ηδη 17 συνδεσεις!
αρα δουλευει το upnp
hero member
Activity: 812
Merit: 1000
θα κοιταξω κι εγω τον ρουτερ αλλα μου κανει εντυπωση πως λειτουργει το utorrent με upnp αλλα το btc core
δεχεται μονο 8 συνδεσεις (με upnp active). θα ενημερωσω
legendary
Activity: 3416
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
Μόλις σήμερα ανακάλυψα ότι και στο desktop με το wallet τρέχω κανονικά ενα bitcoin node. Το επιβεβαίωσα και στο https://getaddr.bitnodes.io/
Η διεύθυνση μου είναι ένα bicoin node και αυτό λόγο ότι έχω στο router τις upnp θύρες ανοιχτές. Το υποψιάστικα όταν είδα ότι στο οι συνδέσεις στο bitcoin-qt είναι πάνω από 20 κάθε φορά που είμαι μέσα. Πάντως δεν μου τρώει καθόλου σύνδεση και μπορώ να κάνω κανονικά όλες μου τις δουλειές. Τώρα λέω να δημιουργήσω άλλο ένα node με τον ίδιο τρόπο αλλά να τρέχει σε μηχάνημα στο σπίτι που είναι 24/7 ανοιχτό./
Από τι είδα είμαι ένας από τα 23 node που τρέχουν αυτή την στιγμή στην Ελλάδα Tongue
Πάντως στην λίστα των node τα μισά είναι από πανεπηστήμια εδώ στην Ελλάδα και τα άλλα μισά από απλούς χρήστες περιστασιακούς όμως δλδ με laptop-desktop εργασίας χωρίς να υπάρχει κάποιος που είναι ανοιχτός συνέχεια.

https://getaddr.bitnodes.io/nodes/1400629200/?q=Greece
legendary
Activity: 910
Merit: 1000
Ο πιο απλός τρόπος είναι να ενεργοποιήσεις το UPnP (Universal Plug and Play) στον router και να τσεκάρεις το UPnP στα settings του Bitcoin core.

Αν θέλεις να μην σου τρώνε όλο το bandwidth τοτε δίνεις την εντολή απο command prompt

bitcoin-qt -maxconnections=20 (αν θέλεις μέχρι 20 συνδέσεις)... βάζεις όσο θέλεις


Αν δεν βρεις το UPnP τότε κάνε port forward την πόρτα 8333 του router προς τον υπολογιστή που έχεις κάνει κόμβο, στην δική του port 8333.
 Wink

Σωστός ο παίκτης!

Σε ευχαριστώ πολύ ρε φίλε, δούλεψε μια χαρά!
Pages:
Jump to: