Pages:
Author

Topic: Δημιουργία bitcoin node - Συμβουλές - page 5. (Read 16641 times)

newbie
Activity: 37
Merit: 0
Ο πιο απλός τρόπος είναι να ενεργοποιήσεις το UPnP (Universal Plug and Play) στον router και να τσεκάρεις το UPnP στα settings του Bitcoin core.

Αν θέλεις να μην σου τρώνε όλο το bandwidth τοτε δίνεις την εντολή απο command prompt

bitcoin-qt -maxconnections=20 (αν θέλεις μέχρι 20 συνδέσεις)... βάζεις όσο θέλεις


Αν δεν βρεις το UPnP τότε κάνε port forward την πόρτα 8333 του router προς τον υπολογιστή που έχεις κάνει κόμβο, στην δική του port 8333.
 Wink
legendary
Activity: 3402
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
Οντός ισχυει ότι το πρόγραμμα δλδ το wallet μπορεί να γίνει και node και απλά θα πρέπει να αφήσετε τις θύρες 8333 ανοιχτές αλλά φυσικά θα πρέπει να περιορίσετε κάπως και το πόσο θα δώσετε στο upload γιατί έχει μια τάση να το τρώει όλο. Μετά μπορείτε να δείτε ότι έχετε γίνει node αν στο παράθυρο του προγράμματος και στο εικονίδιο κάτω δεξιά η αναφερόμενες συνδέσεις είναι πάνω από 8-11
legendary
Activity: 3402
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
Από τι έχω καταλάβει μάλλον ισχύει αλλά θα πρέπει πρώτα να αφήσετε ανοιχτή και την θύρα 8333 στον router που βλέπει το node. Δεν είμαι σίγουρος όμως θυμάμαι όμως ότι το διάβασα σε αυτό εδώ το forum.
legendary
Activity: 910
Merit: 1000
δηλαδη δεν καταλαβα, τρεχωντας απλα το wallet core 24/7 δεν εισαι αυτοματα και ενας Node?

κι εγώ αυτό νόμιζα...

Δεν ισχύει? Τσάμπα το αφήνω το βράδυ ανοιχτό...
hero member
Activity: 812
Merit: 1000
δηλαδη δεν καταλαβα, τρεχωντας απλα το wallet core 24/7 δεν εισαι αυτοματα και ενας Node?
legendary
Activity: 3402
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
Πρέπει να σηκώσουμε asap node. Νομίζω θα υπάρχουν και αρκετοί που τα έχουν σε κάποιο vps και απλά όπως είπαμε και πριν λόγο υπερβολικά μεγάλων των εδώ τιμών τα έχουν σε εκτός ελλάδας server.
legendary
Activity: 975
Merit: 1003
Μιλούσα σήμερα το βράδυ με τον george pap στο irc για nodes, και μου έστειλε αυτό το λινκ ( https://getaddr.bitnodes.io/nodes/1400186100/?q=Greece) που περιλαμβάνει όλους τους nodes που 'βλεπει' το δίκτυο. Προς το παρόν στην Ελλάδα είναι 17, και οι 4-5 είναι και σε πανεπιστήμια Smiley
legendary
Activity: 975
Merit: 1003
Στο Ωκεανός πάντως χθες έκανα accoun αλλά μετά δεν με άφηνε να μπω γιατί έγραφε κάτι για aprove από τους moderator

ναι, είναι σε beta stage ακόμα για το κοινό, για τους φοιτητές είναι ανοιχτό όμως.
legendary
Activity: 3402
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
Στο Ωκεανός πάντως χθες έκανα accoun αλλά μετά δεν με άφηνε να μπω γιατί έγραφε κάτι για aprove από τους moderator

Quote
Your account request is pending moderation.

απο τι φαίνετε είναι κλειστό για τους υπόλοιπους
legendary
Activity: 975
Merit: 1003
παιδιά κάποιος μου σφύριξε πως μοιράζουν vms από Πανεπιστήμια,
μόλις έχω κάτι συγκεκριμένο θα σας πω

δεν ξέρω αν αφορά μόνο φοιτητές ή και απλούς πολίτες!!

Στον Ωκεανός αναφερεσε; Αν ναι, τότε προκειτε για παρα πολύ καλή λύση ( και δωρεαν!!) που δεν μου πέρασε απο το μυαλό!!
legendary
Activity: 3402
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
Για ενημέρωσε να στήσουμε άλλο ένα nodaki Smiley
sr. member
Activity: 275
Merit: 250
παιδιά κάποιος μου σφύριξε πως μοιράζουν vms από Πανεπιστήμια,
μόλις έχω κάτι συγκεκριμένο θα σας πω

δεν ξέρω αν αφορά μόνο φοιτητές ή και απλούς πολίτες!!
legendary
Activity: 975
Merit: 1003
Για εξωτερικό δείτε την digital ocean αν έχετε λίγες γνώσεις - πιο φθηνά δεν πάει
για Ελλάδα έχω χρησιμοποιήσει την pointer και είμαι ευχαριστημένος και λογικές τιμές για Ελλάδα

Έχω account στην digital ocean, και είναι αρκετά καλή. Το καλό είναι ότι δεν υπάρχει δέσμευση και χρεώνουν με την ώρα, που σημαίνει ότι άμα το βάρεθεις το 'project' μπορείς να το κλείσεις πολύ εύκολα στην 1η εβδομάδα.

Αν και θα ήθελα και εγώ hosting Ελλάδα, η αλήθεια είναι οτι είναι φαρμακείο οι τιμές. Θα το ψάξω όμως πιο μετά και άλλο.

Κανένας σε Πανεπιστήμια, Τει κλπ ρε παιδιά να στήσει μερικα nodes δεν υπάρχει;
εκεί να δείτε υπολογιστές που κάθονται μέρα νύχτα χωρίς να κάνουν τίποτε

Δεν ξέρω κατα πόσο εφικτό είναι αυτό, αν και υπάρχουν ήδη mirrors για όλα τα Linux Distros, open source projects etc.

Άλλο πράγμα oi mirrors όμως απο τους full nodes.. Undecided
sr. member
Activity: 275
Merit: 250
Για εξωτερικό δείτε την digital ocean αν έχετε λίγες γνώσεις - πιο φθηνά δεν πάει
για Ελλάδα έχω χρησιμοποιήσει την pointer και είμαι ευχαριστημένος και λογικές τιμές για Ελλάδα

Εγώ περιμένω να σκάψουν οπτική ίνα στο σπιτι fiber to the home και θα στήσω το node σε raspberry, το πολύ το βάζω να τρέχει απο στικάκι αν η κάρτα ζορίζεται

ωραίος για το τοπικ θα χρειαστεί!

Κανένας σε Πανεπιστήμια, Τει κλπ ρε παιδιά να στήσει μερικα nodes δεν υπάρχει;
εκεί να δείτε υπολογιστές που κάθονται μέρα νύχτα χωρίς να κάνουν τίποτε
legendary
Activity: 3402
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
Αυτό Αμερική το έκανα αν και νομίζω έπρεπε να το είχα κάνει ευρώπη. Εχει Γερμανία από τι είδα και Αγγλία.
legendary
Activity: 975
Merit: 1003
Hosting Αμερική το κανείς;
legendary
Activity: 975
Merit: 1003
εψαχνα λίγο τι τιμές παίζουν σε vps server εδώ στην Ελλάδα και μιλάμε εκτός ότι είναι πανάκριβες έχουν και τεράστιες διαφορές από εταιρεία σε εταιρεία. Βρήκα μέχρι και server με 10gb και 1gb ram να το χρεώνουν κοντά στα 40 ευρώ το μήνα!! Tongue

Ναι, δυστυχώς οι τιμές είναι σε άλλη διάσταση, και δεν το καταλαβαίνω καθόλου.. Δες και στην pointer, νομίζω είναι πιο νορμάλ.  Αλλά δεν το έχω ψάξει πολύ. Πολλές εταιρίες δεν έχουν καν vps hosting
legendary
Activity: 3402
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
εψαχνα λίγο τι τιμές παίζουν σε vps server εδώ στην Ελλάδα και μιλάμε εκτός ότι είναι πανάκριβες έχουν και τεράστιες διαφορές από εταιρεία σε εταιρεία. Βρήκα μέχρι και server με 10gb και 1gb ram να το χρεώνουν κοντά στα 40 ευρώ το μήνα!! Tongue
legendary
Activity: 3402
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
To σκεφτόμουν και εγώ για raspberry αλλά διάβασα ότι δεν κάνουν οι sd κάρτες για τόσο μεγάλη χρήση σε εγγραφές που κάνει ως συνήθως ένα bitcoin node. Εγώ θα το στήσω στο netbook που ήδη τρέχει και θέλω να βρω τρόπο να το βάλω σε κανα εξωτερικό σκληρό δίσκο για να μην καταπονήσει τον σκληρό του netbook.
Αυτό που είπες για το fork όντος έτσι είναι τουλάχιστον σε αυτή την έκδοση δουλεύει μια χαρά. Πάντως το επόμενο και εγώ θα το στήσω καθαρόαιμο. Κανα ελληνικό datacenter γνωρίζεις να προτείνεις?
legendary
Activity: 975
Merit: 1003
Και εγώ φίλε μου θα στήσω το καλοκαιρι full node στο σπίτι μου που εχω και vdsl (άντε επιτέλους να αξιοποιηθεί και το 2 mbps up) στο raspberry (έχω 32 gb sd card). Δεν καίει και ρεύμα το raspberry και θα το αφήνω 24/7

Αλλά και να μην το στήσω σπίτι μου, θα ήθελα να το κάνω σε ελληνικό datacenter για καλυτερο ping και ταχύτητες (για τους έλληνες)

Εμένα με προβληματίζει οτι απλά κάνεις fork(στην δικιά σου περίπτωση) ενα repository (άσχετου - εννοώ δεν είναι το καθαρόαιμο bitcoind) και απλά κάνεις node... Εγώ θα το κάνω με τον original way για παν ενδεχομενο
Pages:
Jump to: