Pages:
Author

Topic: Bitcoin Unlimited fork - page 5. (Read 14639 times)

legendary
Activity: 3416
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
February 19, 2017, 09:46:08 PM
#34
edit: Ξέχασα να αναφέρω ότι ο πρώτος που αναφέρεται στην λίστα ως developer του BU ο BitcoinErrorLog όπως είπε στο slack το μόνο που έκανε ήταν να διορθώσει ένα ορθογραφικό λάθος σε ένα comment στο κώδικα Cheesy.
legendary
Activity: 3416
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
February 19, 2017, 09:44:45 PM
#33
απλά το αφήνω εδώ για να μην υπάρχουν αμφιβολίες. Οι miner έχουν την εντύπωση ότι τα μηχανήματα τους παράγουν και κώδικα για το bitcoin.



αν γίνουν fork off από το bitcoin network που το εύχομαι να το κάνουν ώστε να ησυχάσουμε μια για πάντα από δαύτους ο Roger Ver θα πρέπει να  κάνει εντατικά μαθήματα προγραμματισμού asap για να στηρίξει το νέο του shitcoin Cheesy
legendary
Activity: 3416
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
February 11, 2017, 08:46:12 PM
#32
"If we can't get to 95% consensus on SegWit, we can't get to 95% consensus on anything" - Andreas Antonopolous

Συμφωνώ απόλυτα.
legendary
Activity: 1274
Merit: 1006
Trainman
February 11, 2017, 08:31:08 PM
#31
legendary
Activity: 1064
Merit: 1003
February 11, 2017, 04:23:49 AM
#30
ειναι ηλιου φαϊνοτερο οτι ο καθενας μιλαει κατα που γερνει η τσεπη του.
και θα ηταν παντα ευχης εργο να γνωριζουμε την "ποιοτητα" και τις προθεσεις οσων παιρνουν θεση
σε σοβαρα ζητηματα. στο ιντερνετ οταν εισαι ανωνυμος ή ψευδωνυμος ειναι πολυ δυσκολο να γινουν οι προθεσεις σου
αντιληπτες. μονο αν ειναι επωνυμος και συνδιαλεγεσαι προσωπο με προσωπο μπορεις κατι να πιασεις απο την ποιοτητα του
συνομιλητη. αν γνωριζεις και τον τροπο ζωης του τοσο το καλυτερο.
ολα τα παραπανω τα λεω για να δικαιολογησω γιατι εμπιστευομαι περισσοτερο απο ολους τον αντωνοπουλο,
ακομα και απο τον σατοσι!  Wink
legendary
Activity: 3416
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
February 10, 2017, 07:50:22 PM
#29
o satoshi έχει απαντήσει σε μια από τις σπάνιες επανεμφανίσεις του και έχει τοποθετηθεί ξεκάθαρα
Απλά να το θυμήθούμε και να ξεκαθαρίσουμε ότι το email που είχε στείλει είναι από αυτά που δεν έχει αποδειχθεί ποτέ ότι έχει παραβιαστεί.

Quote
I have been following the recent block size debates through the mailing list.  I had hoped the debate would resolve and that a fork proposal would achieve widespread consensus.  However with the formal release of Bitcoin XT 0.11A, this looks unlikely to happen, and so I am forced to share my concerns about this very dangerous fork.

The developers of this pretender-Bitcoin claim to be following my original vision, but nothing could be further from the truth.  When I designed Bitcoin, I designed it in such a way as to make future modifications to the consensus rules difficult without near unanimous agreement.  Bitcoin was designed to be protected from the influence of charismatic leaders, even if their name is Gavin Andresen, Barack Obama, or Satoshi Nakamoto.  Nearly everyone has to agree on a change, and they have to do it without being forced or pressured into it.  By doing a fork in this way, these developers are violating the "original vision" they claim to honour.

They use my old writings to make claims about what Bitcoin was supposed to be.  However I acknowledge that a lot has changed since that time, and new knowledge has been gained that contradicts some of my early opinions.  For example I didn't anticipate pooled mining and its effects on the security of the network.  Making Bitcoin a competitive monetary system while also preserving its security properties is not a trivial problem, and we should take more time to come up with a robust solution.  I suspect we need a better incentive for users to run nodes instead of relying solely on altruism.

If two developers can fork Bitcoin and succeed in redefining what "Bitcoin" is, in the face of widespread technical criticism and through the use of populist tactics, then I will have no choice but to declare Bitcoin a failed project.  Bitcoin was meant to be both technically and socially robust.  This present situation has been very disappointing to watch unfold.

Satoshi Nakamoto

https://lists.linuxfoundation.org/pipermail/bitcoin-dev/2015-August/010238.html

Κανείς δεν είναι ενάντια στην αύξηση του block size και νομίζω το 99% συμφωνεί ότι είναι αναγκαία ακόμα και οι developer του bitcoin αλλά το πρόβλημα είναι πάντα στο πως θα γίνει και στο πώς θα γίνει χωρίς να γίνει μπάχαλο το Bitcoin.
Δεν μπορεί κάποιος να παίζει τοσο επιπόλαια και με τόσο αφέλεια με τα χρήματα των άλλων για να βγάλει το κόμπλεξ κατωτερότητας του, για να αποδείξει ότι αξίζει σαν developer η για να κάνει hijack το bitcoin για δικούς του λόγους.
Θα πρέπει αν βρεθεί κάποιος τρόπος ώστε και το hard fork αν και όποτε γίνει να αξίζει τον κόπο και τον χαμό που θα φέρει αλλά και να δοκιμάσουμε πρώτα τις λύσεις του scaling μέσω soft fork.
Το segwit καθώς και οι schnorr υπογραφές απελευθερώνουν πάνω από 60-70% του χώρου που έχουν τα block. Μια πρώτη παρουσιάση των schnorr υπογραφών είχε γίνει και στο scaling bitcoin αλλά όπως είχαν πει είναι και η ποιο δύσκολη σε εφαρμογή λύση χωρίς να σπάσεις κάτι.
Φυσικά υπάρχει και η αναζήτηση λύσης από τους developer δυναμικών block size αλλά είναι σε πολύ αρχικό στάδιο. Οπως έχουν πει αν γίνει ποτέ fork θα πρέπει να βρεθεί ένας τρόπος να λύνετε το πρόβλημα μια για πάντα χωρίς να χρειαστούμε να μπούμε ξανά στις ίδιες περιπέτειες.
Και φυσικά αυτός ο τρόπος δεν είναι με τίποτα το BU που είναι γεματό flaw και το μόνο που θα καταφέρει θα είναι να διαλύσει το bitcoin και να το διασπάσει για πάντα.

legendary
Activity: 1274
Merit: 1006
Trainman
February 10, 2017, 06:40:44 PM
#28
thanks, πρεπει να ριξω μια ματια σε αυτα που εγραψε. λογικα θα μπουν σε μουσειο για τις επομενες γενιες Wink
καπου ειχα διαβασει οτι η αυξηση δεν ειναι κατι τοσο απλο οπως την παρουσιασε ο ιδιος στο συγκεκριμενο ποστ.
και φυσικα δεν μιλησε καθολου για δυναμικο οριο αφου κατι τετοιο θα εδινε μεγαλη χαρα στους σπαμερς που θα εφτιαχναν
τεραστια blocks χωρις νοημα και το blockchain Θα ειχε φτασει ηδη σε αρκετα ΤΒ Grin
Ποιος υπογράφει αυτο που διάβασες? Δεν θέλω να το παίξω ούτε ιστορία ούτε ξερολας, με 3 γραμμες κώδικα θα μπορούσαμε να είχαμε Χαρντ φορκ, να ξέρεις ενα πράγμα εγω αύριο μεθαύριο μπωρει να μην ειναι εδω αλλα να θυμάσαι πως θα έρθει να εκφράσει ο σατοσι την γνώμη μου για ενα η περισσότερα θέματα που απασχολούν το μπιτκοιν και οι γνωστοί άγνωστοι διαβάζοντας τα γραφόμενα του θα βγάλουν τον λογαριασμό του ψεύτικο, για παράδειγμα εαν χρησιμοποίηση email για να εκφραστή θα του το βγάλουν χακαρισμένο εαν χρησιμοποίηση το pgp πάλι θα του το βγάλουν χακαρισμενο +++ και όλα αυτά επιδει θα διαφωνούν με τοις απόψεις του, ο σατοσι μίλησε για scaling https://bitcointalksearch.org/topic/m.1596879  , scaling με 1mb δεν γίνεται και οποίος μπωρει να με διάψευση ας το κάνει
legendary
Activity: 1064
Merit: 1003
February 10, 2017, 06:15:33 PM
#27
thanks, πρεπει να ριξω μια ματια σε αυτα που εγραψε. λογικα θα μπουν σε μουσειο για τις επομενες γενιες Wink
καπου ειχα διαβασει οτι η αυξηση δεν ειναι κατι τοσο απλο οπως την παρουσιασε ο ιδιος στο συγκεκριμενο ποστ.
και φυσικα δεν μιλησε καθολου για δυναμικο οριο αφου κατι τετοιο θα εδινε μεγαλη χαρα στους σπαμερς που θα εφτιαχναν
τεραστια blocks χωρις νοημα και το blockchain Θα ειχε φτασει ηδη σε αρκετα ΤΒ Grin
legendary
Activity: 1274
Merit: 1006
Trainman
February 10, 2017, 05:47:13 PM
#26
αν ηταν σιγουρος οτι ειναι ασφαλες και δουλευει καλα θα το εκανε απτην αρχη.
και μαλιστα θα το εκανε δυναμικο χωρις οριο! αλλα αυτο θα ηταν καταστροφικο και το ηξερε!
Εδω ειναι το τι είχε πει ο ίδιος ο σατοσι σχετικα μετα αυτο https://bitcointalksearch.org/topic/m.15366 γιατι θα ήταν καταστροφικό κατα την γνώμη σου κατι τέτοιο ?
legendary
Activity: 1064
Merit: 1003
February 10, 2017, 05:22:58 PM
#25
αν ηταν σιγουρος οτι ειναι ασφαλες και δουλευει καλα θα το εκανε απτην αρχη.
και μαλιστα θα το εκανε δυναμικο χωρις οριο! αλλα αυτο θα ηταν καταστροφικο και το ηξερε!
legendary
Activity: 1274
Merit: 1006
Trainman
February 10, 2017, 04:33:31 PM
#24
Ο Nick Szabo είναι πάντως με το μέρος του core και θεωρεί ότι το scaling στο bitcoin θα γίνει μόνο με περιφερειακές λύσεις.

https://t.co/rsyVja6AiS

αλλά ποιος είναι ο Szabo και τι πιάνει μπροστά στους διαχειριστές των κινέζικων ανταλλακτήριων και στον Roger Ver Cheesy


Εαν αύριο μεθαύριο ο σατοσι πει ξέρετε κατι, πρέπει να έχουμε μεγαλύτερα μπλοκ θα γίνει απο πλευράς core ?
Check2fire θέλω την άποψη σου ?
legendary
Activity: 1274
Merit: 1006
Trainman
February 10, 2017, 05:21:25 AM
#23
ο σατοσι ειναι σαν τον χριστο, οσο τον ξαναειδες μετα την ανασταση αλλο τοσο θα δεις και τον σατοσι  Grin
η γλώττα μη προτρεχέτω του νου, εαν είπα ξέρω ότι δεν θα τον ξαναδούμε
legendary
Activity: 1064
Merit: 1003
February 10, 2017, 04:09:40 AM
#22
ο σατοσι ειναι σαν τον χριστο, οσο τον ξαναειδες μετα την ανασταση αλλο τοσο θα δεις και τον σατοσι  Grin
legendary
Activity: 1274
Merit: 1006
Trainman
February 10, 2017, 03:59:39 AM
#21
Ο Nick Szabo είναι πάντως με το μέρος του core και θεωρεί ότι το scaling στο bitcoin θα γίνει μόνο με περιφερειακές λύσεις.

https://t.co/rsyVja6AiS

αλλά ποιος είναι ο Szabo και τι πιάνει μπροστά στους διαχειριστές των κινέζικων ανταλλακτήριων και στον Roger Ver Cheesy


Εαν αύριο μεθαύριο ο σατοσι πει ξέρετε κατι, πρέπει να έχουμε μεγαλύτερα μπλοκ θα γίνει απο πλευράς core ?
legendary
Activity: 3416
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
February 09, 2017, 09:03:33 PM
#20
Ο Nick Szabo είναι πάντως με το μέρος του core και θεωρεί ότι το scaling στο bitcoin θα γίνει μόνο με περιφερειακές λύσεις.

https://t.co/rsyVja6AiS

αλλά ποιος είναι ο Szabo και τι πιάνει μπροστά στους διαχειριστές των κινέζικων ανταλλακτήριων και στον Roger Ver Cheesy
legendary
Activity: 3416
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
February 09, 2017, 07:05:05 PM
#19
και αυτός είναι και ο βασικός λόγος που εμπιστευόμαστε τους developer που έχουν κάνει την σοβαρή δουλειά όλα αυτά τα χρόνια και χωρίς προβλήματα.
Αν θέλει κάποιος περιπέτειες απλά επιλέγει ένα altcoin.
legendary
Activity: 1274
Merit: 1006
Trainman
February 09, 2017, 05:20:22 PM
#18
κανενα προβλημα ποτέ Wink
ειναι 2 διακριτα προβληματα απο τις 2 μεριες (χρηστη-δικτυου).
 ακομα κι εγω που λεω οτι την ψαχνω τη δουλεια και εχω καποια νομισματα σε cold wallet
δεν ειμαι 100% σιγουρος οτι δεν μπορουν καπως καπου καποτε να μου τα παρουν, ειτε με καποιο Bug ειτε με κατι αλλο που δεν γνωριζω ακομα.
Η ασφάλεια του δικτύου ειναι το α και το ω, χωρίς ασφάλεια δεν υπάρχει εμπιστοσύνη, ειναι σαν να βάζεις τον λύκο να φυλάει τα πρόβατα, μέχρι στιγμής  το δίκτυο δεν υστερεί, αλλα αυτο δεν σημαίνει ότι δεν θα υστερήσει αργότερα εαν για παράδειγμα βρεθεί κάποια ευπάθεια στον κώδικα που είτε θα πηγάζει απο κάποια βιβλιοθήκη η είτε απο λάθος κάποιου εκ των προγραμματιστών
legendary
Activity: 1064
Merit: 1003
February 09, 2017, 02:30:43 PM
#17
κανενα προβλημα ποτέ Wink
ειναι 2 διακριτα προβληματα απο τις 2 μεριες (χρηστη-δικτυου).
 ακομα κι εγω που λεω οτι την ψαχνω τη δουλεια και εχω καποια νομισματα σε cold wallet
δεν ειμαι 100% σιγουρος οτι δεν μπορουν καπως καπου καποτε να μου τα παρουν, ειτε με καποιο Bug ειτε με κατι αλλο που δεν γνωριζω ακομα.
legendary
Activity: 1274
Merit: 1006
Trainman
February 09, 2017, 01:39:05 PM
#16
αναφερεστε στην ασφαλεια απο μεριας των χρηστων, το οποιο "λυνεται" με σωστη παιδεια και διαβασμα.
αναφερομαι στην ασφαλεια απο μεριας δικτυου το οποιο ειναι λοττο αυτη τη στιγμη.
δεν ξερουμε οποιαδηποτε νεα τεχνολογια παμε να του βαλουμε αν θα προκαλεσει τρυπα ασφαλειας!
γιαυτο η ασφαλεια πρεπει να ειναι το νο1 σε ο,τι παμε να κανουμε μελλοντικα Wink
Δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα που αναφερθήκαμε σχετικα με την ασφάλεια απο πλευράς χρηστών, νόμιζα ότι αυτός εννοούσες όταν έλεγες ο πολυς ο κοσμος δεν μπορει να το εμπιστευτει και δεν ξερει πως θα ασφαλισει τα νομισματα του
legendary
Activity: 3416
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
February 08, 2017, 07:16:44 PM
#15
γενικά πάντως η νοοτροπία στο bitcoin που έχει επικρατήσει όλα αυτά τα χρόνια είναι όσο ποιο λίγες καινοτομίες και πρώτα να έχουν τεσταριστεί αρκετά. Εγώ πιστεύω πάντως και ότι η ομάδα των developer στο bitcoin είναι από τους πλέον καταρτισμένους τεχνικά. Ιδίως ο Pieter Wuille για μένα είναι genius και στην ουσια είναι αυτός που έχει αλλάξει το Bitcoin και το έχει φέρει στην μορφή που είναι σήμερα.
Pages:
Jump to: