Pages:
Author

Topic: BITCOINPL.ORG - wiadomości ze świata kryptowalut i blockchain - page 2. (Read 491 times)

legendary
Activity: 3472
Merit: 1724
Korea Północna jest na wczesnym etapie opracowywania własnej kryptowaluty.

Nie bardzo rozumiem po co. O ile w przypadku wenezuelskiego Petro można mówić o praniu pieniędzy czy wyprowadzaniu państwowych pieniędzy przez rząd na własne potrzeby (choć bez Petro nie zdają się mieć z tym problemu), to jaką korzyść ma odnieść Korea Północna z własnej kryptowaluty? Kto by z tego korzystał?
newbie
Activity: 19
Merit: 2
Korea Północna jest na wczesnym etapie opracowywania własnej kryptowaluty. Niewątpliwie jest to ruch skierowany na ominięcie międzynarodowych sankcji oraz obejścia zdominowanego przez USA globalnego systemu finansowego, inforumje VICE News.
Pjongjang od dawna interesuje się kryptowalutami. O silnym zainteresowaniu może świadczyć m.in. organizacja pierwszej konferencji na temat blockchain i kryptowalut, która odbyła się w Korei Północnej w kwietniu tego roku.

Alejandro Cao de Benos, urzędnik KRLD odpowiedzialny za konferencje w sprawie kryptowalut, powiedział, że nowa kryptowalutabędzie bardziej przypominać Bitcoina i inne kryptowaluty

więcej na bitcoinpl.org:
BTCBTCBTChttps://bitcoinpl.org/korea-polnocna-tworzy-wlasnego-bitcoina/BTCBTCBTC
newbie
Activity: 19
Merit: 2
Beam. Hardcorowy research Bionicznego Koguta

Beam miał ostatnio Hard Fork do wersji 3.0. Ostatnia duża zmiana odbyła się 19 sierpnia i zmieniła protokół na nowszy, który ma być odporny na ASIC’i przez najbliższy rok. Dodatkowo wśród dużych zmian zespół Beama dodał w ostatnich miesiącach aplikacje mobilną, system SBBS (druga osoba nie musi być online podczas wysyłania środków), testy Atomic Swap (działają już w CLI), oraz Lightning Network.

Podaż coinów

Beam jest kryptowalutą powstałą na samym początku tego roku (2019), lecz prace przed wprowadzeniem mainnetu trwały od kilku lat. Jest projektem bardzo młodym i posiadającym wiele problemów natury dziecięcej jak np: niewielka ilość transakcji, niezbyt duża społeczność, wysoka inflacja itp.

Jedną z najważniejszych różnic pomiedzy Grinem a Beamem jest różna inflacja. W przeciwieństwie do Grina posiada “halvingi”, które w tej walucie wyglądają następująco:

1 rok po uruchomieniu mainnetu – 100 Beam/blok

2,3,4,5 rok po odpaleniu mainnetu – 50 Beam/blok

6,7,8,9 rok – 25 Beam/blok

itd, itd.

Jak zauważyliście jest to schemat bardzo podobny do Bitcoina, Litecoina i innych kryptowalut z wyjątkiem pierwszego halvingu, który jako jedyny nastąpi znacznie szybciej bo już w styczniu 2020 roku. Dodatkowo należy zaznaczyć że projekt nie miał żadnego ICO, a środki na rozwój, twórcy będą dostawali przez 5 lat w postaci 20% wykopanych wszystkich Beamów. Osobiście myślę że to dość sprawiedliwy układ, bo twórcy przez przynajmniej kilka lat będą mieli interes w rozwijaniu projektu i dbaniu aby ciągle był w czołówce młodych projektów.

Warto tutaj zaznaczyć, że Beam opiera się na protokołe MimbleWimble, podobnie jak Grin. Nie mniej jednak, nie należy absolutnie odczytywać tego jakoby projekty te ze sobą współzawodniczą. Jest wręcz przeciwnie. Społeczności tych kryptowalut wspierają się nawzajem i pomagają sobie w rozwoju.

A co to za Team?
Team składa się z 18 osób (można zlaleźć na głównej stronie projektu):


Jak widzimy po linkach do serwisu LinkedIn pracownicy nie mają dużego doświadczenia w projektach krypto, ale za to posiadają już jakieś doświadczenie w projektach informatycznych. To co dla mnie najważniejsze to fakt, że większość osób jest developerami, którzy mają już wieloletnie doświadczenie w programowaniu.

Widać to również po postępach w pracy nad kodem i dodawaniu kolejnych funkcjonalności do kryptowaluty, jak i tworzeniu portfeli z przyjaznym oraz ładnym dla oka designie.


To co również ważne to kontakt zespołu ze społecznością. Ze wszystkimi swoimi postępami dzielą się w serwisach społecznościowych jak i blogach tematycznych.

Niestety nie zmienia to faktu, że team składający się z 18 osób to dość mały zespół. Miejmy nadzieję, że wraz z rozrostem projektu dołączać do niego będą kolejne osoby.

Aktualne poczynania developerów można śledzić również na GitHubie:

https://github.com/orgs/BeamMW/people

Roadmap

Twórcy postanowili, że będą wypuszczać roczne roadmapy, aby łatwiej było im w jasny sposób pokazywać aktualne zmiany i przyszłe implementacje. Roadmap jest na bieżąco aktualizowany. Jak widzimy obecnie mamy bardzo niewielkie opóźnienia. Zespół wywiązuje się z podanych terminów,

Wśród najważniejszych zmian do końca bieżącego roku (2019) znajdziemy Atomic Swapy, Lightning Network, jednostronne płatności, multisig, wsparcie dla portfeli hardware’owych, zabezpieczenia związane z implementacji sieci Tor, oraz wprowadzenie nowej aktualizacji do algorytmu kopania (ambitnie 🙂 ).

Implementacji na ten rok jest dośc sporo. Warto na ten moment wspomnieć, że Atomic Swapy działają już w wierszu poleceń i wymagane jest już tylko stworzenie odpowiedniej nakładki graficznej aby wszystko działało.  Dlatego warto pod koniec roku zweryfikować czy zmiany te udało się zespołowi wprowadzić.

Stosunek marketcap/volumen
Jak zapewne wiele osób z was zauważyło wolumen Beama na giełdach jest, aż „niezdrowo” wysoki w stosunku do wartości wszystkich coinów. Bardzo trudno jest jednoznacznie powiedzieć czemu się tak dzieje. Możliwe że odpowiedzialna jest za to duża ilość botów na giełdach, a możliwe również że po prostu większość wydobytych coinów od razu upłynniana jest na giełdach. Tak czy inaczej nie jest to zachowanie typowe dla kryptowalut z pierwszej setki CMC.

Sprawdźmy teraz społeczność Beama w liczbach:

cały research na bitcoinpl.org: https://bitcoinpl.org/beam-hardcorowy-research-bionicznego-koguta/
newbie
Activity: 19
Merit: 2
Kryptofelieton #4: Kryptografia asymetryczna

Jedną z technologii, która jest ciekawa to kryptografia asymetryczna, czyli właśnie system szyfrowania i rozszyfrowania dwoma różnymi kluczami.

Do czego się stosuje taką kryptografię?
Przydaje się, gdy musimy wysłać wiadomość (czy pliki) osobie, która nie jest nami. My potrzebujemy takiego systemu, który szyfruje i rozszyfrowuje tym samym hasłem dany np. plik. Do tego służy kryptografia symetryczna. W kryptografii asymetrycznej na podstawie działań matematycznych powstają dwa klucze – klucz publiczny, który rozdajemy każdemu i klucz prywatny dla nas.

Osoba pisząca tekst zamienia go na liczby i za pomocą działań matematycznych wysyła go odbiorcy, który używając klucza prywatnego dekoduje wiadomość. Taka forma kryptografii ma bardzo ciekawe cechy

Haker po drodze nie jest w stanie przechwycić klucza prywatnego (bo nie jest on wysyłany), tak więc nie jest w stanie dekodować wiadomości
Na podstawie klucza publicznego nie da się wyliczyć klucza prywatnego. Tak więc nie ma z tym większego problemu, by udostępniać go możliwie największej liczbie osób.
Jeśli dwie osoby wymienią się kluczami, cała komunikacja jest szyfrowana, co umożliwia stosowanie w pełni prywatnych komunikatorów (np. na OTR lub OMEMO).

Zachowujemy wolność słowa
W kryptowalutach jest odwrotnie...


więcej na:
https://bitcoinpl.org/kryptofelieton-4-kryptografia-asymetryczna/
newbie
Activity: 19
Merit: 2
Witamy wszystkich forumowiczów bitcointalk.org

Zapraszamy do naszego serwisu oraz tego katalogu na http://bitcointalk.org w którym na bieżąco będziemy publikować najświeższe wiadomości ze świata kryptowalut i blockchain. Cheesy


Serwis bitcoinpl.org publikuje najświeższe wiadomości, analizy, wywiady i porady ze świata kryptowalut i technologii blockchain.


Jeśli chciałbyś dołączyć i zostać redaktorem napisz do nas na [email protected]. Jesteśmy otwarci na wszelkie oferty współpracy. :geek:

Jeśli masz jakieś propozycje wprowadzenia zmian na https://bitcoinpl.org to napisz do nas. Jesteśmy otwarci na zmiany.

Zapraszamy również do mediów społecznościowych

Facebook: https://www.facebook.com/bitcoinplorg/

Twitter: https://twitter.com/bitcoinpl_org/

Codziennie będziemy dodawać nowe wiadomości na tym forum, aby Wam ułatwić śledzenie bieżących wydarzeń

Pozdrawiamy i zapraszamy
https://bitcoinpl.org



Silk Road i Bitcoin. Historia jak z filmu

Czy ktoś już był na Silk Road?” Jest to coś w rodzaju anonimowego Amazon.com . Nie sądzę, że mają heroinę, ale tam sprzedają inne rzeczy. Używają Bitcoin’a i sieci Tor do anonimowych transakcji. Napiszczie co o tym sądzicie„.

Ten post został opublikowany w 2011 roku na forum Bitcointalk przez użytkownika pod pseudonimem altoid. Jak się później okazało, była to pierwsza marketingowa sztuczka twórcy legendarnej platformy Silk Road, Rossa Ulbrichta, aresztowanego przez FBI w październiku 2013 r. Dwa lata później został skazany na dożywocie.

Każdy ma prawo żyć jak chce, pod warunkiem, że jego czyny nie wyrządzą krzywdy innym. Tworząc Silk Road 26-letni fizyk Ross Ulbricht kierował się właśnie tą zasadą. Starał się uwolnić ludzi od kontroli i zakazów.

Początek „Jedwabnego Szlaku”
Początkowo Ross Ulbricht nazwał swój projekt „Underground Brokers”, ale później zmienił nazwę na Silk Road. Od stycznia 2011 r. do października 2013 r. strona internetowa Silk Road umożliwiała kupowanie narkotyków przez Internet. Bitcoin stał się walutą rozliczeniową na stronie.

Pierwszymi produktami na stronie były grzybki halucynogenne uprawiane przez samego Ulbrichta. Cztery miesiące po premierze Silk Road, Ulbricht oferował już 300 pozycji. Rok później już 350 sprzedawców oferowało swoje towary na stronie.


Na początkowym etapie Silk Road, Ross Ulbricht ręcznie przetwarzał wszystkie transakcje Bitcoin. Od każdego zakupu pobierał prowizję od 2% do 10%, w zależności od wielkości zamówienia. W sierpniu 2011 r. zarabiał około 30 000 USD z samych prowizji.

Aby handlarze postępowali odpowiedzialnie i nie sprzedawali towarów niskiej jakości, na stronie działał mechanizm informacji zwrotnej. Kupujący mógł ocenić przesyłkę w skali od 1 do 5. Recenzje umożliwiły wykluczenie „z gry” wszelkich oszustów.

Jedwabna rola Bitcoina
Na początku 2012 roku Silk Road był jedynym miejscem w internecie, w którym regularnie przyjmowano płatności Bitcoin. Aby zapobiec zmienności ceny Bitcoina, Ross wprowadził mechanizm zabezpieczający. Pozwoliło to użytkownikom i kupującym ustalić cenę przyszłej transakcji i nie martwić się o „skok” w cenie.

W chwilach, gdy strona była niedostępna, kurs Bitcoin zaczynał spadać. Na przykład wzrost ceny Bitcoina odnotowano dzięki artykułowi tabloidu Gawker. 01 czerwca 2011 roku. Tabloid opublikował artykuł w Internecie opowiadający o historii odwiedzających stronę Silk Road. Po jego opublikowaniu do platformy dołączyło 1000 nowych użytkowników, a cena Bitcoin na giełdzie MtGox wzrosła do 10 USD.

Slużby nie śpią
Idylla Silk Road nie mogła trwać wiecznie. W dniu 5 czerwca 2011 r. Senator stanu Nowy Jork Chuck Schumer wezwał organy ścigania do zamknięcia Silk Road. Następnie opisał Bitcoina jako jeden ze sposobów prania brudnych pieniędzy i nazwał go narzędziem dla przestępców.

Wystąpienie Shumer’a przyniosło odwrotny skutek od zamierzonego, bo po tej „reklamie” Silk Road” zanotował olbrzymi wzrost, notując 10 000 zarejestrowanych użytkowników. Do połowy 2013 r. ich liczba osiągnęła milion.

Jesienią 2011 r. agenci Maryland Homeland Security wszczęli dochodzenie w sprawie Silk Road. Operację nazwano „Marco Polo” na cześć podróżnika, który podążał Jedwabnym Szlakiem do Chin.

Pierwszym przełomem w sprawie było aresztowanie w styczniu 2012 r. użytkownika strony pod pseudonimem digitalink. Okazało się, że to handlarz heroiną i ekstazy, Jacob George, który następnie został skazany na sześć lat więzienia.

Mniej więcej w tym samym czasie, agenci wywiadu utworzyli konto na Silk Road, aby zdobyć kontakt do głównego administratora strony pod pseudonimem Horrible Pirate Roberts. Później Ross Ulbricht zeznał, że nie tylko on używał tego konta.

W wywiadzie dla dziennikarza Andy Greenberga, Horrible Pirate Roberts przyznał, że nie jest założycielem Silk Road. Według niego, odkrył i naprawił błąd w systemie bezpieczeństwa, a później kupił witrynę. Kto jeszcze zarządzał stroną, do dziś pozostaje tajemnicą.

Początek końca Silk Road
Pod koniec 2012 r. agenci wywiadu wystawili kilogram kokainy na sprzedaż używając konta pod nickiem nob. Paczka z „towarem” została dostarczona do administratora strony. W ten sposób agenci trafili na znaczącą postać w Silk Road – 47-letniego Curtis’a Green’a. Miał on m. in. dostęp do wiadomości i transakcji finansowych użytkowników Silk Road. W tym momencie agenci FBI z Nowego Jorku wpadli na trop „Strasznego Pirata Robertsa” .

Latem 2013 r. agenci FBI odkryli lokalizację serwerów...

więcej na bitcoinpl.org:
https://bitcoinpl.org/silk-road-i-bitcoin-historia-jak-z-filmu/
Pages:
Jump to: