Pages:
Author

Topic: Bizim yörede kullanılan ilginç atasözleri. - page 2. (Read 197 times)

sr. member
Activity: 1442
Merit: 256
Alta düştüm diye üzülme. Üste çıktım diye sevinme ( yağlı güreş ile alakalı bir şey)
" Bir selam saldım sana. Ha sana ha Hasan'a"
hero member
Activity: 1246
Merit: 883
Eloncoin.org - Mars, here we come!
Bu ata sözlerinin bir çoğu sanırım hemen her yerde kullanılıyordur aralarında benimde duymadıklarım var. Boşuna söylenmemiş sözler her biri öğüt niteliğinde Babaannemde balın yoksa bal dilin olsun derdi, birde bir musibet bin nasihatten iyidir. Çocukken bazı öğütleri anlayamazdık ama büyüdükçe ne demek istediklerini daha rahat anlayabiliyorsunuz.

full member
Activity: 182
Merit: 140
Sizin oraların atı,eşeği ve katırı meşhur herhalde hocam Smiley

Bende bir tane bırakıyım hangi yörenin atasözü bilmiyorum. Hızlı koşan atı b*ku seyrek düşermiş.

''Adam ettik eşşeği, alnımıza vurdu ta**ğı'' buda güzelmiş   Grin

Eskiden çok vardı hocam eşek 😂 şimdilerde kalmadı. Evet malum eşek çok olunca deyimler de eşek üzerine oluyor. 😂

Katır pek bulunmazdı birim burada. At çok olmadığı için 😬 Bir de yazınca eşekle ilgili bir deyim yazınca gerisi aklına hep eşekle ilgili geliyor ondandır 😁
sr. member
Activity: 1358
Merit: 374

Bende bir tane bırakıyım hangi yörenin atasözü bilmiyorum. Hızlı koşan atı b*ku seyrek düşermiş.

Hocam galiba eşeğiyle meşhur bir Merzifon geliyor aklıma da, acaba hocam oralı mı bilmiyorum, benim de dikkatimi atlı eşekli katırlı atasözleri çekti, ayrıca adam ettik eşşağı, almımıza vurdu daş diye böyle yöresel ağızla söyleyen bir arkadaşım vardı, onu canlandırdı hayalimde hocam sağolsun Smiley
full member
Activity: 492
Merit: 139
1 cent = 1 satoshi
Zengin parasıyla, fakir karısıyla oynarmış
hero member
Activity: 1162
Merit: 719
Az veren candan, çok veren maldan atasözü her yerde çok yaygın. İnsanlar cimriliğini gizlemek için de kullanıyor bazen. Smiley Az parası olmasına rağmen verenler de istisna olarak var. Bazı atasözlerimiz ise komik olduğu kadar düşündürücü de oluyor. Haketmediği şeylere erişen kişiler için armut piş ağzıma düş var.
legendary
Activity: 2198
Merit: 1232

full member
Activity: 182
Merit: 140
Dün bir arkadaşımla gezerken bana hitaben bir atasözü söylemişti, açıkçası komiğime gitti. Burada paylaşayım dedim. Bir de bizim memlekette çok kullanılar atasözleri var. Tahminimce sizlerin de vardır. Buraya beklerim arkadaşlar.

* Uğrun öğürseyen ineğin ayrı buzağısı olur
* El elin eşeğini türkü çağırarak arar
* Gavurun ekmeğini yiyen kılıcını sallar
* Adam ettik eşşeği, alnımıza vurdu ta**ğı
* Attan düşen ölmemiş de eşekten düşen ölmüş
* Çok söyleme arsız, çok saklama hırsız edersin
* Katranı kaynatsam olur mu şeker, cinsine yandığım(bunun yerine küfür de kullanılır) cinsine çeker.
* Eşeğin canı yanınca attan ileri gider
* Ölüsü olan 1 gün delisi olan her gün ağlar
* Bir hatır iki hatır üçüncüsü vur yatır. (Sabrederken)
* Bir az, iki naz, üç karar, dört zarar (çay içerken)
* Atta alın yiğitte burun
* Benim adım hıdır, elimden gelen budur.
* Bacak kadar boyu var, türlü türlü huyu var
* Ayağını sıcak tut sırtını serin, düşünme öyle derin derin (düşünceli birine öğüt verirken)
* Kancık itin peşinden koşan eksik olmaz
* Az veren candan çok veren maldan
* Ne kadar sallarsan salla dona düşer son damla (olacağı varsa olur manasında)

Şimdilik bu kadar yeter Smiley forumda biraz farklılık olsun istedim Smiley
Pages:
Jump to: