Pages:
Author

Topic: cea mai buna si sigura metoda sa schimbi criptomonedele in lei in contul tau - page 2. (Read 454 times)

legendary
Activity: 1134
Merit: 1597
Ei bine, stim cu totii ca urgentele de multe ori aduc rezultate proaste. Deci decat sa te grabesti si sa te arunci cu capul inainte incurcandu-te cu banci, mai bine mai da-ti un pic de timp si gandeste bine ce decizie urmeaza sa iei.

Cum spuneam.. la sume mari, sa te incurci cu bancile si sa mai zici si ca reprezinta venit din crypto e un fel de kamikaze. Te arunci direct in gura lupului. Nu vad sincer de ce ar fi o problema atat de mare ca, in loc sa scoti 100k€ din prima, sa o faci de exemplu in 10 tranzactii separate p2p. E chiar atat de mare graba sa cumperi o masina/casa/bijuterii? Faci 10 tranzactii separate , te incadrezi si in limita de €10k/tranzactie cash legala si nu te incurci nici cu bancile.

Cum zice si Gazeta.. nu-i ca si cum azi depui banii si maine ai probleme. Insa mare bafta daca primesti in vreo 3-4 ani o notificare de la ANAF pt a te prezenta la o mica discutie in scris + semnatura referitor la tranzactia ta deloc neobisnuita de 100k. Eu stau cat mai departe de asa ceva, si o fac cu un motiv: intreaba-ma ce am facut cu o anumita suma de BTC de acum 2 ani de zile si sansele sunt maxime sa nu mai am nici cea mai mica idee.
legendary
Activity: 3500
Merit: 6205
Looking for campaign manager? Contact icopress!
Exact, bine ca suntem diferiti. Unii vor sa scoata 1%, 10%, 100% din profitul facut din crypto, altii nu vor sa scoata nimic, unii sunt ptr tehnologie altii ptr profit facil, altii ptr ambele, unii au nevoie de banii urgent, altii nu.
Eu am cerut opinia cu privire la bancile din Romania ca nu m-am interesat demult despre acest aspect. Am aflat cate ceva. Ca altii dau sfaturi in alte domenii/legalitati/repercursiuni sau fac diferite caracterizari - sa fie sanatosi.

Noi am incercat sa iti oferim informatiile pe care le avem si sa-ti dam sfaturi din experienta noastra, mai multa sau mai putina.
Clar sunt banii tai, viata ta si deciziile tale. Credeam ca se subantelege atata lucru.

Indiferent pe cale iti continui aventura, ne-ar fi de ajutor, daca se poate, sa revii cu informatii despre cum au descurs lucrurile - fie bine, fie nu. Eu iti urez sincer multa bafta!
newbie
Activity: 4
Merit: 0
Exact, bine ca suntem diferiti. Unii vor sa scoata 1%, 10%, 100% din profitul facut din crypto, altii nu vor sa scoata nimic, unii sunt ptr tehnologie altii ptr profit facil, altii ptr ambele, unii au nevoie de banii urgent, altii nu.
Eu am cerut opinia cu privire la bancile din Romania ca nu m-am interesat demult despre acest aspect. Am aflat cate ceva. Ca altii dau sfaturi in alte domenii/legalitati/repercursiuni sau fac diferite caracterizari - sa fie sanatosi.
legendary
Activity: 1666
Merit: 6436
Fully-fledged Merit Cycler|Spambuster'23|Pie Baker
Ai fi surprins cata lume face asta. Am facut-o si eu cand am fost mai tanar si mai prost, deci stiu.

Stiu, NeuroticFish, stiu... Vad si pe diverse grupuri crypto de Fb aceste intrebari... zi de zi. Insa nu ma pot opri din a ma intreba: "De ce?". De ce pun toti acesti oameni aceste intrebari, dorind parca din toata inima sa isi faca rau singuri? Si... cand am ocazia de a intreba pe cineva personal, cum este acest caz, pun si eu aceasta intrebare. Mereu raman surprins (dar si intristat) de raspunsul primit...

Parerea mea este ca daca vrei sa lucrezi direct cu asemenea suma, doresti neaparat ca cineva sa iti faca probleme. Adica ti-o ceri...  Grin

Dap... asta zic si eu. Interesant este ca nu primesti "lovitura" imediat dupa ce ai "comis-o". Si crezi ca scapi. Insa cand se intampla (ceea ce este inevitabil, fie ca este peste 1 an sau peste 5), iti amintesti ca odata ai citit ce scria "unu' oarecare", care te sfatuia sa nu procedezi asa... si te intrebi: "Oare de ce am facut eu asta atunci...?".



Poate ca sunt persoane care au un profit destul de mare din crypto si vor sa isi ia un apartament, o masina, un teren, sau altceva in lumea reala, nu doar o inghetata, un televizor sau o excursie cu un card crypto. In cazul mentionat banii trebuie justificati si nu e o problema platirea taxelor.

msc99... esti inca prea crud in acest domeniu... Si nu intelegi fundamentele crypto-anarhice ale Bitcoin si nici motivul adevarat pentru care a fost creat... In timp vei intelege insa. Daca pur si simplu nu poti accepta in mod axiomatic un sfat primit de la mai multi oameni cu experienta in domeniu (si te inteleg, nici eu nu as lua de buna ce mi-ar spune un strain), sper doar ca in timp sa reusesti sa inveti din greselile altora, inainte de a invata din ale tale...

Vei vedea, in timp, ca nici in crypto "nu tot ce zboara se mananca", dar sper sa nu ajungi sa vezi asta din experienta proprie. Va fi una foarte dificila...



e un inceput, isi deschid toti membrii familiei conturi la Libra ... in ziua Z Smiley

Sper, din tot sufletul, sa fi glumit cand ai scris propozitia asta. Daca nu ai glumit insa... macar nu-ti implica si membrii familiei in asa ceva. Cand va veni ziua in care vei suporta repercusiunile... macar sa te simti impacat cu tine ca te-ai bagat doar pe tine in treaba asta... fara a avea de suferit si alti oameni nevinovati, care nici macar nu stiu in ce sunt pe cale sa intre...
newbie
Activity: 4
Merit: 0
Da clar, am inteles, multumesc pentru raspunsuri. Am vb si cu cei de la Libra, accepta cum s-a specificat 50k RON/luna ... e un inceput, isi deschid toti membrii familiei conturi la Libra ... in ziua Z Smiley. Ideea e ca banii se scot din crypto ptr a fi investiti imediat in altceva si peste anumite sume oricum trebuie sa treaca prin banca. Nu cred ca se pot declara la ANAF bani luati prin p2p in aceasta situatie.  Daca nu, s-o gasi o banca in toata lumea asta care sa accepte astfel de transferuri.
copper member
Activity: 763
Merit: 692
Defend Bitcoin and its PoW: bitcoincleanup.com
Salut

stiti vreo banca din Romania ce accepta transferuri din exchange-uri crypto daca se doreste transferarea unor sume mai mari, de genul 100k Euro?
Evident dupa asta se declara suma la ANAF, dar nu mai e treaba bancii .

Multumesc

Problema este ca majoritatea bancilor ti-ar bloca contul in secunda doi si ar cere documente justificative. "De unde ai tu banii astia?"
Nu am trecut prin asa ceva si nu stiu sigur cat de usor este sa demostrezi ca sunt banii tai. Daca accepta ca si proba mesaje semnate de la adrese de crypto sau care este procedura.
Am auzit de cazuri cu banii blocati luni bune.
Din pacate bancile pot refuza tranzactii sau pot pune bete in roate daca banii au legatura cu domeniul crypto. E abuziv, dar momentan nu ii impiedica nimeni.

Poti sa dai un mail la departamentul de support al exchange-ului pe care vrei sa il folosesti si sa intrebi de banca X. Daca utilizatorii au avut vreo probleme cu ea pana acum, etc. Cel putin la Kraken ai optiunea asta...

Quote
Alternatively, if you have another bank in mind, our funding team can check its Bank Identifier Code (BIC) to see if we've had any recent issues with it.
https://support.kraken.com/hc/en-us/articles/360030946691-Banks-that-don-t-work-with-cryptocurrency-exchanges

Eu as tinde sa nu implic bancile si spatiu crypto, dar inteleg motivul unora. Daca reusesti ceva lasa o postare cu experientele tale sa afle si altii.  Smiley
legendary
Activity: 1134
Merit: 1597
Bancile fac orice in momentul de fata sa te convinga sa te opresti din activitatea ta crypto si sa "te bage in pamant" cu criptomonedele pe care le detii cu tot.

Mie, unul, mi-ar fi teama si sume mici sa trec prin banci daca ar proveni din crypto. Ce sa mai zic de sume de genul €100k.. Parerea mea e ca mai bine ii scoti p2p, depui declaratia la ANAF si pe urma faci ce vrei cu banii. Daca ii treci prin banca, sa nu ramai surprins daca o sa te trezesti cu contul blocat sub imvestigatii.

Problema nu e ca obtii banii din crypto. Problema e una personala pe care banca o are cu cei care fac asta. Tu folosesti o tehnologie ce presupune eliminarea partilor terte, eliminarea necesitatii bancilor. Logic ca banca nu va fi incantata sa afle ca tu esti unul dintre potentialii ei inamici..
newbie
Activity: 4
Merit: 0
Poate ca sunt persoane care au un profit destul de mare din crypto si vor sa isi ia un apartament, o masina, un teren, sau altceva in lumea reala, nu doar o inghetata, un televizor sau o excursie cu un card crypto. In cazul mentionat banii trebuie justificati si nu e o problema platirea taxelor.
Daca exista lege privind taxarea crypto e ciudat ca bancile refuza transferuri ce vin din exchange-uri .  Mai ales daca se poate justifica ce a intrat si ce a iesit.
legendary
Activity: 3500
Merit: 6205
Looking for campaign manager? Contact icopress!
De curiozitate insa... de ce ai vrea sa faci asa ceva? De ce vrei tu sa incerci o asemenea abominatie, de a asocia crypto cu o banca? E efectiv impotriva naturii un asemenea demers.

Ai fi surprins cata lume face asta. Am facut-o si eu cand am fost mai tanar si mai prost, deci stiu.
Pur si simplu nu te gandesti la implicatii. Cat timp vrei sa incasezi niste bani si declari totul, "de ce sa nu fie OK"? (Da, stiu...) Ca doar nu-s bani furati. Vezi? stiu toate textele  Smiley
Na, pe vremea aia nu erau atatea informatii pe acest subiect. Dar tot prost am fost.

E vorba de comoditate, pana la urma. Adica, omul se gandeste, "unde altundeva sa intre banii daca nu la banca?".
Tot gresit e, dar na, lumea trebuie sa greseasca de mana lor ca sa stie.


stiti vreo banca din Romania ce accepta transferuri din exchange-uri crypto daca se doreste transferarea unor sume mai mari, de genul 100k Euro?

Parerea mea este ca daca vrei sa lucrezi direct cu asemenea suma, doresti neaparat ca cineva sa iti faca probleme. Adica ti-o ceri...  Grin
Adica, munciti sau nu, daca banii astia intra direct in banca, nu se va ridica o spranceana ci se va bloca contul pentru investigatii ("shoot first, ask questions later"). Cel putin eu asa cred.
legendary
Activity: 1666
Merit: 6436
Fully-fledged Merit Cycler|Spambuster'23|Pie Baker
stiti vreo banca din Romania ce accepta transferuri din exchange-uri crypto daca se doreste transferarea unor sume mai mari, de genul 100k Euro?

Sincer sa fiu, ma intreb daca ai citit cumva macar una dintre postarile de mai sus, pentru a vedea dezavantajele enorme de a asocia crypto cu bancile... Am sa merg pe prezumtia ca nu ai citit nimic din ce e mai sus. Sper sa ma insel insa...

Ca sa iti raspund la intrebare, nu cred ca exista vreo banca romaneasca unde sa poti realiza o asemenea operatiune, fiind vorba de o suma enorma. Stiam ca Libra accepta tranzactii de 50.000 RON (pe luna), dar ar fi vorba de o suma cu mult mai mica decat ai tu nevoie. La restul bancilor risti blocarea contului (si a banilor, evident). Aici, de exemplu, poti vedea pozitia BT fata de crypto. Celelalte banci au pozitii similare.

De curiozitate insa... de ce ai vrea sa faci asa ceva? De ce vrei tu sa incerci o asemenea abominatie, de a asocia crypto cu o banca? E efectiv impotriva naturii un asemenea demers.
newbie
Activity: 4
Merit: 0
Salut

stiti vreo banca din Romania ce accepta transferuri din exchange-uri crypto daca se doreste transferarea unor sume mai mari, de genul 100k Euro?
Evident dupa asta se declara suma la ANAF, dar nu mai e treaba bancii .

Multumesc

legendary
Activity: 1666
Merit: 6436
Fully-fledged Merit Cycler|Spambuster'23|Pie Baker
sa zicem ca am nevoie de niste bani si am pe Nicehash o suma in criptomonede, cum fac sa ii schimb si sa ii am la mine in cont

Poate vrei sa intrebi cum faci sa ai banii la tine in buzunar, nicidecum in cont. Sau poate "contul" era doar o figura de stil. Nu ai absolut niciun motiv pentru a implica vreo banca sau vreun alt intermediar in operatiunea de preschimbare crypto - fiat. Tehnic este problematic, cum a explicat deja si NeuroticFish. Insa adevaratele probleme nu sunt cele legate de faptul ca ti-ar bloca banca tranzactia, ci cu totul si cu totul altele, explicate in foarte mare detaliu in aceste topic-uri:

De ce procesul KYC este unul deosebit de periculos – și inutil
12 ani mai tarziu si oamenii tot nu stiu cum se foloseste Bitcoin/la ce-i ajuta
Guvernul vine! ANAF si DIICOT ii urmaresc pe traderi
KYC este periculos si nefolositor.. insa Monero rezolva acest lucru partial.

Acum, daca vei citi, vei intelege. Daca nu vei citi, nu vei intelege nimic Smiley

Daca vrei insa, poti lua axiomatic faptul ca BTC nu trebuie niciodata asociat cu vreo banca sau cu vreun exchange centralizat sau cu orice alta operatiune care implica predarea de date personale, indiferent de forma lor.

am si card de Revolut,se pot pune banii acolo?

Evident ca se poate, insa din toate motivele explicate mai sus, nu vad absolut niciun motiv pentru a-ti face singur acest rau. Pe cardul Revolut insa poti depune doar bani fiat, nu crypto.



In mare, pentru a retrage in mod corect fondurile BTC pe care le ai in NiceHash, trebuie mai intai sa ai un portofel crypto in care sa retragi acei bani. Mai departe, procedezi cum a spus kevin:

Pentru a evita majoritatea problemelor, sugerez fie sa ii scoti prin ATM, fie sa ii iei cash printr-un schimb p2p cu cineva.

Daca vrei insa sa procedezi ca mai toti nestiutorii si sa te expui singur in fata unor riscuri atat financiare, cat si personale, poti sa lucrezi si cu o banca sau cu un exchange centralizat. Insa eu nu pot invata pe nimeni cum sa isi faca singur rau.
copper member
Activity: 763
Merit: 692
Defend Bitcoin and its PoW: bitcoincleanup.com
Ma poate ajuta cineva ?
Sunt nou in minerit si sa zicem ca am nevoie de niste bani si am pe Nicehash o suma in criptomonede, cum fac sa ii schimb si sa ii am la mine in cont, am si card de Revolut,se pot pune banii acolo?

Sunt de acord cu ce au zis baietii mai sus. Tin totusi sa mai adaug niste lucruri:

1. nu poti folosi Revolut pentru crypto. Acolo iti scrie ca "transferi RON si primesti BTC" dar nu e chiar asa. Tu nu detii BTC, cu toate lucrurile asociate: chei private, adresa, seed etc. Tu nu poti sa trimiti "acei asa zisi BTC" din Revolut in vreun portofel sau exchange.
E ca si cum ai primi in schimb un cec unde scrie ca detii contravaloarea a 0.01 BTC. Si in functie de cum fluctueaza pretul BTC poate insemna mai multi sau mai putini RON/EUR etc. Tinand cont ca au comision 5% pentru "acest transfer" daca BTC creste cu 4% de cand ai schimbat si ai nevoie de RON... tot iesi in pierdere.
Revolut are beneficiile lui dar parerea mea ca nu in crypto

2. daca vrei sa scoti niste crypto din NiceHash sa vinzi poti face asta in multe feluri.
  • Fie cum zice NeuroticFish, adica iti iei un card crypto. Ele sunt legate de un exchange. Sunt OK la facut plati dar nu prea OK la scos cash de la bancomat. Asemanator cu Revolut, undeva pe la 800-1000 RON / luna in functie de card. (din cate tin minte)
  • Te poti intalni undeva cu o persoana care sa cumpere. Presupun ca ii poti trimite direct din NiceHash. Bagi adresa persoanei respective la withdrawal si el isi da cash sau transfer bancar... cum va intelegeti
  • Sau iti faci cont pe un exchange si ii trimiti la adresa ta din exchange. Vinzi crypto pt EUR si dupa ii bagi in cont

Fiecare varianta are plusuri si minusuri.
Cardurile crypto - retrageri limitate de cash de la bancomate, cel putin alea care au si optiunea asta
Schimb cu alte persoane: trebuie sa fi atent ca mai sunt si tepe. Dar sigur prietenul prietenului stie pe cineva relativ de incredere. Isi ia si baiatul comision ca te ajuta si toata lumea e fericita
Exchange + banca : cea mai nefericita combinatie, dar nah... Trebuie sa faci KYC (poza buletin, poza cu tine tinand buletinul, facturi etc). Bancile sunt foarte reticente si multe pur si simplu iti mai blocheaza contul daca realizeaza ca banii provin din tranzactionearea de criptomonede. BT este cel mai bun exemplu in acest sens.
Daca nu te sperie KYC, declaratii Anaf 10% din profit, banci care blocheaza contul etc atunci nu te opreste nimeni. In legatura cu comisioanele nu as sti sa te ghidez. Ce combinatie de exchange+banca. In principiu aia care te accepta  Cheesy
Comisioane are fi: fee de retea BTC atunci cand transferi BTC din NiceHash in exchange. Fee exchange la schimb BTC-EUR. La retragere pe card depinde de la exchange la exchange. Comisioane card (administrare etc)
legendary
Activity: 1134
Merit: 1597
Pentru a evita majoritatea problemelor, sugerez fie sa ii scoti prin ATM, fie sa ii iei cash printr-un schimb p2p cu cineva. Prin cont.. e cu dublu tais. Pe de o parte, e bine pentru ca pare sa fie mai sigur decat schimburile face-to-face. Dar pe de alta parte, incluzi o parte terta, ceea ce Bitcoin incearca sa elimine. Si fiind o parte terta cu drepturi asupra ta mai multe si mai dure decat cele pe care le ai tu asupra ei, exista sansa sa ai probleme in urma unor astfel de incasari. Problema nu este ca ar fi ceva ilegal in a schimba din crypto in cash, dar cree ca da mai bine sa depui tu personal banii in cont dupa ce ii obtii decat sa primesti banii direct din contul cuiva cunoscut pentru tranzactii crypto, inclusiv din contul unui exchange.
legendary
Activity: 3500
Merit: 6205
Looking for campaign manager? Contact icopress!
Ma poate ajuta cineva ?
Sunt nou in minerit si sa zicem ca am nevoie de niste bani si am pe Nicehash o suma in criptomonede, cum fac sa ii schimb si sa ii am la mine in cont, am si card de Revolut,se pot pune banii acolo?

La partea cu ajunsul banilor in cont, poate fi un pic problematic. Asta fiindca si bancile, si institutiile financiare nebancare (cred ca Revolut este asa ceva) cel putin vor ridica o spranceana cand vad de unde vin banii. La cazul extrem, pot sa blocheze contul si - cel putin in cazul bancilor - sa te intrebe de sanatate.
Stiu ca intr-o vreme se puteau retrage bani de pe Bitstamp (EUR/SEPA) in Revolut.
Stiu ca intr-o vreme se puteau schimba bani de pe BitcoinRomania direct la tine in cont. Ambele metode presupun ca tu sa ai si contul la casa de schimb, si contul de card pe acelasi nume. Probabil si verificarea de buletin va fi necesara.
Mai sunt variante de gen vinzi pe localbitcoin si iti transfera banii in cont. Dar si acolo pot sa apara tepe, ca nu stii care-i sursa banilor care o sa iti vina, sau unii pot sa sune la banca sa zica ca ti-au trimis banii din greseala (cred).

Din cate stiu, cea mai sigura metoda este sa iti faci un card Bitcoin. Neexistand intermediari, nu are cine sa strambe din nas. Doar ca alea in general presupun costuri in plus si prefera ca tu sa faci cumparaturi cu ele, nu sa retragi. Pentru la noi AdvCash, Binance, Crypto.com, Wirex cred ca toate merg. Poate si altele, dar cum nu este exact de vreai, nu dezvolt si mai mult.
newbie
Activity: 1
Merit: 0
Ma poate ajuta cineva ?
Sunt nou in minerit si sa zicem ca am nevoie de niste bani si am pe Nicehash o suma in criptomonede, cum fac sa ii schimb si sa ii am la mine in cont, am si card de Revolut,se pot pune banii acolo?
Pages:
Jump to: