Pages:
Author

Topic: Cele mai bune site-uri de explorare a blocurilor Bitcoin - page 2. (Read 1287 times)

legendary
Activity: 3668
Merit: 6382
Looking for campaign manager? Contact icopress!
Revin cu inca o actualizare a topicului. Clona de mempool.space functionala in reteaua Tor, recomandata anterior de LV, a fost sters din OP, la solicitarea lui LV. Din motive nestiute, site-ul a disparut.

Am vrut sa-l folosesc (din nou) nu demult si nu mergea. Fiind foarte aproape de sarbatori, am crezut ca e o problema temporara. Imi pare rau ca a disparut de tot...
Mersi de actualizare.
legendary
Activity: 1680
Merit: 6524
Fully-fledged Merit Cycler|Spambuster'23|Pie Baker
Revin cu inca o actualizare a topicului. Clona de mempool.space functionala in reteaua Tor, recomandata anterior de LV, a fost sters din OP, la solicitarea lui LV. Din motive nestiute, site-ul a disparut.


Nu stiu daca site-ul ar fi trebui adaugat la rubrica de Exploratoare Eliminate, dat fiind ca fusese mentionat la Alte site-uri. Cert este ca 1miau nu l-a pus la Exploratoare Eliminate, ci l-a sters definitiv. Schimbarea este reflectata acum si in topicul tradus.
legendary
Activity: 1680
Merit: 6524
Fully-fledged Merit Cycler|Spambuster'23|Pie Baker
am verificat si eu acum si vad ca functioneaza din nou. Am sa scot comentariul si o sa dau de veste si in topic-ul lui 1miau, sa procedeze si el in acest sens.

Edit: i-am transmis deja; acum asteptam sa vina validarea din partea lui.

Modificarea a fost facuta tacit de 1miau Smiley Abia recent am vazut-o si am aplicat-o si eu.



Totodata avem inca o actualizare a OP, care cuprinde un nou site adaugat la rubrica Alte site-uri, precum si inca un detaliu adaugat altuia. Site-ul nou este Bitfeed si a fost recomandat de SFR10. Site-ul stie sa caute doar tranzacții si blocuri, nu si adrese. Partea interesanta consta in formatul arborescent in care ofera detalii pentru rezultatele gasite.

A doua modificare survine la Timechain Calendar, la a carui descriere am adaugat si partea aceasta, in urma modificarii realizate de 1miau: "Oferă informații metrice diverse despre Blockchain precum și informații despre blocurile viitoare".

Alte site-uri:


SiteDescriereSugerat de
________________________________________________________________________________________________________________________________________
Timechain CalendarOferă informații metrice diverse despre Blockchain precum și informații despre blocurile viitoarecygan
BitfeedCaută tranzacții, blocuri, oferă rezultate detaliate în format arborescentSFR10
legendary
Activity: 1680
Merit: 6524
Fully-fledged Merit Cycler|Spambuster'23|Pie Baker
SoChain a mers OK in cele 2 dati cand l-am incercat saptamana asta (inclusiv azi).
Poate ca nota aia nu mai e necesara...

Merci pentru heads-up, NeuroticFish!

Asa este, am verificat si eu acum si vad ca functioneaza din nou. Am sa scot comentariul si o sa dau de veste si in topic-ul lui 1miau, sa procedeze si el in acest sens.

Edit: i-am transmis deja; acum asteptam sa vina validarea din partea lui.
legendary
Activity: 3668
Merit: 6382
Looking for campaign manager? Contact icopress!
- SoChain este indisponibil momentan - indisponibilitatea este mentionata la sectiunea de comentarii

Doar ca informatie, SoChain a mers OK in cele 2 dati cand l-am incercat saptamana asta (inclusiv azi).
Poate ca nota aia nu mai e necesara...
legendary
Activity: 1680
Merit: 6524
Fully-fledged Merit Cycler|Spambuster'23|Pie Baker
Avem inca o actualizare a OP, de data aceasta cu un site adaugat la rubrica Alte site-uri. Este vorba de Timechain Calendar, un site mai aparte, recomandat de cygan. Nu este vorba tocmai de un explorator de blocuri ci, mai degraba, de un site care ofera diverse informatii metrice (cand a fost extras un anumit bloc, valoarea ratei de hash, valoarea urmatoare a dificultatii etc.). Este interesant si, totodata, atipic, as zice. Aditional, are si interfata prietenoasa pentru mobil.

Desigur, toate aceste informatii se pot gasi si pe alte site-uri, dar pe acesta le poti vedea, cumva, aranjate pe toate la un loc.

SiteDescriereSugerat de
________________________________________________________________________________________________________________________________________
Timechain CalendarOferă informații metrice diverse despre Blockchaincygan
legendary
Activity: 1680
Merit: 6524
Fully-fledged Merit Cycler|Spambuster'23|Pie Baker
Am mai efectuat cateva actualizari ale OP, in urma sugestiilior lui SFR (operate de catre 1miau) dupa cum urmeaza:

- SoChain este indisponibil momentan - indisponibilitatea este mentionata la sectiunea de comentarii
- BitInfoCharts aparea, initial, ca suporta Bech32m (P2TR), desi, in realitate, nu suporta. Am pus "Nu" la categoria aferenta.
- link-ul site-ului Atomic face, momentan, mirroring site-ului Trezor explorer. Am mentionat aspectul la sectiunea de comentarii.



Aditional, am mai efectuat cateva modificari "cosmetice" (Learnmebitcoin aparea la rubrica "Suportă Bech32m (P2TR)?" doar cu "Nu"; acum apare cu "Nu (10/2022)").
legendary
Activity: 1680
Merit: 6524
Fully-fledged Merit Cycler|Spambuster'23|Pie Baker
Revin cu inca o actualizare a topic-ului, de data aceasta una estetica. Am observat ca, de la un punct incolo, datele aferente coloanei "Suportă bech32 / Bech32m (P2TR)?" erau afisate pe doua randuri, in timp ce in topic-ul original erau repartizate corect, pe o linie. Nu stiu daca 1miau a facut modificari tabelului; singurul lucru care imi vine in minte este ca, poate, a mai adaugat / scos niste _ cand a adaugat si partea de "Bech32m (P2TR)", iar eu nu am stiut, asa ca, atunci cand a adaugat si partea aceasta, coroborata cu adaugarea / eliminarea unor "_", acestea au condus si la afisarea pe doua linii in tabelul "nostru", care nu cuprindea modificarile referitoare la "_".

Tl; dr, despre asta e vorba:

Inainte:


Dupa:


Aditional, am mai efectuat inca o modificare minora, la titlul aceleiasi coloane de mai sus. Astfel, "Suportă bech32 / Bech32m (P2TR)?" devine "Suportă Bech32 / Bech32m (P2TR)?".
legendary
Activity: 1680
Merit: 6524
Fully-fledged Merit Cycler|Spambuster'23|Pie Baker
Dupa cum anticipam in postarea anterioara, intr-adevar, Crystal Explorer a fost mutat de 1miau la rubrica site-urilor eliminate. A durat ceva mai mult pana a vut loc schimbarea, intrucat la penultima actualizare a OP, cumva, a "reusit" sa buseasca ceva prin OP Smiley si s-a pierdut aliniamentul, plus alte cateva mici chestiute pe care trevuia, de asemenea, sa le rezolve. Intr-un final insa a avut loc si aceasta modificare, care acum este reflectata si in topic-ul nostru.

Nume (link)Suportă Bech32?Recunoaște adresele SegWit (P2SH)?*Utilitate (scor subiectiv Tongue)Notă acordată deComentariiMotivul eliminării
______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Crystal Explorer (Eliminat în 10/2022)Da (09/2021) / Da (05/2022)Nu (09/2021)0 / 10 Puncte (de evitat)SFR10Din cauza "echipei din spate", mă aștept să fie ca "walletexplorer"!Eliminat deoarece nu mai funcțîonează
legendary
Activity: 1680
Merit: 6524
Fully-fledged Merit Cycler|Spambuster'23|Pie Baker
Avem inc aun site adaugat listei de site-uri functionale pentru explorarea blocurilor Bitcoin. Astazi am adaugat site-ul Learnmeabitcoin, acesta fiind sugerat de ajiz138.

Nume (link)Suportă bech32 / Bech32m (P2TR)?Recunoaște adresele SegWit (P2SH)?*Utilitate (scor subiectiv  Tongue)Notă acordată deComentarii
______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
LearnmeabitcoinDa (10/2022) / Nu (10/2022)Nu5 / 10 Puncteajiz138Un site simplist și nimic mai mult.


Aditional, este posibil ca, in curand, sa urmeze inca o modificare, intrucat Crystal explorer "a suspendat operatiile pe timp nedefinit", fapt observat de SFR dar netratat inca si de 1miau. Imediat ce va avea loc si aceasta schimbare, voi elimina si eu site-ul din OP.
legendary
Activity: 1680
Merit: 6524
Fully-fledged Merit Cycler|Spambuster'23|Pie Baker
Avem revenit cu alta actualizare a listei site-urilor functionale pentru explorarea blocurilor Bitcoin. Astazi am site-urile Yogh si Txflow, ambele sugerate de ajiz138. Primul apare in lista site-urilor functionale, in timp ce al doilea apare in sectiunea "Alte site-uri".

Yogh nu suporta Bech32m, nici SegWit.

Nume (link)Suportă bech32 / Bech32m (P2TR)?Recunoaște adresele SegWit (P2SH)?*Utilitate (scor subiectiv  Tongue)Notă acordată deComentarii
______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
YoghDa (10/2022) / Nu (10/2022)Nu (10/2022)4 / 10 Puncteajiz138Ușor de folosit, dar neinteresant

SiteDescriereSugerat de
________________________________________________________________________________________________________________________________________
TxflowTx flow visualisationajiz138
legendary
Activity: 1680
Merit: 6524
Fully-fledged Merit Cycler|Spambuster'23|Pie Baker
Avem inca o actualizare a listei site-urilor functionale pentru explorarea blocurilor Bitcoin. Am adaugat BitInfoCharts, site sugerat de ajiz138, cu usoare modificari aduse de 1miau.

BitInfoCharts suporta bech32 / Bech32m (P2TR) si recunoaste adresele SegWit. De asemenea, poate afișa portofelele cu cele mai multe fonduri și pe cele cu cele mai multe tranzacții. Contine și un grafic care afișează deplasarea tranzacțiilor.

Nume (link)Suportă bech32 / Bech32m (P2TR)?Recunoaște adresele SegWit (P2SH)?*Utilitate (scor subiectiv  Tongue)Notă acordată deComentarii
______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
BitInfoChartsDa (09/2022) / Da (09/2022)Nu (09/2022)7 / 10 Puncteajiz138Acest site poate afișa portofelele cu cele mai multe fonduri și pe cele cu cele mai multe tranzacții. Există și un grafic care afișează deplasarea tranzacțiilor.
legendary
Activity: 1680
Merit: 6524
Fully-fledged Merit Cycler|Spambuster'23|Pie Baker
Inca o actualizare: tocmai am adaugat in OP site-ul bitquery -- sugestia lui Rizzrack, precum si site-ul .onion recomandat de LoyceV, acesta fiind o clona a site-ului mempool.space. Ambele au fost adaugate de 1miau in topic-ul sau. Aditional, 1miau a mai efectuat o mica modificare la Wallet Explorer, in sensul ca a scris ca suporta si Bech32. Modificarea se reflecta si in topic-ul tradus.



Ca tot am urmarit, cel putin partial, procesul: bine ca (noi) nu am avut de tradus vreo porcarie de-a lui CSW ca o faceam corecta!

Loooooool! Adevarat!



A mai avut loc o actualizare a OP, in urma sugestiei lui ajiz138: Tokenview este totusi functional, doar ca nu mai poate fi accesat pe .com, ci pe .io. Site-ul a fost readaugat la lista celor functionale.
legendary
Activity: 3668
Merit: 6382
Looking for campaign manager? Contact icopress!
Deci, ce am facut eu, ca sa vezi cat de robot sunt: Observasem ca site-urile listate aici nu ieseau, ca numar, cu cele din topicul original. M-am apucat sa le numar si am vazut ca difereau, intr-adevar. Le-am adaugat pe cele lipsa (sau asa am crezut), pana mi-au dat la numar.

Nu te stresa, se intampla cand faci treducere / te bazezi prea tare pe altceva. Chiar mai des decat ai crede. Si nu, chiar nu ma refer la tine, ci la traduceri in general.
Si, dupa cum am zis: probabil ca nu a fost cea mai buna zi pentru comunicarea de informatii.

Acum nu mai e in oglinda, intrucat am eliminat acel site. Sper sa-l stearga si el, sa fie iar in concordanta Smiley

Ca tot am urmarit, cel putin partial, procesul: bine ca (noi) nu am avut de tradus vreo porcarie de-a lui CSW ca o faceam corecta!
legendary
Activity: 1680
Merit: 6524
Fully-fledged Merit Cycler|Spambuster'23|Pie Baker
LOL! Suntem niste meseriasi amandoi. Cheesy

Hai ca sunt robot =)))

Sau doar nu-i cea mai buna zi (sau doar ora) pentru transmitarea de informatii  Smiley

Sa stii ca!

Deci, ce am facut eu, ca sa vezi cat de robot sunt: Observasem ca site-urile listate aici nu ieseau, ca numar, cu cele din topicul original. M-am apucat sa le numar si am vazut ca difereau, intr-adevar. Le-am adaugat pe cele lipsa (sau asa am crezut), pana mi-au dat la numar. (A trebuit s-o fac de cateva ori, intrucat de fiecare data a intervenit ceva si mi-a stricat toata formatarea  Shocked).

Apoi am verificat si numele -- sa fie in conformitate cu topic-ul original. Si erau. Problema este ca nici 1miau nu a sters din lista site-urilor functionale Bitcoinchain.com, astfel ca si la el apar in ambele parti ale topicului Eu acum, vazand ca [virgula] ce apare la site-uri functionale corespunde cu ce avea si el, am zis ca e totul bine. Dar, iata, nu era Smiley Intrucat acel site aparea si sus si jos (si, evident, nu am bagat de seama). Merci pentru ajutor, NeuroticFish. I-am mentionat si lui 1miau sa il stearga de la lista site-urilor functionale.

(Nota: ca gluma, de data asta a fost vina lui, nu a mea. Intrucat topicul tradus chiar continea informatia in oglinda =))) O in formatie eronata, dar in oglinda cu articolul original Smiley Acum nu mai e in oglinda, intrucat am eliminat acel site. Sper sa-l stearga si el, sa fie iar in concordanta Smiley)

legendary
Activity: 3668
Merit: 6382
Looking for campaign manager? Contact icopress!
Sau... poate, te referi la altceva...? Acum eu sunt cel confuz Smiley

LOL! Suntem niste meseriasi amandoi. Cheesy
Sau doar nu-i cea mai buna zi (sau doar ora) pentru transmitarea de informatii  Smiley

Ma refeream la.. aparitia din partea de mai sus a listei...

legendary
Activity: 1680
Merit: 6524
Fully-fledged Merit Cycler|Spambuster'23|Pie Baker
Pai il vazusem in postare, il vazusem in lista de la pagina 1... le-am amestecat si a iesit o varza  Wink. Scuze.

Nu e problema, stai linistit Smiley

Atunci trebuie doar sa il muti (si pe acesta) si la pagina 1 in lista celor eliminate.

Pai... este deja... Sunt ambele, de fapt...



Sau... poate, te referi la altceva...? Acum eu sunt cel confuz Smiley
legendary
Activity: 3668
Merit: 6382
Looking for campaign manager? Contact icopress!
Poate ai citit, din greseala, ca-l adaugasem...?

Pai il vazusem in postare, il vazusem in lista de la pagina 1... le-am amestecat si a iesit o varza  Wink. Scuze.
Atunci trebuie doar sa il muti (si pe acesta) si la pagina 1 in lista celor eliminate.
legendary
Activity: 1680
Merit: 6524
Fully-fledged Merit Cycler|Spambuster'23|Pie Baker
ca de obicei, vad "problema" la postarea ta, nu la cea a lui 1miau  Cheesy Cheesy

Desigur Smiley

In primul rand, cand deschid bitcoinchain.com, imi da in partea de sus a paginii o eroare

Pai... despre acest site am scris ca l-am sters pentru ca nu mai este intretinut de nimeni...

Aditional, am elimiat cateva site-uri, tot in urma modificarilor lui 1miau: Tokenview (a devenit inaccesibil), Bitcoinchain.com (nu mai este intretinut), Blockexplorer.com (nu (mai?) are legatura cu Bitcoin.

Poate ai citit, din greseala, ca-l adaugasem...?

As recomanda ca cele care nu mai sunt bune sa dispara complet sau macar sa fie taiate. Ca m-a cam fraierit Blockexplorer.com de la tine de pe lista. Cheesy

Asta se incearca Smiley Blockexplorer era, de asemenea, pe lista celor sterse. Dar, fara sa imi dau seama, il lasasem si in OP in lista site-urilor functionale. Acum, ca mi-ai zis, l-am sters de acolo si l-am lasat doar in partea de jos a topicului, in rubrica celor eliminate. Merci ca mi-ai atras atentia Smiley



Personal imi place foarte mult explorer-ul celor de la bitquery. https://explorer.bitquery.io/

Mai ales ca genereaza o grafica interactiva cu transferul de BTC intre adrese. Poate fi foarte util in anuminte cazuri  Smiley

I-am transmis lui 1miau sugestia. Asteptam decizia lui acum.
copper member
Activity: 764
Merit: 700
Defend Bitcoin and its PoW: bitcoincleanup.com
Personal imi place foarte mult explorer-ul celor de la bitquery. https://explorer.bitquery.io/

Mai ales ca genereaza o grafica interactiva cu transferul de BTC intre adrese. Poate fi foarte util in anuminte cazuri  Smiley


https://explorer.bitquery.io/bitcoin/address/bc1qm34lsc65zpw79lxes69zkqmk6ee3ewf0j77s3h/graph
Pages:
Jump to: