Pages:
Author

Topic: Δοκίμασε κανένας το chip-chap; - page 2. (Read 12584 times)

newbie
Activity: 5
Merit: 0
Προσπάθησα σήμερα να ξεκινήσω τη διαδικασία για πληρωμή μέσω κατάθεσης σε μηχάνημα EasyPay της Πειραιώς του Chip-Chap και μου έβγαλε το παρακάτω μήνυμα:


"The service is not available in your country. The technical team is performing operations on this service. It will be available as soon as possible."


Γνωρίζει κανείς πόσο καιρό είναι εκτός λειτουργίας;

Να είναι κάτι παροδικό άραγε ή θα σταματήσουν αυτή τη δυνατότητα;
newbie
Activity: 20
Merit: 0
Πριν 2 μέρες έκανα αγορά 10 ευρώ μέσω του chip-chap χωρίς κανένα πρόβλημα.

Σχετικά για τις προμήθειες ισχύει.

Χρησιμοποίησες easypay της Πειραιώς?

Τώρα μπήκα και το ξαναείδα, έχεις δίκιο, το μίνιμουμ εξακολουθεί να είναι στο δεκάρικο, μάλλον μπερδεύτηκα και είδα κάτι άλλο...



Ναι μεσω του winbank έκανα την κατάθεση.
legendary
Activity: 910
Merit: 1000
Πριν 2 μέρες έκανα αγορά 10 ευρώ μέσω του chip-chap χωρίς κανένα πρόβλημα.

Σχετικά για τις προμήθειες ισχύει.

Χρησιμοποίησες easypay της Πειραιώς?

Τώρα μπήκα και το ξαναείδα, έχεις δίκιο, το μίνιμουμ εξακολουθεί να είναι στο δεκάρικο, μάλλον μπερδεύτηκα και είδα κάτι άλλο...

newbie
Activity: 20
Merit: 0
Πριν 2 μέρες έκανα αγορά 10 ευρώ μέσω του chip-chap χωρίς κανένα πρόβλημα.

Σχετικά για τις προμήθειες ισχύει.

legendary
Activity: 910
Merit: 1000
πολλές αλλαγές στο chip chap από την τελευταία φορά που το χρησιμοποίησα Angry

Τώρα πλέον πρέπει να κάνεις εγγραφή, το μίνιμουμ ποσό για αγορά έχει πάει στα 50 ευρώ και η ισοτιμία είναι πάνω από 25euros σε σχέση με το kraken!

Δεν έκανα εγγραφή και δεν προχώρησα για να δω εάν εξακολουθεί να δέχεται πληρωμή από easypay της Πειραιώς
full member
Activity: 133
Merit: 101
Μάλλον και οι δύο χρησιμοποιούν το API της "ENTROPY FACTORY PRIVATE COMPANY" που εμφανίζεται ως κάτοχος του λογαριασμού στην απόδειξη του μηχανήματος easypay και στις δύο περιπτώσεις. Επίσης, όπως ανέφερα και πριν, και στις δύο εφαρμογές μπαίνεις με τα ίδια email/password.

Βρήκα την ιστοσελίδα της Entropy Factory και έχει αρκετό ενδιαφέρον. Το chip-chap εμφανίζεται ως "Project" και το HollyTransactoin ως "Partner". Περιλαμβάνει και άλλους bitcoin/blockchain-related πελάτες και συνεργάτες (Libbitcoin, Darkwallet, FairCoin κ.τ.λ), καθώς και marketplace όπου μπορείς να δημιουργήσεις κατάστημα με bitcoin.
full member
Activity: 400
Merit: 170
Η Chip Chap μου απάντησε ότι η HolyTransaction είναι άλλη εταιρεία που χρησιμοποιεί το API τους.
full member
Activity: 400
Merit: 170
Επανήλθαν τα https://web.chip-chap.com/ και https://holytransaction.trade/

Επικοινώνησα με το support και των δύο sites και μου είπαν ότι άλλαζαν data center.
full member
Activity: 133
Merit: 101
Μάλλον έχουν κάποιες μεταβατικές εργασίες.

Εγώ πρωτοέμαθα για την υπηρεσία από το άρθρο του bitcoin.com, ακολούθησα τον σύνδεσμο HolyTransaction Trade στην αρχή του άρθρου και διαπίστωσα ότι έχει το ίδιο interface με το chip-chap (υπάρχει και screenshot στο άρθρο) και ότι μπαίνεις με τα ίδια email/password του chip-chap. Δοκίμασα μια αγορά και ήταν επιτυχής, οπότε τουλάχιστον γνωρίζουμε ότι είναι legit.

Από 'κει και πέρα, αν επείγει, βλέπω στο HolyTransaction's Blog ότι έχει και σύνδεσμο για εφαρμογή κινητού (HolyTransaction Trade app) κάτω-κάτω. Λέει ότι παρέχει τις ίδιες υπηρεσίες:

Quote
Each service is available and works in less than 24h, and can also be done on your smartphone, using the HolyTransaction Trade app you can download on Google Play for free.
full member
Activity: 400
Merit: 170
Τα chip-chap.com και web.chip-chap.com εξακολουθούν να μου λένε "This domain name has expired."

Στο https://blog.holytransaction.com/ γράφει ότι το exchange είναι στο https://holytransaction.trade/ αλλά ούτε αυτό υπάρχει αυτήν τη στιγμή.
sr. member
Activity: 503
Merit: 256
ιστοτιμίες tragic καλύτερα να έβαζες bitsquare και ίσως σε συννενόηση με κάποιον από εδώ!
full member
Activity: 133
Merit: 101
UPDATE: Τα bitcoins μπήκαν στις 14:32 (2 ώρες 38 λεπτά μετά την κατάθεση) με ισοτιμία μετατροπής 894.10. Τιμή Kraken  την ίδια στιγμή είναι 847.01, επομένως η προμήθεια είναι 5.27%.

Το ενημερωτικό email ήρθε από [email protected], οπότε είχα δίκιο - έγινε συγχώνευση του chip-chap με το HolyTransaction.
full member
Activity: 133
Merit: 101
Μάλλον HolyTransaction και chip-chap είναι ένα και αυτό. Πήγα να κάνω εγγραφή στο HolyTransaction και μου λέει: "This email has already been registered". Στη συνέχεια μπήκα κανονικά με τα ίδια email/password που χρησιμοποιούσα στο chip-chap.

Επίσης ο λογαριασμός κατάθεσης του HolyTransaction είναι ίδιος με εκείνον του chip-chap. Έκανα μια κατάθεση στις 11:54. Θα ενημερώσω πότε θα μπουν τα bitcoins και με ποια ισοτιμία έγινε η μετατροπή.
jr. member
Activity: 58
Merit: 10
Ευχαριστώ ! Αλλα δεν ... και με mozilla καθαρο kai me chrome ... Θα κοιτάξω να δω τι γίνεται και με το Holy trsansaction κάποια στιγμή .
full member
Activity: 133
Merit: 101
Το ανανέωσαν σήμερα. Είχαν κάποιο downtime και το πέτυχες εκείνη τη περίοδο. Τώρα σου το βγάζει από το browser history.

Καθάρισε το history και θα μπεις.
jr. member
Activity: 58
Merit: 10
 Το https://web.chip-chap.com/  μου βγάζει This domain name has expired Huh
full member
Activity: 133
Merit: 101
Το chip-chap είναι on απ' ό,τι βλέπω. Υπάρχει και ένα καινούργιο με ακριβώς ίδιο interface: HolyTransaction.trade

Δεν γνωρίζω τι σχέση έχουν αυτά τα δύο μεταξύ τους, αλλά την ίδια στιγμή και για την ίδια μετατροπή easypay -> bitcoin το chip-chap έχει ισοτιμία 887.84 και το holytransaction έχει 856.35 (τώρα 2017.01.17 20:11).

Δεν έχω δοκιμάσει το τελευταίο γι' αυτό συνιστώ προσοχή! Η αρχική σελίδα είναι: blog.holytransaction.com και επιλέγεις HolyTransaction Trade.


Υ.Γ. Επίσης στην αρχική σελίδα του HolyTransaction στο address bar εμφανίζει προειδοπόιηση: This web site does not supply identity information.
jr. member
Activity: 58
Merit: 10
το chip-chap ειναι εκτός; Το εχει χρησιμοποιησει κανεις τελευταια?
newbie
Activity: 9
Merit: 0
Επίσης να πω οτι είναι τεράστια ευκολία αυτό με την easypay της Πειραιώς!Ειδικά αν θέλεις σχεδόν άμεσα τα btc ή αν δουλεύεις περίεργα ωράρια (όπως εγώ) πας σε ένα 24ώρο μηχάνημα easypay της Πειραιώς αυτά που είναι εγκατεστημένα έξω από την τράπεζα και δεν είσαι υποχρεωμένος να πας μόνο τις ώρες λειτουργίας του καταστήματος και είσαι έτοιμος να κάνεις την συναλλαγή σου σαν κύριος οτι ώρα γουστάρεις.Ελπίζω να διαρκέσει στον χρόνο αυτό με το chip chap διότι με αυτή την κίνηση προσφέρει στην Ελλάδα σχεδόν 1000 btm έστω και έμεσα!
newbie
Activity: 9
Merit: 0
Παιδιά το chip chap λειτουργεί κανονικά και μάλιστα σε 2 ώρες μου μπήκαν σήμερα τα btc στο wallet μου άρα δεν καταλαβαίνω γιατί λένε στο web application οτι θα χρειαστεί μέχρι και 48 ώρες...Ίσως είχε πέσει πολύ πελατία και είχαν ζοριστεί γι αυτό και είχε μπλοκαριστεί προσωρινά τότε.

Τι να πω,εμένα κανονικά όπως και τις άλλες φορές έγινε η συναλλαγή και σε λιγότερο από 2 ώρες είχαν μπει.
Pages:
Jump to: