Pages:
Author

Topic: Chp'nin Osmanlı'ya bakış açısı - page 2. (Read 2157 times)

sr. member
Activity: 280
Merit: 250
December 25, 2016, 11:26:15 AM
Geçmiş sadece ondan ders almak için vardır.
Vay..

Son noktayi ekiller, ozlu sozleriyle koydu. Simdi dagilin Cheesy
legendary
Activity: 2212
Merit: 1112
LLP Programming & Electronics
December 25, 2016, 11:25:01 AM
Geçmiş sadece ondan ders almak için vardır.
sr. member
Activity: 462
★Bitvest.io★ Play Plinko or Invest!
December 25, 2016, 09:28:14 AM
Osmanlı’da Fes Fabrikasından sonra yikildim, yildiz teknik universitesi vardi osmanlida 250 yillik universite, son donemlerde disaridan adam getirip bir seyler yapilmaya calisildi hristiyan olmamasi gerkiyordu gelenlerin, ulemanin israri uzerinde avrupada egitim gormus, muslumanlar getirtilip hoca yapildi, ama halka yayilmadi, ama son cirpinislar fayda getirmedi, osmanlinin canina okudular. Dış borçlanmaya gitti, osmanlının borçlarını Ataturk ödedi, düşün

cagin gerisinde kalmasti zira osmanli yeni cag devletidir.yakin cagin kosullarina ayak uyduramamistir.yeni cag fetihlerin devridir.yeni toprak kazanimlarinin daima batida yeni fetihlerinin en dogru yatirim oldugu devirdir.yakin cag ise hem sanayi hemde halk devrimidir.imparatorluklarin onemini kaybettigi kul kavrami yerine birey kavraminin deger kazandigi,devlet adamlarinin egitiminin degil bireylerin vatandaslarin egitimin onem kazandigi devirdir.yeni cagda hükumdarlar ülkeyi surukler.yakin cagda ise hukumdarlar ülkeyi degil milleti sürukler egitir millletde ülkeyi sürukler.bu nedenle agam pasam hünkarim padisahim zihniyetinde olan toplumlar bu devirde geri kalirlar.
hero member
Activity: 1400
Merit: 536
December 25, 2016, 09:13:02 AM
Osmanlı’da Fes Fabrikasından sonra yikildim, yildiz teknik universitesi vardi osmanlida 250 yillik universite, son donemlerde disaridan adam getirip bir seyler yapilmaya calisildi hristiyan olmamasi gerkiyordu gelenlerin, ulemanin israri uzerinde avrupada egitim gormus, muslumanlar getirtilip hoca yapildi, ama halka yayilmadi, ama son cirpinislar fayda getirmedi, osmanlinin canina okudular. Dış borçlanmaya gitti, osmanlının borçlarını Ataturk ödedi, düşün
hero member
Activity: 882
Merit: 524
For Rent
December 25, 2016, 08:54:07 AM
Kesinlikle geçmişizimdeki kötü durumlarla yüzleşemiyoruz.
Osmanlıcılar osmanlı ile, atatürkçüler erken cumhuriyet dönemiyle yüzleşemiyor.
Hiçbir Alman gidip nazi almanyasında çok gelişmiştik demez.
Ama bizde gidip emperyalist osmanlıda çok güçlü devlettik derler. halkın padişahın oyuncağı olduğu dönemde.
nazi almanyası şu an ki almanyanın gücünün temelidir. geçmişte o şekilde yapılan hatalarla yüzleşip ders çıkartmasalardı bu gücü tekrar toparlayamazlardı. mesela biz osmanlının gücünü tekrar toparlayamadık. o anlamda söyledim. geçmişten ders çıkartmak önemli. geçmişinin iyisiyle kötüsüyle yüzleşeceksin. hataları analiz edip düzelteceksin. ben tarlamı süreyim onlar orada napıyorsa yapsın demeyeceksin. ya da makarnamı kömürümü alayım da kanun manun banane demeyeceksin.
legendary
Activity: 1036
Merit: 1000
December 25, 2016, 08:52:51 AM
herkesın bole bakması lazım..konuyu cevırmeyın...adam osmanlının bır bok yapmadıgını cahıllıkte tavan yaptıgını sonradan ATATÜRK sayesınde bu ulkenın geliştıgını anlatmaya calısıyor....bende sıze sorayım aynı soruyu .Koca osmanlı neden bır kilo seker uretecek bır tufek yapacak kadar guclu degıldı ?

http://belgelerlegercektarih.com/2012/05/20/osmanli-devletinde-fabrikalar-matbaa-osmanli-geri-kaldi-yalani/

Buyur müsait zamanında okursun osmanlıyı sadece at üstünde savaştan savaşa koştu diyenlerin safından ayrılırsın belki.
legendary
Activity: 2408
Merit: 1358
December 25, 2016, 08:49:57 AM
Kesinlikle geçmişizimdeki kötü durumlarla yüzleşemiyoruz.
Osmanlıcılar osmanlı ile, atatürkçüler erken cumhuriyet dönemiyle yüzleşemiyor.
Hiçbir Alman gidip nazi almanyasında çok gelişmiştik demez.
Ama bizde gidip emperyalist osmanlıda çok güçlü devlettik derler. halkın padişahın oyuncağı olduğu dönemde.
sr. member
Activity: 280
December 25, 2016, 08:48:37 AM
bir almanın mazisinde hitler varken o dönemde atılan iyi adımlarla kahramanlıklarla gurur duyar, japonyanın mazisinde hiroşima, nagasaki varken onu çocuklara gösterip eğitim sistemine dahil eder, ikinci dünya savaşı gibi bir insanlık dramını bile herkes eğitim için kullanır. kah savaş taktiği, kah savaşın anlamsızlığı. bir çok alanda eğitime dahil edebilirsiniz. osmanlının yok mu iyi yaptığı bir şey, yok mu gelişim gösterdiği bir yön. Atatürk'ün yok mu bir hatası? yanlış yaptığı. bizim sorunumuz ELEŞTİRİ başka hiç bir şey değil. Atatürk'ü eleştiremiyoruz, erdoğan'ı eleştiremiyoruz, osmanlıyı eleştiremiyoruz, chp aqp hakkında fikir beyan edemiyoruz. bizim karşıt görüşe tahammülümüz yok. yanımızda gelip biri Atatürk de amma sigara içermiş alkol bağımlısıymış dediğinde ağzına oturtuyoruz 2 tane kavga çıkarıyoruz. aynısı herkes her şey için geçerli. Çünkü bizde hukuk sistemi çalışmıyor. hiç bir zaman olmadı. Kur'an-ı Kerimler tavana asılı kaldıkça, okunmadıkça bu millet dini duygularını sömürenlere, Nutuk okunmadıkça da milli değerlerini sömürtmeye devam edecektir.
Ataturk amma alkol bagimlisiymis falan demek elestirici degil, Ataturk'u kucuk gostermek demek. Ataturk icki iciyordu ama ayyas degildi. Eee? Sanane adam icki iciyorsa? Bize ne? Ayrica o kuranlar tavandan indirilip okunup "iman edilirse", Turkiyenin halini dusunemiyorum bile. Bilmem anlatabildim mi?
hero member
Activity: 882
Merit: 524
For Rent
December 25, 2016, 08:43:52 AM
bir almanın mazisinde hitler varken o dönemde atılan iyi adımlarla kahramanlıklarla gurur duyar, japonyanın mazisinde hiroşima, nagasaki varken onu çocuklara gösterip eğitim sistemine dahil eder, ikinci dünya savaşı gibi bir insanlık dramını bile herkes eğitim için kullanır. kah savaş taktiği, kah savaşın anlamsızlığı. bir çok alanda eğitime dahil edebilirsiniz. osmanlının yok mu iyi yaptığı bir şey, yok mu gelişim gösterdiği bir yön. Atatürk'ün yok mu bir hatası? yanlış yaptığı. bizim sorunumuz ELEŞTİRİ başka hiç bir şey değil. Atatürk'ü eleştiremiyoruz, erdoğan'ı eleştiremiyoruz, osmanlıyı eleştiremiyoruz, chp aqp hakkında fikir beyan edemiyoruz. bizim karşıt görüşe tahammülümüz yok. yanımızda gelip biri Atatürk de amma sigara içermiş alkol bağımlısıymış dediğinde ağzına oturtuyoruz 2 tane kavga çıkarıyoruz. aynısı herkes her şey için geçerli. Çünkü bizde hukuk sistemi çalışmıyor. hiç bir zaman olmadı. Kur'an-ı Kerimler tavana asılı kaldıkça, okunmadıkça bu millet dini duygularını sömürenlere, Nutuk okunmadıkça da milli değerlerini sömürtmeye devam edecektir.
hero member
Activity: 868
Merit: 502
December 25, 2016, 08:16:10 AM
herkesın bole bakması lazım..konuyu cevırmeyın...adam osmanlının bır bok yapmadıgını cahıllıkte tavan yaptıgını sonradan ATATÜRK sayesınde bu ulkenın geliştıgını anlatmaya calısıyor....bende sıze sorayım aynı soruyu .Koca osmanlı neden bır kilo seker uretecek bır tufek yapacak kadar guclu degıldı ?
legendary
Activity: 1036
Merit: 1000
December 25, 2016, 05:55:42 AM
https://www.youtube.com/watch?v=BoIe1EDAZ5s

Arkadaşlar o bu şu demeden sizlere sormak istiyorum neden bu siyasetçiler tarafından bir tarafa çekilmeye çalışıyoruz neden kutuplaştırılmaya çalışıyoruz. Neden bir Türk evladı olarak hem Atatürk hemde Osmanlı'yı sevip onlarla gurur duyamaz mıyız? Bu konuda sadece Kılıçdaroğluna değil bu tarz eleştiri ve kıyas işleri yapan bütün siyasetçilere sitem etmek istiyorum kimin o kadar bilgisi başarısı varki Atatürk'ü eleştirebilir Osmanlıya laf söyleyebilir?
     Genel düşüncemi söyledikten sonra her ne olursa olsun chp yi kale gibi savunan arkadaşlara sorumu sormak istiyorum Kemal Kılıçdaroğlu'nun bu açıklamalarına nasıl bir tepki vermeyi düşünüyorsunuz yada bir tepki vermeyi düşünüyor musunuz? Derseniz ki adam doğru söylüyor fabrikalar üretim çiftlikleri gerekli kalkınmalar hep sonradan oldu tamam olduda peki neden birinci ve ikinci dünya savaşında yerle bir olan almanya gibi olamadı bu ülke?
Pages:
Jump to: