Pages:
Author

Topic: CIUGUban: un fel de CBDC, faza pe comune - page 2. (Read 303 times)

copper member
Activity: 763
Merit: 692
Defend Bitcoin and its PoW: bitcoincleanup.com
Acum nu se stie... poate si noi cand vom ajunge la 70+ ani o sa il rugam pe baiatul de la ghiseu sa ne bage cheia privata in walletul de pensie pe noul telefon pt ca nu avem ochelarii la noi  Cheesy

insa chiar si asa degeaba ii invatam daca la un moment dat copilul va sti ca, CIUGUban e ala bun si Bitcoin e ala rau-facator. Cheesy parerea mea.

Nu cred ca va fi o astfel de gandire colectiva: unu e bun, altul e rau.
La un nivel minim de cunostiinte mai repede va fi ca o comparatie intre masini. Unii au Dacia 1310 de cativa ciugubani si altii au bolizi (BTC) de zeci de mii de euro. Deci alea scumpe sunt mai bune  Cheesy

Ramane de vazut. Eu sunt optimist !
legendary
Activity: 1134
Merit: 1597
Hm, da, eu ma refer strict la ideea de monede virtuale si batrani. Legasem stirea si predictia ta de stirea lui Neurotic, si nu iese bine daca punem batranii in ecuatie. Nu-i amestec bun. Cu siguranta ca e o idee buna sa invatam copiii de mici despre monede virtuale, insa chiar si asa degeaba ii invatam daca la un moment dat copilul va sti ca, CIUGUban e ala bun si Bitcoin e ala rau-facator. Cheesy parerea mea. In teorie suna bine inclusiv pentru batrani, insa eu cel putin m-am saturat sa fiu strigat de cate o baba sa o ajut ca nu stie sa foloseasca un ATM sau ceva soft de pe telefon. Ce nu-i de ei e o prostie sa le fie bagat pe gat, ca nu-i incurci doar pe ei ci pe toti ceilalti Cheesy
copper member
Activity: 763
Merit: 692
Defend Bitcoin and its PoW: bitcoincleanup.com
Eu cred ca este o idee buna si iti zic si eu de ce: nevoia creaza organul.

Nu sunt fan al conceptului batranii nu stiu, nu pot etc. Este mult mai greu, asta asa e, dar nu ii pune nimeni sa hashuiasca de mana codul de bare. Pana la urma si cei in varsta mai au cate un telefon destept (ca altele nu prea mai gasesti) si sa apese pe cateva butoane nu o fi asa de rau. Daca se pot trezi la prima ora sa se duca pana la nu stiu ce piata ca e mai ieftin la fel de bine pot sta acasa si sa apese 2 butoane sa primeasca niste ciugubani, sa stranga pana ajung la cativa ciugulei 😄

Cum zicea si in stire ca initial s-au bagat pe langa scoli sa ii invete de mici cu astea. Initiativa pare buna din punctul meu de vedere. Ramane de vazut reactia localnicilor.
legendary
Activity: 1134
Merit: 1597
Nu stiu daca e o idee buna, si iti spun si de ce.. batranii abia se descurca sa citeasca ecranul unui ATM, d'apai sa ii mai si pui sa colecteze plastic, sticla si aluminiu pentru a-si recupera parte din bani. Suna bine la nivel de tineret si adulti, insa mai departe... e chin. Daca pana acum erau cozi la tigai, pensii, moaste si ATM-uri de babe si mosi, de acum vor fi si la automatele de reciclare. Cheesy
copper member
Activity: 763
Merit: 692
Defend Bitcoin and its PoW: bitcoincleanup.com
Sper sa fie programul pilot pentru ceva organizat la nivel national. Ca de anul viitor vor baga taxa aia in plus pentru ambalaje de plastic, sticla, aluminiu etc si trebuie sa le returnezi sa iti dea "garantia" inapoi. Chiar nu suna improbabil sa fie o incercare la nivel local de implementare.

Un lucru e sigur: daca ajung prin zona aia reciclez si eu cateva doze de bere sa acumulez ciugubani !  Grin
legendary
Activity: 3500
Merit: 6205
Looking for campaign manager? Contact icopress!
Problema e ca, cel mai probabil nu au blockchain ci totul se bazeaza pe un numar imaginar de monede care da doar impresia ca ai acumula mai multe monede virtuale. Ma gandesc ca va fi pe baza de cod de utilizator.

Ai dreptate, sunt sanse mari sa nu fie cu nimic mai presus decat punctele "bonus" de pe cardurile de cumparaturi, promovate la rang de moneda virtuala.
Totusi, in adancul sufletului sper sa te inseli si sa fie o moneda mai pe bune, poate invata cineva ceva din ea...
legendary
Activity: 1134
Merit: 1597
Cumva comic, insa ideea in sine nu suna deloc rau. Problema e ca, cel mai probabil nu au blockchain ci totul se bazeaza pe un numar imaginar de monede care da doar impresia ca ai acumula mai multe monede virtuale. Ma gandesc ca va fi pe baza de cod de utilizator. Deci in timp ce ideea in sine de a promova monedele virtuale in randul copiiilor e foarte ok, problema e ca se promoveaza intr-un mod complet gresit iar copiii tot nu vor intelege ce-i cu Bitcoin asta..

Iar apoi, suna un pic comic ideea de a scade din taxe si impozite sumele cu aceste monede. Nu suna prea profi numele. Cheesy
legendary
Activity: 3500
Merit: 6205
Looking for campaign manager? Contact icopress!
Hai ca m-a apucat rasul.
Nu stiu daca au blockchain sau nu, nu stiu daca BNR o sa ii lase in pace sau nu, nu stiu care va fi "rata de schimb", dar... o sa avem CIUGUban.
(Stiu ca titlul e prea pompos si probabil incorect pentru ce o fi acolo de fapt, dar prea imi suna fain.)

Quote
Comuna Ciugud, promotorul național al conceptului „Smart Village”, își lansează propria monedă virtuală: CIUGUban.

Quote
Monedele nu au valoare de criptomonedă, ci sunt doar o formă de recompensare a cetățenilor și de stimulare a reciclării și colectării selective.

Quote
copiii sunt provocați, până la sfârșitul vacanței de vară, să recicleze cât mai multe ambalaje și să colecteze cât mai multe monede virtuale. La începutul noului an școlar, monedele virtuale colectate vor fi convertite în bani reali, pe care copiii îi vor putea folosi pentru a finanța mici proiecte și activități educaționale sau extrașcolare.

Sursa: hotnews
Pages:
Jump to: