Pages:
Author

Topic: Covid üzerinden 4 yıl geçmesi - page 2. (Read 379 times)

sr. member
Activity: 1610
Merit: 329
January 23, 2024, 06:12:26 AM
Covid'den hala tam olarak kurtulamadık. Aralıklarla yeni bir varyant ortaya çıkıyor ve uyarılar yapılıyor. Şimdi de JN1 varyantı ortaya çıktı.

Yine eskisi bir kapanma olur mu orası şüpheli. Bence böyle bir şey bir daha kolay kolay olmaz. Çünkü uzun zaman önce uzmanlar covid hakkında hayatımızın bir parçası olacağı ve onunla yaşamayı öğreneceğimize yönelik açıklamalarda bulunmuştu. Zamanla vücudun covid'e karşı bağışıklık üretmeye başlayacağını söylemişti. Millet gitti aşı oldu sonra Biontech aşısının yan etkileriyle ilgili endişeler başladı. Covid artık herkes için grip gibi bir hale gelse keşke de artık adını duyduğumuzda çekince olmasa.
sr. member
Activity: 812
Merit: 252
January 23, 2024, 04:58:10 AM
Covid üzerinden 4 yıl geçti geçmesine de kimle konuşursan konuşayım şu geçen dört seneden pek bir şey anlamadığını söylüyor. Covid ardından gelen küresel krizler savaş, ekonomi gibi durumların içerisinde hızlıca geçen dört sene oldu.

İnsanoğlu gene de oyalanacak bir şeyler buluyor ve burada sınırlı vaktini iyi yada kötü değerlendiriyoruz her birey farklı kaderleriyle.

Bunu bazen ben de düşünüyorum, şöyle bir geriye baktığımda olanların, yaşananların içinde covid en önemli ya da en trajik gibi gelmiyor. Bu dört yıllık zaman diliminde gerçekten çok daha sarsıcı durumlara tanıklık ettik ama covid küresel çapta  bir felaket olduğu ve hayatın akışını değiştirdiği için en büyük felaketmiş gibi geliyor insana. Halbuki Rusyanın Ukrayna işgali, İsrail'in yaptığı katliam, bizim yaşadığımız büyük deprem vb yanında covid çerez gibi kalıyor bir bakıma.
Her şey geçecek ve birçok insan olanları unutacak ve kendilerini yeniden düzenlemeye odaklanacak.Covid'den sonra pek çok insan işini veya mülkünü kaybettiği için hayata erken başlamak zorunda kaldı, bu yüzden sadece geleceği düşünüyor, ancak devam eden kargaşa devam ediyor gerçekleşmesi önemli değil, önlenebilir, dünya böyle ve bu dünyada olup biten hemen hemen her şey birkaç kişi üzerinde hiçbir etki bırakmıyor gibi görünüyor.
sr. member
Activity: 812
Merit: 293
Eloncoin.org - Mars, here we come!
January 23, 2024, 01:57:41 AM
DSÖ tarafından bu illete dair semptomlar 8 Aralık 2019 tarihinde başlamıştı, o dönem birer hafta arayla iş yerinde önce bir arkadaşım ailece, sonraki hafta da ben bu illetin bütün belirtilerini gösterir şekilde hastalanmıştık.  Aradan bir süre geçti covid hayatımıza resmen girince, ulan biz bunu geçirmiş olabiliriz diye epey konuşmuştuk, özellikle belirtiler bizimkilerle birebir uymaya başlayınca. 2021 Ocak ayında maalesef halam ve eniştem arka arkaya bu illetten vefat ettiler. Bize en büyük darbesi de bu oldu sanırım.

Bu arada koca koca sitelerde milyonluk dairelerde hapis kaldı insanlar hafta sonlarında, bizim gibi köyde yaşayanlar ise müstakil evlerinin bahçesine masa atıp birçok kısıta maruz kalmadan yaşadılar süreci.
legendary
Activity: 2506
Merit: 1287
★Bitvest.io★ Play Plinko or Invest!
January 22, 2024, 07:08:19 PM
Covid üzerinden 4 yıl geçti geçmesine de kimle konuşursan konuşayım şu geçen dört seneden pek bir şey anlamadığını söylüyor. Covid ardından gelen küresel krizler savaş, ekonomi gibi durumların içerisinde hızlıca geçen dört sene oldu.

İnsanoğlu gene de oyalanacak bir şeyler buluyor ve burada sınırlı vaktini iyi yada kötü değerlendiriyoruz her birey farklı kaderleriyle.

Bunu bazen ben de düşünüyorum, şöyle bir geriye baktığımda olanların, yaşananların içinde covid en önemli ya da en trajik gibi gelmiyor. Bu dört yıllık zaman diliminde gerçekten çok daha sarsıcı durumlara tanıklık ettik ama covid küresel çapta  bir felaket olduğu ve hayatın akışını değiştirdiği için en büyük felaketmiş gibi geliyor insana. Halbuki Rusyanın Ukrayna işgali, İsrail'in yaptığı katliam, bizim yaşadığımız büyük deprem vb yanında covid çerez gibi kalıyor bir bakıma.
hero member
Activity: 1036
Merit: 619
January 22, 2024, 04:44:09 PM

Aynen öyle kovitle beraber her şey bitti gibi gelir hayattan keyif alamaz olduk keyifle bir şey yapamaz olduk. Bir çoğunun ev araba alma hayali vardı onu bile artık çoğu kişi hayal etmiyordur. Hayat pahalılı arttı alım gücü düştü önceden şunları bunları aldık diye konuşurken bu gün konuştuğumuz şurada indirim var burada kampanya var vs vs.
Zaman işte su gibi akıp geçiyor. Daha dün gibi koronavirüs konusunda endişelerimizi dile getirip maske takın, aşı olun vs diyorduk. 4 sene gelmiş, geçmiş bile. İnsanlar yaşlanıyor, hayat çabuk geçiyor. Ev alma, araba alma gibi hayaller ise bunun sonrasında yaşanmaya başladı. Kötü ekonomik politikalar sonucunda böyle şeyler yaşandı ve her şeyin ateşi sanırım o dönemde ateşlendi.
hero member
Activity: 1246
Merit: 883
January 22, 2024, 03:33:59 PM

Aynen öyle kovitle beraber her şey bitti gibi gelir hayattan keyif alamaz olduk keyifle bir şey yapamaz olduk. Bir çoğunun ev araba alma hayali vardı onu bile artık çoğu kişi hayal etmiyordur. Hayat pahalılı arttı alım gücü düştü önceden şunları bunları aldık diye konuşurken bu gün konuştuğumuz şurada indirim var burada kampanya var vs vs.
legendary
Activity: 2198
Merit: 1232
January 22, 2024, 03:08:59 PM

legendary
Activity: 2520
Merit: 1510
January 22, 2024, 02:58:00 PM
Acayip olan ne biliyormusun reel piyasada kimse iş yapamaz cafeler stadyumlar hatta bazı fabrikalar neredeyse tüm hizmet sektörü kapalıyken piyasalar ve borsalarda boğa sezonu yaşadık. Bitcoin 70 bin dolara tırmandı SPX rekorlar kırdı.

Geriye bakıp düşündüğümüzde gerçekten çok ilginç dönemlerden geçmişiz yasaklar derken borsalar ve piyasalar da baya dalgalı dönemler atlattı.
Zaman çabuk geçiyor ne olduğunu anlamadan bir mini boğa yaşadık seneye yine boğa bekleniyor. Ne dersin yine ters köşe olur mu?
member
Activity: 1011
Merit: 65
January 22, 2024, 02:36:48 PM
Vay be hakikaten 4 yıl diyince çok garip oluyor. Daha dün gibi. Ben 2019 kasım aralık gibi virüsün dolaşımda olduğunu düşünüyorum çünkü ben dahil ailem ve çevremde herkes bir değişik hasta olmuştu. İş yerinden izin alıp 3-5 gün yatıyordu insanlar. Maske zorunluluğunun 2022 nisan mayıs gibi kalktığını hatırlıyorum. Markette vs. maske takmamak çok garip gelmişti. Covidle hayatımızda çok şey kalıcı olarak değişti. Evden çalışma ve Zoom gibi uygulamalar çok yaygınlaştı. Ben biraz pesimist biriyimdir, covid'in geçip normal hayata dönülmesinin çok uzun yıllar alacağından korkuyordum. 2 yıl gene çok iyi.

Yasaklar 2022 de kalmadı 2021 sonunda tüm dünyada kalkmış oldu.

Acayip olan ne biliyormusun reel piyasada kimse iş yapamaz cafeler stadyumlar hatta bazı fabrikalar neredeyse tüm hizmet sektörü kapalıyken piyasalar ve borsalarda boğa sezonu yaşadık. Bitcoin 70 bin dolara tırmandı SPX rekorlar kırdı.

2021 sonunda yasaklar kalktığında boğa sezonu da bitmişti. 2022 de ise full düzeltme yılı olarak kayda geçti. Yasakların kalkmasıyla piyasalar çöktü.

Millet evinde otururken daha iyiydi bence piyasalar için Smiley
newbie
Activity: 27
Merit: 2
January 21, 2024, 02:16:15 PM
Aile ortamından kaçmak için üniversiteyi başka şehir yazdım bir sene daha fazla öğrencilik hayatı yaşayayım diye hazırlık okuyayım dedim ve ilk senemde pandemi patlak verdi 1.5 sene kaçmak istediğim yere geri döndüm neyseki çabucak bitti gitti şimdi daha rahatım  Cheesy
hero member
Activity: 1078
Merit: 638
January 21, 2024, 01:51:35 PM
Vay be hakikaten 4 yıl diyince çok garip oluyor. Daha dün gibi. Ben 2019 kasım aralık gibi virüsün dolaşımda olduğunu düşünüyorum çünkü ben dahil ailem ve çevremde herkes bir değişik hasta olmuştu. İş yerinden izin alıp 3-5 gün yatıyordu insanlar. Maske zorunluluğunun 2022 nisan mayıs gibi kalktığını hatırlıyorum. Markette vs. maske takmamak çok garip gelmişti. Covidle hayatımızda çok şey kalıcı olarak değişti. Evden çalışma ve Zoom gibi uygulamalar çok yaygınlaştı. Ben biraz pesimist biriyimdir, covid'in geçip normal hayata dönülmesinin çok uzun yıllar alacağından korkuyordum. 2 yıl gene çok iyi.
legendary
Activity: 2562
Merit: 1482
January 21, 2024, 01:21:06 PM
Tam olarak söyledikleri gibi oldu. Virüs hala aramızda, hala aktif ama eskisi gibi Van yakmıyor ve insan hayatına ciddi zararlar vermiyor. Çok zor bir dönem geçirdik, hem ekonomik olarak hem psikolojik olarak tarihin en zor dönemlerinden biriydi.
Ne kadar çabuk geçmiş 4 yıl. İnsan zamanın geçtiğinin bu kadar fark etmiyor. Virüsün üstünden 4 yıl, depremin üstündense neredeyse 1 yıl geçti
legendary
Activity: 1904
Merit: 1282
January 21, 2024, 01:08:10 PM
İnsanlık yeni olan herşeyi abartıyor bu virüsün artık sonsuza kadar hayatımızdan çıkması diye birşey söz konusu değil zaten virüs dediğin şey öyle yok olabilen birşey değil covidin ası gelecek zsi gidecek bu böyle varyasyonları gelecek grip aşısı her yıl boşuna mı oluyoruz?

işin kötüsü nufus artışı ve bu teknolojinin hızı ile her virüsü bir öncekine göre daha hızlı kapacağız bölgemde eskiden çizgili siyah  sivrisinek yoktu meğerse araç lastikleri  gelirken lastik içine yumurtluyorlarmış ve bu sayede ülkemizde olmayan bir tür ülkemize giriş yapmış ulaşım hızı artıp ucuzladıkça bu olay daha da artacak.
legendary
Activity: 1386
Merit: 1231
January 21, 2024, 12:52:14 PM
Bağışıklığımızı olduğu kadar yüksek tutmanın yollarını bulmamız gerekiyor.Covid hayatımıza gireli 4 yıl oluyor fakat halen daha dışarıda dolaştığını söyleyebiliriz.Birileri hasta oluyor iyileşiyor ama daha sonra başkasına bulaştırıyor.Buna bir çözüm bulmak zor fakat bunun yerine kendi bağışıklığımızın gücünü yükseltmemiz gerekiyor.Hayatımızdan uzun bir süre çıkmayacak zaten artık grip olduk demiyoruz Covid olduk diyoruz Cheesy
Zaman bu arada gerçekten hızlı geçiyor işin ilginç yanı covid gireli 4 yıl oldu ama resmi kayıtlarda bir kere pozitif olarak gözükmedim.

O iş tam olarak iki ucu boklu değnek, bağışıklık düşük olursa o hastalık senin, bu hastalık benim, bakteri/virüs kokteyliyle canımıza okunuyor ama bağışıklık gerekenden fazla yüksek olursa da bu sefer otoimmün hastalıklar dediğimiz son derece tehlikeli olabilecek durumlar oluşabiliyor. yani tam olarak meşhur reklamdaki slogan yaşanıyor: Kontrolsüz güç güç değildir...Vücut bu sefer normalde sakıncası olmayan şeylere ve kendi kendisine saldırmaya başlıyor. O nedenle en ideali normal düzeyde bağışıklık.

Hocam tabiki öyle her şeyde abartıya kaçmak zararlı. Bağışıklığa takviye edici gıdalar harici bunu sebze ve meyve ile de halledebiliriz. Daha kötü olan bu soğuklar direncimizi düşürüyor ve hasta olma şansımız artıyor. Sağlıklı ve düzenli bir hayatımız olduğunda hasta olmaktan ziyade hem daha dinç oluyoruz hem de bu tarz bağışıklık arttırıcı ek takviye gıdaları tüketmemize gerek kalmıyor.
legendary
January 21, 2024, 09:42:19 AM
Bağışıklığımızı olduğu kadar yüksek tutmanın yollarını bulmamız gerekiyor.Covid hayatımıza gireli 4 yıl oluyor fakat halen daha dışarıda dolaştığını söyleyebiliriz.Birileri hasta oluyor iyileşiyor ama daha sonra başkasına bulaştırıyor.Buna bir çözüm bulmak zor fakat bunun yerine kendi bağışıklığımızın gücünü yükseltmemiz gerekiyor.Hayatımızdan uzun bir süre çıkmayacak zaten artık grip olduk demiyoruz Covid olduk diyoruz Cheesy
Zaman bu arada gerçekten hızlı geçiyor işin ilginç yanı covid gireli 4 yıl oldu ama resmi kayıtlarda bir kere pozitif olarak gözükmedim.

O iş tam olarak iki ucu boklu değnek, bağışıklık düşük olursa o hastalık senin, bu hastalık benim, bakteri/virüs kokteyliyle canımıza okunuyor ama bağışıklık gerekenden fazla yüksek olursa da bu sefer otoimmün hastalıklar dediğimiz son derece tehlikeli olabilecek durumlar oluşabiliyor. yani tam olarak meşhur reklamdaki slogan yaşanıyor: Kontrolsüz güç güç değildir...Vücut bu sefer normalde sakıncası olmayan şeylere ve kendi kendisine saldırmaya başlıyor. O nedenle en ideali normal düzeyde bağışıklık.
sr. member
Activity: 504
Merit: 324
January 21, 2024, 08:48:08 AM
Konuşulmasada kovit salgını bence devam ediyor. Bu kadar sık hasta olduğumu hatırlamıyorum. 20 aralıkta şiddetli baş ağrısı çektim yaklaşık 10-12 sonra geçti derken dün yine hasta oldum grip gibi görünüyor yine şiddetli baş ağrısı devam ediyor 24 saatten fazla yatıyorum. Eskiden kış döneminde 1-2 kere hasta olurduk şimdi ay geçmeden hastalanıyorum.

Covid hiç bitmeyecek (kendi fikrimi yazmıyorum, bilim insanları böyle söylüyor), hastalığa neden olan virüs artık hayatımıza kalıcı olarak yerleşti, kedi fare oyunu şeklinde devam edecek. O vücuda girecek, bağışıklık sistemi tanıyıp savaşacak, o değişime girecek, yeniden güçlenecek vb
Yani nasıl gribi dünyadan yok etmek gibi bir olasılık yoksa, covidi de yok etmek söz konusu değil.
Kovidin zaten türlü türlü varyasyonları varmış öncesinde hocam. Şimdi olan ise insan hayatının içine giren türü ona tamamen yapay diyorlar ama yemin edebilirim, ispatlayamam mevzusu var ortalarda. Koronavirüs hayatımızın gerçeği oldu. Bununla yaşamayı kabullenmeliyiz. Vücudun artık ona göre daha hızlı antikor üretmesini dilemekten başka çaremiz yok sanırım. Şu an ondan daha tehlikeli olan Influenza virüsü. Ondan korkmak daha mantıklı çünkü daha tehlikeli bir virüs.
legendary
Activity: 1386
Merit: 1231
January 21, 2024, 07:33:16 AM
legendary
January 21, 2024, 06:11:05 AM
Konuşulmasada kovit salgını bence devam ediyor. Bu kadar sık hasta olduğumu hatırlamıyorum. 20 aralıkta şiddetli baş ağrısı çektim yaklaşık 10-12 sonra geçti derken dün yine hasta oldum grip gibi görünüyor yine şiddetli baş ağrısı devam ediyor 24 saatten fazla yatıyorum. Eskiden kış döneminde 1-2 kere hasta olurduk şimdi ay geçmeden hastalanıyorum.

Covid hiç bitmeyecek (kendi fikrimi yazmıyorum, bilim insanları böyle söylüyor), hastalığa neden olan virüs artık hayatımıza kalıcı olarak yerleşti, kedi fare oyunu şeklinde devam edecek. O vücuda girecek, bağışıklık sistemi tanıyıp savaşacak, o değişime girecek, yeniden güçlenecek vb
Yani nasıl gribi dünyadan yok etmek gibi bir olasılık yoksa, covidi de yok etmek söz konusu değil.
hero member
Activity: 1246
Merit: 883
January 21, 2024, 06:00:34 AM
Başlangıcından bu yana 4 yıl geçmiş olabilir ama kısıtlamalar yasaklar kalkalı sanırım 2 yıl oluyor. Hafta sonu ve akşamları sokağa çıkmak yasak bütün bir yılı böyle geçirmiştik öyle sıkıcı günlerdi ki. Hayatımız yaşantımız değişmişti okullar online bazı işler online hale dönmüştü. Umarım bir daha böyle bir pandemi yaşamayız.
hero member
Activity: 1204
Merit: 623
January 21, 2024, 05:11:21 AM
Covid19 üzerinden 4 yıl geçmiş pek çoğumuzu delip geçti. Epey sorunlarla uğraşan insan bıraktı geride.
Şimdi hep olumsuz değil bende bir şeyi ciddi olumlu değiştirdi.
Koku alma duygum hastalık esnasında kaybolmuştu. Sonra yine geldi. Eskiden kötü deneck kokuları çok iyi alabiliyordum. Hani nasıl anlayaım yanımdaki insanda iltihabik bir durum var ise bunun kokusu bana gelirdi. Ama gül kokusun seçemezdim. Güzel koku konusunda sıkıntılarım vardı. Şimdi bu güzel koku dediğimiz gurup ta gayet iyi durumda burun 10 numara oldu. Şimdi en çok sıkıntı çektiğim durum kolonya kokusu. Piyasada satışa çıkan nerdeyse her kolonya dezenfektan gibi kokuyor. Geçenlerde selin marka bir ürün aldım limon kolonyası gibi kokuyor. Şimdilik durum bu.
Pages:
Jump to: