Pages:
Author

Topic: Απορίες αρχάριου για cryptocurrencies - page 2. (Read 468 times)

sr. member
Activity: 617
Merit: 253
Μπερδεύεσαι, οτι εχεις μεσα στο κρακεν/coinbase είτε σε ευρω, είτε σε δολάρια, είτε δε κρυπτο δεν φαίνονται στο τραπεζικό σύστημα, κανε ενα λογαργιασμο για αρχή και φόρτωσε 20-50ευρω και θα καταλάβεις πολλα.
newbie
Activity: 12
Merit: 3
Αν πχ στο coinbase/kraken εχω ενα ποσο σε bitcoin και το μετατρεψω εκει σε ευρω, τα χρηματα απο το cash out θα βρισκονται στο site, σε τραπεζα του εξωτερικου ουσιαστικα, ετσι? Αυτά φορολογούνται? Αν ναι πόσο? Κι αυτά πρέπει να δηλωθούν στη φορολογική δήλωση ή μόνο όσα φέρω σε τράπεζα του εσωτερικού? Επίσης αν το bitcoin το μετατρέψω σε ethereum πχ, από τη μετατροπή θα υπάρξει φόρος? Γιατί κάτι τέτοια διάβασα, σύμφωνα με το ευρωπαϊκό πλαίσιο anti-money laundering 5AMLD (?!)
Και επαναλαμβάνω όταν εννοώ φόρος δεν εννοώ το fee, αλλά το φόρο από το κράτος, ελληνικό ή ξένο. Δηλαδή όλα αυτά τα λεφτά σε ευρώ που έρχονται από cash out αλλά τα κρατάω σε ανταλλακτήριο, φορολογούνται? Λογικά από το κράτος του εξωτερικού?
sr. member
Activity: 617
Merit: 253
Πουλα τα χέρι με χέρι σιγα σιγα, ολο και κάποιος θα σου αγοράσει btc αν βαλεις αγγελία.
Τωρα αν βιάζεσαι πανε και σε ενα ατμ με 7% στέλνεις Btc και περνεις ρευστο. Γνώμη μου, μακριά απο τράπεζες.
Τραβα 5-10χιλ/χρονο αν θες, αλλα οχι παραπάνω.
Επίσης βαλε ευρω, πάρε Btc και μετα περνεις οτι αλλο altcoin θες. Με ευρω να παρεις απευθειας tron η κατι αλλο παρόμοιο δεν παιζει.
newbie
Activity: 12
Merit: 3
Για δεκάδες χιλιάδες κέρδος δηλαδη ποσο φόρο θα είχα; πχ 10000
Όταν λέω φόρο δεν εννοώ το fee, εννοώ από το κράτος πχ φπα...
και δεν υπάρχει πόθεν εσχες; Στην τράπεζα δεν ρωτάνε πώς προκύπτουν αυτά τα λεφτά;
τα δέχονται οι τράπεζες κανονικά και νόμιμα; δεν θα είναι παράξενο ξαφνικά να φανεί ότι μπήκαν στο λογαριασμό χιλιάδες ευρώ μέσα σε σύντομο διάστημα και ότι πάω να τα πάρω; επισης θα φαίνονται στη φορολογική δήλωση σαν έσοδα;
Αυτό που ρώτησα για τα altcoins έχετε κάποια καλα λινκ να με παραπεμψετε; για αξιόπιστες εκτιμήσεις σε μελλοντικά altcoins που πιστεύεται ότι θα ανέβουν πολύ
member
Activity: 204
Merit: 10
Ν26 Ambassador - Contact for free promo codes
Οι χρεωστικε κάρτες είναι ότι πληρώσεις με το που τις παραγγείλεις και μετά οι χρεώσεις που λένε στην σελίδα του όταν κάνεις αγορές.
Για την coinbase έχω διαβάσει ότι καλύτερα να κάνεις verify από το κινητό καθώς η εφαρμογή δεν δουλεύει και δεν ολοκληρώνετε η εγγραφη. Τώρα δεν ξέρω αν δεν το έχουν φτιάξει ακόμα.
Για το trade είναι καθαρά θέμα δικό σου τι θα κάνεις.
Για τα χρήματα πουλάς bitcoin γιατί υπάρχει κόσμος που αγοράζει bitcoin. Τα χρήματα έρχονται μέσω sepa στον τραπεζικό λογαριασμό. Για την φορολογία υπάρχει ήδη μεγάλη κουβέντα σε αυτό εδώ το forum

Δηλαδή αν πχ θέλω να επενδύσω στο tron και αγοράσω, μετά πώς θα το κάνω σε ευρώ για να τα πάρω από το ατμ; Διότι αποσο ξέρω ούτε το coinbase ούτε το kraken υποστηρίζει τέτοια altcoin.. Οποτε η λύση θα είναι ενδεχομένως να τα αγοράσω από το binance πχ, να τα μετατρέψω στα δημοφιλή πχ bitcoin, ethereum και να τα κάνω fiat από αυτό; Θα χάσω κάποια χρήματα λόγω της ενδιάμεσης μετατροπής όμως;
Και ενδεικτικά για μεταφορά στην τράπεζα πχ 100 ευρώ κατοπιν cash out απο Bitcoin , να είναι το κέρδος ας πούμε, πόσο θα μου κρατήσουν λόγω φόρων; Κάποιο λινκ για το θεμα; Γιατί πολλά ακούω για φόρους πχ η Ευρωπαϊκή Ένωση λέει ότι δεν θα πρέπει να υπάρχουν αλλά η Ελλάδα βάζει φπα κλπ κάπου διάβασα..
Τέλος αξιόπιστες κριτικές για ανερχόμενα altcoins που αξίζει να επενδύσουμε στο προσεχές μέλλον ακόμα και φέτος, έχετε να μου προτείνετε σαιτ που να ψάξω κλπ; Γιατί στο google βγάζει πολλά ..

Έστω ότι έχεις αγοράσει TRON από κάποιο ανταλλακτήριο και μετά από κάποιο διάστημα πουλάς έναντι USD/EUR κλπ. Μετά από ότι κατάλαβα θες να επιστρέψουν τα λεφτά στο λογαριασμό σου. Τσεκάρεις αν το ανταλλακτήριο υποστηρίζει SEPA Tranfer. Αν υποστηρίζει τότε έχει καλώς, τα χρήματα επιστρέφουν σε εσένα με ένα πολύ μικρό fee το οποίο ορίζεται από το εκάστοτε ανταλλακτήριο. Κάθε ελληνική τράπεζα έχει επίσης κάποιο fee αλλά είναι το πολύ 1-1.5ευρώ. Άρα αν κάνεις cashout 100 ευρώ, να ξέρεις στο λογαριασμό σου θα επιστρέψουν κοντά στα 98 Ευρώ. Για τέτοια αστεία ποσά προφανώς δεν πρέπει να ανησυχείς για φορολογία και τα σχετικά. Μην τρελαθούμε κιόλας.
newbie
Activity: 12
Merit: 3
Οι χρεωστικε κάρτες είναι ότι πληρώσεις με το που τις παραγγείλεις και μετά οι χρεώσεις που λένε στην σελίδα του όταν κάνεις αγορές.
Για την coinbase έχω διαβάσει ότι καλύτερα να κάνεις verify από το κινητό καθώς η εφαρμογή δεν δουλεύει και δεν ολοκληρώνετε η εγγραφη. Τώρα δεν ξέρω αν δεν το έχουν φτιάξει ακόμα.
Για το trade είναι καθαρά θέμα δικό σου τι θα κάνεις.
Για τα χρήματα πουλάς bitcoin γιατί υπάρχει κόσμος που αγοράζει bitcoin. Τα χρήματα έρχονται μέσω sepa στον τραπεζικό λογαριασμό. Για την φορολογία υπάρχει ήδη μεγάλη κουβέντα σε αυτό εδώ το forum

Δηλαδή αν πχ θέλω να επενδύσω στο tron και αγοράσω, μετά πώς θα το κάνω σε ευρώ για να τα πάρω από το ατμ; Διότι αποσο ξέρω ούτε το coinbase ούτε το kraken υποστηρίζει τέτοια altcoin.. Οποτε η λύση θα είναι ενδεχομένως να τα αγοράσω από το binance πχ, να τα μετατρέψω στα δημοφιλή πχ bitcoin, ethereum και να τα κάνω fiat από αυτό; Θα χάσω κάποια χρήματα λόγω της ενδιάμεσης μετατροπής όμως;
Και ενδεικτικά για μεταφορά στην τράπεζα πχ 100 ευρώ κατοπιν cash out απο Bitcoin , να είναι το κέρδος ας πούμε, πόσο θα μου κρατήσουν λόγω φόρων; Κάποιο λινκ για το θεμα; Γιατί πολλά ακούω για φόρους πχ η Ευρωπαϊκή Ένωση λέει ότι δεν θα πρέπει να υπάρχουν αλλά η Ελλάδα βάζει φπα κλπ κάπου διάβασα..
Τέλος αξιόπιστες κριτικές για ανερχόμενα altcoins που αξίζει να επενδύσουμε στο προσεχές μέλλον ακόμα και φέτος, έχετε να μου προτείνετε σαιτ που να ψάξω κλπ; Γιατί στο google βγάζει πολλά ..
member
Activity: 204
Merit: 10
Ν26 Ambassador - Contact for free promo codes
Κρακεν και παλι κρακεν, γιατι οι περισσότεροι ξεκινάνε με coinbase το οποίο μάλιστα εχει 4% προμήθεια, ακομη δε μπορώ να καταλάβω.
Το κρακεν δουλεύει με 0,25% Wink

Οι περισσότεροι ξεκινούν με coinbase γιατί είναι πιο δημοφιλές, πιο εύκολο στη χρήση και το verification του είναι ταχύτατο. Από εκεί και πέρα τα fees του είναι μεγαλύτερα χωρίς αμφισβήτηση
sr. member
Activity: 617
Merit: 253
Κρακεν και παλι κρακεν, γιατι οι περισσότεροι ξεκινάνε με coinbase το οποίο μάλιστα εχει 4% προμήθεια, ακομη δε μπορώ να καταλάβω.
Το κρακεν δουλεύει με 0,25% Wink
legendary
Activity: 3402
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
Οι χρεωστικε κάρτες είναι ότι πληρώσεις με το που τις παραγγείλεις και μετά οι χρεώσεις που λένε στην σελίδα του όταν κάνεις αγορές.
Για την coinbase έχω διαβάσει ότι καλύτερα να κάνεις verify από το κινητό καθώς η εφαρμογή δεν δουλεύει και δεν ολοκληρώνετε η εγγραφη. Τώρα δεν ξέρω αν δεν το έχουν φτιάξει ακόμα.
Για το trade είναι καθαρά θέμα δικό σου τι θα κάνεις.
Για τα χρήματα πουλάς bitcoin γιατί υπάρχει κόσμος που αγοράζει bitcoin. Τα χρήματα έρχονται μέσω sepa στον τραπεζικό λογαριασμό. Για την φορολογία υπάρχει ήδη μεγάλη κουβέντα σε αυτό εδώ το forum
newbie
Activity: 12
Merit: 3
Γειά σας παιδιά!

Αρχικά να σας πω ότι είμαι τελείως αρχάριος στο αντικείμενο με τα κρυπτονομίσματα κια τώρα αυτές τις μέρες ξεκίνησα να ασχολούμαι και διαβάζω για τα βασικά, το τι είναι, τι είναι τα πορτοφόλια και τα ανταλλακτήρια κλπ...
Ήθελα λοιπόν να σας ρωτήσω κάποια πράγματα και αν μπορείτε να με βοηθήσετε...

1) Για τις bitcoin χρεωστικές κάρτες. Αυτές για να τις πάρουμε, μας έρχονται μέσω courier? Υπάρχουν τυχόν τίποτα μεταφορικά ή τελωνεία αν έρχονται με δέμα από Αμερική και εξωτερικό πχ? Από πού έρχονται? Συγκεκριμένα ρωτάω για την κάρτα από το wirex. Νομίζω δεν υπάρχουν επιπλέον επιβαρύνσεις απ'όσο έχω καταλάβει, έτσι δεν είναι? Επίσης η κάρτα από το cryptopay δεν ισχύει πια και σταμάτησε, τι συμβαίνει?

2) Ήθελα να σας ρωτήσω και για το coinbase. Για το verification, μου κάνει verify την ταυτότητα ID αλλά μετά ζητάει και proof of address. Να υποθέσω ότι ο λογαριασμός κινητού δεν είναι αρκετός έτσι? Γιατί δεν το δέχεται.. Ωστόσο όμως, αν μπω από την android εφαρμογή, δε ζητάει proof of address, ενώ από το site αμα μπω, δε με αφήνει να κάνω τίποτα άλλο παρά να ανεβάσω αμέσως proof of address, το οποίο δεν το βγάζει στην εφαρμογή.

3) Θα συμβουλεύατε να παίζω μικροποσά στα διάφορα coins ευελπιστώντας να ανέβουν μακροπρόθεσμα?

4) Γενικότερα ποιά είναι η καλύτερη στρατηγική, ο πιο συνετός τρόπος να ασχοληθώ με αυτό το αντικείμενο, κάποιες συμβουλές? Πχ να αγοράζω λίγα και ανερχόμενα coins? Πολλά πχ
4-5 altcoins ? Ή να μείνω σε ένα όπως το bitcoin?

5) Όντως γίνεται κανονικά να εξαργυρώσω τα bitcoins/κρυπτονομίσματα σε κανονικά ευρώ που θα μπούνε στον συνδεδεμένο λογαριασμό στην τράπεζα? Πχ από το coinbase τα κάνω withdraw/sell και αυτά πάνε στην εθνική που θα έχω βάλει τον λογαριασμό στο coinbase? Αυτά τα χρήματα όμως ποιός τα πληρώνει? Πού βρίσκονται και έρχονται σε μένα? Το coinbase? Η τράπεζα τα κάνει δεκτά? Πόθεν έσχες υπάρχει?

6) Τέλος, φορολογία/φόροι υφίστανται για αυτά τα λεφτά που θα πάρω σε ευρώ στην τράπεζα από εξαργύρωση bitcoin κλπ? Δηλαδή το ελληνικό κράτος παρεμβαίνει σε τέτοιου είδους κέρδη?

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ εκ των προτέρων!
Pages:
Jump to: