Pages:
Author

Topic: DAI - decentralizirani stablecoin temeljen na Ethereumu - page 2. (Read 857 times)

legendary
Activity: 2212
Merit: 7064
Cashback 15%
Naravno, uvijek postoji razlog da je Tether bolji jer ima veći volumen trgovanja s njegovim parom. Ne znam, ja ne izlazim toliko u stablecoine pa možda niti nisam najbolja osoba za komentirati... Sad sam išao pogledati i vidim da Binance nema DAI. Tu prestaje svaka rasprava s cryptofrkom jer on ionako koristi samo Binance i sve drži tamo. Naravno da ne može koristiti DAI dok ga Binance ne izlista.

Za DAI ti ne treba ni Binance.
Sve što treba je Ethereum wallet koji podržava tokene, na primer Metamask, mew ili Ledger hardware wallet.
Sada ima toliko dex-a kao Kyber i  slično koji rade automatski swap i sve je to trustless.
Swap u bilo koji token ili u ETH.

ono sto ja trenutno vidim kao problem je sto MakerDAO, kao idejni tvorac DAI, nema bas plan kako da uradi tranziciju na ETH2

ETH 2.0 neće sigurno još par godina...  ako ikad i bude  Grin
legendary
Activity: 2156
Merit: 1151
Nil Satis Nisi Optimum
u svakom slucaju, ukoliko DAI bude zaziveo, moze se desiti novi bum za ETH, jer se mehanizam generisanja DAI tokena zasniva na kolateralu i do sada je to bio ETH, otprilike na bazi 1:3 (u trenutku kad je DAI stigao do 100 milki, bilo je zakljucano 339 miliona u ETH, cifre u USD), sada je multi-kolateral, a to znaci da je uz ETH moguc kolateral i u BAT tokenu (negde od pre mesec dana)

ono sto ja trenutno vidim kao problem je sto MakerDAO, kao idejni tvorac DAI, nema bas plan kako da uradi tranziciju na ETH2, mada je u planu, i postoji ideja o kompatibilnosti + plus vec spominjani hak DAO organizacije 2016, sto se moze desiti svakom DAO projektu

DAO inace znaci decentralizovana automatizovana organizacija, koja radi bez ljudskog faktora, na bazi AI, a AI (vestacka inteligencija) radi na bazi "big data", odnosno odlucuje uzimajuci u obzir sve prethodne slucajeve koji su se desili u istoriji (sadasnja moc obrade podataka dozvoljava obradu ogromnog broja podataka u vrlo kratkom vremenskom periodu), ali je tesko ocekivati "thinking out of the box" i nova resenja
legendary
Activity: 2436
Merit: 1215
Naravno, uvijek postoji razlog da je Tether bolji jer ima veći volumen trgovanja s njegovim parom. Ne znam, ja ne izlazim toliko u stablecoine pa možda niti nisam najbolja osoba za komentirati... Sad sam išao pogledati i vidim da Binance nema DAI. Tu prestaje svaka rasprava s cryptofrkom jer on ionako koristi samo Binance i sve drži tamo. Naravno da ne može koristiti DAI dok ga Binance ne izlista.
legendary
Activity: 2226
Merit: 1571
'Bitcoins are like gold bars with wings' - T.W.
A tebi je kao Tether jasan?
To je najnesigurniji coin sa nejvećim volumenom trenutno, i može svaki čas da pukne i ode na nula, znači minus 100%    Grin

DAI niko ne može da ti ukine, kao što mogu Tether, e meni se to ne svidja na primer.
Ipak većinu bi držao BTC, a samo ETH bi prebacio u DAI, tako da mogu lako da ga prebacim u ETH ili WBTC ako počnu da skaču na gore.

Razumijem odnos Tethera i njegovog collaterala. Ne vjerujem toliko u taj Tether FUD koliko većina u kripto svijetu ali mi se Tether kao ideja zapravo ne sviđa. Posebno me brine onaj dio koji sam nedavno čuo o mogućnosti njegovog blokiranja iz centralnih izvora.
Ja gotovo uvijek većinu držim u BTC-u, jedino guram u stablecoin kad mislim da idemo prema dole. To sad jedno vrijeme ne planiram raditi - a do tad ću već proučiti DAI-jeve collateral mehanizme i biti sigurniji kad ga budem koristio.

Ako me pitaš već sad - imam puno bolje mišljenje o DAI-ju nego o Tetheru. Ali da sutra otvaram trade, i dalje ću odabrati Tether. Zašto? Jer i dalje mislim da je u tom kratkoročnom tradeu i bolja i fluidnija opcija.
legendary
Activity: 2212
Merit: 7064
Cashback 15%
A tebi je kao Tether jasan?
To je najnesigurniji coin sa nejvećim volumenom trenutno, i može svaki čas da pukne i ode na nula, znači minus 100%    Grin

DAI niko ne može da ti ukine, kao što mogu Tether, e meni se to ne svidja na primer.
Ipak većinu bi držao BTC, a samo ETH bi prebacio u DAI, tako da mogu lako da ga prebacim u ETH ili WBTC ako počnu da skaču na gore.
legendary
Activity: 2226
Merit: 1571
'Bitcoins are like gold bars with wings' - T.W.
Novi DAI je Multi-Collateral i on be bi trebalo da sače i i pada 10% tako da nema šta da radi li ne radi.
Isto važi za bilo koji stable coin, i nemoguće je da biti stalno 100% vezan za USD fiat 1:1.
Kratke oscilacije se moguće.

I tether oscilira ali to je 2% max u zadnje vrijeme. DAI je na 10. Koliko god mi to uljepšavali, previše je.

Kažem, DAI mi je super kao ideja ali znam tek površno o njemu. Ako planiram staviti velik dio svog portfolija u njega (a planiram), prije nego to napravim želim shvatiti kako ti mehanizmi zaštite vrijednosti funkcioniraju.
legendary
Activity: 2212
Merit: 7064
Cashback 15%
Novi DAI je Multi-Collateral i on be bi trebalo da skače i i pada 10% tako da nema šta da radi li ne radi.
Isto važi za bilo koji stable coin, i nemoguće je da biti stalno 100% vezan za USD fiat 1:1.
Kratke oscilacije su moguće.
legendary
Activity: 2226
Merit: 1571
'Bitcoins are like gold bars with wings' - T.W.
Pa ne moraš za sve što koristiš znati kako funkcionira. Primjerice, ja ne znam točno kako auto pretvara gorivo u energiju kretanja pa ga svejedno koristim. OK, znam osnove ali ne znam detaljno. A osnove funkcioniranja DAI-a su da postoje mehanizmi koji korigiraju cijenu ako ode previše dolje ili gore. To i činjenica da je decentraliziran mi je dovoljno da radije koristim njega nego Tether kad ću htjeti izaći u fiat

Auto radi. DAI još ne radi ako skače/pada 10% u pojedinim situacijama.
Zato i kažem - želim ga koristiti više nego neki drugi stablecoin ali da bih se osjećao sigurno dok to radim, moram barem generalno razumjeti kako funkcioniraju ti mehanizmi. Nije mi dovoljno objašnjenje poput ovog:

Kada Dai vrijedi više od $1, vlasnici ETH-a su podstaknuti na stvaranje više Dai-ja da ih mogu prodati, jer je to besplatan novac.
legendary
Activity: 2436
Merit: 1215
Meni se kod DAI-ja zapravo jedino ne sviđa što ne razumijem skroz kako funkcionira Grin

Shvaćam okvirno ali ti mehanizmi koji su u pozadini mi izgledaju dosta komplicirani. DAI je samo ove godine 2 puta išao 10% gore i dolje od median vrijednosti, što znači da još uvijek nisu savršeni.

Pa ne moraš za sve što koristiš znati kako funkcionira. Primjerice, ja ne znam točno kako auto pretvara gorivo u energiju kretanja pa ga svejedno koristim. OK, znam osnove ali ne znam detaljno. A osnove funkcioniranja DAI-a su da postoje mehanizmi koji korigiraju cijenu ako ode previše dolje ili gore. To i činjenica da je decentraliziran mi je dovoljno da radije koristim njega nego Tether kad ću htjeti izaći u fiat
legendary
Activity: 2226
Merit: 1571
'Bitcoins are like gold bars with wings' - T.W.
Meni se kod DAI-ja zapravo jedino ne sviđa što ne razumijem skroz kako funkcionira Grin

Shvaćam okvirno ali ti mehanizmi koji su u pozadini mi izgledaju dosta komplicirani. DAI je samo ove godine 2 puta išao 10% gore i dolje od median vrijednosti, što znači da još uvijek nisu savršeni.
legendary
Activity: 2212
Merit: 7064
Cashback 15%
Super je DAI u odnosu na sve ostale stable coine, narocito od kako je postao multi collateral.
Na njemu se može i zaraditi i ceo Defi sistem podrzava DAI.

Moze biti i privatan uz Tornado.
U slucaju da BTC krene da luduje na gore, lako se moze uraditi swap u WBTC privremeno ili u ETH i bilo koji drugi token
legendary
Activity: 2730
Merit: 7065
Farewell, Leo. You will be missed!
S obzirom da se u posljednje vrijeme spominjao DAI na našem podforumu evo bumpam jednu svoju stariju temu iz 2018 gdje sam nešto malo pisao o DAI stabilnoj valuti. Sigurno ju se može dodatno poboljšati ali šta je tu je  Grin
sr. member
Activity: 588
Merit: 256
Šteta što ni jedna burza gdje se trguje njime nije baš nešto. Bilo bi odlično kad bi bio izlistan na Binanceu recimo.

Pa nije da su sve burze na kojima je izlistan za ništa. HitBTC je velika burza, prema CoinMarketCapu je dvanaesta burza po veličini.
Za mene je postojanje DAI-a i princip na koje funkcionira  iznenađenje, no drago mi je da postoji.


HITBtc je na užasno lošem glasu. Čuo sam razne priče, a ponajprije onu da su feejevi suludi, limiti za withdrawal visoki do neba....

Ja sam isto čuo za HitBtc da je na užasno lošem glasu. Otprilike kao i YoBit koji se reklamira kako rade pump&dump određenih tokena. Nevjerojatno mi je da ih nitko još nije zatvorio zbog toga... Jasno mi je da se to radi "na crno", ali ovako javno se hvaliti da to radiš... Nevjerojatno!

Sad ste me jako zabrinuli s ovom informacijom. Ja dosta trgujem na HitBtc-u i do sad nisam imao nikakvih problema niti sam vidio pump&dump tokena.

Ja HitBtc ne koristim, ali sam čuo da su na dosta lošem glasu.
Ovo za pump tokena sam napisao za YoBit jer je on, kao i HitBtc, na dosta lošem glasu.

Ljudi svašta pišu o mnogo mjenjačnica, uglavnom isplivaju loše stvari. Dok ne propadaju i isplaćuju sredstva ja sam zadovoljan.
Recimo ja sam se smrzao kad sam za www.idax.mn mjenjačnicu vidio da nije željela nekim ljudima isplatiti sredstva, da se zna čekati 24h na isplatu, a ja sam u tom trenutku imao značajna sredstva kod njih, još sam KYC napravio na način da sam kao državu porijekla odabrao Jugoslaviju (jer Hrvatske nije bilo na popisu).
Međutim ja nisam imao s njima nikakvih problema a isplata je bila trenutna.
legendary
Activity: 2436
Merit: 1215
Šteta što ni jedna burza gdje se trguje njime nije baš nešto. Bilo bi odlično kad bi bio izlistan na Binanceu recimo.

Pa nije da su sve burze na kojima je izlistan za ništa. HitBTC je velika burza, prema CoinMarketCapu je dvanaesta burza po veličini.
Za mene je postojanje DAI-a i princip na koje funkcionira  iznenađenje, no drago mi je da postoji.


HITBtc je na užasno lošem glasu. Čuo sam razne priče, a ponajprije onu da su feejevi suludi, limiti za withdrawal visoki do neba....

Ja sam isto čuo za HitBtc da je na užasno lošem glasu. Otprilike kao i YoBit koji se reklamira kako rade pump&dump određenih tokena. Nevjerojatno mi je da ih nitko još nije zatvorio zbog toga... Jasno mi je da se to radi "na crno", ali ovako javno se hvaliti da to radiš... Nevjerojatno!

Sad ste me jako zabrinuli s ovom informacijom. Ja dosta trgujem na HitBtc-u i do sad nisam imao nikakvih problema niti sam vidio pump&dump tokena.

Ja HitBtc ne koristim, ali sam čuo da su na dosta lošem glasu.
Ovo za pump tokena sam napisao za YoBit jer je on, kao i HitBtc, na dosta lošem glasu.
sr. member
Activity: 588
Merit: 256
Šteta što ni jedna burza gdje se trguje njime nije baš nešto. Bilo bi odlično kad bi bio izlistan na Binanceu recimo.

Pa nije da su sve burze na kojima je izlistan za ništa. HitBTC je velika burza, prema CoinMarketCapu je dvanaesta burza po veličini.
Za mene je postojanje DAI-a i princip na koje funkcionira  iznenađenje, no drago mi je da postoji.


HITBtc je na užasno lošem glasu. Čuo sam razne priče, a ponajprije onu da su feejevi suludi, limiti za withdrawal visoki do neba....

Ja sam isto čuo za HitBtc da je na užasno lošem glasu. Otprilike kao i YoBit koji se reklamira kako rade pump&dump određenih tokena. Nevjerojatno mi je da ih nitko još nije zatvorio zbog toga... Jasno mi je da se to radi "na crno", ali ovako javno se hvaliti da to radiš... Nevjerojatno!

Sad ste me jako zabrinuli s ovom informacijom. Ja dosta trgujem na HitBtc-u i do sad nisam imao nikakvih problema niti sam vidio pump&dump tokena.
legendary
Activity: 2436
Merit: 1215
Šteta što ni jedna burza gdje se trguje njime nije baš nešto. Bilo bi odlično kad bi bio izlistan na Binanceu recimo.

Pa nije da su sve burze na kojima je izlistan za ništa. HitBTC je velika burza, prema CoinMarketCapu je dvanaesta burza po veličini.
Za mene je postojanje DAI-a i princip na koje funkcionira  iznenađenje, no drago mi je da postoji.


HITBtc je na užasno lošem glasu. Čuo sam razne priče, a ponajprije onu da su feejevi suludi, limiti za withdrawal visoki do neba....

Ja sam isto čuo za HitBtc da je na užasno lošem glasu. Otprilike kao i YoBit koji se reklamira kako rade pump&dump određenih tokena. Nevjerojatno mi je da ih nitko još nije zatvorio zbog toga... Jasno mi je da se to radi "na crno", ali ovako javno se hvaliti da to radiš... Nevjerojatno!
member
Activity: 392
Merit: 54
Šteta što ni jedna burza gdje se trguje njime nije baš nešto. Bilo bi odlično kad bi bio izlistan na Binanceu recimo.

Pa nije da su sve burze na kojima je izlistan za ništa. HitBTC je velika burza, prema CoinMarketCapu je dvanaesta burza po veličini.
Za mene je postojanje DAI-a i princip na koje funkcionira  iznenađenje, no drago mi je da postoji.

HITBtc je na užasno lošem glasu. Čuo sam razne priče, a ponajprije onu da su feejevi suludi, limiti za withdrawal visoki do neba....
sr. member
Activity: 588
Merit: 256
Šteta što ni jedna burza gdje se trguje njime nije baš nešto. Bilo bi odlično kad bi bio izlistan na Binanceu recimo.

Pa nije da su sve burze na kojima je izlistan za ništa. HitBTC je velika burza, prema CoinMarketCapu je dvanaesta burza po veličini.
Za mene je postojanje DAI-a i princip na koje funkcionira  iznenađenje, no drago mi je da postoji.
hero member
Activity: 1106
Merit: 534
Mene zapravo iznenadilo da je takav projekt tek nedavno nastao. Nadam se da će ga uskoro sve više burzi uvesti jer prema opisu izgleda stvarno dobro, odnosno "nehakabilno". Vidjet ćemo je li to stvarno tako...

Pa ima tu neki stariji projekt https://havven.io/
koji radi po sličnom principu.
legendary
Activity: 2436
Merit: 1215
Mene zapravo iznenadilo da je takav projekt tek nedavno nastao. Nadam se da će ga uskoro sve više burzi uvesti jer prema opisu izgleda stvarno dobro, odnosno "nehakabilno". Vidjet ćemo je li to stvarno tako...
Pages:
Jump to: