Pages:
Author

Topic: DAI - decentralizirani stablecoin temeljen na Ethereumu - page 3. (Read 857 times)

member
Activity: 392
Merit: 54
Šteta što ni jedna burza gdje se trguje njime nije baš nešto. Bilo bi odlično kad bi bio izlistan na Binanceu recimo.
legendary
Activity: 2730
Merit: 7065
Farewell, Leo. You will be missed!
Evo par informacija o DAI stablecoin projektu koji se pojavio krajem 2017 godine ali se ne spominje puno na foumu.
https://coinmarketcap.com/currencies/dai/#charts


Dai je decentralizirani stablecoin. Dai je Ethereum ERC20 token koji je vezan za $1 - svaki Dai vrijedi $1, i uvijek će vrijediti $1, bez obzira koliko Dai-ja postoji. Nema centraliziranog autoriteta poput Tethera koji podupire njegovu vrijednost i nema tradicionalne banke koja podupire Dai sa pravim Američkim dolarom.

- Svaki Dai uvijek vrijedi $1
- S njim se može slobodno trgovati kao i sa svakim drugim ERC20 tokenom
- Svako ko ima Ethereum novčanik može ga posjedovati, prihvatati i slati
- Može se mijenjati bez posrednika
- Nijedna osoba ili kompanija nema kontrolu nad njim
- Nijedna vlada niti vlasti ne može ga zatvoriti

Neki mogu pitati zašto je upšte potrebno nešto poput Dai. Zar Tether već ne ispunjava svrhu tokena vezanog za dolar? Tether, ili bilo koji drugi centralizirani stablecoin može biti hakiran, zatvoren ili vam može ukrasti vaš novac.
Što nije slučaj sa Dai. Kao pravi decentralizirani stablecoin, jedino trebate imati povjerenje u blockchain.


Na koji način funkcioniše Dai

Kada Dai vrijedi više od $1, vlasnici ETH-a su podstaknuti na stvaranje više Dai-ja da ih mogu prodati, jer je to besplatan novac.
Kada Dai vrijedi manje od $1, mehanizmi rade na povećanju cijene. Akteri koji sudjeluju u tim mehanizmima to rade jer zarađuju novac kad god Dai ne vrijedi tačno 1$. Zato je vrijednost Dai-ja uvijek nešto iznad ili ispod $1. Što se više Dai udaljava od $1, to je veći poticaj da se to riješi.

Šta je Dai?

Dai je jednostavno zajam na Ethereum. Svako može napraviti Dai - sve što je potrebno je ETH i tehničko znanje potrebno za korištenje decentralizirane aplikacije (dApp-a). Korištenjem MakerDAO dApp-a, tehnički potkovani korisnici mogu napraviti pozajmice u DAI na svoja ETH sredstva.

Većina korisnika - 99% - nikada neće morati stvarati Dai, niti moraju razumjeti kako on nastaje. Što duže Dai vrijedi 1 USD, to če više korisnici imati povjernja u njega, a korisnici će trošiti, prihvatati i pretvariti Dai prema potrebi.

Stvaranje Dai-ja je kompleksna stvar - zašto bi itko to radio? Zar ne mogu kupiti Dai na mjenačnici?
Evo samo jedan važan razlog zašto biste stvorili Dai, unatoč čitavoj ovoj gnjavaži:

- Potreban vam je zajam, a imate sredstvo (ETH) kojeg možete koristiti kao zalog za vaš zajam.



Dai možete kupiti na mjenačnicama kao što su: HitBTC, Bibox, Bancor Network, DDEX, OasisDEX itd
https://coinmarketcap.com/currencies/dai/#markets

Za više informacija o DAI tokenu i detaljnijem objašnjenju kako se pravi DAI pročitajte sljedeči izvor:
https://medium.com/@james_3093/the-dai-stablecoin-is-a-game-changer-for-ethereum-and-the-entire-cryptocurrency-ecosystem-13fb412d1e75

Pages:
Jump to: