Pages:
Author

Topic: Deprem vs Deprem - page 2. (Read 243 times)

hero member
Activity: 1078
Merit: 638
January 03, 2024, 04:10:01 PM
Biraz sıkışık ve dikine yapı sevmemizle alakalı olabileceğini düşünüyorum bu durumun, bi de bu dikine bina sevdasının biraz daha geç gelmesiyle alakalı olabilir. Şuan yeni yapılan, örneğin 2020 sonrası gibi tarihte olan binaların bu kadarda kötü yapıldığına inanmıyorum, ama 99 depremi öncesi herhangi bir bina herhangi bir depremde yıkılabilir gibi geliyor bana mesela. Aslında ülkece biraz daha geniş araziye açılmayı denesek, çok daha başarılı bir sistemimiz olacak, çok fazla sıkışık yapıya sahibiz. Maliyet açısından elbette mümkün değil ama coğrafi ve nüfus açısından bir örnek vermek gerekirse, bu gelen mültecileri vs saymazsak, dümdüz bütün ailelere 300 metre kare alan içerisinde 150 metre kare ev yapsak, max 2 katlı, ülke alanının çeyreği bile etmiyor, hatta daha bile küçük. Ben tabii ki bunu yapalım demiyorum, mümkün değil, ama bu kadarda sıkışmamız mantıklı değil. O kadar açılmamıza gerek yok, ama bu kadar sıkışmadan, kat sayısını limitleyerek, ülkede en dayanıklı en sağlam kaya tabanlı yere bile max 5 kat, vererek biraz yaysak daha başarılı olabilir. Bunun dışında elbette bina kontrollerinin sıkılaşmasıda çok önemli.
Geçenlerde twitterda görmüştüm, keşke kaydetseymişim. İş hayatının başında sayılabilecek bir inşaat mühendisi inşaatlardaki gerçek durumları anlatıyordu. Yanlış hatırlamıyorsam bu kirişlerdeki inşaat demirlerinin miktarının ve kıvrılması mıdır nedir işçiliğinin bir standardı, yönetmeliği varmış ama ustalar bunu yapmıyormuş. 'Biz hep böyle yapıyoz, bir şey olmuyo' falan gibi bir şeyler diyorlardı. İnşaat mühendisi eleman da uyuyamıyorum yıkılacak yaptığımız binalar diyordu. Kontrole gelen devlet birimleri de bir şey yapmıyormuş. Benim de tek avuntum 99 depreminden sonra yapılan binaların denetime tabi olup sağlam olduğuydu ama öyle değil gibi duruyor. Koca ülke olarak bir bina yapmasını beceremiyoruz ve yüz binlerce kişi ölecek valla inanamıyorum.
legendary
Activity: 2156
Merit: 1069
January 02, 2024, 03:49:25 PM
Mandown başlıkta devrem yazmışsın dedim hayırdır bir tane daha mı var buralarda  Grin benden hariç bir kişi daha biliyorum bizim meslekten bu forumda ama eskisi kadar aktif değil o arkadaş başlık herhalde deprem vs deprem olacak

Japonya olunca aradaki fark görünüyor Japonlar depremi kabullenmiş bir millet keşke biz de ona göre tedbir alsaydık da binlerce insan yaşıyor olsaydı
sr. member
Activity: 2086
Merit: 408
January 02, 2024, 01:26:20 PM
Hatay'daki enkazın hala %100'ü kaldırılmamış %95 gibi bir şey okudum geçen. Depremin üzerinden neredeyse 1 yıl geçti yani nasıl böyle olabiliyor gerçekten inanılmaz. Depremin üzerinden yanlış hatırlamıyorsam birkaç ay kadar bir süre geçtikten sonra bile enkazda insan bedeni çıkarılıyordu hala. Bunlar çok üzücü haberler ve böyle bir yetersizlikten ders hala alamazsak gerçekten çok yazık.

Benzer büyüklükte bir Marmara depreminde İstanbul'un durumunu düşünemiyorum bile. Bazı ilçelere kurtarma ekiplerinin girmesi bile çok zor duruyor.  Sad
legendary
Activity: 1904
Merit: 1282
January 02, 2024, 12:14:27 PM
O kırıkların olduğu yerleri köpükle onarıp üstüne belediyeden onay veren yerler olacağına yemin ederim ama kanıtlayamam deniyor ya kanıtlanıyor işte al sana deprem sonuçları.

Hocam eski iş yerimin arkasına büyük bir bina yapıldı o kkadar büyüktü ki çok derin bir temel kazdılar benim işyerimin yanındaki 4 apartmanın temeli kaydı ve zemin katta bulunan işyerlerinin kimisi kapılara kadar tadilat yapmak zorunda kaldı kafanı vurmadan içeri giremiyordun adamın işyeri kaldırımdan aşağıda kaldı.

Neyse efendim belediye boşaltma kararı aldı ve konu öylece kaldı ne boşalttılar ne başka birşey her işyeri gereken tadilatı yaptı geçti. Oturmaya devam ediyorlar. Ne bina sahipleri şikayetçi nede belediye.
hero member
Activity: 1204
Merit: 623
January 02, 2024, 12:06:26 PM
Bu işlerde devletin sorumluluğu (yani bizde sorumsuzluğu) belli, olunca çaresine bakarız zihniyeti devlet politikası. Ama insanların da dangalaklığına, açgözlülüğüne akıl sır erdirmek mümkün değil.
Aşağıdaki resim neye ait biliyor musunuz? Sahiplerinin ağır hasarlı raporu verilmesine itiraz edip dava açarak hasarsız raporu almaya çalıştıkları bir binaya...
Gerçekten kolonları falan harçla sıvayıp, duvar örüp girsinler otursunlar ve bir sonrakinde "doğal seçilim" gereğini yapsın, diyecek başka lafım yok. !!!!

Edit: Hasarsızdan kastım tabii ki güçlendirilip kullanılabilir hasarda olduğunu beyan etmeleri, ifadem biraz zayıf olmuş.

@bobita hocam el insaf. Bu binada ne varki. Bak direkler yerinde. Tabanda bir kaç önemsiz kırık var. Duvar dediğin nedirki. Bizim cemal ustaya söyle üç günde örer. Bir de kartonpiyer yaptırdın mı mis mis. Kardeşim begenmiyorsan japonyaya git. Bak adamların kos koca şehirleri yerle bir olmamış. Olmamış mı. Allah Allah. Ya bu işin fıtratı oraya gitmemiş mi. Niye gitmediki .Bize fıtrat onlara lan biri söylesin allah muhafaza binaların altında kalırlar sonra. Yoksa bizdeki mi sorunlu y. Yok bişey olmaz o çatlaklardan. Olmaz olmaz.

Yav örmeye ne gerek var, kırıkların oraya köpük sıksan yeter, ne bu ya, her işleri masraf, her şeyleri abartı. Neymiş efendim depremde dayanmazmış da bilmem neymiş. Ne dayanmayacak, iki üç kalasla destekledik mi bişiicikler olmaz, daha da yıkılırsa artık mukadderat, kadere karşı gelinir mi hiç.

Evet doğru söylüyon hocam. Kartonpiyerin iyi durması için buna köpük destek şart. Hani bu işinde böylece köpüğünü biz vatandaşlar olarak almış oluruz. Herşeyi devletten beklememek gerekli. Acaba hangi köpük iyi olurki. Köpük köpük olan köpükmü. Yoksa köpük olmayan köpükmü. Hani strafor diyorlar ya ondan. Ama kartonpiyer şart. Fransız ya.
legendary
Activity: 2506
Merit: 1287
★Bitvest.io★ Play Plinko or Invest!
January 02, 2024, 12:00:21 PM
Bu işlerde devletin sorumluluğu (yani bizde sorumsuzluğu) belli, olunca çaresine bakarız zihniyeti devlet politikası. Ama insanların da dangalaklığına, açgözlülüğüne akıl sır erdirmek mümkün değil.
Aşağıdaki resim neye ait biliyor musunuz? Sahiplerinin ağır hasarlı raporu verilmesine itiraz edip dava açarak hasarsız raporu almaya çalıştıkları bir binaya...
Gerçekten kolonları falan harçla sıvayıp, duvar örüp girsinler otursunlar ve bir sonrakinde "doğal seçilim" gereğini yapsın, diyecek başka lafım yok. !!!!

Edit: Hasarsızdan kastım tabii ki güçlendirilip kullanılabilir hasarda olduğunu beyan etmeleri, ifadem biraz zayıf olmuş.

@bobita hocam el insaf. Bu binada ne varki. Bak direkler yerinde. Tabanda bir kaç önemsiz kırık var. Duvar dediğin nedirki. Bizim cemal ustaya söyle üç günde örer. Bir de kartonpiyer yaptırdın mı mis mis. Kardeşim begenmiyorsan japonyaya git. Bak adamların kos koca şehirleri yerle bir olmamış. Olmamış mı. Allah Allah. Ya bu işin fıtratı oraya gitmemiş mi. Niye gitmediki .Bize fıtrat onlara lan biri söylesin allah muhafaza binaların altında kalırlar sonra. Yoksa bizdeki mi sorunlu y. Yok bişey olmaz o çatlaklardan. Olmaz olmaz.

Yav örmeye ne gerek var, kırıkların oraya köpük sıksan yeter, ne bu ya, her işleri masraf, her şeyleri abartı. Neymiş efendim depremde dayanmazmış da bilmem neymiş. Ne dayanmayacak, iki üç kalasla destekledik mi bişiicikler olmaz, daha da yıkılırsa artık mukadderat, kadere karşı gelinir mi hiç.
hero member
Activity: 1204
Merit: 623
January 02, 2024, 11:51:55 AM

hero member
Activity: 1974
Merit: 575
January 02, 2024, 11:45:39 AM
Biraz sıkışık ve dikine yapı sevmemizle alakalı olabileceğini düşünüyorum bu durumun, bi de bu dikine bina sevdasının biraz daha geç gelmesiyle alakalı olabilir. Şuan yeni yapılan, örneğin 2020 sonrası gibi tarihte olan binaların bu kadarda kötü yapıldığına inanmıyorum, ama 99 depremi öncesi herhangi bir bina herhangi bir depremde yıkılabilir gibi geliyor bana mesela. Aslında ülkece biraz daha geniş araziye açılmayı denesek, çok daha başarılı bir sistemimiz olacak, çok fazla sıkışık yapıya sahibiz. Maliyet açısından elbette mümkün değil ama coğrafi ve nüfus açısından bir örnek vermek gerekirse, bu gelen mültecileri vs saymazsak, dümdüz bütün ailelere 300 metre kare alan içerisinde 150 metre kare ev yapsak, max 2 katlı, ülke alanının çeyreği bile etmiyor, hatta daha bile küçük. Ben tabii ki bunu yapalım demiyorum, mümkün değil, ama bu kadarda sıkışmamız mantıklı değil. O kadar açılmamıza gerek yok, ama bu kadar sıkışmadan, kat sayısını limitleyerek, ülkede en dayanıklı en sağlam kaya tabanlı yere bile max 5 kat, vererek biraz yaysak daha başarılı olabilir. Bunun dışında elbette bina kontrollerinin sıkılaşmasıda çok önemli.
legendary
January 02, 2024, 11:39:08 AM
Gerçekten de doğal afetlerin değilde ihmalkarlığın insanın açgözlülüğünün öldürdüğünü bir defa daha görmüş olduk. Alın yazısı vs hikaye abi hikaye sen eşeğini sağlam kazığa bağladın mı ki de tevekkül edip sabır edip kabulleneceksin? Parayı verenin düdüğü öttürüp her sorunu aştığı bir sosyal ortamdayız. @mandown hocamın bahsettiği gibi bir olaya bende şahit oldum direk kendi gözlerimde. Bu geçen seneki deprem sonrasında 10 katlı yaklaşık 40 daireli bir apartmanda kiracı abimiz tetkik yaptırmak için belediyeye başvuruyor ve tüm apartman ahalisi buna düşman kesiliyor ve söylemleri ne biliyor musunuz? "Adam kiracı ne hakla bunu talep edebiliyor?" ki bunu diyenlerde ev sahipleri. Geldiler kontrole geçmese binayı boşalttıracaklar vs ama birşekilde geçti geçmemesi gereken bir bina geçti. Artık en az kaç kişi bu olaya dahil olmuştur siz tahmin edin. Sonuç ne mi oldu o abimizin evini taşıdık oradan diğerlerinin baskısı vs şeyler sonucunda. Adam diyor ki ben şimdi daha güvenli bir yere geçtim masrafım evimi taşımak emlakçı komisyonu vermek oldu taş çatlasın bu masrafı 4-5 ayda çıkartırım da onlar bir sıkıntı olduğunda benim gibi çıkartabilecekler mi kayıplarını!

Açgözlülük, cehalet vb bunları konuştuk, zaten gün gibi ortada ama konunun bir başka yönüyle ilgili devletin de hatası var ve zincirleme bir çok yansıması oluyor. İster bina zayıflığı, ister anlaşarak kentsel dönüşümde değerleme sınırı getirilmeli, çünkü 5 liralık binayı yıkıp yerine makyaj, trend uygulamalar vb lüks(!) binalar yapıp 10 liraya satıyorlar (ya da öyle değer biçiyorlar). Bu durumda konut fiyatlarından kira fiyatlarına kadar her şey fırlıyor ve bu fırlama alakasız bir çok başka şeyi de etkiliyor.
Devlet kentsel dönüşüm öncesi demeli ki, senin ederin şu kadar, yeni bina farkı şu kadar ekleyebilirsin, üzerine çıkamazsın, çok zorlamacı olur diyeceksiniz ama başka yolu yok maalesef.

Ya hocam kentsel dönüşümde olsa tüm suç o da iyi yani. Birkaç sene önce imar affı çıkardılar bu başlı başına bir sıkıntı doğurdu ortaya. Hemen derme çatma evleri koydular, kaçak çıkılan katları sisteme dahil ettiler, birçok belediye çalışanı göz göre göre olmayacak şey için onay verdi güzel bir motivasyonla. Zamanında güzel reklamları bile döndü yani bunun şimdi hadi yiyorsa o zaman ki gibi imar affı naraları atılsın bakalım nasıl hemende atıyorlar hapse. Ama o zaman o naraları atanlara hiçbirşey yapılmadı. Bir nokta kadar menfaat için eğrilenler virgül gibi başlarına gelecek müsibetleri ddevam ettiriyorlar olay bu yani. Bir nokta ol menfaatine ters düşsede hayır de bak 3-5 yıl sonra nasıl da iyi ki nokta gibi dimdik durmuşum da böyle sıkıntı yaşamamışım de. Ama yok yani...

Zaten geçen sene yaşanan katliamın baş sorumlularından birisi o bahsettiğin imar affı değil mi, köpek bağlamayacağın ama ruhsat verilmiş yapılarda belki binlerce kişi öldü.
Ve öyle çok falan değil, bir iki gram hukuk devleti olsaydık sırf o nedenden dolayı hükümet düşer ve neredeyse hepsi hapsi boylardı. Ama maalesef üçüncü dünya ülkesiyiz ve kafa belli, yapılanlar yapanın yanına kar, yaşananlar da Allahın işi...
hero member
Activity: 1246
Merit: 883
Eloncoin.org - Mars, here we come!
January 02, 2024, 11:34:32 AM
50-100 senede geçse zihniyetler değişmediği sürece bu ülkede bir şey değişmez. Çoğunluğumuz mesela trafik kurallarına ceza yememek için uyuyoruz en basit emniyet kemerini can güvenliğinden ziyade cezai işlem uygulanmasın diye takılıyor. Bina yapılırken her şey istenildiği gibi yapılıyor ruhsat alınıyor ama sonrasında yine bildiğimiz gibi izinsiz işlemle yapılıyor halbuki en ufak bir tadilat için izin almak gerekiyor.
hero member
Activity: 1260
Merit: 957
January 02, 2024, 11:22:51 AM
Gerçekten de doğal afetlerin değilde ihmalkarlığın insanın açgözlülüğünün öldürdüğünü bir defa daha görmüş olduk. Alın yazısı vs hikaye abi hikaye sen eşeğini sağlam kazığa bağladın mı ki de tevekkül edip sabır edip kabulleneceksin? Parayı verenin düdüğü öttürüp her sorunu aştığı bir sosyal ortamdayız. @mandown hocamın bahsettiği gibi bir olaya bende şahit oldum direk kendi gözlerimde. Bu geçen seneki deprem sonrasında 10 katlı yaklaşık 40 daireli bir apartmanda kiracı abimiz tetkik yaptırmak için belediyeye başvuruyor ve tüm apartman ahalisi buna düşman kesiliyor ve söylemleri ne biliyor musunuz? "Adam kiracı ne hakla bunu talep edebiliyor?" ki bunu diyenlerde ev sahipleri. Geldiler kontrole geçmese binayı boşalttıracaklar vs ama birşekilde geçti geçmemesi gereken bir bina geçti. Artık en az kaç kişi bu olaya dahil olmuştur siz tahmin edin. Sonuç ne mi oldu o abimizin evini taşıdık oradan diğerlerinin baskısı vs şeyler sonucunda. Adam diyor ki ben şimdi daha güvenli bir yere geçtim masrafım evimi taşımak emlakçı komisyonu vermek oldu taş çatlasın bu masrafı 4-5 ayda çıkartırım da onlar bir sıkıntı olduğunda benim gibi çıkartabilecekler mi kayıplarını!

Açgözlülük, cehalet vb bunları konuştuk, zaten gün gibi ortada ama konunun bir başka yönüyle ilgili devletin de hatası var ve zincirleme bir çok yansıması oluyor. İster bina zayıflığı, ister anlaşarak kentsel dönüşümde değerleme sınırı getirilmeli, çünkü 5 liralık binayı yıkıp yerine makyaj, trend uygulamalar vb lüks(!) binalar yapıp 10 liraya satıyorlar (ya da öyle değer biçiyorlar). Bu durumda konut fiyatlarından kira fiyatlarına kadar her şey fırlıyor ve bu fırlama alakasız bir çok başka şeyi de etkiliyor.
Devlet kentsel dönüşüm öncesi demeli ki, senin ederin şu kadar, yeni bina farkı şu kadar ekleyebilirsin, üzerine çıkamazsın, çok zorlamacı olur diyeceksiniz ama başka yolu yok maalesef.

Ya hocam kentsel dönüşümde olsa tüm suç o da iyi yani. Birkaç sene önce imar affı çıkardılar bu başlı başına bir sıkıntı doğurdu ortaya. Hemen derme çatma evleri koydular, kaçak çıkılan katları sisteme dahil ettiler, birçok belediye çalışanı göz göre göre olmayacak şey için onay verdi güzel bir motivasyonla. Zamanında güzel reklamları bile döndü yani bunun şimdi hadi yiyorsa o zaman ki gibi imar affı naraları atılsın bakalım nasıl hemende atıyorlar hapse. Ama o zaman o naraları atanlara hiçbirşey yapılmadı. Bir nokta kadar menfaat için eğrilenler virgül gibi başlarına gelecek müsibetleri ddevam ettiriyorlar olay bu yani. Bir nokta ol menfaatine ters düşsede hayır de bak 3-5 yıl sonra nasıl da iyi ki nokta gibi dimdik durmuşum da böyle sıkıntı yaşamamışım de. Ama yok yani...
legendary
January 02, 2024, 11:18:03 AM

hero member
Activity: 1260
Merit: 957
January 02, 2024, 08:23:46 AM
hero member
Activity: 1246
Merit: 883
Eloncoin.org - Mars, here we come!
January 02, 2024, 07:24:22 AM
El insaf hocam bu bina için dava açmaya utanmamışlar mı? Bu binaya sağlam raporu almak ve kiraya vs vermek cinayetle eş değer bir durum.

@mandown hocam Hatay başta olmak üzere 10 ilde yaşanan depremin yıl dönümü yaklaşıyor. Akşamları Kahramanmaraş'ta oturan arkadaşımla konuşuyorum hemen hemen her gün ara ara sallanıyoruz diyor neredeyse 1 yıl olacak ama artçı depremler devam ediyor. 

Ülkemizin gerçeği ders almıyoruz önlem almıyoruz. 3-5 sızlanıyoruz sonrasında her şey unutuluyor sanki hiç bir şey yaşanmamış gibi onlarca can kaybı verilmemiş gibi yaşıyoruz.

legendary
January 02, 2024, 07:05:35 AM

legendary
Activity: 1904
Merit: 1282
January 02, 2024, 05:03:36 AM
Arkadaşlar depremin öldürmediğini, depremden ölümlerin kader olmadığını dünki depremde görmüş olduk. Dün japonyada olan depremde yıkılan bir bina gördüm bina bir bütün halde yıkılmış utanmasan vinçle kaldır dik ayağa kullanmaya devam et.

Bizde ise deprem olduğunda  alın yazısı kader vb şekillerle insanları kandırıyorlar.  Ne hızlı unuttuk değilmi? TV'de bakın çok nadir konusu geçmeye başladı hala binlerce insan çadırlarda veya prefabrik evlerde yaşıyor. Eğitim devam ederken okulun önündeki bina yıkılmaya insanlara travmalar yaşatılmaya devam edilirken bir yandanda yıkılan binalardan hala cenazeler çıkıyor bir kısmı ise bulunmadı bile.

Ne desek boş.
Pages:
Jump to: