Pages:
Author

Topic: Despre adresa Bitcoin - page 3. (Read 2808 times)

newbie
Activity: 14
Merit: 0
June 20, 2018, 05:31:46 AM
#5
Ai grija acolo.
Incearca sa pui din nou adresa ta de la Jaxx. daca nu poti renunta la acel site, asta in cazut in care acea adresa care iti apare sa nu fie a ta de pe alt portofel pt. ca e posibil sa ramai fara bani.
jr. member
Activity: 76
Merit: 4
June 20, 2018, 05:26:49 AM
#4
Am si eu o intrebare despre adresele de bitcoin
Am portofel Jaxx si pînă acum am avut o singura adresa de BTC
Ieri, când am vrut să trimit adresa mea de BTC de pe Jaxx, pe un site, mi-a apărut o nouă adresă diferită de precedenta (pe care o notasem si in alt loc pentru acces rapid)
E ceva în neregulă sau e normal?
Multumiri anticipate
legendary
Activity: 3668
Merit: 6382
Looking for campaign manager? Contact icopress!
October 30, 2014, 06:42:18 AM
#3
Foarte frumos raspunsul, dar tot nu ai spus de unde poate sa ia adresa / unde sa o vada Smiley

Banuiesc ca folositi programul oficial de portmoneu / wallet. Si eu am avut initial o dilema legata de care este adresa mea.

Exista 2 modalitati de a vedea adresa:

* modalitatea mai simpla: la "receive coins" ar trebui sa fie un sir care incepe cu 1. Il selectati, apasati "copy address" si aveti adresa in clipboard. Aceea e adresa "primara".
* modalitatea mai sigura (dar mie mi se pare ne-necesara) ar fi sa generati o adresa noua pentru fiecare plata. Tot in zona cu "copy address" ar trebui sa fie si buton de "generate a new address" sau ceva de acest gen.

Sper ca am zis corect, daca nu, va rog, cine poate, sa ma corectati. Eu nu mai folosesc bitcoin-qt, am alt software de wallet/portmoneu.



Legat de modalitatile simpla / sigura. Tineti minte ca asa dati doar adresa publica, "fanta" in care se pot baga banuti, deci nu ar trebui sa fie probleme. Cheia privata (prin care altii sa va ia banii) nu e chiar asa usor de dat altora Wink  (numai sa fiti sigur ca ati parolat pormoneul si nu aveti virusi).
sr. member
Activity: 471
Merit: 250
BTC trader
October 23, 2014, 10:43:49 AM
#2
Salut!

O adresă bitcoin este o înșiruire de litere și cifre care îți permite să primești bitcoini. I-o dai cuiva iar acela poate să îți trimită bitcoini. Un portofel poate deține multe adrese (se fac altele noi foarte ușor), și chiar este recomandat să folosești o adresă diferită pentru fiecare tranzacție în care primești bitcoini. Dacă un site îți cere o adresă Bitcoin, atunci probabil vrea să știe unde să îți poată trimite bitcoini. Poți să îi dai oricare adresă care o găsești la portofelul tău, și cel mai bine îi dai una proaspăt făcută.

Am să vin cu o analogie care să te ajute să înțelegi mai bine cum e cu adresele astea:

Imaginează-ți că bitcoinii sunt arginți și că toți acești arginți sunt ținuți în seifuri și îngropați în pământ în multe locuri diferite. Dacă tu deții arginți, tu de fapt cunoști locurile unde îi ții îngropați și ai cheile pentru seifurile în care sunt ținuți. În analogie, coordonatele unui asemenea loc unde este îngropat un seif cu arginți reprezintă o adresă Bitcoin. Mai trebuie să îți imaginezi că fiecare seif are o fantă mică pe unde cineva poate băga arginți dar nu îi poate scoate.

Tu în orice moment poți să sapi o groapă nouă și să pui un seif gol acolo. Asta se face pe gratis și instant. Apoi poți da coordonatele locului unde este groapa (adresa Bitcoin) către cineva care poate veni să mai bage niște arginți (bitcoini).

Ca să îi dai cuiva arginți, trebuie să deschizi unul sau mai multe seifuri cu acele chei care le ai doar tu, să scoți niște arginți și să îi pui în alte seifuri deținute de cel care primește arginții (toate au fantă mică prin care se pot băga arginți dar nu se pot scoate).

Exemplu de adresă: 16VBZ1b5f5mg7pP5jH7C34StH8bcR4xV4g
Am văzut că mereu încep cu '1'

Detalii la https://en.bitcoin.it/wiki/Address

Sper că acum înțelegi mai bine Smiley
newbie
Activity: 52
Merit: 0
October 23, 2014, 06:49:26 AM
#1
Buna ziua,

Am o dilema mare in privinta adresei Bitcoin ! Atunci cand ma inregistrez pe un nou sait bitcoin mi se cere adresa Bitcoin si nu stiu de unde sa iau aceasta adresa. Stiu insa ca fiecare portofel pentru depozitare are adresa lui care este mentionata in portofel. Intrebare : Adresa mentionata in portofel este adresa Bitcoin?  Sau trebuie sa o caut in alta parte? Va rog sa-mi explicati cat mai clara, daca se poate o explicatie babeasca pentru a itelege si eu. M-am tot chinuit sa inteleg cum sta treaba dar recunosc, nu ma duce mintea.

Multumesc,
Pages:
Jump to: