Pages:
Author

Topic: DMR unlu mamuller Simit sarayı Halka arz ediliyor. - page 3. (Read 373 times)

legendary
Activity: 2254
Merit: 1446
Cashback 15%
daha birkaç sene önce iflas ettikleri hakkında haberler çıkmamış mıydı? hatta bir kamu bankası borcu devralacaktı da medyada gündem olduğu için bu kararlarını iptal mi ne etmişlerdi? bu gidişle mahallemizde bulunan bakkal bile borsaya girecek.

edit: ziraat bankası'nın simit sarayı'nı satın alması : https://eksisozluk1923.com/ziraat-bankasinin-simit-sarayini-satin-almasi--6280861
hero member
Activity: 1204
Merit: 623
Vergi ve benzeri yollarla milletten alacaklarını aldılar. Kalanları da halka arz yöntemi ile kendi rızaları dahilinde almaya başladılar. 5 tavan 3 taban az  silkeleme kaybeden küççük yatırımcı kazanan yine devlet. Ama bu sefer vergi değil gönül rızası. 5 yada ne bileyin 7 tavan yada ilk tabanda sat çık sonraki arzı bekle. Yakında bizim bakkalıda bu civarda görürüz.
sr. member
Activity: 812
Merit: 293
Eloncoin.org - Mars, here we come!
Böyle her şirketi halka arz etmeleri ne kadar doğru bilemiyorum zaten halka arzın dışında çok fazla talep göreceğini sanmıyorum. Hadi halka arzı onaylıyorsunuz ama yıldız pazarda işlem görmesi gereksiz. Sanırım SPK şirketler ağır kredi yükü altına girmesin diye onay veriyor herhalde başka bir açıklaması yok gibi.

Bana bu yöntem küçük ölçekli ve aynı zamanda birçoğu ekonomik darbogazda şirketlerin de arada kaynayıp girmemeleri için bulunmaz nimet. Hazır yağarken alıcı kesim ufak ufak da olsa kazanma, firmalar ise ekonomilerini düzeltip yola devam etme şansı buluyor. bu durum ne kadar sürer bilmiyorum ama en azından yılbaşına kadar devam eder gibi görünüyor.
sr. member
Activity: 1344
Merit: 373
Simit sarayı bile halka arz edilir olmuş. Smiley

Bunlardan alışveriş yapan var mı? Zincir marka olunca fiyatları katlanıyor diğer unlu mamüller daha uygun.

Bayadır simit sarayından alışveriş yapmıyorum ama Türkiye’ye yayılmış bir zincirler ve gıda üzerine olan firmaların kazançlarının yakın gelecekte artacağını düşünüyorum, bu yüzden yatırım küçük şekilde yapılabilir, halka arza ise katılmak artık farz oldu Smiley
jr. member
Activity: 30
Merit: 15
Simit sarayı bile halka arz edilir olmuş. Smiley

Bunlardan alışveriş yapan var mı? Zincir marka olunca fiyatları katlanıyor diğer unlu mamüller daha uygun.
sr. member
Activity: 504
Merit: 324
Böyle her şirketi halka arz etmeleri ne kadar doğru bilemiyorum zaten halka arzın dışında çok fazla talep göreceğini sanmıyorum. Hadi halka arzı onaylıyorsunuz ama yıldız pazarda işlem görmesi gereksiz. Sanırım SPK şirketler ağır kredi yükü altına girmesin diye onay veriyor herhalde başka bir açıklaması yok gibi.

Kredi faizleri %45 seviyelerine gelmiş durumda, hangi firma bu kadar yüksekten kredi çekipte ödeyebilir, adamlar bu kadar kazanmıyorlar ki o faizi ödeyebilsinler.
Bu sebeple firmalara kolaylık sağlanıyor ve adamlar kredi çekip çıkmaz döngüye girmek zorunda kalmıyor.

Kredi alamıyorlar mecbur halka arz edilişi onaylamak zorunda kalıyorlar. Adamlar da topladıkları paralar ile işlerini rahatça görüyorlar. Aslında borsa bir ülkenin en önemli yatırım mecrasıdır, yurtdışına açılan kapısıdır. Bir ülkeyi kalkındıran şeylerden birisidir. O kısıma daha fazla özen göstermek zorundalar ama yine bir şeyler ters işliyor ülkede.
legendary
Activity: 1218
Merit: 1176

Kredi faizleri %45 seviyelerine gelmiş durumda, hangi firma bu kadar yüksekten kredi çekipte ödeyebilir, adamlar bu kadar kazanmıyorlar ki o faizi ödeyebilsinler.
Bu sebeple firmalara kolaylık sağlanıyor ve adamlar kredi çekip çıkmaz döngüye girmek zorunda kalmıyor.
hero member
Activity: 1246
Merit: 883
Eloncoin.org - Mars, here we come!
copper member
Activity: 1190
Merit: 925
SPK artık iyice cıvıtmaya başladı.En ufak firmaların bile borsaya girdiği çok garip bir dönemden geçiyoruz.Baksanıza simit sarayı, midyeci ahmet gibi basit yemek firmaları bile borsaya girmeye başladı.Halbuki TAB gıda gibi büyük firmalar hala beklemedeler.Onlara onay verse eleştirmem de Simit Sarayı nedir?

Elbette ben de alım gireceğim ancak firmaya güvendiğimden değil.
legendary
Activity: 1904
Merit: 1282
Halka Arz Miktarı: 75 milyon lot
Halka Arz Büyüklüğü: 768 Milyon TL

Fonun kullanım yeri:
 %40 mağazacılık faaliyetlerinin geliştirilmesi
%30 Mevcut tesiste makina ve ekipman yatırımı
%30 İşletme sermayesi.

Halka arz şekli: Sermaye artırımı
75 milyon TL

FİYATI: 10,24 TL
Yıldız Pazar

https://twitter.com/zeynepxaktas/status/1702405402606878954

3 milyon kişi girecek olsa sanırım kişi başı 25 lot falan düşecektir yani 300-400 liralık hisse alınabilir. Simit sarayı nasıl bir para kazanıp nasıl bir ticaret yapıyorlarsa artık halka arz edilebilir olmuş.
Pages:
Jump to: