Pages:
Author

Topic: Dükkan Almak - page 2. (Read 255 times)

hero member
Activity: 1078
Merit: 638
December 18, 2021, 02:23:06 PM
Daha geçen hafta aynısını düşünüyordum dolar iyice uçmadan önce baktım fiyatlara çok uygun gördüğüm dükkanlar vardı. Hemen kullanmasam bile güzel bir yatırım olabilir hem de portföyü genişletmiş olurum diyordum. Bu hafta ise doların uçuşuyla dükkan fiyatları TL bazında aynı kalarak aslında müthiş bir indirime girmiş oldu. Dolar bakımından şu an bedava, üstelik esnafın durumu kötü olduğu için dükkan sahipleri konutlardaki gibi fiyat artıramıyor. Bence çok güzel bir fırsat olabilir top tier bir yer almayacaksanız konumu güzel mahalle arası dükkan her türlü iş yapar kesinlikle zarar ettirmez.
Aynen katılıyorum. Uzun vadeli yatırım olarak çok mantıklı. Dediğiniz gibi TL olarak aynı kalarak dolara karşı çok çok ucuzladı. Diyelim şimdi 20k ya da 50k dolara bir dükkan aldınız. Ufak da olsa bir kira gelecek. Seçimde iktidar değişti ve yapısal reformlar vs uzun vadede TL değer kazanırsa bu yatırım dolar olarak katlamış olacak belki. Küçük bir ilçede atıyorum okul ya da hastane sağlık ocağı gibi bir yerin yanında az da olsa iş yapacak kelepir bir dükkan yatırımı yapmak benim de aklımda var. Ayrıca üstte yazdığı gibi şu anda kredi çekip TL ödemek de mantıklı. Bir arkadaşım Nisan ayında araba aldı kredi ile. 8-9k lira aylık ödemesi var. İlk başladığında 1000 dolardan fazlaydı şimdi 500 dolar. 2-3 sene doların yüksek kalacağı aşikar.
legendary
Activity: 1246
Merit: 1198
December 18, 2021, 01:49:44 PM
Ağam alacaksın dükkanı dükkan kendisini 20 yılda amorti edecek o da edebilirse, dolar varsa elinde koy dolar faizine ordan bile daha çok kazancın olur Smiley
Ben şu dönem bir şey almayı hiç düşünmüyorum çünkü bir malın veya başka bir şeyin kendini amorti etme süresi çok çok uzadı.
hero member
Activity: 1246
Merit: 883
Eloncoin.org - Mars, here we come!
December 18, 2021, 06:16:27 AM
Dolar bozdurarak almak mantıklı gelmiyor dolarda ve nakitte durmak şimdilik daha kazançlı görünüyor satın alıp hemen kiracı bulamayacaksanız size pek kazancı olmayacaktır bir süre daha bekleyip alacaksanız o zaman almanız daha isabetli olabilir. @mhanbostanci arkadaşında dediği gibi kredi çekerek Türk Lirası borçlanması daha mantıklı görünüyor. Ben olsam biraz daha beklerim böyle giderse bir çok işyeri dükkan kapanacaktır hem doların daha çok çıkacağı ortada.
legendary
Activity: 2520
Merit: 1510
December 17, 2021, 05:40:28 PM
Daha geçen hafta aynısını düşünüyordum dolar iyice uçmadan önce baktım fiyatlara çok uygun gördüğüm dükkanlar vardı. Hemen kullanmasam bile güzel bir yatırım olabilir hem de portföyü genişletmiş olurum diyordum. Bu hafta ise doların uçuşuyla dükkan fiyatları TL bazında aynı kalarak aslında müthiş bir indirime girmiş oldu. Dolar bakımından şu an bedava, üstelik esnafın durumu kötü olduğu için dükkan sahipleri konutlardaki gibi fiyat artıramıyor. Bence çok güzel bir fırsat olabilir top tier bir yer almayacaksanız konumu güzel mahalle arası dükkan her türlü iş yapar kesinlikle zarar ettirmez.
sr. member
Activity: 1148
Merit: 367
December 17, 2021, 03:03:22 PM
Devren işletme mi satın alacaksanız? Kira geliri elde etmek için dükkan mı satın alacaksınız? Kira gelirleri enflasyon karşısında eriyor. Yasalar işçiden yana olduğu gibi işletmelerden de yana olduğu için kira kontratı sona ermedikçe istediğiniz fiyat istikrarını yakalayamıyorsunuz. Karamsar yorum yaptım biraz. Kusura bakmayın. Cheesy

Kira geliri için almayı düşünüyorum. Kiralarsam kiracı bulamayabilirim bir süre. Çünkü piyasa durgun ortalık düzelene kadar tutabilirim elimde.

Normalde benimde tercih edeceğim bir yatırım değil. Fakat ilan sahibi dolar 10 lira aynı olduğundan beri aynı fiyata listeliyor. Beni cezbeden nokta burası oldu.
legendary
Activity: 3164
Merit: 1517
December 17, 2021, 02:59:15 PM
Bence dükkanı al ama dolar bozarak değil. kredi çekerek al. dolar kenarda dursun.
olur da işsiz kalırsın krediyi ödeyemez duruma gelirsen o zaman doları bozar krediyi kapatırsın.
Adamlar katar ile 24 TL üzerinden anlaşma imzalamış eni sonu 24 olacak bu bok.
legendary
Activity: 1386
Merit: 1231
December 17, 2021, 02:21:31 PM
Bir yatırım aracı olarak görülebilir ama ben biraz daha bekleme taraftarı olurdum. Şu sıralar ne mal alınır ne mal satılır.Çünkü piyasa çok oynak daha dün 2xx olan bir araç 3xx veya 4xx olmuş durumda. Alsanız bile kiraya verirsiniz aldığın para dolar karşılığına yine erimiş olur değişen bir şey pek de fazla olmaz. Sadece durduğu yerde biraz değer kazanır o da türk lirası bakımından ona değer mi düşünmek lazım
hero member
Activity: 2170
Merit: 640
Undeads.com - P2E Runner Game
December 17, 2021, 01:19:00 PM
Devren işletme mi satın alacaksanız? Kira geliri elde etmek için dükkan mı satın alacaksınız? Kira gelirleri enflasyon karşısında eriyor. Yasalar işçiden yana olduğu gibi işletmelerden de yana olduğu için kira kontratı sona ermedikçe istediğiniz fiyat istikrarını yakalayamıyorsunuz. Karamsar yorum yaptım biraz. Kusura bakmayın. Cheesy
sr. member
Activity: 1148
Merit: 367
December 17, 2021, 10:39:49 AM
Uzun vadeli olarak forum ahalisi dükkanlar için ne düşünüyor?

Benim düşüncem her gecen gün şehir nüfuslarının azalacağı ve şehir merkezlerindeki dükkan fiyatlarının düşeceğini (dükkan değerinin alım gücüne oranı) düşünüyorum.

Mahalle aralarında ise ekmek, berber, fast food, çay ocağı gibi iş yerleri için her zaman bir talep olacağından bu gibi yerlerin en azından bugünkü değeri ne ise alım gücü bakımından 10-20 yıl sonrada değerini koruyabileceğini düşünüyorum.

---

Konuyu neden açtım bizim ilçede okul karşısında mahalle arasında bir dükkan buldum. Elimde USD tuttuğum için dükkan fiyatı gözüme ucuz gelmeye başladı. işyeri ve ev fiyatları kurdaki yükselişe biraz daha geç tepki verdiğini düşündüğüm için fırsat olarak görüyorum. Sizce şu sıralar böyle bir hamle yapmak mantıklı mı?

Pages:
Jump to: