Pages:
Author

Topic: Elektrik Zamları ve Madencilik - page 2. (Read 523 times)

member
Activity: 755
Merit: 39
January 31, 2022, 09:06:48 AM
Zamların devam edeceğine kesin gözüyle bakılıyor. Bu bakımdan şebeke elektriğinin kullanılması madencilikte epey bi maliyet ekleyecektir. Kar edebileceğini düşünen var mı bilemiyorum şu vaziyette. Ayrıca ekipman maliyetleri de baya arttı. Sonuçta onlar da dövize endeksli fiyatlanıyor pek çok şey gibi...

Geçenlerde "yenilebilir enerji" alternatiflerine biraz bakmıştım. Güneş enerjisi ve rüzgar tribünlü olan hibrit modeller varmış. Güneşli olmayan günlerde rüzgar gücünden istifade edilebiliyor. Sadece güneş panellerini içeren anahtar teslim paketlerin başlangıç fiyatları 15 bin TL civarında. Bunlar 1kW'lik paketler ve madencilik için uygun değil! Evler için 10kW olan trifaze hibrit modellerde ise fiyat 200 bin lirayı buluyor. Orta halli bir madencilik için alternatif olabilir.

eğer aletler amorti edildiyse bir miktar kar var . işin garibi zorluk hala hayvan gibi artıyor .  bugün 1ghs ile madencilik yapan biri 5.500 tl gibi bir elektirik faturası veriyor karşılığında da 14 bin alıyor . 8.5 - 9 bin gibi bir kar var . gayet iyi . 

bugün madenciliğe 1ghs ile başlayacak biri için de amorti süresi 40 ay .
Elinizdeki güç bundan 6 yıl önce elinizde olsaydı şimdi yaşa takılmayan erken emeklilerden olurdunuz.

6 yıl önceye bi dönebilsem ...
legendary
Activity: 1890
Merit: 1273
January 31, 2022, 05:15:43 AM
Kendi adıma madenciliği bitirdim şuan çok anlamsız bir duruma geldi her ne kadar kartların fiyatları ciddi anlamda yükselmiş olsada ben kar göremiyorum kartların dolar bazlı arttığını unutmamak lazım sonuçta o malı alırken daha fazla usd ödedik değil mi? kartın fyatnın zamanlanmış olması 2. elde kar elde ettiğiniz anlamını taşımaz.

Madencilik tarafında ise hash her gecen gün artıyor hemde öyle bir artıyorki artık attığınız taş vurduğunuz kuşa deymiyor bu dönemlerde kartları satıp hash düştüğünde de kart alıp madenciliğini yapmak uzun vadede daha karlı olacaktır.
hero member
Activity: 1176
Merit: 617
January 31, 2022, 04:44:34 AM
Zamların devam edeceğine kesin gözüyle bakılıyor. Bu bakımdan şebeke elektriğinin kullanılması madencilikte epey bi maliyet ekleyecektir. Kar edebileceğini düşünen var mı bilemiyorum şu vaziyette. Ayrıca ekipman maliyetleri de baya arttı. Sonuçta onlar da dövize endeksli fiyatlanıyor pek çok şey gibi...

Geçenlerde "yenilebilir enerji" alternatiflerine biraz bakmıştım. Güneş enerjisi ve rüzgar tribünlü olan hibrit modeller varmış. Güneşli olmayan günlerde rüzgar gücünden istifade edilebiliyor. Sadece güneş panellerini içeren anahtar teslim paketlerin başlangıç fiyatları 15 bin TL civarında. Bunlar 1kW'lik paketler ve madencilik için uygun değil! Evler için 10kW olan trifaze hibrit modellerde ise fiyat 200 bin lirayı buluyor. Orta halli bir madencilik için alternatif olabilir.

eğer aletler amorti edildiyse bir miktar kar var . işin garibi zorluk hala hayvan gibi artıyor .  bugün 1ghs ile madencilik yapan biri 5.500 tl gibi bir elektirik faturası veriyor karşılığında da 14 bin alıyor . 8.5 - 9 bin gibi bir kar var . gayet iyi . 

Sizin kartlarınız yeni nesil. Eğer eski nesil rx570 veya 1070, 1080 olsa bu kadar alamazsınız. Elektrik parası ciddi bir kalem durumuna geldi. Gelecek olan aylarda nasıl bir piyasayla karşılaşacağımızı tahmin edemiyorum. Yinede dediğiniz gibi şimdilik güzel getiri. Elinizdeki güç bundan 6 yıl önce elinizde olsaydı şimdi yaşa takılmayan erken emeklilerden olurdunuz.
member
January 30, 2022, 05:15:58 PM

legendary
Activity: 1820
Merit: 1123
January 30, 2022, 05:04:50 PM

legendary
Activity: 2198
Merit: 2570
Chancellor on Brink of Second Bailout for Banks
January 29, 2022, 03:03:20 PM
  gigahash ile karıştı herhalde 15.000 son model amd gpu lazım 1 petahash için . değil forumda türkiyede bile tek başına bu gücü elinde barındıran yok.

Gigahash - Petahash karıştırmadım hocam, forum kullanıcı adı petahashminer olan kullanıcı ile peteycamey'i karıştırdım. Kendisinin büyük bir madencilik tesisi var diye hatırlıyorum, güncel durumu bilmemekle birlikte.

2018'de paylaştığı içerik: https://www.youtube.com/watch?v=9q3IxYclBi8&ab_channel=AliPura

TRT haber içeriği: https://www.youtube.com/watch?v=mbMdNFkRTHI&ab_channel=AliPura
member
January 29, 2022, 02:47:55 PM
Evimin birçok masrafını uzun zamandır 1 rig karşışıyordu uzun zamandır yanına bile uğramadım 2mh düşük çalışssın ancak sorun yaşatmasın kafasındayım. 150kwh altında fatura ödeyen ancak yaşadığını sanır. doğalgaz kombisi 10 saatte 1-1,5 kw enerji harcıyorken aylık en az 30 kw kombiye gidiyor nasıl 150kwh nın altında kalyıorlar anlam veremiyorum.

Türkiye ortalaması ~150kwh yani ülkenin yarısı 150kwh'ten az enerji tüketiyor. Bunun kişinin maddi durumuyla da doğrudan ilgisi yok. Çok uzun zamandır daha fazla enerjinin dünyayı daha fazla kirletmek demek olduğunu bildiğim için eve bir şeyler alırken enerji tüketimine dikkat ediyorum. Tüketim ortalamam 112 kwh buna yaz aylarında kullanılan klima da dahil. Yeni gelen yasanın temel amacının bu olmadığını bilmekle birlikte bazı gereksiz tüketimlerin önüne geçme olasılığı da var. Eğer ekstradan ödenecek merkezi şirketlerin kasasına değil de yenilenebilir enerji yatırımlarına ayırılacak olsa desteklerdim.

Madencilik açısından düşündüğümüzde 150kwh üzerine çıkılacağı kesin ve bu şartlarda Kazakistan'a göre 4 kat daha fazla enerji maliyetli bir üretim oluşur. Dolar temelli düşündüğümüzde daha önce Ukrayna, Rusya gibi 0.059 $ maliyetle elektriği kullanırken artık ABD gibi ülkelere yaklaştı fiyat (~0,15$). Halen Almanya, İngiltere gibi ülkelere göre makul ancak eskisi gibi fırsat ülkesi olmadığımız kesin.

Madencilik gelirleri USD türünden olduğu için hesaplamaları USD üzerinden yapmak daha doğru olur. Küçük madenciler için çok büyük problem yokken forumda petahashminer gibi madenciliği geniş yatırım olarak yapanlar çok ciddi etkilenmiş olabilir.

gigahash ile karıştı herhalde 15.000 son model amd gpu lazım 1 petahash için . değil forumda türkiyede bile tek başına bu gücü elinde barındıran yok.
legendary
Merit: 2570
Chancellor on Brink of Second Bailout for Banks
January 28, 2022, 05:24:00 PM
Evimin birçok masrafını uzun zamandır 1 rig karşışıyordu uzun zamandır yanına bile uğramadım 2mh düşük çalışssın ancak sorun yaşatmasın kafasındayım. 150kwh altında fatura ödeyen ancak yaşadığını sanır. doğalgaz kombisi 10 saatte 1-1,5 kw enerji harcıyorken aylık en az 30 kw kombiye gidiyor nasıl 150kwh nın altında kalyıorlar anlam veremiyorum.

Türkiye ortalaması ~150kwh yani ülkenin yarısı 150kwh'ten az enerji tüketiyor. Bunun kişinin maddi durumuyla da doğrudan ilgisi yok. Çok uzun zamandır daha fazla enerjinin dünyayı daha fazla kirletmek demek olduğunu bildiğim için eve bir şeyler alırken enerji tüketimine dikkat ediyorum. Tüketim ortalamam 112 kwh buna yaz aylarında kullanılan klima da dahil. Yeni gelen yasanın temel amacının bu olmadığını bilmekle birlikte bazı gereksiz tüketimlerin önüne geçme olasılığı da var. Eğer ekstradan ödenecek merkezi şirketlerin kasasına değil de yenilenebilir enerji yatırımlarına ayırılacak olsa desteklerdim.

Madencilik açısından düşündüğümüzde 150kwh üzerine çıkılacağı kesin ve bu şartlarda Kazakistan'a göre 4 kat daha fazla enerji maliyetli bir üretim oluşur. Dolar temelli düşündüğümüzde daha önce Ukrayna, Rusya gibi 0.059 $ maliyetle elektriği kullanırken artık ABD gibi ülkelere yaklaştı fiyat (~0,15$). Halen Almanya, İngiltere gibi ülkelere göre makul ancak eskisi gibi fırsat ülkesi olmadığımız kesin.

Madencilik gelirleri USD türünden olduğu için hesaplamaları USD üzerinden yapmak daha doğru olur. Küçük madenciler için çok büyük problem yokken forumda petahashminer gibi madenciliği geniş yatırım olarak yapanlar çok ciddi etkilenmiş olabilir.
member
January 27, 2022, 02:21:28 PM
Türkiye'de madencilik yapılmaz, elektrik fiyatları çok pahallı, yaptığın mining elektrik faturasını anca çıkartır son zamlarla birlikte, hiç yapmadım ama bu işi elektriğin çok ucuz olan yerlerde yapılması gerekiyor.

Ev faturaları bile artık 2x gelir durumda ülkede. 150 kWh altı kullanan hane sayısı kaçtır acaba.

eth 1000 usd ye düşene kadar kazandırır . sonrası zarar . bide kazanmaktan ne anladığına bağlı. çoğu insan üniversite okuyup 7 bin e çalışıyor . 7 yaşından 23 yaşına kadar tahsil yapıyorsun karşılığı 7 bin . yine kazançlar iyi bence, allah bereket versin.
legendary
January 27, 2022, 06:11:04 AM
legendary
Activity: 1218
Merit: 1176
January 26, 2022, 06:07:28 PM
Türkiye'de madencilik yapılmaz, elektrik fiyatları çok pahallı, yaptığın mining elektrik faturasını anca çıkartır son zamlarla birlikte, hiç yapmadım ama bu işi elektriğin çok ucuz olan yerlerde yapılması gerekiyor.

Ev faturaları bile artık 2x gelir durumda ülkede. 150 kWh altı kullanan hane sayısı kaçtır acaba.
member
January 20, 2022, 01:24:40 PM
ocaktan 20 gün ,aralıktan 15 gün toplam 35 günlük fatura 3900 tele
legendary
Activity: 1386
Merit: 1231
January 08, 2022, 07:57:47 AM
Madencilik de yalan oldu artık son gelen zamlardan sonra. Piyasa kötü gidiyor üstüne elektriğe zam geliyor ee nerede bunun kârı?

Ben madenciliğe ara vereli çok oldu iyi ki ara vermişim asıl madencilik yapılacaksa ayı sezonunda yapılacak yoksa hiçbir anlamı yok.
member
January 08, 2022, 06:23:44 AM
benim faturam ayın 20 sinde geliyor. tam  güzel kol gibi zamlı gelecek nasipse. sövmek içişn yazarım buraya  Smiley

hala kazandırıyor ama büyük bir düşüşte törpülenmeye çok müsait . bu saatten sonra kart alıp girilmez zaten. gerçi hiç bir zaman yapılacak iş değil. coini ayı da alıp tutması daha karlı .

Şahsen 3000 serisinden olacak bir kaç rig kuracağım ama hala doğru zamanı bekleme kararındayım. Bir hele şu krediyle bu işe girenler bir patlasın sonra yavaş yavaş kart toplarım. Zamanında bu hataları bizde yaptık. Zamanında rx580 leri 350 tl den toplayanlar oldu şimdi o kartların en berbatı 4-5k tl

Bu piyasa her türlü kazandırıyor sadece doğru zamanda doğru yerde olmak önemli.

en basitinden ölü zamanında etc alıp bekleseydim 20x yapacaktım . 2020 ağustos gibi başlamıştım. madencilikle 20x yapamadım. belki ayı pişyasasında madencilik yapıp tutmak karlıdır orayı bilmiyorum .nasipse öğreneceğiz onu da.

[moderator's note: consecutive posts merged]
hero member
Merit: 877
Eloncoin.org - Mars, here we come!
January 08, 2022, 03:15:57 AM
07.12.2021 - 07.01.2022 tarihleri arasında olan faturam geldi vergiler hariç iki kademe olarak yazılmış şöyle ki Düşük Kademe tüketim 155 kWh birim fiyatı 0,824 TL, Yüksek Kademe ise 148,42 kWh birim fiyatı 0,945 TL vergiler dahil 327 TL fatura edilmiş. Açıklanan zamlara göre fatura birim fiyatları düşük diyebilirsiniz genelde benim gördüğüm zamlı fiyat sonraki faturaya yansıyor çünkü bu fatura önceki ayın kullanımı olduğu için zamsız geldiğini düşünüyorum. Bir sonraki %50 ve %125'lik artış ile bu faturanın 500 TL yi geçmesi muhtemel bakıldığında muazzam bir zam yapılmış görünüyor.
legendary
January 07, 2022, 03:09:09 PM
hala kazandırıyor ama büyük bir düşüşte törpülenmeye çok müsait . bu saatten sonra kart alıp girilmez zaten. gerçi hiç bir zaman yapılacak iş değil. coini ayı da alıp tutması daha karlı .

Şahsen 3000 serisinden olacak bir kaç rig kuracağım ama hala doğru zamanı bekleme kararındayım. Bir hele şu krediyle bu işe girenler bir patlasın sonra yavaş yavaş kart toplarım. Zamanında bu hataları bizde yaptık. Zamanında rx580 leri 350 tl den toplayanlar oldu şimdi o kartların en berbatı 4-5k tl

Bu piyasa her türlü kazandırıyor sadece doğru zamanda doğru yerde olmak önemli.
member
January 07, 2022, 02:19:54 PM
legendary
Merit: 1232
January 06, 2022, 02:37:21 PM
Şuan ki şartlarda madencilik yapabilmek için en doğrusu kendi elektrik üretimizle yapmak olacak ve ya kaçak elektrik. Şuanki elektrik fiyatlarıyla yapılacak iş değil, konuyu açan arkadaşın dediği gibi o kadar parayı elektriğe vereceğime giderim direk ethereum satın alırım, hem kart çalışmaz. Direk satın almak daha mantıklı olur. İlerleyen yıllarda maddi durumum el verirse böyle kendi kendine üretimi olan akıllı teknojilerle kendi kendine yetebilen bir ev tasarlamak istiyorum.

Bu arada hocam fatura geldiği zaman tekrar güncellerseniz konuyu sevinirim merak ettim Smiley
hero member
Merit: 877
Eloncoin.org - Mars, here we come!
January 06, 2022, 01:20:44 PM
Benim 1 tane RTX 3060 kartım var şimdilik çalıştırmaya devam edeceğim zamlı gelen ilk faturaya göre çalıştırıp çalıştırmayacağıma karar veririm, kartı çalıştırmamdan dolayı 200-250 gibi ekstra bir fatura gelecek olursa çalıştırmayı düşünmüyorum bunun yerine her ay bu miktarda ETH alırım daha iyi en azından kart yıpranmamış olur. Her ayın 4-5 gibi fatura geliyordu ama bu ay gecikti sanırım zamlı yazacaklar, genelde zam geldikten sonraki faturaya yansımış oluyordu sabırsızlıkla bekliyorum.
copper member
Activity: 1190
Merit: 925
January 06, 2022, 12:40:59 PM
Kaçak elektrik olmadıktan sonra madenciliğin bir anlamı kalmadı maalesef.Son gelen zamlardan sonra, ayrıca genel kazılan Ethereum fiyatının bir tık düşüşü sonrasında madenciliğin yasal yollarla yapılmasından sonra elde kuş kadar kazanç kalacak herhalde.

İşin kötü tarafı ise kendi elektriğinizi kendiniz karşılamanız için belirli bir güneş enerjisi sistemi kurmak isterseniz bile sisteme takılıyorsunuz.İzin alma süreciniz uzar.Madencilik yapanlar için güneş enerjisi daha mantıklı geldi bak şimdi Smiley deneyen arkadaşlarımız var mı?
Pages:
Jump to: