Pages:
Author

Topic: Emekli Maaşlarına Zam Gelmesi - page 2. (Read 398 times)

legendary
Activity: 1218
Merit: 1176
March 29, 2023, 07:44:11 PM
Valla ne varsa veriyorlar kazanmak için, asgari ücrete yapılan zamlarda artık standarta bağladı heralde, 6 ayda bir olucak. Bir taraftan iyi bir taraftan kötü olduğunu düşünüyorum bu durumun.
İş veren açısından kötü, işçi açısından iyi amma ve lakin zam yerine şu enflasyonu durdursa hiç bir sorun kalmayacak ortada.

Yazan kimseyi görmedim veya gözden kaçırmış olabilirim, gazilerin maaşlarınada zam geldi veya gelecek, asgari ücret tutarına çıkaracaklarmış.
legendary
Activity: 1386
Merit: 1231
March 29, 2023, 05:35:41 PM
Neredeyse bütün emeklilerin maaşları aynı seviyeye gelmiş oldu. Bu memur emeklisi de olsa öğretmen emeklisi de olsa böyle. Bu zam keşke aynı oranda diğer emeklilere de gelseydi. Tamam bu da güzel bir haber ama ellerinin ayarı yok arkadaş. 5.5k alan emeklilerin maaşını 7.5 yaptın eyvallah ama diğer emekliler ne olacak? Onların suçu ne?
Bir yere zam yaparken diğer yere zam yapmıyorlar. Buda aşağı yukarı neden böyle tahmin etmek çok da zor değil. Nereden ve kimlerden oylar alabileceklerini az çok biliyorlar ve buna göre yol izliyorlar.
Hangi yaptıkları iş doğruda bu iş doğru olsun! Ben emekliye artış yapılmasının karşısında değilim ama patron çıldırdı hesabı 40 yaşında olanları emekli etmeler vs bunların hepsi devlete yük ve kur artışı ve enflasyon olarak vatantaşa  geri gelecek ,şu seçimler geçsin sonrasında hepimiz gariban olacağız zaten.
Malesef durum bu.
Ben de zam yapılmasına karşı değilim ama adil olan bu değil.Şimdi neredeyse bütün emekliler eşitlendi.Çevremde hem memur emeklisi hem de düz emekli var ve ikisininde maaşı aşağı yukarı aynı kıvama geldi.Bu hiç ama hiç mantıklı değil.Seçim yaklaştıkça bu tarz adil olmayan hamleler göreceğimizi bekliyordum ama elden bir şey gelmiyor ne yapsak nafile şuanlık.
Bu tabiki paramızın daha fazla değer kaybına ve ülkedeki enflasyonun giderek artmasına yol açabilir.İnsanlar fazla parayı bulduklarında daha da zam gelir kafasıyla stok yaparak marketleri yağmalayacaklar.
hero member
Activity: 1582
Merit: 520
March 29, 2023, 05:24:18 PM
Neredeyse bütün emeklilerin maaşları aynı seviyeye gelmiş oldu. Bu memur emeklisi de olsa öğretmen emeklisi de olsa böyle. Bu zam keşke aynı oranda diğer emeklilere de gelseydi. Tamam bu da güzel bir haber ama ellerinin ayarı yok arkadaş. 5.5k alan emeklilerin maaşını 7.5 yaptın eyvallah ama diğer emekliler ne olacak? Onların suçu ne?
Bir yere zam yaparken diğer yere zam yapmıyorlar. Buda aşağı yukarı neden böyle tahmin etmek çok da zor değil. Nereden ve kimlerden oylar alabileceklerini az çok biliyorlar ve buna göre yol izliyorlar.
Hangi yaptıkları iş doğruda bu iş doğru olsun! Ben emekliye artış yapılmasının karşısında değilim ama patron çıldırdı hesabı 40 yaşında olanları emekli etmeler vs bunların hepsi devlete yük ve kur artışı ve enflasyon olarak vatantaşa  geri gelecek ,şu seçimler geçsin sonrasında hepimiz gariban olacağız zaten.
sr. member
Activity: 1064
Merit: 350
March 29, 2023, 04:51:51 PM
Bugün cumhurbaşkanı asgari ücrete temmuz ayında ara zam yapılacağını açıkladı seçim öncesi hükümet tüm tuşlara basıyor.Ben yapılacak ara zammın anketlere bakılarak daha öne çekilebileceği görüşündeyim.Burada asıl sorun bu yapılan artışların enflasyona ve hazineye olan etkisi.
legendary
Activity: 1386
Merit: 1231
March 28, 2023, 11:27:30 AM
sr. member
Activity: 812
Merit: 293
Eloncoin.org - Mars, here we come!
March 28, 2023, 03:13:07 AM
Bir yanda 9000 gün prim ödemiş, nispeten daha zor şartlarda daha fazla ülke ekonomisine katma değer sağlamış bir emekli, maaşı varsayalım 10000 civarı, diğer tarafta ise daha az prim ödeme günü ve prim tutarı ile emekli olmuş ve yılbaşından önce 4000 lira alırken bir anda iki güncelleme ile 7500 lira alan emekli. Bunun adil olan tarafını bana kimse anlatamaz.

İkinci aşama ise öğrendiğim kadarıyla, bu 7500 tl. nin, emeklinin gerçek maaşı olmadığı, çekirdek maaş diye tabir edilen asıl maaşı örneğin en son zam ile 4200 olan bir emekliye Temmuz zammı %25 civarı olacağını varsayarak yine 4200 üzerine % 25 hesap edilerek hesaplanacak ama yeni miktar da 7500 altında olduğu için emekli yine 7500 almaya devam edecek, ta ki asıl maaşı 7500 ü bulana dek. yani seyyanen 7500 alan bir emekli temmuz da zam alamadığını görünce ne yapacak açıkçası çok merak ediyorum.

Ve asıl sorun, maaş artışının kimsenin hayatına pozitif yansımadığı gerçeği, bu bir iyileştirmeden çok olsa olsa mevcut durumu stabil kılma çabası ki sanırım bunun da farkına varamayan çok büyük bir kesim maalesef hala var.
sr. member
Activity: 1610
Merit: 329
March 27, 2023, 03:54:11 PM
Tabi ki yani yapılan bu zamlar yine çok da uzun bir zaman geçmeden yine değersiz kalacak. Mesela daha yeni bir açıklama yapılmış işte asgari ücrete ara zam yapılmayacak diye. Aynı şekilde asgari ücretlinin de aldığı zam kısa süre içerisinde eriyip kaybolacak. Olay zaten sürekli maaşlara zam yaparak ekonomi ile "mücadele" etmekte değil orası ayrı konu.

Bu şekilde ne emekli ne asgari ücretli ne de normal çalışan baş edebilir. Asıl olması gereken şartların düzelip alım gücünün gerçekten artırılmasının sağlanmasıdır.
sr. member
Activity: 1344
Merit: 373
March 27, 2023, 11:42:56 AM
Emekli maaşlarına zam gelmesi güzel de, bunu neden seçim öncesi yapıyorlar, seçimden önce emeklilerin maaşlarını yükseltelim, onlarda bize oy versinler saiki mi güdüyorlar acaba, eğer böyle bir amaç varsa adaletli bir yarış olmadığı ortada, neyse ki genç nüfus çok fazla ve bunların bir çoğu karşıt oy kullanacaklar, bu arada emekli maaşlarında olacak zamdan sonra fiyat yükselten hainleri tespit etmek lazım,
legendary
Activity: 2114
Merit: 1042
March 26, 2023, 08:34:49 AM
Emekliler için iyi haber gözüküyor ama tamamen göz boyama ve seçim öncesi biz verdik algısı olacak arkadaşlar bunu herkes biliyor herhalde bir memur olarak maaşımın yarısını ev kirasına veriyorum ve yazın tekrar zamlanacak yazın bana gelen zam tefe tüfe oranında olmayacak ama kira zammı tefe tüfe olarak olacak şimdi adalet bunun neresinde bunu güzel bir şey gibi görmeyin devletin sorumluluğu maaş arttırmak değil eldeki maaşı alım gücünü yükselterek daha kullanışlı hale getirmekte
hero member
Activity: 1285
Merit: 591
In #Bitcoin me trust
March 26, 2023, 04:49:17 AM
Bitcointalk forumunda, devletin para basıp para dağıtmasını hoş karşılayanları görmek inanılır gibi değil.

Kaynağı olmadan basılan para = ENFLASYON

ENFLASYON = Alım gücünün düşmesi

Alım gücünün düşmesi = Devletin havadan dağıttığı paranın çöpe gitmesi

İşin bir de asgari ücrete azami zam komedisi var ki tam seyirlik. Asgari ücrete %50 zam yapılınca, asgari ücretli çalıştıran özel sektör sattığı her ürün ve hizmete aradaki farkı yansıttı. Dolayısıyla, sen yemek yediğinde, evine usta çağırdığında, kargo gönderirken, fırından ekmek alırken daha çok para ödemeye başladın.

Yani kısaca, devlet para dağıttıkça, senin cebindeki paran pul oldu sevgili arkadaşım. Cebinizde daha çok para girdiğinde değil, aynı parayla daha çok ürün ve hizmet alabildiğinizde sevinmemiz gerekiyor.

"Yıllarca çaldılar, biraz da bizi görsünler" diye düşünenler için kötü  bir haberim var: Bal kavanozunu çalıp sana bir parmak bal yalatan hırsızın verdiği ödül değil, suça ortak olman için sus payıdır.
sr. member
Activity: 630
Merit: 463
March 25, 2023, 03:25:19 PM
Yanlış bilmiyorsam yeni yıla girdiğimizden minimum ücretlere yapılan zamlar %100 leri geçti ama memur zamları bunun 3te 1 ya var ya yok. Özel sektörde de bazı büyük şirketler çalışanlarına %50 verdi ki bunlar istisnadır. Çoğunluğu minimumdan zam yaptı. Enflasyon tavan üstüne tavan yapmaya devam ediyor. Para arzı sürüyor. Kur korumalı hikayesi olmasa Lira bitecek iyice. Ülke nereye gidiyor bilmiyorum. Kendimi hazırladım umarım pişman olmam uzun vadede.

Kur korumalısın da varlığı var sadece. Adı var kendi yok eskisi kadar çok talep görmüyor. Şu an bol keseden zamlar veriliyorsa bence basılan paraların rahatlığıyla veriliyor. Şimdi de asgari ücrete zam yapılıp 10 bin liranın üstüne çıkarmalardan bahsediyorlar. Daha bu söylenti çıktı üç harfli marketler fiyatı uçurdular ortalama yüzde 25 zamlar bugün yapıldı bile. Ülkede dolar sabit, üretim maliyeti dolar bazında sabit, satış fiyatları uçuyor. Geçen gün bir iş adamının daha önce böyle para kazandığım bir dönem hatırlamıyorum lafını duyunca bazı şeyler daha fazla oturdu.
hero member
Activity: 1218
Merit: 877
Eloncoin.org - Mars, here we come!
March 25, 2023, 03:14:00 PM
Olması gerekenler oluyor diye sevinen bir toplum haline getirildik hoş 7500 lira ile günümüzde yaşamak bile oldukça zor alım gücü bitik durumda, kendi evi olan emekli için bir nebze olsun iyileştirilmiş bir maaş ama tamamen emekliyi düşünmek değil seçim içim yapılmış durum yoksa şimdiye kadar yapılması gerekirdi.
legendary
Activity: 2562
Merit: 1482
March 25, 2023, 02:56:58 PM
Memurlara da zam gelir diyordum ama bugün malum partide görevli birinden açıklama geldi. Toplu sözleşme adı altında zaten yapılan bir anlaşma olduğu için ekstra bir zam söz konusu olmayacaktır diyorlar.
Bir yandan bakımda uçsuz enflasyonu engellemek için ufak da olsa bir adım olacak ve zaten boş olan kasa iyice boşalmayacak. Diğer yandan bakınca milyonlarca kişi beklediği zammı alamamış olacak.
İki ucu da sıkıntı, bakalım ne yapacaklar
legendary
Activity: 2394
Merit: 1358
March 25, 2023, 02:14:06 PM
Yanlış bilmiyorsam yeni yıla girdiğimizden minimum ücretlere yapılan zamlar %100 leri geçti ama memur zamları bunun 3te 1 ya var ya yok. Özel sektörde de bazı büyük şirketler çalışanlarına %50 verdi ki bunlar istisnadır. Çoğunluğu minimumdan zam yaptı. Enflasyon tavan üstüne tavan yapmaya devam ediyor. Para arzı sürüyor. Kur korumalı hikayesi olmasa Lira bitecek iyice. Ülke nereye gidiyor bilmiyorum. Kendimi hazırladım umarım pişman olmam uzun vadede.
legendary
Activity: 1904
Merit: 1282
March 24, 2023, 07:28:05 PM
Keşke her emeklinin maaşı artsa bunlar seçim vaadinden başka birşey değil öyle en düşük emekli maaşı 7500 lira diye birşey malesef yok dul yetim vs gibi gelen emekli maaşları ciddi anlamda düşük.

Hoş 7500 lira olsa ne olacakki 1 kg et 300 lira. 1000-1500 tl altı doğalgaz gelme ihtimali yok aynı şekilde elektrikte. 3 kişilik bir ailenin her kafta pazar masrafı 500-700 arası.
1kg domates 30 tl
hero member
Activity: 1078
Merit: 638
March 24, 2023, 06:21:03 PM
Herkesin görüşü farklı olabilir tabi ama bence en düşük emekli maaşının asgari ücretle eşdeğer olması lazım ki biraz daha sağlam bir iyileştirme olsun. Çünkü ülke şartları gitgide ağırlaşıyor sonuçta o yüzden bununla baş etmek hiç de kolay olmayacak bu insanlar için. 7500 tl alacak olan ve İstanbul'da yaşayan kim bilir kaç tane emekli vardır.

Biraz daha sağlam bir artış olsa bu kategorideki emeklilere biraz daha nefes aldırabilir.
Asgari ücret aşırı fazlayken onun yanında düşük maaş alan emeklilerin maaşını arttırmak kağıt üzerinde mantıklı gözükebilir, bu durumun suçlusu emekliler değil ancak yılbaşından beri fiyatların çok ayrı boyutta uçtuğunu herkes görüyordur. Asgari ücreti seçim şovu için aşırı arttırdılar, yağlı kuşbaşı et 300 lira oldu. Dışarıya cüzdanla çıkarsanız cebinizden 300-500 lira çıkması işten bile değil. Cüzdan almadan düz yürümek için çıkmak tek çözüm. Bu kadar saçma yönetimin ve para politikalarının sonucunu emekliler çekmemeli, yükseltilmesi zorunlu gibi gözüküyor ama oy verirken de birazcık mantık bekliyoruz. Son göz boyamaya aldanmayıp birazcık mantıklı olsalar belki ülke kurtulacak.
legendary
Activity: 2506
Merit: 1505
March 24, 2023, 03:46:30 PM
Seçim olunca zam gelir seçim yokken kimsenin umrunda değil. Emekliler de ne güzel zam geldi diye oyunu verir mi yoksa hak ettiklerini almak yerine onları buna muhtaç eden sisteme tekme atarlar mı yakında göreceğiz. Bu ülkedeki her problem maddi eksikliklerden ortaya çıkıyor. Refah için yaşamamız gereken bir coğrafyada sürekli birilerine muhtaç hale getiriliyoruz. Çoğunluğun bir uyanış yaşaması şart.
sr. member
Activity: 2030
Merit: 396
March 24, 2023, 01:21:24 PM
Herkesin görüşü farklı olabilir tabi ama bence en düşük emekli maaşının asgari ücretle eşdeğer olması lazım ki biraz daha sağlam bir iyileştirme olsun. Çünkü ülke şartları gitgide ağırlaşıyor sonuçta o yüzden bununla baş etmek hiç de kolay olmayacak bu insanlar için. 7500 tl alacak olan ve İstanbul'da yaşayan kim bilir kaç tane emekli vardır.

Biraz daha sağlam bir artış olsa bu kategorideki emeklilere biraz daha nefes aldırabilir.
legendary
Activity: 2254
Merit: 1446
Cashback 15%
March 24, 2023, 11:36:34 AM
sadece istanbul gibi büyük şehirler değil, tüm türkiye'de kiralar uçmuş. bu yüzden verilen en düşük maaş olan 5.500 tl çok düşüktü. (7.500 tl de öyle ama 5.500'den daha iyi olduğu kesin.) burada dul ve yetim maaşının çok daha düşük olduğunu belirtmek gerekiyor. sadece eş varsa yeni artıştan sonra  5.600 tl civarı alacak mesela. aynı şekilde ikramiye de bu şekilde ödeniyor.

şimdi de bazıları, haklı olarak, diyor ki "ula ben gün sayısı olarak çok ödedim, para da fazla gitti. şimdi az ödeyenle aynı maaş alıyorum. adalet nerede!" valla hacılar her iki taraf da haklı.
sr. member
Activity: 1666
Merit: 300
March 24, 2023, 09:02:09 AM
Yani şöyle bir durum var. En düşük emekli maaşına gelen zam biraz olsun rahatlatabilir tabi ki ama çok inanılmaz bir fark yaratmaz. Ayrıca bir başka sıkıntı da bana göre şu ki, bu emekliler dünyanın primini ödemelerine rağmen hala tam istedikleri oranda bir zam alamıyorlar. Bu durumdan muzdarip olup yakınan çokça insan da var ki haklılar da.

Seçim yaklaşmasa belki de şu anki gelen zamı bile göremeyebilirdik o da ayrı bir konu da. Bakalım önümüzdeki günlerde farklı bir düzenleme daha gelecek mi ama pek sanmıyorum.
Pages:
Jump to: