Pages:
Author

Topic: EMTİA Analizleri Spekülasyonlar Fiyatlar ve Tartışma Alanı - page 2. (Read 1018 times)

sr. member
Activity: 1176
Merit: 305
Evet geçen yıl 15 dolara düşen petrol 80 dolara çıkmış durumda. İngilterede benzin bulunamıyormuş bu haberlere inanan varsa tabi. Hepsinin masaldan ibaret olduğu açık.

Petrol yoksa zeytinyağı yollayalım ?

2013 ten sonra 7 sene boyunca piyasadan parayı çekip 1 senede paraya boğunca böyle oluyor demek.  Bu oyun sıktı gerçekten.

legendary
Activity: 1274
Merit: 1140
Gümüş yatırımcısının uzun vadeli beklentisi bence bu olmalı Smiley

Güzel bir w formasyonu oluşmuş hocam. Olabilir gümüş ve altının artık yavaş yavaş yükselişe geçeceği döneme giriyor olabiliriz takip etmekte fayda var.
sr. member
Gümüş yatırımcısının uzun vadeli beklentisi bence bu olmalı Smiley

Ne kadar sabır sınar ve bekletirse o kadar öfkeli şekilde yukarı gidiş olacaktır.

sr. member
Activity: 1610
Merit: 329
Altında yatırım yapma açısından pozitif bir görüntü ortaya çıkmaya başladı son günlerde. Acaba bir miktar alsam mı diye düşünmeye başladım. Ama alırsam uzun bir süre tutma niyetiyle alacağım. Yani kripto para ile HODL ediyormuş gibi sanki. Altının önünün oldukça açık olduğunu düşünüyorum. 5-10 sene içerisinde bambaşka bir seviyede olacaktır.
sr. member
Altında kış aylarında alım yapmak için nakit ayırmaya şimdiden başladım.

Hem dolar tl de bir düşüş hemde altında dolar bazında bir düşüş ile iki kere kazanma fırsatı olabilir geçtiğimiz kış olduğu gibi. 390 tl ye kadar düşmüştü gram bu kış biliyorsunuz.

Bu kış metallerde tüm piyasayı silkeledikten sonra 2022 ye bomba gibi bir altın gümüş serüveni yaşayacağımızı düşünüyorum 2021 yılı yazı bitmedi tabi nasıl şekillenecek göreceğiz. Belki de her şey çok daha erken başlayacak ama ben 2022'yi daha gözüme kestirdim sanki.

Gümüşe ek yapmasakta fiziksel altına sürekli ek yaparak dağın tepesinden aşağı bırakılmış, büyüyen bir kar topu gibi büyüyürek devam ediyoruz.

bakalım sektör nasıl ilerleyecek YTD-
legendary
Altın her zaman 1.yatırım aracı olarak görülüyor ki halk tarafından bu da normal olarak karşılıyorum.Altın arzının belli bir sonu var diyebiliriz ve bu yüzden altın ilerleyen dönemlerde daha da değer kazanacağınadn yatırım aracı olarak büyük bir kısım altını ilk tercih olarak kullanıyor.

Gümüşün de zamanla değer kazanacağı malum ama şimdilik altının daha ileriye gitmesi bekleniyor ondan sonra altın dinlenip yolu gümüşe açabilir.
hero member
Activity: 1218
Merit: 877
Eloncoin.org - Mars, here we come!
Piyasada fiyat dalgalanmalarının olması çok doğal buna bazılarının kâr satışıda diyebiliriz piyasanın yatay seyir izlemesiyle nakit veya başka bir yöne eğilim de diyebilir. Piyasada bir emtia sürekli çıkamaz mesela pedal çevrilerek sürülen bir bisiklet hızlanır hızlanır hızlandıkça hızlanması azalır bir noktadan sonra artık pedal çevirmeden gitmeye başlarsınız rölantiye alırsınız bir nevi.

Nakit ihtiyacınız yok ise uzun vadeli beklemeniz yararlı olacaktır.
sr. member
Yastık altına ne kadar gümüş gittiyse bu adamlar 1 yıldır fiyatı aynı noktada tutup yatırımcısını baya baya bezdirdi ama millet yastığın altına koydumu kolay kolay da çıkarmıyor borsa kripto para gibi değil panikle de satılmıyor yastık altı servetlerini.

Neyse artık gümüşte de yolun sonuna geldiğimizi düşünüyorum. Altın yukarı yönde bir harekete başlarsa gümüşte artık beklenen hareketi yapacaktır diye düşünmekteyim.

Hocam altın güzel bir hareket yapmıştı 530 türk lirasına kadar çıktığını gördük gramın ama tekrardan bir geriye çekilme söz konusu.Hal böyle olunca gümüş de de bir çekilme söz konusu oldu.Tekrardan bir yükseliş geleceğini ben de düşünüyorum çünkü dolar kuru gün geçtikçe tekrardan artmaya başladı.Dediğiniz gibi altın da doların yükselişine ayak uydurursa gümüşü de beraberinde sürekleyebilir.

Gümüşleri satacağım her ne olursa olsun. Tamamen fiziksel altına döneceğim. Sadece uygun rasyoyu bekliyorum. İleriki yıllarda bence gümüşte ciddi bir spekülasyon olacak ve muhtemelen çoğu kişi zirveden alacak.

Spekülasyonu yapacak olanda jp morgan olur muhtemelen. Çünkü piyasadan yüklü fiziksel çeken onlar yeterince topladıklarinda tuşa basacaklar gibi.

Gümüş Altın gibi paradir ama Altın halka tabana daha yayılmış durumda bu yüzden eski çağlardaki gibi gümüş değil artik altın halkın parasıdır. Eskiden Altına kralların parasi denirdi değiştiriyorum Altın Halkın parasıdır Smiley
legendary
Yastık altına ne kadar gümüş gittiyse bu adamlar 1 yıldır fiyatı aynı noktada tutup yatırımcısını baya baya bezdirdi ama millet yastığın altına koydumu kolay kolay da çıkarmıyor borsa kripto para gibi değil panikle de satılmıyor yastık altı servetlerini.

Neyse artık gümüşte de yolun sonuna geldiğimizi düşünüyorum. Altın yukarı yönde bir harekete başlarsa gümüşte artık beklenen hareketi yapacaktır diye düşünmekteyim.

Hocam altın güzel bir hareket yapmıştı 530 türk lirasına kadar çıktığını gördük gramın ama tekrardan bir geriye çekilme söz konusu.Hal böyle olunca gümüş de de bir çekilme söz konusu oldu.Tekrardan bir yükseliş geleceğini ben de düşünüyorum çünkü dolar kuru gün geçtikçe tekrardan artmaya başladı.Dediğiniz gibi altın da doların yükselişine ayak uydurursa gümüşü de beraberinde sürekleyebilir.
sr. member

sr. member
Buğday Mısır Rasyosu:

Mısırın Buğdaya karşı olabilecek en iyi noktalardan birinde olduğunu düşünüyorum.

Mısır Fiyatları Buğday fiyatlarıyla paralel gidiyor. Buğday pahalı diyoruz ama Mısır'a göre fiyatları gerçekten düşük kaldı bu süreçte.
sr. member
Mısır fiyatları Buğday fiyatlarına yetişti şaka gibi.

Mısır fiyatları 2008 zirvesine geldi sayılır ancak buğday fiyatları daha geriden geliyor.

Mısır fiyatları 2008 zirvesini de geçer üzerinde kalıcılık sağlarsa gıdada yeni bir enflasyon dalgası gelebilir.

Buğday fiyatı kuraklıktan dolayı artışa geçecek hocam heralde tekrardan. 50 kilogramlık unlara 12 türk liralık bir zam söz konusuymuş bu hafta itibariyle.Mısırı bilmiyorum ama buğday kesinlikle artışa geçecek gibi biraz daha yükselişini sürdürecek sanırsam.

Mısır Buğday'dan daha iyi performans gösterdiğini düşünüyorum ancak hayvancılık sektörüne ağır maliyet yükü getirdi. Mısırın buğdayı geçmesi süpriz buğday bayrağı hep önden alır. Altın gümüş gibi. Buğday altın ise mısır gümüştür benim gözümde.

Globalde bir artış söz konusu süt fiyatları et fiyatları yeniden zamlanması şaşırtmaz beni artık çünkü maliyet yükü ağırlaşmaya başladı. Ülkemiz ile ilgili bir durum olduğunu düşünmüyorum yapılacak pek bir şey yok şuanda bu duruma. Ülkemizde zaten yemden alınan vergiyi tamamen sıfırlanmıştı ama artan mısır buğday arpa fiyatları yine de artışlara neden oluyor.
legendary

Mısır fiyatları 2008 zirvesine geldi sayılır ancak buğday fiyatları daha geriden geliyor.

Mısır fiyatları 2008 zirvesini de geçer üzerinde kalıcılık sağlarsa gıdada yeni bir enflasyon dalgası gelebilir.

Buğday fiyatı kuraklıktan dolayı artışa geçecek hocam heralde tekrardan. 50 kilogramlık unlara 12 türk liralık bir zam söz konusuymuş bu hafta itibariyle.Mısırı bilmiyorum ama buğday kesinlikle artışa geçecek gibi biraz daha yükselişini sürdürecek sanırsam.
sr. member

sr. member
Activity: 1148
Merit: 367
Fiziksel gümüş aldım attım kenara.
Bankacılık sisteminin patlaması dahil her olasılığı hesapladığım için fiziksel emtiada alıyorum.
hero member
Activity: 1218
Merit: 877
Eloncoin.org - Mars, here we come!
Tüm dünyada pandemi etkisiyle basılan paralardan kaynaklı dünya çapında enflasyon artışı yaşandı ama bu enflasyon dahada yükselecek amerikadaki enflasyon %5 lerden çok daha fazlasına çıkacak. Demek oluyorki dünya çapında her şeyin fiyatı yükseleceğidir. Bir ürün alıyorsunuz satıcı diyorki ben bu ürünü 10 aldım sana 12 ye satıyorum sonra ben bu ürünü 15 e tekrardan satın alıyorum şuan durum aynen bu şekilde.
sr. member
Global enflasyon gerçekten var mı ? Enflasyonun 2024 ve sonrası daha etkin olarak hayatımızda olacağını düşünüyorum. Görünen o ki dünya 2009 yılından bu yana hala deflasyonist baskı içinde:

https://r.resimlink.com/OlGsw.png
sr. member
Altında ciddi bir hareket var.
sr. member

SPX hala tutunuyor ancak daha fazla tutunabilecek mi meraktayim veya yükselmeye devam mı edecek.

Ytd
sr. member
Buğday hasat sezonu etkisiyle düşüş yaşamaya başladı galiba. Geçen yılda aynı döngüyü yaşamıştık. Düşüşlerin sınırlı olacağını düşünüyorum ancak yine de hasat sezonu sonunda değerlendirmek mantıklı.
Pages:
Jump to: