Pages:
Author

Topic: Enflasyonun Tüketim çılgınlığını körüklemesi - page 3. (Read 419 times)

hero member
Activity: 1316
Merit: 966
Bu aralar internette çok sık 10-100K TL birikmişi olup da yatirim tavsiyesi arayan insanlara git tatile çık, gez, harca diyen insan olduğunu görüyorum. Neymiş para değer kaybedecekmiş, hemen harcanmalıymış, bir şeyler alınmalıymış vs.

Bi kere ben bu ekonomide işsiz kalsa ~36 ay geçinecek kadar parası olmayan adama yatırım tavsiyesi vermem. Borç iyidir de diyemem çünkü borç sadece bilene iyidir kardeşim. Adamın cebinde parasi yok, koştur koştur yeni cep telefonu alıyor. Olm sen manyak mısın? Sana enflasyonda borçlanmak iyidir dedik de, işsiz kalma ihtimalini dusundun mu hiç? Bu ülke kimleri harcadı, sen kimsin? Hemen 6-36 aylık acil durum fonu oluşturacaksin. Bu fon bankada degil, yeşilde veya sarıda fiziki olarak muhafaza edilecek. Sanalda acil durum fonu falan olmaz.

Bu fonun varsa evet şimdi borçlanabilirsin ama borçlanmanin da bi kurali var. Sadece ve sadece “değerini muhafaza edebilecek varliklar” icin borclanacaksin guzel kardesim. Bu altin olur, emlak olur ya da ihtiyacin olan bir telefon, laptop olur. Ne bileyim; evinde koltuk takimin yoktur alman gerekiyodur falan filan bunlari alabilirsin ama yok öyle her sene son model ivir zivira para vermek.
legendary
Activity: 2240
Merit: 2584
Chancellor on Brink of Second Bailout for Banks
Sadece almaya çalışmıyorum, Türk Lirası cinsinden borçlanabildiğim kadar borçlanarak bir şeyler almaya çalışıyorum. Arkadaşınızın yaptığı en doğrusu. Hayatım boyunca her şeyi peşin aldım, borçsuz yaşamayı tercih ettim ve geriye dönüp baktığımda kenara stokladığım altının bile alım gücü özellikle vergisi artan ürünler bazında ciddi oranda değerini kaybetmiş. %20 faiz ödeyecek, enflasyon +%150 ve kısa sürede düzelebilme ihtimali yok. İstatistik kurumunun açıkladığı yanlış enflasyon oranıyla bile çok kar edecek. Türk lirası borçlanarak gelecekte kazanacağı paranın değerini korumuş oluyor.

Muhtemelen aldığı telefonun fiyatı seneye 2-3 katı olacak. Kullanılmış haliyle satsa bile ciddi oranda kar edecek, gelecekteki parasının değerini korumuş olacak. Alım gücü o kadar hızlı düşüyor ki insanlar kurtarabilecekleri kadar paralarını kurtarmak için borçlanmak zorunda hissediyor.
jr. member
Activity: 84
Merit: 5
2020 marttan 2021 aralığa kadar evet ne lazımsa aldım şuan aldıgım ne varsa 3 kat artmış borcum ise çok az ama şuan hiçbir şey almayacagim mesela robot süpürge almayacağım klima alacaktım vazgeçtim peki nemi yapıyorum altın ve nakit biriktirme modundayım.
legendary
Activity: 3150
Merit: 1516
Son zamanlarda gözlemlediğim bir durum var;
İnsanlar cebindeki parasını bir şeye harcamak veya bir şeye bağlamak zorunda hissediyor.
Enflasyon karşısında erimemesi için çok da ihtiyaçları olmayan şeyleri bile alacak seviyede bir "Eldeki parayi tüketme" modası var.
Parası olan emlak, arsa, altın, döviz alıyor. Daha az parası olanlarda da inanılmaz bir tüketim çılgınlığı başladı.
Millet aylık 1000 TL taksitle 24 ay kredi ile telefon televizyon alıyor deli gibi.
Neticede doğru da yapıyorlar maalesef. Geçen hafta 24k TL ye aldığı telefon, bu hafta zamlandı 36k TL oldu.
Adam seviniyor. 10k TL kardayım diye.  Grin
"Lan oğlum, iphone senin neyine? 4k TL ye bir android alıp geçeydin ya. CEO musun? yutubır mısın fenomen misin? 24 ay ödeyeceksin..." diyorum.
Cevap hazır: abi 1000TL seneye bu zaman acıtmayacak bir rakam olacak diyor.

Sizde bu durumda mısınız?
Pages:
Jump to: