Pages:
Author

Topic: Ethereum - page 4. (Read 16256 times)

sr. member
Activity: 378
Merit: 250
February 16, 2014, 05:09:51 PM
#19
deci
30.000 btc ipo si 50% premine. nu cred ca mai e ceva de discutat.
member
Activity: 79
Merit: 10
February 16, 2014, 02:24:28 PM
#18
Participa brother la ce vrei, nu te obliga nimeni sa participi la Ethereum. Daca te uiti la prima postare vei vedea ca e doar o intrebare, "Ce parere aveti despre proiectul Ethereum?". Fiecare este liber sa parieze pe ceva si mi se pare ca esti prea violent in discurs, ultima data cand m-am uitat in adressbar scria "bitcointalk" nu haisanedammari.ro. Chill Smiley
mi se pare mai safe sa participi la ipo-ul lui wolong decat la proiectul asta. numai si pentru simplul motiv ca nu poate fi explicat (sau nimeni nu vrea) in mod articulat ce este si ce vrea sa faca.

haideti ca traduc eu ce inseamna pentru mine proiectul asta:

"vrem sa facem o suprainfrastructura crypto, pe care sa lansezi ce produse crypto vrei, de la monezi la cele mai sofisticate contracte de optiuni financiare.

nu stim ce facem, nu stim de ce o facem, nu stim cine o va folosi, nu stim cat o sa coste, nu am mai facut asta niciodata si nici ceva similar si nici nu avem experienta in domeniu. nu avem un produs functional, nu avem un demo, nu avem un prototip.

dati-ne bani, cat mai multi, de preferat cateva milioane de euro, ca deh, dezvoltarea acestui proiect costa. Daca nu iese nimic, noi ramanem cu banii si voi ramaneti cu intentiile noastre bune.

experienta practica - am scris niste articole despre bitcoin si am primit 5 bitcoin in 2011.

v-am pupat pe wallet.dat"



sr. member
Activity: 378
Merit: 250
February 16, 2014, 01:59:29 PM
#17
mi se pare mai safe sa participi la ipo-ul lui wolong decat la proiectul asta. numai si pentru simplul motiv ca nu poate fi explicat (sau nimeni nu vrea) in mod articulat ce este si ce vrea sa faca.

haideti ca traduc eu ce inseamna pentru mine proiectul asta:

"vrem sa facem o suprainfrastructura crypto, pe care sa lansezi ce produse crypto vrei, de la monezi la cele mai sofisticate contracte de optiuni financiare.

nu stim ce facem, nu stim de ce o facem, nu stim cine o va folosi, nu stim cat o sa coste, nu am mai facut asta niciodata si nici ceva similar si nici nu avem experienta in domeniu. nu avem un produs functional, nu avem un demo, nu avem un prototip.

dati-ne bani, cat mai multi, de preferat cateva milioane de euro, ca deh, dezvoltarea acestui proiect costa. Daca nu iese nimic, noi ramanem cu banii si voi ramaneti cu intentiile noastre bune.

experienta practica - am scris niste articole despre bitcoin si am primit 5 bitcoin in 2011.

v-am pupat pe wallet.dat"


member
Activity: 70
Merit: 10
February 16, 2014, 01:27:26 PM
#16
@Martisor-Sobru: da, cam despre asta e vorba, in mare.
O retea p2p anonima, criptata printr-un blockchain similar cu al bitcoinului, dar cu un software nou, imbunatatit. De fapt (cum bine zici) o platforma pe care sa se poata construi o multime de aplicatii de comunicare si tranzactionare (printre altele si monede noi) - toate ferite de nasul... agenturilor Cheesy. O chestie frumoasa (daca ne gandim la libertatea de exprimare a oamenilor cinstiti) dar si periculoasa (atat timp cat crima organizata poate scapa de sub orice control). Hmm...

Din cate am inteles, insa, mai sunt multe detalii tehnice de rezolvat (si temeri in legatura cu altele care ar putea sa apara).
Inclusiv discutii interminabile in legatura cu cel mai bun sistem de IPO.

Iata un articol introductiv destul de bun: http://www.wired.com/wiredenterprise/2014/01/ethereum/
Dar pentru cine vrea sa aprofundeze si (spre deosebire de mine Smiley ) e in stare sa si priceapa, totul e aici: https://www.ethereum.org/whitepaper/ethereum.html
Interesant si forumul: http://forum.ethereum.org/
administrator
Activity: 3738
Merit: 2948
February 16, 2014, 12:28:03 PM
#15
Ethereum este un proiect interesant, in opinia mea, care se deosebeste de multe dintre altcoinurile de pe piata. In principiu, pentru ca nu este doar 'un' altcoin.
Ramane de vazut totusi daca abordarea IPO aleasa de membrii fondatori este alegerea cea mai buna.
Acum ceva timp am fost fost invitat in acest proiect de catre unul dintre membrii fondatori, a fost o surprisa placuta sa-l vad acolo si pe Mihai Alisie(romanul co-founder de la bitcoin magazine). Desi in ultimul timp nu prea am avut ocazia sa fiu la zi cu proiectul Ethereum.
hero member
Activity: 541
Merit: 500
February 16, 2014, 11:46:36 AM
#14
Hm, sa vad ce am inteles eu (asta cu cinstita revelatie ca eu si pisica intelegem asemanator cand privim un astfel de calendar tehnic):
- este un fel de temelie, un fel de suport pentru fie monede individualizate, fie informatii, fie contracte/intelegeri/etc care s-ar mentine in web asemeni circulatiei crypto monedelor (criptat, adica, cu bucatele la atat de multi utilizatori incat sa fie cvasi-imposibila malversatiunea)
- adica un fel de material de constructie care nu se lasa vandalizat...in lumea web, evident.
- dupa un timp ar constituii valoare in sine (valoare vandabila, adica) chiar apartenenta la retea/sustinerea ei.

Am inteles ceva sau bantui campiile Elizee cu eroii la o bere?  Roll Eyes
sr. member
Activity: 378
Merit: 250
February 16, 2014, 11:33:23 AM
#13
Nu cere nimeni nimic. Daca vrei sa investesti, investesti. Atata tot.
www.ethereum.org este site-ul unde gasiti toate informatiile. Nu mai fiti asa rigizi, chill, e duminica, e soare afara Smiley

eu zic sa nu blocam in semantica. uite ce inteleg eu

1. nu cere nimeni dar daca vrei sa fii implicat in "ethereum" trebuie sa dai bani. unor baieti de pe internet cu un site. si un soft.
2. nu se poate cu minat acum

am inteles bine? daca da, spune macar cat costa biletul de intrare si ce se ofera de banii astia.

au fost ipo-uri si la quark si la next. pot avea o logica, dar trebuie explicate beneficiile si riscurile.

mersi,
member
Activity: 79
Merit: 10
February 16, 2014, 11:10:02 AM
#12
adevar graiesti ICE Smiley)
hero member
Activity: 762
Merit: 500
February 16, 2014, 11:06:24 AM
#11
Nu mai fiti asa rigizi, chill, e duminica, e soare afara Smiley
si noi stam in fatza PC...ce trist:))
member
Activity: 79
Merit: 10
February 16, 2014, 10:57:49 AM
#10
Nu cere nimeni nimic. Daca vrei sa investesti, investesti. Atata tot.
www.ethereum.org este site-ul unde gasiti toate informatiile. Nu mai fiti asa rigizi, chill, e duminica, e soare afara Smiley
sr. member
Activity: 378
Merit: 250
February 16, 2014, 10:42:05 AM
#9
Cred ca nici mihai nu a apucat sa citeasca Smiley

Deci confirmi 100% ca acest proiect NU va cere 1 eur / dolar / bitcoin de la "investitorii" initiali si ca nimeni nu va trebui sa bage bani reali ca sa cumpere magical ethereum units in prima faza?

Atunci explica cum functioneaza. Eu zic ca ipo-ul este next step pentru o "chestie" PoS, cu mining (daca e cazul) din Q4 2014.
hero member
Activity: 762
Merit: 500
February 16, 2014, 10:27:15 AM
#8
totusi ce este acest proiect?? posteaza macar un link
member
Activity: 79
Merit: 10
February 16, 2014, 09:58:36 AM
#7
Cred ca nici mihai nu a apucat sa citeasca Smiley
hero member
Activity: 541
Merit: 500
February 16, 2014, 08:32:09 AM
#6
Se vede ca nu am apucat sa citesc... Roll Eyes
sr. member
Activity: 378
Merit: 250
February 16, 2014, 07:33:23 AM
#5
@martisor

Cei de la Ethereum nu vor hashrate...vor bani, pentru IPO Smiley.
hero member
Activity: 541
Merit: 500
February 16, 2014, 07:09:47 AM
#4
Eu multumesc ca ne-ai adus-o in atentie.  Smiley

Cel putin eu, stiu deja ca trebuie ca casc ochii tot mai mult daca vreau sa mai minez cu GPU-ul (scryptul il vad aranjandu-si bagajele in cala avionului care o sa il duca departe de placile mele video  Cry )
member
Activity: 79
Merit: 10
February 16, 2014, 07:03:40 AM
#3
Am vrut sa fac si ce spui tu dar parca m-am saturat sa tot vad diversi indivizi cum lauda monezi sau proiecte. Am decis ca este la latitudinea fiecaruia sa aleaga. Nici mie nu mi-a facut nimeni nicio introducere, am fost doar foarte curios si nu regret.
Merci pentru raspuns!
hero member
Activity: 541
Merit: 500
February 16, 2014, 06:43:38 AM
#2
Poate era bine sa incepi cu un scurt rezumat decat cu o adresa de discutii.

Adica este moneda, avion... e asa, e altfel, aduce asta sau aia si uite asaaa un potential frumos are.

(nu o spun deloc din rautate doar ca minerii sunt obositi de scotociri dupa ce asta fac zilnic in cautare de a mai buna moneda)
member
Activity: 79
Merit: 10
February 16, 2014, 05:36:57 AM
#1
Salut,
Ce parere aveti despre proiectul Ethereum?
Daca exista romani interesati mi-ar placea sa ne adunam cumva si poate chiar sa organizam niste intalniri. Deja sunt in jur de 20 de orase la nivel global in care se tin astfel de intalniri.
http://forum.ethereum.org/discussion/238/romanian
Pages:
Jump to: