Pages:
Author

Topic: Ethereum Constantinapole Forku ve Genel Süreç Hakkında - page 3. (Read 18079 times)

jr. member
Activity: 420
Merit: 1
Ethereum Constantinapole Forkunu birçok insan merakla bekliyordu. Ancak insanlar forka kadar büyük bir yükseliş yaşamasını beklediği Ethereum'da hayal kırıklığı yaşadılar.
newbie
Activity: 14
Merit: 0
Ethereum'un road map'ine pek bel baglanmasini tavsiye etmem. Zaten simdiden iki yillik gecikmeleri var ve de 2020 öncesi beta asamasina gelmelerini bile zor görüyorum.

Ethereum büyüdükce daha komplike hale geldi. Karar verme asamalari ve development da bundan etkilendi. Su anda ufak degisiklikler bile cok hantal ve sancili ilerleyebiliyor. Ayrica developer'larin da heyecanini kaybettigini söylemek yanlis olmaz. Onlar da sürekli ertelemelerden ve önlerini görememekten usanmis durumdalar. Ancak yapilabilecek cok fazla da bir sey yok. Karar süreclerinde mining yapanlarin da etkisi büyük.

POS icin sharding akilda tutularak gelistirme yapilacak deniliyor ancak sharding halen kagit üzerinde. Zaten state sharding mümkün olacak mi o dahi soru isareti, kesinligi yok. POS epey kapsamli ve de core component'lere kadar degisim gerektiren bir fork. Ben su anki duruma bakinca tahminde dahi bulunamiyorum. Ethereum'un gelecegini parlak görmüyorum.
full member
Activity: 980
Merit: 152
Aslında Pos ile de iş bitmiyor, işin bir de çapraz zincir aşaması var. Asıl karmaşaya neden olan durum bu cross-chain mevzusu. Bütün akıllı kontratları bu sisteme uygun olarak yeniden düzenlemek zorundalar ve bu sanıldığının aksine en zor aşama.
hero member
Activity: 1204
Merit: 630
Ethereum'da bugün yapılması beklenen fork ya da upgrade Ethereum topluluğundan gelen bir açıklama ile ertelenmişti. Forum aracılığıyla hepimiz Constantinapole ve POS geçişi hakkında bilgiler görüyoruz ama süreci tam bilen az sanırım. Çünkü bütünüyle bir bilgiye rastlayamadım. Bende bir araştırma yaptım ve sizlerle paylaşmak istedim...

Bu forkların planı yeni değil elbette. POS geçiş süreci için Ethereum topluluğunun planı bir hikayeden de esinlenmiş gibi...

Ethereum POS geçişi için 3 aşamalı bir fork planı vardı. Ekim ayında Byzantium ile başlayan ilk upgrade süreci, Constantinapole ile devam edecek ve son aşamada da Ethereum İstanbul forku ile 3. ve son forku tamamlayıp 2019 yılı sonunda tamamıyle POS (Proof of Stake) ile devam edecekti...

Byzantium -> Constantinapole -> İstanbul tarihi gelişimini de kendine yol haritası olarak görmüş Ethereum. Bu sayede güzel bir espride katmış oluyor sürecine.

Şimdi bu forkda yaşanan erteleme sanırım bir sonraki süreci de erteleyecektir ve POS geçişi sanırım 2020'yi bulacaktır.
Pages:
Jump to: