Pages:
Author

Topic: Ethereum (ETH) - page 52. (Read 64263 times)

hero member
Activity: 812
Merit: 1000
January 26, 2016, 02:58:03 AM
#12
Μακάρι να υπήρχε κάποια πληροφόρηση για πιο μεσοβραχυπρόθεσμες καταστάσεις.
εφτασε....
https://forum.ethereum.org/discussion/4262/ethereum-outlook-and-price-prediction-for-2016-by-tai-zen-leon-fu

αν αγοραζουν οι τραπεζητες, τοτε ο θεος ξερει που θα φτασει! ο ογκος ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ!
hero member
Activity: 815
Merit: 500
January 25, 2016, 09:48:39 PM
#11
Τις τελευταίες μέρες έχουν αρχίσει να αυξάνουν τα ποσά, οι διακυμάνσεις και το ρίσκο στο ETH οπότε μάλλον αυξάνει και το ρίσκο για καθημερινή ενασχόληση. Μακάρι να υπήρχε κάποια πληροφόρηση για πιο μεσοβραχυπρόθεσμες καταστάσεις. Καλή τύχη στο trade, γράφε καμιά εξέλιξη Wink
hero member
Activity: 546
Merit: 500
January 25, 2016, 08:59:16 PM
#10
Εξαρτάται πάντα από το πως το βλέπει ο καθένας και με τι ποσοστό κέρδους θέλει να παίξει.Όταν κάποιος έχει αρκετά btc διαθέσιμα για trading, δεν χρειάζεται να περιμένει να πέσει το νόμισμα 1$ ή περισσότερο.Και 10 cents να πέσει και να πουλήσει όταν ξανανέβει (γιατί 10 cents μπορεί να πέσει και να ανέβει μέσα σε μερικά λεπτά) βγάζει ένα ικανοποιητικό κέρδος.Πχ τώρα η τιμή του είναι στα $2.6.Αν υποθέσουμε πως περιμένει κάποιος να πέσει η τιμή στα $2.5 και διαθέτει $500 για αγορά σε αυτή την τιμή, αυτό σημαίνει πως με τα $500 θα αγοράσει 200 ETH.Αν μέσα σε λίγη ώρα η τιμή ανέβει πάλι στα $2.6 και πουλήσει τα 200 ETH, θα βγάλει $520, δηλαδή $20 κέρδος.Για κάποιον αυτό είναι ένα ικανοποιητικό μεροκάματο.
hero member
Activity: 815
Merit: 500
January 25, 2016, 08:30:55 PM
#9
Όταν το budget κάποιου trader είναι περιορισμένο, προσπαθεί να αγοράσει όσο το δυνατόν περισσότερα νομίσματα με τα χρήματα που διαθέτει. Το ότι πιστεύω πως θα φτάσει κάποια στιγμή τα 100$ δε σημαίνει πως τώρα δε θα ήθελα να το αγοράσω σε χαμηλότερη τιμή από τα $2.5 που βρίσκεται τώρα. Οπότε καμία αντίφαση δεν υπάρχει στα παραπάνω. Δεν κάνω μόνο μακροχρόνια επένδυση, κάνω και καθημερινό trading.
Μα και με την τιμή που είχε κατά το 1ο post θα μπορούσε να γίνει καθημερινό trade με ΕΤΗ...
Eδώ εγώ που δεν κάνω trade και είμαι αποτυχημένος γενικά σε αυτά, κατάφερα όση ώρα είναι ανοιχτό το παρών νήμα και χωρίς να έχω ETH αρχικά να κάνω 3 αγορές/πωλήσεις ETH/BTC και να αυξήσω κάπως τα πενιχρά BTC μου Grin
hero member
Activity: 546
Merit: 500
January 25, 2016, 07:47:10 PM
#8
hero member
Activity: 815
Merit: 500
January 25, 2016, 06:16:17 PM
#7
legendary
Activity: 910
Merit: 1000
January 25, 2016, 05:57:43 PM
#6
Το Ethereum (Ether το νομίσμα) δεν έχει καμία σχέση με τα υπόλοιπα cryptos ή shitcoins 3ης διαλογής που λες....
Ακριβώς, γι'αυτό και έχει και περισσότερες πιθανότητες για ένα "αξιοπρεπέστατο" P&D κατα τη γνώμη μου.


δε θυμάμαι κανένα shitcoin να κατάφερε ποτέ να πιάσει την δεύτερη θέση, να έχει τέτοια κεφαλαιοποίηση και τόσο μεγάλο 24ωρο volume...
Auroracoin κανείς? Μάρτιο του 14 είχε αγγίξει τα $ 400.000.000 περίπου, με μέγιστο trading volume κάτι παραπάνω απο $ 6.000.000 Την ίδια περίοδο που το Litecoin που ήταν ο βασιλιάς των altcoins "έπαιζε" στα 400-430Μ.


το συγκεκριμένο το βλέπω σαν ότι μας δίνεται μια δεύτερη ευκαρία για τους περισσότερους που δεν πρόλαβαμε τις χαμηλές τιμές του bitcoin...όταν εταιρείες γίναντες όπως η Microsoft ανακοινώνουν συνεργασία και χρήση της Ethereum πλατφόρμας, σημαίνει ότι τα πράγματα είναι σοβαρά και δεν είναι ένα ακόμα pump and dump νόμισμα.Προσωπική μου εκτίμηση είναι πως στην επόμενη 5ετία το βλέπω να φτάνει τα 100$ εκτός απρόοπτων συνθηκών.
Ίσως μερικοί ακόμη λόγοι για P&D
hero member
Activity: 546
Merit: 500
January 25, 2016, 05:27:20 PM
#5
hero member
Activity: 812
Merit: 1000
January 25, 2016, 05:20:52 PM
#4
"λογικα" θα ακολουθησει την πορεια του μπιτκοιν μα τα πανω κατω. μεχρι και ασικ θα του φτιαξουν!
με τη διαφορα οτι εδω υπαρχει η αρχικη ομαδα με ονοματεπωνημα μεχρι και βιογραφικα!
legendary
Activity: 910
Merit: 1000
January 25, 2016, 05:08:42 PM
#3
Πώς το βλέπετε;Θα έχουμε καμιά διόρθωση στην τιμή τις επόμενες μέρες;Έχω 1,3 btc έτοιμα για αγορά Ethereum, αλλά περιμένω να πέσει η τιμή.Θέλω να το αγοράσω στα 2$.

Δεν έχω ιδέα, πάντως δεν κρατάω καθόλου Ethereum και δεν πρόκειται να αγοράσω αν δεν πέσει κάτω απο $1 (αν αγοράσω...)

Με όλα τα pump and dumps που γίνονται ακόμα και σε shitcoins 3ης διαλογής, προτιμώ να "χάσω το τρένο" παρά να αγοράσω λίγο πριν αρχίσει το dump, προσπαθώ να θυμηθώ κάποιο crypto που μετά απο τέτοια άνοδο διατήρησε την τιμή του και δεν θυμάμαι κανένα, ούτε καν το Bitcoin, θα είναι το Ethereum η εξαίρεση? δεν ξέρω... πάντως δεν πρόκειται να τζογάρω, γιατί κατα τη γνώμη μου περι τζόγου πρόκειται.
hero member
Activity: 546
Merit: 500
January 25, 2016, 02:03:42 PM
#2
Πώς το βλέπετε;Θα έχουμε καμιά διόρθωση στην τιμή τις επόμενες μέρες;Έχω 1,3 btc έτοιμα για αγορά Ethereum, αλλά περιμένω να πέσει η τιμή.Θέλω να το αγοράσω στα 2$.
hero member
Activity: 546
Merit: 500
January 25, 2016, 01:10:16 PM
#1

Νομίζω πως χρειάζεται ένα ξεχωριστό νήμα για το Νο2 "νόμισμα", μετά το bitcoin. Μπορούμε να γράφουμε εδώ τα πάντα γύρω από το Ethereum, ειδήσεις, εξελίξεις, συζήτηση για την ισοτιμία, προβλέψεις κτλ...

Λίγα λόγια για το Ethereum...

Όταν στέλνετε ένα μήνυμα ή ελέγχετε τις ειδήσεις σας στην Facebook εφαρμογή σας, σχεδόν τα πάντα δρομολογούνται μέσω κεντρικών εξυπηρετητών. Οι Instagram φωτογραφίες σας, τα email σας, ακόμα και τα Snapchat μηνύματά σας (που λένε ότι διαγράφονται… αλλά είστε σίγουροιWink Ενώ οι περισσότεροι δεν καταλαβαίνουν πώς όλα αυτά λειτουργούν, είναι δύσκολο να παραλείψουμε το γεγονός ότι τα κεντρικά συστήματα έχουν σημαντικές αδυναμίες, παρά την ( ή ακόμα και λόγω της) αυξανόμενη πολυπλοκότητά τους. Η NSA μπορεί να υποκλέψει τα προσωπικάς δεδομένα από την Google, πατώντας στο κεντρικό τους δίκτυο. Οι χάκερ μπορούν να αποκαλύψουν τα εκατομμύρια των ταυτοτήτων των ανθρώπων χακάροντας μέσα από το Ashley Madison VPN. Το iMessage της Apple “πέφτει” όταν οι διακομιστές της Apple είναι “κάτω”. Και 56 εκατομμύρια πιστωτικές κάρτες μπορούν να κλαπούν από τους διακομιστές ενός εθνικού διανομέα, επειδή, πολύ απλά βρίσκονταν σε ένα διακομιστή.

Η τεχνολογία πίσω από τα κρυπτονομίσματα όπως το Bitcoin είναι, στον πυρήνα του, όλα τα σχετικά με την αποκέντρωση. Η εφεύρεση του Satoshi Nakamoto της blockchain τεχνολογίας του Bitcoin εισήγαγε ένα ισχυρό, πρακτικό τρόπο για να πραγματοποιήσει κάποιος συναλλαγές τόσο με ασφάλεια όσο και να αφήσει το κοινό να τις επιβεβαιώνει, επιτρέποντας μας για πρώτη φορά να έχουμε ένα πραγματικά αποκεντρωμένο νόμισμα. Αλλά η δύναμη της blockchain τεχνολογίας άφησε πολλά στην κοινότητα πιστεύοντας ότι υπάρχουν πολλά περισσότερα που θα μπορούσαμε να κάνουμε. Οι άνθρωποι άρχισαν να αναρωτιούνται γιατί, από τη στιγμή που είναι δυνατόν να έχουμε ένα δίκτυο για την επικύρωση των Bitcoin συναλλαγών, δεν θα μπορούσαμε να έχουμε ένα δίκτυο να λειτουργεί αξιόπιστα για πιο περίπλοκες “έξυπνες συμβάσεις” και ακόμη μεγαλύτερο λογισμικό;

Πριν από δύο χρόνια, ένας 20χρονος προγραμματιστής Bitcoin, ο Vitalik Buterin ονειρεύτηκε μια νέα πλατφόρμα που ονομάζεται Ethereum. Δουλεύοντας με μια γρήγορα αναπτυσσόμενη ομάδα, το Ethereum συγκέντρωσε πάνω από 14 εκατομμύρια δολάρια σε μια Bitcoin crowdfunding εκστρατεία, και ξεκίνησε με τεράστιους στόχους για να διαταράξει τον τρόπο που χτίζουμε τις εφαρμογές, τα κοινωνικά δίκτυα, τα χρηματοπιστωτικά συστήματα, ακόμα και τις επιχειρήσεις. Ως πλατφόρμα λογισμικού, το Ethereum είναι σαν το Bitcoin, δηλαδή στο ότι είναι χτισμένο σε μια blockchain και όλα όσα συμβαίνουν τροφοδοτούνται και ελέγχονται από υπολογιστές σε όλο το δίκτυο. Διαθέτει επίσης μια ενσωματωμένη νομισματική μονάδα που ονομάζεται “Ether”, η οποία λειτουργεί σαν το Bitcoin. Αλλά η κύρια καινοτομία του Ethereum είναι ότι περιλαμβάνει επίσης μια πλήρη γλώσσα προγραμματισμού (η οπόια ονομάζεται “Turing-complete”). Αυτό είναι κάτι που το Bitcoin δεν έχει, και το οποίο επιτρέπει στους προγραμματιστές να ονειρεύομαι πολύ μεγαλύτερες εφαρμογές που θα εκτελούνται και θα επιβεβαιώνονται από το δίκτυο. Η πλατφόρμα επιτρέπει στους προγραμματιστές να δημιουργούν “Αποκεντρωμένες Εφαρμογές” (Decentralized Apps ή “DApps»), οι οποίες είναι, για το χρήστη, σχεδόν πανομοιότυπες με μια τυπική εφαρμογή web, αλλά των οποίων η κύρια βάση δεδομένων και ο server είναι η blockchain.

Αν και δεν μπορούν όλες οι εφαρμογές να μεταφραστούν άμεσα σε μια αποκεντρωμένη αρχιτεκτονική, το Ethereum έχει περισσότερο νόημα σε μέρη όπου η διαφάνεια και η ειλικρίνεια έχουν αξία ή χρειάζονται. Για παράδειγμα, τα τελευταία χρόνια πολλές εταιρείες εισαγωγής παρουσιάζουν αυξημένα επίπεδα διαφάνειας για τον τρόπο που λαμβάνονται οι αποφάσεις. Η εταιρεία Zappos αναδιοργανώθηκε γύρω από ένα καινοτόμο μοντέλο δημοκρατικής διακυβέρνησης που ονομάζεται Holacracy. Πολλές εταιρείες έχουν εισαγάγει διαφανείς πολιτικές αποδοχών. Προνοητικές εταιρείες θα έχουν σύντομα τη δυνατότητα να έχουν τα πιο σημαντικά στοιχεία διακυβέρνησής τους, να διαχειρίζονται στην blockchain, τροφοδοτούμενα από εφαρμογές όπως το Boardroom, τα οποία κατασκευάζονται στην Ethereum πλατφόρμα. Φανταστείτε αν όλες οι αποφάσεις της εταιρείας σας – συμπεριλαμβανομένων των πολιτικών για τις αποδοχές, τις επενδύσεις και την έγκριση έργων – οι οποίες διακινήθηκαν μέσω ενός συστήματος ψηφοφορίας που δεν θα μπορούσε να είναι στημένο και το οποία υποβλήθηκε σε επεξεργασία και έλεγχο σύμφωνα με κανόνες που ορίζονται στον κώδικα.

Όποιος έχει χρησιμοποιήσει το Facebook για οποιοδήποτε χρονικό διάστημα γνωρίζει τον αγώνα ενάντια στην διαρκώς μεταβαλλόμενες ρυθμίσεις απορρήτου. Φανταστείτε την επόμενη γενιά των αγορών και των εφαρμογών κοινωνικής δικτύωσης, όπου οι κανόνες θα ψηφίζονται από τους χρήστες, και όπου οι πολιτικές δεν θα μπορούν να αλλάξουν από μια μικρή ομάδα.

Πολλές από αυτές τις ιδέες θα πάρουν χρόνο, επειδή απαιτούν η κοινωνία να αγκαλιάσει την αντίληψη του τι μια εταιρεία αναμένεται να είναι ή να κάνει. Ωστόσο, κατ’ ελάχιστον, το Ethereum υπόσχεται να αμφισβητήσει τον τρόπο που σκεφτόμαστε για την οικοδόμηση προϊόντων για το διαδίκτυο στο άμεσο μέλλον, και έχει το μακροπρόθεσμο δυναμικό να φέρει την επανάσταση στον τρόπο που αλληλεπιδρούν και να συναλλάσσονται online.
Pages:
Jump to: